O‘zbekiston xalqiga Qurbon hayiti tabrigi
Siz, azizlarni, butun xalqimizni tinchlik, mehr-oqibat va hamjihatlik fazilatlaridan tobora obod va munavvar bo‘layotgan yurtimizga kirib kelgan Qurbon hayiti bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Ushbu saodatli damlarda barchamiz bu ulug‘ ayyomning ruhi va shukuhini chuqur his etib, el-yurtimiz bilan birgalikda shunday yorug‘ kunlarga yetkazgani uchun Yaratganga cheksiz shukronalar aytamiz.
Xalqimiz hayotida ezgulik, mehr-muruvvat, saxovat va olijanoblik ramzi sifatida mustahkam qaror topgan Qurbon hayiti bugungi kunda biz uchun barcha sohalarda inson qadri yetakchi o‘ringa chiqayotgan Yangi O‘zbekistondagi keng ko‘lamli islohotlar mazmuniga naqadar uyg‘un va hamohang ekani bilan yanada ahamiyatli bo‘lib bormoqda.
Ayniqsa, mahalla va xonadonlarimizda tinchlik-osoyishtalik, do‘stlik va ahillik muhitini mustahkamlash, keksalar, yoshlar va xotin-qizlar, kam ta’minlangan oilalar haqida g‘amxo‘rlik qilish, hech kimni mehr va e’tibordan chetda qoldirmaslikka qaratilgan ezgu ishlarimizda muqaddas dinimiz, uning insonparvarlik mohiyatini o‘zida yaqqol ifoda etadigan ushbu fayzli bayram biz uchun ibrat maktabi, kuch-g‘ayrat manbai bo‘lib xizmat qiladi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Qalblarimiz quvonchga to‘lgan ushbu yorug‘ kunlarda keyingi yillarda mamlakatimizda azaliy diniy qadriyatlarimizni tiklash, muqaddas qadamjolarni obod qilish borasidagi ulkan ishlar, yurtimiz mo‘min-musulmonlarining ibodat arkonlarini, jumladan,
haj va umra ziyoratlarini erkin amalga oshirishlari uchun yaratib berilayotgan qulay sharoitlar haqida  so‘z yuritishimiz tabiiydir.
Qisqa muddatda Imom Buxoriy, Imom Termiziy va Imom Moturidiy xalqaro ilmiy markazlari tashkil etildi. Abu Iso Termiziy, Abu Muin Nasafiy, Sulton Uvays Qaraniy, Suzuk ota yodgorlik majmualari tubdan obod qilindi. Yangitdan barpo etilayotgan Imom Buxoriy yodgorlik majmuasi va Islom sivilizatsiyasi markazida qurilish va jihozlash ishlari jadal davom ettirilmoqda. Shular qatorida shahar va qishloqlarimizda ko‘plab muhtasham masjidlar barpo etilmoqda.
Keyingi yetti yilda 60 mingdan ziyod yurtimiz musulmonlari haj amallarini bajardilar. Shu kunlarda yana 15 ming nafar vatandoshimiz ikki muqaddas shahar – Makka va Madina ziyoratiga borib, o‘zlarining ezgu orzularini amalga oshirmoqdalar.
Pok niyatlar ijobat bo‘ladigan mana shunday ilohiy lahzalarda ularning barchasiga chin dildan haj ibodatlarini to‘liq ado etib, yurtimizga sog‘-omon qaytib kelishlarini tilaymiz.
Hayit bayrami arafasida Makkai mukarramada bo‘lib turgan O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, hurmatli muftiyimiz shayx Nuriddin Xoliqnazar hazratlari bilan telefon orqali bo‘lgan muloqotimizda yurtdoshlarimizning muqaddas haj ibodatini mukammal ado etishlari uchun barcha sharoitlar yaratilganini u kishi alohida ta’kidlab o‘tdilar. Umid qilamizki, hojilarimiz Vatanimizga qaytgach, jamiyatimizdagi mehr-oqibat muhitini yanada mustahkamlash, jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish, yoshlar tarbiyasi hamda oilalar totuvligini kuchaytirishda ibrat va namuna ko‘rsatadilar.
Mana shu qutlug‘ lahzalarda turli zaruratlar bilan xorijiy ellarda bo‘lib turgan vatandoshlarimizni ham samimiy tabriklab, ularga sog‘lik-omonlik, baxt va omad tilaymiz.
Dunyoning uzoq-yaqin mamlakatlaridagi dindoshlarimizga ham qizg‘in qutlovlar yo‘llab, ularning xalqlari va mamlakatlariga tinchlik, ravnaq va farovonlik tilab qolamiz.
Ilohim, jahonning turli mintaqalarida davom etayotgan urush va janjallar tezroq barham topsin! Yer yuzida doimo tinchlik va osoyishtalik barqaror bo‘lsin!
Aziz va qadrli do‘stlar!
Bugun biz ko‘pmillatli xalqimiz bilan birga Yangi O‘zbekistonni barpo etmoqdamiz. Yangi O‘zbekiston – bu yangi hayot, yangi taraqqiyot, baxtli kelajak degani.
Barchamiz hamjihat bo‘lib, boshlagan islohotlarimizni yanada qat’iy davom ettirsak, bu ulug‘ maqsadga so‘zsiz yetamiz.
Farzandlarimizni albatta bilimli, hunarli, odobli insonlar, chinakam vatanparvar avlod etib voyaga yetkazamiz.
Shu yo‘lda barchamizga baxt va omad yor bo‘lsin!
El-yurtimizni Yaratganning o‘zi panohida asrasin!
Siz, azizlarni muqaddas Qurbon hayiti bilan yana bir bor tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, xonadonlaringizga tinchlik-xotirjamlik, fayzu baraka tilayman.

Поздравление народу Узбекистана с праздником Курбан хайит
Искренне, от всей души поздравляю вас, весь наш народ с праздником Курбан хайит, наступившим в нашей стране, которая с каждым днем преображается и озаряется светом мира, доброты и согласия.
В эти благословенные мгновения мы все глубоко ощущаем дух и радость великого праздника и воздаем безмерную благодарность Всевышнему за то, что встречаем такие светлые дни вместе с нашим народом.
Сегодня Курбан хайит, прочно утвердившийся в жизни людей как символ милосердия, великодушия и гуманизма, приобретает все большее значение, созвучен содержанию масштабных реформ в Новом Узбекистане, в которых на первый план во всех сферах выходит уважение чести и достоинства человека.
Особенно следует отметить, что наша священная религия и этот светлый праздник, воплощающий в себе ее гуманистическую суть, служит нам источником силы и вдохновения во всех благих делах, направленных на укрепление атмосферы мира и спокойствия, дружбы и сплоченности в махаллях и семьях, заботу о старшем поколении, молодежи и женщинах, малообеспеченных семьях, на то, чтобы никто не остался без внимания.
В эти светлые дни, когда наши сердца наполнены радостью, мы говорим об огромной работе, проведенной в последние годы по возрождению исконных духовных ценностей, благоустройству священных мест, созданию благоприятных условий для свободного осуществления мусульманами страны религиозных обрядов, в том числе хаджа и умры.
За короткое время были организованы международные научные центры Имама Бухари, Имама Термези и Имама Матуриди. Кардинально преобразились мемориальные комплексы Абу Исо Термези, Абу Муин Насафи, Султон Увайс Карани, Сузук ота. Ускоренно продолжаются работы по строительству и оснащению мемориального комплекса Имама Бухари и Центра исламской цивилизации. Во многих городах и селах возводятся величественные мечети.
За последние семь лет свыше 60 тысяч мусульман страны совершили хадж. В эти дни еще 15 тысяч наших соотечественников совершают паломничество в два священных города – Мекку и Медину, осуществив свою самую заветную мечту.
В такие благословенные мгновения, когда сбываются добрые помыслы, от всей души желаем им полноценно совершить обряды хаджа и благополучно вернуться на Родину.
Накануне празднования хайита в ходе нашего телефонного разговора с пребывающим в священной Мекке председателем Управления мусульман уважаемым муфтием шейхом Нуриддином Холикназаром он особо отметил созданные условия, необходимые для совершения обрядов хаджа нашими соотечественниками. Надеемся, что, вернувшись домой, наши паломники станут примером в деле дальнейшего укрепления в обществе атмосферы доброты и взаимопомощи, в борьбе просвещения против невежества, усилении воспитания молодежи и утверждения согласия в семьях.
Сегодня мы искренне поздравляем с этим праздником наших соотечественников за рубежом, желаем им здоровья, счастья и успехов.
Передаем теплые поздравления верующим мусульманам в государствах ближнего и дальнего зарубежья и искренние пожелания мира и прогресса их народам и странам.
Пусть прекратятся продолжающиеся в разных регионах войны и конфликты! Пусть на Земле навсегда воцарится мир!
Сегодня мы вместе с нашим многонациональным народом строим Новый Узбекистан. Новый Узбекистан – это новая жизнь, новое развитие, счастливое будущее.
Если мы крепче сплотимся и с еще большей решимостью продолжим начатые реформы, то, несомненно, достигнем этой великой цели.
Мы обязательно вырастим наших детей высоко воспитанным, владеющим современными знаниями и профессиями поколением настоящих патриотов.
Желаю вам счастья и успехов на этом пути.
Пусть Всевышний хранит наш народ!
Еще раз поздравляю вас со священным праздником Курбан хайит, желаю здоровья, мира и благополучия вашим семьям.