Ўзбекистон – Корея Республикаси: кўп асрлик дўстлик алоқаларига содиқлик ва алоҳида стратегик шериклик йўлида
Президент Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Корея Республикаси Президенти Юн Сок Ёль 13-15 июнь кунлари давлат ташрифи билан Ўзбекистонда бўлади.
1992 йил 29 январда ўрнатилган Ўзбекистон-Корея Республикаси дипломатик муносабатлари икки давлат ўртасида турли соҳалардаги муваффақиятли ҳамкорлик намунаси бўлиб келмоқда. Ўттиз йилдан ортиқ давом этиб келаётган ўзаро яқин алоқалар бир неча асосий босқичлардан ўтиб ривожланди ва мустаҳкамланди. 2006 йилда икки давлат ўртасида Стратегик ҳамкорлик тўғрисидаги қўшма декларация имзоланган бўлса, 2019 йилда муносабатлар алоҳида стратегик шериклик даражасига кўтарилди.
Бу босқичлар чуқур тарихий алоқаларни акс эттиради ва ўзаро алмашинувларнинг юқори динамикаси билан ажралиб туради. Олий даражадаги ташрифларнинг мунтазам алмашинуви Ўзбекистон-Корея Республикаси муносабатлари ҳар икки томон учун муҳимлигини таъкидлайди. Давлат раҳбарлари икки томонлама ҳамкорлик масалалари ва глобал масалаларни муҳокама қилиш учун учрашадилар. Мазкур учрашувлар турли соҳаларда ўзаро англашувни чуқурлаштириш ва ҳамкорликни кенгайтиришга хизмат қилмоқда ҳамда муҳим шартнома ва ҳамкорлик меморандумлари имзоланишига замин яратмоқда.
Парламентлараро ҳамкорлик Ўзбекистон-Корея Республикаси муносабатларида муҳим ўрин тутади. Икки мамлакат парламентарийларининг мунтазам учрашув ва делегациялар алмашинуви икки томонлама ҳамкорликнинг қонунчилик базасини ривожлантириш ва халқларимиз ўртасидаги дўстона алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Бу жараёнда Парламентлараро дўстлик гуруҳлари ўзаро тажриба алмашишда фаол иштирок этаётир.
Ўзбекистон ва Корея Республикаси турли халқаро ташкилотлар ва форматлар доирасида ҳам фаол ҳамкорлик қилиб келмоқда. Бундай кўп томонлама музокаралар мамлакатларга глобал ва минтақавий масалаларни ҳал этишда саъй-ҳаракатларини мувофиқлаштириш, халқаро майдонда ўз позицияларини мустаҳкамлаш, тинчлик ва барқарор ривожланишни таъминлашга қаратилган ташаббусларни биргаликда илгари суриш имконини беряпти.
Жумладан, расмий Сеул халқаро майдондаги ҳамкорлик доирасида Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилинган “Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш”, “Маърифат ва диний бағрикенглик” (2018), “Марказий Осиёда барқарор туризм ва барқарор ривожланиш” (2019), “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида”ги (2022) резолюцияларини қўллаб-қувватлади ва ҳаммуаллифларидан бири бўлди.
Корея Республикаси томони 2021-2023 йилларга мўлжалланган БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгаши аъзолигига Ўзбекистон номзодини, шунингдек, 2023 йилда Бутунжаҳон сайёҳлик ташкилоти (ЮНВТО) Бош ассамблеясининг 25-сессияси ўтказиладиган жой сифатида Самарқанд шаҳри номзодини қўллаб-қувватлади.
Ўзбекистон ва Жанубий Корея ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик сезиларли тараққиётни кўрсатмоқда. 2023 йилда икки давлат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми қарийб 2,3 миллиард долларни ташкил этгани ўзаро манфаатдорлик даражаси юқори эканидан далолат беради. Жумладан, Корея Республикаси компаниялари Ўзбекистон иқтисодиётига инвестиция киритишда пешқадамлардан биридир. Улар энергетика, қурилиш, тўқимачилик ва бошқа соҳаларда турли лойиҳаларни амалга оширишда муваффақиятли иш олиб бормоқда. Бугунги кунда юртимизда ушбу мамлакат капитали иштирокида 700 дан ортиқ корхона фаолият юритмоқда.
2024 йилда Сеул шаҳрида Ўзбекистон Савдо уйининг очилиши икки томонлама иқтисодий муносабатлар тарихидаги муҳим қадам бўлди. Бугунги кунда мазкур савдо уйи Ўзбекистон товар ва хизматларини Корея Республикаси бозорида илгари суриш, икки давлат тадбиркорлари ўртасида ишбилармонлик алоқаларини ўрнатиш учун муҳим майдонга айланган. Савдо уйи, шунингдек, Ўзбекистон маҳсулотларининг Корея Республикасига экспортини ривожлантиришда муҳим ўрин тутиб, иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Корея-Ўзбекистон ишбилармонлар ассоциацияси ҳам икки давлат ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликнинг муҳим воситаси ҳисобланади. У тадбиркорлар ўртасида воситачи бўлиб, савдо-иқтисодий муносабатларни ривожлантиришга қаратилган бизнес-форумлар, кўргазмалар, семинарлар ва бошқа тадбирларни ташкил этаётир. Ассоциация икки мамлакат ишбилармонларига янги ҳамкорлар топиш, тажриба ва бозор тенденциялари бўйича маълумот алмашишда ҳам яқиндан кўмаклашяпти. Бу эса ўзаро ишончни мустаҳкамлаш ва ишбилармонлик алоқаларини кенгайтиришга хизмат қилмоқда.
Корея Республикаси билан ҳамкорликда мамлакатимизда Ўзбек-Корея ўқув-амалий тўқимачилик технопарки, Ўзбекистон – Корея нодир металлар ва қаттиқ қотишмалар илмий-технологик маркази, Қишлоқ хўжалиги машинасозлиги конструкторлик-технологик маркази, Ўзбекистон-Корея Электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт ҳамкорлик маркази ташкил этилган. Шунингдек, Корея Республикаси томони Миллий электрон тижорат платформасини ишга туширишда кўмак берди.
Ўзбекистон Республикаси билан Корея Республикаси ўртасидаги инвестициявий ҳамкорлик кенг кўлам касб этган. Ушбу мамлакатнинг Ўзбекистон иқтисодиётига жалб этган тўғридан-тўғри инвестициялари ҳажми 7,5 миллиард доллардан ошди.
Жанубий Корея, шунингдек, Ўзбекистонга молиявий ва техник ёрдам кўрсатяпти. Жумладан, Корея Республикаси “Эксимбанки” билан ҳамкорлик доирасида 1999 йилдан буён умумий қиймати 2,6 миллиард долларлик 17 та қўшма лойиҳа амалга оширилди.
2020 йил декабрь ойида Корея Республикаси ҳукумати БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп шериклик Траст фондига 1 миллион АҚШ доллари миқдорида молиявий ёрдам бериш тўғрисидаги келишувни имзолади.
Ўзбекистон ва Жанубий Корея ўртасидаги маданий-гуманитар ҳамкорлик чуқур илдизларга эга. Икки халқнинг маданияти, менталитетининг ўхшашлиги мазкур жабҳадаги икки томонлама алоқаларни ривожлантиришда катта ҳисса қўшаётир.
Ўзбекистон-Корея Республикаси муносабатларининг муҳим йўналиши таълим ва фан соҳаларидаги алоқалардир. Мамлакатимиздаги олий таълим муассасалари Жанубий Кореянинг 45 дан ортиқ олий ўқув юртлари ва илмий-тадқиқот муассасаси билан ҳамкорликни йўлга қўйган. Ўзбекистонда Жанубий Кореянинг 4 та олий ўқув юртларининг филиаллари очилган. Тошкент шаҳрида Инҳа, Пучон, Ёджу, шунингдек, Фарғонадаги Корея халқаро университети филиалларининг ташкил этилгани бу борадаги алоқаларни янги поғонага кўтарди. Бугунги кунда уларда турли мутахассисликлар бўйича талабалар таҳсил оляпти. Бундан ташқари, ўзбекистонлик талабалар Жанубий Кореянинг етакчи университетларида таълим олиш имкониятига эга. Ахборот технологиялари, тиббиёт ва инжиниринг каби йўналишларда олиб борилаётган илмий алмашинувлар ва қўшма тадқиқотлар ҳар икки мамлакат илмий салоҳиятини юксалтиришга муҳим омил бўляпти. 2023 йилнинг март ойида Тошкентда икки давлат етакчи олий таълим муассасалари ректорларининг Форуми бўлиб ўтди.
Республиканинг 9 та олий ўқув юрти, 24 та мактаб ва лицейларида корейс тили ўқитилмоқда. Жанубий Кореянинг Пусан ва Тэгу шаҳарларидаги хорижий тиллар университетларида, ўз навбатида, ўзбек тили бўлимлари ташкил этилган. Шунингдек, Корея Республикаси олий ўқув юртларида таҳсил олаётган ўзбекистонлик талабалар сони 11 мингдан ошади.
Ўзбекистон ва Корея Республикаси ўртасидаги илмий ҳамкорлик биотехнология, нанотехнология, тиббиёт фанлари каби йўналишларда қўшма тадқиқотлар олиб бориш орқали фаол ривожланмоқда. Икки мамлакатнинг илмий-тадқиқот институтлари ва олий ўқув юртлари қўшма лойиҳалар ҳамда олимлар алмашинувини амалга ошираётгани илмий салоҳият ва инновацияларни ривожлантиришга хизмат қиляпти. Бундай ташаббуслар илм-фан тараққиётини, илғор технологияларни иқтисодиёт ва жамиятга жорий этишни жадаллаштириш имконини бераётир.
Икки мамлакат ўртасида фаол маданий алмашинувлар йўлга қўйилган бўлиб, бу халқларимиз ўртасидаги дўстона алоқалар ва ўзаро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга муҳим муҳим роль ўйнайди. Икки мамлакат анъаналари, санъати ва маданиятини намойиш этиш мақсадида мунтазам равишда фестиваллар, кўргазмалар, концертлар ва бошқа маданий тадбирлар ўтказиб келинмоқда. Мазкур тадбирлар Ўзбекистон ва Жанубий Корея аҳолисига бир-бирини яқиндан билиш, маданий тажрибаларини бойитиш ва дўстона алоқаларни мустаҳкамлаш имконини бераётганини таъкидлаш керак.
2014 йилда Тошкентда очилган Сеул боғи, шунингдек, Сеул шаҳри марказида қад ростлаган улуғ ўзбек шоири ва мутафаккири Алишер Навоий ҳайкали ўзбек ва корейс халқлари ўртасидаги дўстлик рамзларидир.
Ўзбекистонда қарийб 180 мингдан ортиқ этник корейс миллатига мансуб диаспора вакиллари ҳам халқларимиз ўртасидаги маданий алоқаларни мустаҳкамлаш, ўзаро ҳамжиҳатлик ва тотувликни таъминлашда муҳим аҳамият касб этмоқда. Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистондаги корейс диаспораси сони бўйича Марказий Осиёда энг кўп, дунёда эса бешинчи ўринда туради. Ўзбекистонда корейсларнинг тили, маданияти ва анъаналарини асраб-авайлашда мамлакатимизнинг барча ҳудудларида фаолият юритаётган миллий маданият марказлари катта ҳисса қўшмоқда.
Тошкентдаги Сеул боғида корейс миллатига мансуб юртдошларимиз Ўзбекистонда яшаётганининг 80 йиллиги муносабати билан ёдгорлик монументи очилди. 2019 йил 20 апрелда Тошкент шаҳрида Корейс маданияти ва санъати уйи очилди.
Икки мамлакат ўртасидаги соғлиқни сақлаш соҳасидаги алоқалар ҳам тобора ривожланиб бормоқда. Корея Республикаси Ўзбекистон тиббиёт ходимларини мамлакатнинг етакчи клиника ва марказларида ўқитиш ҳамда стажировкадан ўтишда ёрдам кўрсатмоқда.
2020 йилда EDCF жамғармаси кўмагида Тошкент шаҳрида кўп тармоқли Болалар маркази қурилиши якунланди. Мазкур лойиҳанинг муваффақиятли амалга оширилиши тиббиёт кластерини, жумладан, катталар учун кўп тармоқли шифохона, онкология клиникаси, тиббиёт университетини барпо этиш, шунингдек, фармацевтика кластерини яратиш бўйича янги ғояни ишлаб чиқишга замин яратди.
Сўнгги йилларда Корея Республикасида Ўзбекистоннинг сайёҳлик йўналишларига қизиқиш ортиб бормоқда. 2023 йилда мамлакатимизга Жанубий Кореядан 35 мингдан ортиқ сайёҳ ташриф буюрди. Сайёҳлик агентликлари тарихий ва маданий диққатга сазовор жойларга ташриф буюришни ўз ичига олган турли дастурларни таклиф қиляпти. Бундай ташаббуслар икки мамлакат маданияти ва тарихига ўзаро қизиқиш уйғотади, фуқаролар даражасида дўстона алоқаларни мустаҳкамлайди.
Ўзбекистон ва Жанубий Корея ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар мавжудлиги ҳам икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этаётир. Икки мамлакат пойтахтлари ва йирик шаҳарлари ўртасидаги тўғридан-тўғри мунтазам ҳаво қатновлари саёҳатни янада қулай қилиб, бизнес ва туристлар оқимининг ўсишига муҳим омил бўлаётир.
Бундан ташқари, мамлакатларимиз атроф-муҳитни яхшилаш ва иқлим ўзгаришига қарши курашишга қаратилган қўшма экологик лойиҳалар устида ҳам фаол ишламоқда. Ҳамкорликнинг асосий йўналишларидан бири сув ва ҳавони тозалаш технологияларини жорий этишдир. Корея Республикаси компаниялари ва экспертлари чиқиндиларни қайта ишлаш ва қайта ишлашнинг илғор усулларини жорий этишга кўмаклашмоқда, бу эса Ўзбекистонда экологик вазиятни яхшилашга ҳисса қўшяпти.
Расмий Тошкент ва Сеул Ўзбекистон-Корея Республикаси ҳамкорлигини янада кенгайтириш ва чуқурлаштириш учун салмоқли салоҳиятга эга эканини алоҳида таъкидламоқда. “Яшил” иқтисодиёт, рақамлаштириш ва инновациялар каби ўзаро ҳамкорликнинг янги соҳалари истиқболдаги ҳамкорликнинг муҳим йўналишларига айланиши мумкин.
Бугун шуни алоҳида таъкидлаш керакки, ўзаро манфаатли Ўзбекистон- Корея Республикаси муносабатлари 1992 йилда ўрнатилганидан буён узоқ йўлни босиб ўтди ва ўтган давр мобайнида мамлакатларимиз алоҳида стратегик шериклик намунасига айланди. Шу нуқтаи назардан, Корея Республикаси Президентининг Ўзбекистонга бўлажак ташрифи ҳамкорлик уфқларини кенгайтириб, икки мамлакат ва халқлар тараққиёти ҳамда фаровонлиги йўлида ўзаро шерикликни янада чуқурлаштириш ва кенгайтиришнинг янги истиқболларини белгилаб бериши шубҳасиз.

Узбекистан – Республика Корея: приверженность многовековым связям и укреплению особого стратегического партнерства
13-15 июня Президент Республики Корея Юн Сок Ёль по приглашению Президента Шавката Мирзиёева посетит Узбекистан с государственным визитом.
Узбекско-южнокорейские отношения, установленные 29 января 1992 года, стали примером успешного сотрудничества между двумя странами в различных областях. Более чем за тридцать лет взаимодействия отношения развивались и укреплялись, проходя через несколько ключевых этапов. В 2006 году была подписана Совместная декларация о стратегическом партнерстве, а в 2019 году отношения были подняты на уровень особого стратегического партнерства.
Эти этапы отражают глубокие исторические связи и характеризуются высокой динамикой взаимных обменов. Регулярные обмены визитами на высшем уровне подчеркивают важность узбекско-южнокорейских отношений для обеих сторон. Главы государств встречаются для обсуждения вопросов двустороннего сотрудничества и глобальных вызовов. Эти встречи способствуют углублению взаимопонимания и расширению взаимодействия в различных областях и сопровождаются подписанием важных соглашений и меморандумов о сотрудничестве.
Межпарламентские связи являются важным элементом узбекско-южнокорейских отношений. Парламентарии обеих стран на системной основе проводят встречи и обмены делегациями, что позволяет развивать законодательную базу двустороннего сотрудничества и укреплять дружеские связи между народами. Парламентские группы дружбы играют ключевую роль в этом процессе, делясь опытом и лучшими практиками.
Узбекистан и Южная Корея активно взаимодействуют в рамках различных международных организаций и форматов. Такое сотрудничество позволяет странам координировать усилия в решении глобальных и региональных проблем, укреплять позиции на международной арене и совместно продвигать инициативы, направленные на обеспечение стабильности и устойчивого развития.
Так, в рамках сотрудничества на международной арене Сеул поддержал и вошёл в число соавторов резолюций, принятых по инициативе Узбекистана Генассамблеей ООН: «Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе» и «Просвещение и религиозная толерантность» (2018 год), «Устойчивый туризм и устойчивое развитие в Центральной Азии» (2019 год), «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития» (2022 год).
Южнокорейской стороной поддержаны кандидатуры Узбекистана в Совет по правам человека ООН на 2021-2023 годы, а также кандидатура Самарканда в качестве места проведения 25-й сессии Генассамблеи Всемирной туристской организация (ЮНВТО) в 2023 году. И подобных примеров множество.
Экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Южной Кореей демонстрирует значительные успехи. В 2023 году товарооборот между двумя странами превысил 2,3 миллиарда долларов, что свидетельствует о высоком уровне взаимной заинтересованности. Южнокорейские компании активно инвестируют в узбекскую экономику, участвуя в реализации различных проектов в таких отраслях, как энергетика, строительство, химическая, текстильная промышленность и другие. Сегодня в Узбекистане осуществляют свою деятельность свыше 700 предприятий с участием южнокорейского капитала.
Важным шагом в истории двусторонних экономических связей стало открытие в марте 2024 года первого Торгового дома Узбекистана в Сеуле. Он несомненно станет площадкой для продвижения узбекских товаров и услуг на южнокорейском рынке, а также для установления деловых контактов между предпринимателями двух стран и наращивания экспорта продукции в Южную Корею, способствуя тем самым укреплению экономических связей.
В партнерстве с Южной Кореей в Узбекистане созданы совместный учебно-практический текстильный технопарк, Научно-технологический центр редких металлов и сплавов, Конструкторско-технологический центр сельхозмашиностроения, Узбекско-корейский центр сотрудничества в сфере электронного правительства.
Южнокорейская сторона также оказала содействие в запуске Национальной платформы электронной торговли.
Инвестиционное взаимодействие также находится на высоком уровне. В целом, объём прямых южнокорейских инвестиций, привлечённых в экономику Узбекистана, превысил 7,5 миллиарда долларов.
Южная Корея также оказывает финансово-техническое содействие Узбекистану. Так, в рамках сотрудничества с «Эксимбанком» Республики Корея с 1999 года совместно реализованы 17 проектов на сумму 2,6 миллиарда долларов.
В декабре 2020 года правительство Республики Корея подписало административное Соглашение о внесении финансового содействия в размере 1 миллиона долларов в Многопартнёрский трастовый фонд ООН для региона Приаралья.
Культурно-гуманитарное сотрудничество между Узбекистаном и Южной Кореей имеет глубокие корни, схожесть традиций и культуры наших народов во многом этому способствуют.
Значимым аспектом узбекско-южнокорейских отношений является и сотрудничество в сфере образования и науки. Вузы Узбекистана поддерживают сотрудничество более чем с 45 университетами и научно-образовательными организациями Южной Кореи. В Узбекистане действуют филиалы 4 южнокорейских университетов: Инха, Пучон, Ёджу – в Ташкенте, а также Корейский международный университет – в Фергане, где обучаются студенты по различным специальностям. Кроме того, узбекские студенты имеют возможность получать образование в ведущих университетах Южной Кореи. Научные обмены и совместные исследования в таких областях, как информационные технологии, медицина и инженерия, способствуют развитию научного потенциала обеих стран. В марте 2023 года в Ташкенте прошёл Форум ректоров ведущих вузов двух стран.
Изучение корейского языка осуществляется в 9 вузах, 24 школах и лицеях республики, а в южнокорейских университетах иностранных языков в городах Пусан и Тэгу, в свою очередь, созданы отделения узбекского языка. В целом численность узбекских студентов в вузах Республики Корея превышает 11 тысяч.
Научное сотрудничество между Узбекистаном и Южной Кореей активно развивается благодаря совместным исследованиям в таких областях, как биотехнологии, нанотехнологии и медицинские науки, сельское хозяйство, экология. Исследовательские институты и университеты обеих стран проводят совместные проекты и обмены учеными, что способствует развитию научного потенциала и инноваций. Такие инициативы помогают ускорить научный прогресс и внедрение передовых технологий в экономику и общество.
Налажены активные культурные обмены между Узбекистаном и Южной Кореей, которые содействуют укреплению дружеских связей и взаимопонимания между народами. Регулярно проводятся фестивали, выставки, концерты и другие культурные мероприятия, на которых представлены традиции, искусство и культура обеих стран. Эти мероприятия позволяют жителям Узбекистана и Южной Кореи лучше узнавать друг друга, обогатить свой культурный опыт и укрепить дружеские связи.
Символами дружбы узбекского и корейского народов являются открывшийся в 2014 году в Ташкенте Сеульский парк, а также памятник великому узбекскому поэту и мыслителю Алишеру Навои в столице Республики Корея.
Наличие большой южнокорейской диаспоры в Узбекистане, насчитывающей почти 180 тысяч этнических корейцев, также играет важную роль в укреплении культурных связей между народами, способствуя взаимопониманию и дружбе. Важно отметить, что по численности корейская диаспора в Узбекистане является крупнейшей в Средней Азии и пятой – в мире. Большой вклад в сохранение языка, культуры и традиций корейцев в Узбекистане вносят национальные культурные центры, которые функционируют во всех областях страны.
В Сеульском парке в Ташкенте к 80-летию переселения корейцев в Узбекистан был открыт мемориальный памятник «Благодарность узбекскому народу за теплоту и доброту». А 20 апреля 2019 года в Ташкенте открылся Дом корейской культуры и искусства.
Все более плодотворным становится и сотрудничество в сфере здравоохранения. Южнокорейская сторона оказывает содействие в обучении и стажировке медицинских работников Узбекистана в ведущих клиниках и центрах Кореи.
В 2020 году при содействии Фонда EDCF завершено строительство Детского многопрофильного центра в Ташкенте. Успешная реализация данного проекта послужила основой для проработки грандиозного проекта строительства медицинского кластера, включающего многопрофильную больницу для взрослых, онкологическую клинику, медицинского вуза, а также создание фармацевтического кластера.
В последние годы в Южной Корее наблюдается рост интереса к туристическим маршрутам Узбекистана. В 2023 году нашу страну посетило более 35 тысяч туристов из Южной Кореи. Туристические агентства предлагают разнообразные программы, включающие посещение исторических и культурных достопримечательностей. Такие инициативы стимулируют взаимный интерес к культуре и истории двух стран, а также укрепляют дружеские связи на уровне граждан.
Наличие прямого авиасообщения между Узбекистаном и Южной Кореей также играет важную роль в укреплении двусторонних отношений. Регулярные рейсы между столицами делают путешествия более доступными и удобными, способствуя росту делового и туристического потоков.
Узбекистан и Южная Корея активно работают над совместными экологическими проектами, направленными на улучшение состояния окружающей среды и борьбу с изменением климата. Одним из ключевых направлений сотрудничества является внедрение технологий по очистке воды и воздуха. Южнокорейские компании и эксперты помогают внедрять передовые методы очистки и переработки отходов, что способствует улучшению экологической обстановки в Узбекистане.
В Ташкенте и Сеуле подчеркивают, что узбекско-южнокорейские отношения имеют значительный потенциал для дальнейшего расширения и углубления сотрудничества. Новые сферы взаимодействия, такие как «зеленая» экономика, цифровизация и инновации, могут стать важными направлениями для будущего партнерства.
Сегодня можно констатировать, что взаимовыгодные узбекско-южнокорейские отношения, начиная с момента их установления в 1992 году, прошли долгий путь, став примером особого стратегического партнерства. В данном контексте предстоящий визит главы Южной Кореи в Узбекистан, безусловно, раздвинет горизонты сотрудничества и определит новые перспективы дальнейшего углубления и расширения партнерства во благо прогресса и процветания двух стран и народов.