Toshkent xalqaro zamonaviy san'at biennalesi 2001-yildan boshlab ikki yilda bir marta faol davlat ko'magida o'tkaziladi. Bu tasviriy san'at sohasidagi madaniy o'zaro almashinuvning ochiq maydoni, turli mamlakatlarning zamonaviy ijodiy salohiyati bilan tanishish, zamonaviy san'atning dolzarb muammolarini muhokama qilishdir.
2024-yilda Toshkent xalqaro zamonaviy san'at biennalesining x mavzusi "san'at va tinchlik"deb belgilangan.
Kontseptual ravishda, turli mamlakatlar rassomlarining asarlarida san'at va zamonaviy voqelikning o'zaro bog'liqligini kuzatish qiziq. Ushbu mavzu sizni o'ylashga majbur qiladi: umuman zamonaviy dunyo nima? Uning yaxlitligi bormi? Bugungi kunda u qutb pozitsiyalari, to'qnashuvlar, uning saqlanishi, ekologiyasi, axloqi, madaniyati, o'ziga xosligi bilan bog'liq turli xil muammolar bilan shaxsiydan tortib davlatgacha turli formatlarda ifodalanadi. Bugungi kunda uning landshafti globallashuv, geosiyosat, texnogen tsivilizatsiya, sun'iy intellekt jarayonlari ta'sir ko'rsatadigan qarama-qarshiliklar bilan belgilanadi. Zamonaviy san'atning zamonaviy dunyoga aks etishi qanday ifodalanadi?
Shu bilan birga, Toshkent xalqaro zamonaviy san'at biennalesi keng jamoatchilikka turli tendentsiyalar, yangi yo'nalishlar, zamonaviy san'atning yangi nomlarini namoyish etishga, shuningdek, xalqaro madaniy aloqalarni faollashtirishga, turli mamlakatlar madaniyatlari, an'analari va tasviriy san'at sohasidagi yutuqlarining ijodiy muloqotini mustahkamlashga qaratilgan. U ijodiy ongni ozod qilishga, ijodiy izlanish sohasidagi plyuralizmni namoyish etishga, turli mamlakatlardagi Postmodern vaziyatning o'ziga xos xususiyatlarini, zamonaviy san'atning intertekstualligi holatini, globallashuv davrida mahalliy an'analarni saqlab qolish/yo'q qilishga qaratilgan.
Biennalening kontseptsiyasi zamonaviy san'at ob'ektivi orqali ko'p madaniyatli turmush tarzini aks ettirishga qaratilgan. Biennaleda namoyish etilgan asarlar gumanistik qadriyatlarni qo'llab-quvvatlovchi turli xil badiiy qarorlarni aks ettiradi. Biennale mavzusi ekologiya, madaniyat, bag'rikenglik, zamonaviy sharqshunoslik, o'ziga xoslik, sun'iy intellekt, texnogen tsivilizatsiya va insonning ichki dunyosi kabi tushunchalar haqida fikr yuritishga imkon beradi.

On October 14-18, 2024, the X Tashkent International Biennale of Contemporary Art “Art and World” will be held in the capital of Uzbekistan
The Tashkent International Biennale of Contemporary Art has been held every two years since 2001 with government support. It serves as an open platform for cultural exchange in the visual arts, showcasing the modern creative potential of different countries and discussing current issues in contemporary art.
The theme of the X Tashkent International Biennale of Contemporary Art in 2024 is "Art and World". Conceptually, it explores the relationship between art and modern reality through the works of artists from various countries. This theme prompts reflection on the nature of the modern world: Does it possess integrity? Today, the world is characterized by polar stances, clashes, and numerous challenges related to preservation, ecology, morality, culture, and identity, spanning personal to state levels. Its landscape is shaped by opposition influenced by globalization, geopolitics, technogenic civilization, and artificial intelligence. How does contemporary art reflect on the modern world?
Simultaneously, the X Tashkent International Biennale aims to showcase various trends and new directions in contemporary art to the general public. It seeks to enhance international cultural relations, strengthen the creative dialogue between cultures, and highlight the achievements of different countries in visual art. The Biennale focuses on liberating creative consciousness, demonstrating pluralism in creative exploration, and illustrating the specifics of the postmodern condition in different countries. It addresses the state of intertextuality in modern art and the preservation or disappearance of local traditions in the era of globalization.
The concept of the Biennale is dedicated to displaying a multicultural lifestyle through the prism of contemporary art. The works presented will reflect diverse artistic expressions that uphold humanistic values. The theme provides an opportunity to explore concepts such as ecology, culture, tolerance, modern orientalism, identity, artificial intelligence, technogenic civilization, and the inner world of individuals.