Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 20-iyun kuni muhandislik sohalarida kadrlar tayyorlash va oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Dunyoda raqobat kuchaygan bugungi zamonda mamlakatimiz ichki resurslarga tayanib, industrial rivojlanish yo‘lidan bormoqda. Yiliga 3 mingta sanoat korxonasi ishga tushirilib, 150 ming atrofida ish o‘rni yaratilayapti.
Joriy yilda davlat investitsiya dasturlari asosida 21 trillion so‘mlik loyihalar amalga oshiriladi. Shuningdek, bu yil 37,5 milliard dollarlik xorijiy va hududiy investitsiya loyihalari nazarda tutilgan.
Shunga mutanosib ravishda davlat tomonidan ilm, ta’lim va innovatsiyaga e’tibor qaratilmoqda. Masalan, o‘tgan to‘rt yilda 1 ming 727 ta amaliy, innovatsion, fundamental va startap loyihalarga 2,2 trillion so‘m yo‘naltirilgan. Tadqiqot, tajriba-konstruktorlik uchun xarajatlar 2 barobar o‘sgan.
Lekin bu boradagi natijalar, yuqori malakali muhandislar hali yetarli emas. Oliy o‘quv yurtlari bilan sanoat o‘rtasida uzilish bor.
Shu bois yig‘ilishga texnika yo‘nalishidagi muassasalar rektorlari ham taklif qilindi.
Davlatimiz rahbari avvalo sohadagi muammolarga to‘xtalib o‘tdi.
Yurtimizda texnika yo‘nalishidagi 36 ta davlat oliygohida yiliga 67 ming bitiruvchi chiqadi. Ammo ulardagi dastur va mutaxassisliklar ishlab chiqaruvchilar talabiga mos emas. Oqibatda muhandislarning 60 foizi o‘zi o‘qigan yo‘nalishda ishlamayapti.
Oliy ta’lim muassasalari fundamental tadqiqotlar o‘tkazish bilan cheklangan, iqtisodiyot uchun amaliy ishlanmalar juda kam. Muhandislik yo‘nalishida yuzlab startap va innovatsion loyihalar “qog‘oz”da qolib ketayapti.
Xorijiy universitetlarda “tannarx muhandisligi” “qiyoslash muhandisligi”, “qayta muhandislik” kabi ixtisosliklar bor. Bizdagi texnika oliygohlarida bu yo‘lga qo‘yilmagan. Oqibatda mahalliy sanoat tarmoqlari katta mablag‘ sarflab, ishchilarini xorijda o‘qitishga yoki chetdan mutaxassis olib kelishga majbur.
Oxirgi yetti yilda oliy ta’lim qamrovi 5 barobar oshgan bo‘lsa-da yoshlarning muhandislik-texnikaga qiziqishi juda past. Universitet va ilmiy laboratoriyalarning ayrim uskunalari eskirgan. Ko‘p professor-o‘qituvchilar amaliyotdan uzilib qolgan. Rektorlar korxonalarga borib, yangi texnologiyalar bilan tanishmaydi, uskuna va dastgohlarni o‘rganmaydi.
So‘nggi to‘rt yilda oliy ta’lim muassasalarining ilmiy tadqiqot uchun tuzgan shartnomalari 3 karra ko‘paygan. Ulardan daromad 6 karra oshgan. Lekin ilmiy ishlanmalar natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish juda past. Ixtirolarni patentlashda ham hamma birdek emas.
Prezidentimiz sohani rivojlantirish uchun yangi tashabbuslarni ma’lum qildi.
Endi texnika yo‘nalishida o‘qitish va ilmiy-tadqiqot jarayonlari ilg‘or tajriba asosida to‘liq o‘zgaradi. 36 ta oliy o‘quv yurti va ularning filiallari bosqichma-bosqich yiriklashib, jami 20 ta oliygoh qoladi. Ular dual ta’lim tizimiga to‘liq o‘tadi.
Mehnat bozorida talab yo‘q mutaxassisliklar qisqaradi. Ayrim kafedralar birlashtiriladi. Dekanatlarning talabalarga xizmat ko‘rsatish funksiyalari to‘liq raqamlashadi. Xorijdagi kabi “Registrator ofisi” tashkil qilinadi.
Har bir oliygoh Germaniya, Yaponiya, Xitoy, Rossiya, Italiya, Turkiya, Janubiy Koreya, Singapur kabi rivojlangan hamkor davlatlarimizni nufuzli texnika universitetlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yadi.
“Tarmoq – korxona – oliygoh” zanjiri asosida, har bir oliygohga sanoat hamkori belgilab beriladi.
Barcha muhandislik oliygohlari hamkor korxonalarida kafedralar ochadi va dual ta’limni yo‘lga qo‘yadi. Bunda, korxonalar kafedralarni jihozlash, o‘qituvchi va talabalarni rag‘batlantirishga mablag‘ ajratadi. Talabalarning amaliyoti va bitiruv kursdagi ta’limi to‘liq hamkor korxonalarda tashkil qilinadi.
Vazirlik va korxonalar tizimida 32 ta tarmoq kengashlari tashkil qilinadi. Ular institutlar bilan texnika sohalaridagi ilmiy tadqiqotlarning ustuvor yo‘nalishlarini belgilaydi va buyurtmachi bo‘ladi.
Shuningdek, birinchi bosqichda 10 ta oliygohda “Oliy muhandislik maktablari” ochiladi. Ularda ikki yillik amaliy magistratura dasturlari yo‘lga qo‘yilib, ishlab chiqaruvchilar buyurtmasi asosida nomzodlar saralab olinadi. Korxonalar “Oliy muhandislik maktabi”da laboratoriya ochish va jihozlashni moliyaviy qo‘llab-quvvatlaydi. Davlat ham budjetdan mablag‘ ajratadi.
Endi oliy ta’lim muassasalarining tajriba ishlab chiqarish korxonalari maqomi qonun bilan mustahkamlanadi. Ularga IT-park rezidentlariga qo‘llanilayotgan imtiyozlar beriladi. Sho‘ba korxonasi ishchisining kamida 60 foizi doktorant va talabalardan iborat bo‘ladi.
Kelasi yildan texnika yo‘nalishidagi loyihalarga davlat grantlari 4 karra oshiriladi. Korxonaga oliygoh bilan hamkor tashkilot ham ta’sischi bo‘lishiga ruxsat beriladi.
Viloyat hokimlari va tarmoq rahbari ilmiy va ishlab chiqarish loyihalari uchun oliygohlarga 10 milliard so‘mgacha buyurtmani to‘g‘ridan to‘g‘ri berishi mumkin bo‘ladi.
Investitsiya loyihalari qiymatining kamida yarim foizini ilmiy ishlarga ajratish tizimi joriy qilinadi.
Muhandislik yo‘nalishlari bo‘yicha “eng yaxshi g‘oya”, “eng yaxshi loyiha” va “eng yaxshi ixtiro” respublika tanlovi o‘tkaziladi. Unda o‘qituvchilar, talabalar va amaliyotchi muhandislar ishtirok etishi mumkin bo‘ladi. Birinchi o‘ringa elektromobil beriladi.
Shuningdek, g‘oya, loyiha va ixtiro muallifi bo‘lgan eng zo‘r 10 nafar ishtirokchi Germaniya, Yaponiya, Xitoy, Rossiya, Italiya, Turkiya, Janubiy Koreya, Singapur kabi davlatlarga stajirovkaga yuboriladi.
Yig‘ilish ochiq muloqot tarzida davom etdi. Tarmoq rahbarlari, olimlar, rektorlar va muhandislar sohada ilm-fan va ta’limni rivojlantirish bo‘yicha fikrlarini aytdi.
Ularning takliflari asosida alohida farmon loyihasini ishlab chiqish topshirildi.
- Iqtisodiyotimizni jadal rivojlantirish uchun bizga yuqori malakali muhandis-texnologlar suv bilan havodek zarur. Har bir vazir, tarmoq rahbari, rektor va professor-o‘qituvchi mas’uliyatni chuqur his qilib, qattiq ishlasa, izlansa, bunga albatta erishamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 20 июня состоялось видеоселекторное совещание по вопросам подготовки инженерных кадров и совершенствования деятельности высших учебных заведений.
В сегодняшнем конкурентном мире наша страна, опираясь на внутренние ресурсы, движется по пути индустриального развития. Ежегодно вводится в эксплуатацию 3 тысячи промышленных предприятий, создается около 150 тысяч рабочих мест.
В этом году в рамках государственных инвестиционных программ будет реализовано проектов на сумму 21 триллион сумов. Также на текущий год запланированы проекты с иностранными и региональными инвестициями на сумму 37,5 миллиарда долларов.
Соответственно государство уделяет большое внимание науке, образованию и инновациям. Например, за последние четыре года на 1 727 практических, инновационных, фундаментальных и стартап-проектов было направлено 2,2 триллиона сумов. Затраты на исследования и опытно-конструкторские работы увеличились вдвое.
Однако результаты в этой сфере и количество высококвалифицированных инженеров пока недостаточны. Существует разрыв между высшими учебными заведениями и промышленностью.
Поэтому на совещание были приглашены и ректоры технических вузов.
Глава государства прежде всего остановился на проблемах в этой сфере.
В 36 государственных вузах технического направления ежегодно выпускаются 67 тысяч специалистов. Однако программы и специальности в этих вузах не соответствуют требованиям производителей. В результате 60 процентов инженеров не работают по своей специальности.
Высшие учебные заведения ограничиваются проведением фундаментальных исследований, практические разработки для экономики очень редки. Сотни стартапов и инновационных проектов в инженерных областях остаются на бумаге.
В зарубежных университетах существуют такие специальности, как «стоимостной инжиниринг», «сравнительный инжиниринг», «реверсный инжиниринг». В наших технических вузах эти направления не развиты. В результате отрасли вынуждены тратить большие средства на обучение своих сотрудников за рубежом или привлекать специалистов из-за границы.
Хотя за последние семь лет охват высшего образования увеличился в 5 раз, интерес молодежи к инженерно-техническим специальностям очень низок. Некоторое оборудование университетов и научных лабораторий устарело. Многие профессора и преподаватели оторваны от практики. Ректоры не посещают предприятия, не знакомятся с новыми технологиями, не изучают оборудование и станки.
За последние четыре года количество научно-исследовательских контрактов вузов утроилось. Доходы от них увеличились в 6 раз. Однако внедрение результатов научных разработок в производство идет медленно. Не все одинаково успешны в патентовании своих изобретений.
Президент представил новые инициативы для развития этой области.
Теперь обучение и научно-исследовательские процессы в технических направлениях полностью изменятся на основе передового опыта. 36 вузов и их филиалы постепенно укрупнятся, всего останется 20 технических вузов. Они полностью перейдут на дуальную систему образования.
Специальности, не востребованные на рынке труда, сократятся. Некоторые кафедры будут объединены. Функции деканатов по обслуживанию студентов будут цифровизированы. На основе зарубежного опыта будет создан «Офис регистратора».
Каждый вуз установит сотрудничество с престижными техническими университетами развитых стран-партнеров, такими как Германия, Япония, Китай, Россия, Италия, Турция, Южная Корея, Сингапур.
На основе цепочки «отрасль – предприятие – вуз» каждому вузу будет назначен промышленный партнер.
Все инженерные вузы откроют кафедры на своих партнерских предприятиях и внедрят дуальное образование. При этом предприятия будут выделять средства на оснащение кафедр, стимулирование преподавателей и студентов. Практика студентов и обучение на выпускном курсе полностью будут организованы на партнерских предприятиях.
В системе министерств и предприятий будут созданы 32 отраслевых совета. Они будут определять приоритетные направления научных исследований в технических областях совместно с институтами и будут заказчиками этих исследований.
Также на первом этапе в 10 вузах будут открыты высшие инженерные школы. В них будут реализованы двухгодичные программы прикладной магистратуры, и кандидаты будут отбираться по заказу производителей. Предприятия будут финансово поддерживать создание и оснащение лабораторий в высших инженерных школах. Государство также выделить средства из бюджета.
Будет законодательно закреплен статус опытно-производственных предприятий вузов. Им будут предоставлены льготы, применяемые к резидентам IT-парка. Минимум 60 процентов сотрудников дочерних предприятий будут составлять докторанты и студенты.
С будущего года государственные гранты на проекты в технических направлениях будут увеличены в 4 раза. Выступать учредителями предприятий будет разрешено и организациям-партнерам вузов.
Хокимы областей и руководители отраслей смогут напрямую предоставлять вузам заказы на научные и производственные проекты до 10 миллиардов сумов.
Будет введена система выделения на научную деятельность не менее половины процента от стоимости инвестиционных проектов.
Определено проведение республиканских конкурсов «Лучшая идея», «Лучший проект» и «Лучшее изобретение» по инженерным направлениям. В них смогут участвовать преподаватели, студенты и практикующие инженеры. Приз за первое место – электромобиль.
Также 10 лучших участников, авторов идей, проектов и изобретений будут отправлены на стажировку в такие страны, как Германия, Япония, Китай, Россия, Италия, Турция, Южная Корея, Сингапур.
Совещание продолжилось в формате открытого диалога. Руководители отраслей, ученые, ректоры и инженеры высказали свои мнения по развитию науки и образования в инженерной области.
Поручено на основе предложений подготовить проект соответствующего указа.
— Для ускоренного развития экономики нам как воздух нужны высококвалифицированные инженеры-технологи. Если каждый министр, руководитель отрасли, ректор, профессор и преподаватель будет глубоко чувствовать ответственность и усердно работать, мы обязательно этого добьемся, — сказал Шавкат Мирзиёев.