O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-iyun kuni Samarqand shahrida amaliy tashrif bilan yurtimizda bo‘lib turgan “BMT Turizm” (Butunjahon turizm tashkiloti) bosh kotibi Zurab Pololikashvili bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan BMTning mazkur ixtisoslashgan instituti o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Samarqandda 2023-yil oktyabr oyida bo‘lib o‘tgan tashkilotning 25-sessiyasida erishilgan kelishuvlarni va ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish jarayoni ko‘rib chiqildi. BMT Bosh Assambleyasi tomonidan O‘zbekiston tashabbusi bilan 2027-yilni Xalqaro barqaror va yashovchan turizm yili deb e’lon qilish to‘g‘risidagi rezolyutsiya qabul qilingani yuksak baholandi.
Tashkilot zamonaviy turizm infratuzilmasini rivojlantirish va yurtimizga sayyohat qilishni ommalashtirish bo‘yicha O‘zbekistonning strategik hamkoriga aylangani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Sayyohlar uchun qulay shart-sharoitlar va obyektlarni barpo etish, ziyorat va madaniy-ma’rifiy turizmni, jumladan ichki turizmni rivojlantirishga qaratilgan dastur va loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma sa’y-harakatlarni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Samarqandda faoliyat yuritayotgan Xalqaro turizm akademiyasi imkoniyatlaridan samarali foydalangan holda mehmondo‘stlik va servis sohasida malakali kadrlar tayyorlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistonga turizm yo‘nalishini ommalashtirish maqsadida mahalliy turoperatorlarning yirik xalqaro turizm yarmarkalari va ko‘rgazmalarida ishtirok etishini qo‘llab-quvvatlash borasidagi amaliy hamkorlik kengaytiriladi.

Президент Узбекистана провел встречу с генеральным секретарем «ООН Туризм»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 июня провел в городе Самарканде встречу с генеральным секретарем «ООН Туризм» (Всемирной туристской организации) Зурабом Пололикашвили, находящимся в нашей стране с рабочим визитом.
Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества Узбекистана с этим специализированным институтом ООН.
Рассмотрен ход реализации достигнутых договоренностей и выдвинутых инициатив на 25-й сессии Генеральной ассамблеи организации, которая прошла в Самарканде в октябре 2023 года. Дана высокая оценка принятию Генеральной Ассамблеей ООН инициированной Узбекистаном резолюции об объявлении 2027 года Международным годом устойчивого и жизнестойкого туризма.
С глубоким удовлетворением отмечено, что организация является стратегическим партнером Узбекистана по развитию современной туристической инфраструктуры и популяризации туристического направления в нашу страну.
Отмечена важность продолжения совместных усилий по реализации программ и проектов, направленных на создание комфортных условий и объектов для туристов, развитие паломнического и культурно-познавательного туризма, в том числе внутреннего.
Особое внимание уделено вопросам подготовки квалифицированных кадров в сфере гостеприимства и сервиса с эффективным использованием возможностей Международной академии туризма, действующей в Самарканде.
В целях популяризации туристического направления в Узбекистан будет расширено практическое взаимодействие в вопросах поддержки участия отечественных туроператоров в крупных международных туристических ярмарках и выставках.