Ko‘hna shaharda davlat rahbarlari rafiqalari bilan birga mamlakatimizning “tashrif qog‘ozi”, ajdodlarimiz bunyodkorlik salohiyatining go‘zal ifodasi – dunyoga mashhur Registon maydoniga tashrif buyurdilar. Mirzo Ulug‘bek, Sherdor va Tillaqori madrasalarining mahobati, o‘zi xos arxitekturasi hammada hayrat va havas uyg‘otadi.
Oliy martabali mehmonlar Registondagi har bir obida, milliy hunarmandchilik mahsulotlari ko‘rgazmalarini hayrat bilan tomosha qildi. Ularga madrasalarning qurilish tarixi, peshtoqlaridagi naqsh va ramzlarning mazmuni haqida so‘zlab berildi.
Amir Temur maqbarasi ziyorati chog‘ida mehmonlarga buyuk bobomizning davlatchilik siyosati, harbiy mahorati, turli mamlakatlar bilan diplomatik aloqalari haqida so‘zlab berildi. Sohibqiron bobomiz va temuriylar davlati o‘z davrining eng ulkan va rivojlangan mamlakati bo‘lgani mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Shundan so‘ng Prezidentlar va ularning rafiqalari "Afrosiyob" muzeyiga tashrif buyurdilar.
Bu muzey Samarqand shahrining uch ming yillik tarixidan hikoya qiladi. Bu yerdagi noyob eksponat va devoriy suratlar butun dunyo sayyohlarini, shu jumladan koreyaliklarni o‘ziga jalb etib keladi.
VII asrga oid devoriy suratlardan birida Samarqand hukmdorining qadimgi Koreya – Koguryo elchilarini qabul qilish marosimi ham aks etgan. Bu xalqlarimiz o‘rtasidagi almashinuvlarning ko‘p asrlik tarixidan dalolat beradi.
Yaqinda koreyalik mutaxassislar ishtirokida muzeyni restavratsiya qilish ishlari yakunlangan bo‘lib, ular doirasida binoning ichki va tashqi qiyofasi mukammal qilib yangilandi.
Janubiy Koreya Prezidenti tarixiy ashyolarni hayrat va e’tibor bilan tomosha qilar ekan, xalqlarimiz o‘rtasidagi aloqalari uzoq o‘tmishga borib taqalishini, bu do‘stlik va hamkorlik bundan keyin ham bardavom bo‘lishini ta’kidladi. Yetakchilar madaniy merosni asrash borasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish muhimligini qayd etdilar.
So‘ng oliy martabali mehmonlar Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi va muzeyi bo‘ldi.
Amir Temurning suyukli nabirasi bo‘lgan Muhammad Tarag‘ay Mirzo Ulug‘bek buyuk astronom olim va hukmdor sifatida ilm-fan va madaniyat rivojiga katta hissa qo‘shgan. O‘rta asrlardayoq noyob rasadxona kashf qilib, osmon jismlarini juda aniq o‘rgangan. Uning “Ziji jadidi Ko‘ragoniy” asari dunyo astronomiyasida muhim qo‘llanma bo‘lib xizmat qilgan.
Ekskursiyaning oxirgi manzili “Buyuk ipak yo‘li” xalqaro turizm markazidagi “Boqiy shahar” tarixiy-etnografik majmuasi bo‘ldi. Bu yerda mehmonlarga xalqimizning betakror badiiy, hunarmandlik va musiqiy madaniyati namoyish etildi.

Богатое историческое и культурное наследие Узбекистана произвели огромное впечатление на гостей из Кореи
Президент Республики Корея Юн Сок Ёль в завершение программы государственного визита в нашу страну в сопровождении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева ознакомился с историческими памятниками Самарканда.
В древнем городе главы государств с супругами посетили всемирно известный ансамбль Регистан, который является визитной карточкой нашей страны, отражающей созидательный потенциал наших предков. Величественные медресе Мирзо Улугбека, Шердор и Тиллякори своими масштабами и неповторимой архитектурой способны впечатлить каждого.
Высокие гости с искренним восторгом ознакомились с каждым памятником Регистана, представленными здесь изделиями национального ремесленничества. Им рассказано об истории строительства и архитектуре медресе, символике орнаментов и смысле надписей.
В ходе посещения мавзолея Амира Темура корейской делегации было рассказано о политике государственного строительства нашего великого предка, его полководческом таланте, дипломатических связях с различными странами.
История жизни и деятельности Сахибкирана, а также созданного им крупнейшего государства своего времени произвела на гостей огромное впечатление.
Затем Президенты с супругами посетили музей “Афросиаб”.
Музей повествует о трехтысячелетней истории Самарканда. Хранящиеся здесь уникальные экспонаты и настенные рисунки привлекают внимание туристов со всего мира, в том числе из Южной Кореи.
На одной из росписей, датирующейся VII веком, изображена церемония приема правителем Самарканда иностранных послов, в том числе посланников древнекорейского государства Когурё. Это свидетельствует о многовековой истории обменов между нашими народами.
Недавно завершилась реставрация музея с участием корейских специалистов, в рамках которой были проведены значительные работы по обновлению его внутреннего и внешнего облика.
Президент Южной Кореи с особым интересом осмотрел экспонаты и отметил, что дружественные связи между нашими народами уходят корнями вглубь прошлого. Лидеры согласились с важностью дальнейшего развития двустороннего сотрудничества в области сохранения культурного наследия.
Далее высокие гости посетили обсерваторию и музей Мирзо Улугбека.
Любимый внук Амира Темура, великий ученый-астроном и правитель Мухаммад Тарагай Мирзо Улугбек внес огромный вклад в развитие науки и культуры. Он построил уникальную для Средневековья обсерваторию, в которой с особо высокой точностью изучал небесные тела. Его "Новые астрономические таблицы Курагони" долгие годы служили важным пособием по астрономической науке.
Последним пунктом экскурсии стал историко-этнографический парк «Вечный город» в международном туристическом центре «Великий шелковый путь», где гостям была продемонстрирована уникальная художественная, народно-прикладная и музыкальная культура нашего народа.