Ўзбекистон – Корея Республикаси: кўп асрлик дўстлик алоқаларига содиқлик ва алоҳида стратегик шериклик йўлида
Президент Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Корея Республикаси Президенти Юн Сок Ёль 13-15 июнь кунлари давлат ташрифи билан Ўзбекистонда бўлади.
1992 йил 29 январда ўрнатилган Ўзбекистон-Корея Республикаси дипломатик муносабатлари икки давлат ўртасида турли соҳалардаги муваффақиятли ҳамкорлик намунаси бўлиб келмоқда. Ўттиз йилдан ортиқ давом этиб келаётган ўзаро яқин алоқалар бир неча асосий босқичлардан ўтиб ривожланди ва мустаҳкамланди. 2006 йилда икки давлат ўртасида Стратегик ҳамкорлик тўғрисидаги қўшма декларация имзоланган бўлса, 2019 йилда муносабатлар алоҳида стратегик шериклик даражасига кўтарилди.
Бу босқичлар чуқур тарихий алоқаларни акс эттиради ва ўзаро алмашинувларнинг юқори динамикаси билан ажралиб туради. Олий даражадаги ташрифларнинг мунтазам алмашинуви Ўзбекистон-Корея Республикаси муносабатлари ҳар икки томон учун муҳимлигини таъкидлайди. Давлат раҳбарлари икки томонлама ҳамкорлик масалалари ва глобал масалаларни муҳокама қилиш учун учрашадилар. Мазкур учрашувлар турли соҳаларда ўзаро англашувни чуқурлаштириш ва ҳамкорликни кенгайтиришга хизмат қилмоқда ҳамда муҳим шартнома ва ҳамкорлик меморандумлари имзоланишига замин яратмоқда.
Парламентлараро ҳамкорлик Ўзбекистон-Корея Республикаси муносабатларида муҳим ўрин тутади. Икки мамлакат парламентарийларининг мунтазам учрашув ва делегациялар алмашинуви икки томонлама ҳамкорликнинг қонунчилик базасини ривожлантириш ва халқларимиз ўртасидаги дўстона алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Бу жараёнда Парламентлараро дўстлик гуруҳлари ўзаро тажриба алмашишда фаол иштирок этаётир.
Ўзбекистон ва Корея Республикаси турли халқаро ташкилотлар ва форматлар доирасида ҳам фаол ҳамкорлик қилиб келмоқда. Бундай кўп томонлама музокаралар мамлакатларга глобал ва минтақавий масалаларни ҳал этишда саъй-ҳаракатларини мувофиқлаштириш, халқаро майдонда ўз позицияларини мустаҳкамлаш, тинчлик ва барқарор ривожланишни таъминлашга қаратилган ташаббусларни биргаликда илгари суриш имконини беряпти.
Жумладан, расмий Сеул халқаро майдондаги ҳамкорлик доирасида Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилинган “Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш”, “Маърифат ва диний бағрикенглик” (2018), “Марказий Осиёда барқарор туризм ва барқарор ривожланиш” (2019), “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида”ги (2022) резолюцияларини қўллаб-қувватлади ва ҳаммуаллифларидан бири бўлди.
Корея Республикаси томони 2021-2023 йилларга мўлжалланган БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгаши аъзолигига Ўзбекистон номзодини, шунингдек, 2023 йилда Бутунжаҳон сайёҳлик ташкилоти (ЮНВТО) Бош ассамблеясининг 25-сессияси ўтказиладиган жой сифатида Самарқанд шаҳри номзодини қўллаб-қувватлади.
Ўзбекистон ва Жанубий Корея ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик сезиларли тараққиётни кўрсатмоқда. 2023 йилда икки давлат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми қарийб 2,3 миллиард долларни ташкил этгани ўзаро манфаатдорлик даражаси юқори эканидан далолат беради. Жумладан, Корея Республикаси компаниялари Ўзбекистон иқтисодиётига инвестиция киритишда пешқадамлардан биридир. Улар энергетика, қурилиш, тўқимачилик ва бошқа соҳаларда турли лойиҳаларни амалга оширишда муваффақиятли иш олиб бормоқда. Бугунги кунда юртимизда ушбу мамлакат капитали иштирокида 700 дан ортиқ корхона фаолият юритмоқда.
2024 йилда Сеул шаҳрида Ўзбекистон Савдо уйининг очилиши икки томонлама иқтисодий муносабатлар тарихидаги муҳим қадам бўлди. Бугунги кунда мазкур савдо уйи Ўзбекистон товар ва хизматларини Корея Республикаси бозорида илгари суриш, икки давлат тадбиркорлари ўртасида ишбилармонлик алоқаларини ўрнатиш учун муҳим майдонга айланган. Савдо уйи, шунингдек, Ўзбекистон маҳсулотларининг Корея Республикасига экспортини ривожлантиришда муҳим ўрин тутиб, иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Корея-Ўзбекистон ишбилармонлар ассоциацияси ҳам икки давлат ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликнинг муҳим воситаси ҳисобланади. У тадбиркорлар ўртасида воситачи бўлиб, савдо-иқтисодий муносабатларни ривожлантиришга қаратилган бизнес-форумлар, кўргазмалар, семинарлар ва бошқа тадбирларни ташкил этаётир. Ассоциация икки мамлакат ишбилармонларига янги ҳамкорлар топиш, тажриба ва бозор тенденциялари бўйича маълумот алмашишда ҳам яқиндан кўмаклашяпти. Бу эса ўзаро ишончни мустаҳкамлаш ва ишбилармонлик алоқаларини кенгайтиришга хизмат қилмоқда.
Корея Республикаси билан ҳамкорликда мамлакатимизда Ўзбек-Корея ўқув-амалий тўқимачилик технопарки, Ўзбекистон – Корея нодир металлар ва қаттиқ қотишмалар илмий-технологик маркази, Қишлоқ хўжалиги машинасозлиги конструкторлик-технологик маркази, Ўзбекистон-Корея Электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт ҳамкорлик маркази ташкил этилган. Шунингдек, Корея Республикаси томони Миллий электрон тижорат платформасини ишга туширишда кўмак берди.
Ўзбекистон Республикаси билан Корея Республикаси ўртасидаги инвестициявий ҳамкорлик кенг кўлам касб этган. Ушбу мамлакатнинг Ўзбекистон иқтисодиётига жалб этган тўғридан-тўғри инвестициялари ҳажми 7,5 миллиард доллардан ошди.
Жанубий Корея, шунингдек, Ўзбекистонга молиявий ва техник ёрдам кўрсатяпти. Жумладан, Корея Республикаси “Эксимбанки” билан ҳамкорлик доирасида 1999 йилдан буён умумий қиймати 2,6 миллиард долларлик 17 та қўшма лойиҳа амалга оширилди.
2020 йил декабрь ойида Корея Республикаси ҳукумати БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп шериклик Траст фондига 1 миллион АҚШ доллари миқдорида молиявий ёрдам бериш тўғрисидаги келишувни имзолади.
Ўзбекистон ва Жанубий Корея ўртасидаги маданий-гуманитар ҳамкорлик чуқур илдизларга эга. Икки халқнинг маданияти, менталитетининг ўхшашлиги мазкур жабҳадаги икки томонлама алоқаларни ривожлантиришда катта ҳисса қўшаётир.
Ўзбекистон-Корея Республикаси муносабатларининг муҳим йўналиши таълим ва фан соҳаларидаги алоқалардир. Мамлакатимиздаги олий таълим муассасалари Жанубий Кореянинг 45 дан ортиқ олий ўқув юртлари ва илмий-тадқиқот муассасаси билан ҳамкорликни йўлга қўйган. Ўзбекистонда Жанубий Кореянинг 4 та олий ўқув юртларининг филиаллари очилган. Тошкент шаҳрида Инҳа, Пучон, Ёджу, шунингдек, Фарғонадаги Корея халқаро университети филиалларининг ташкил этилгани бу борадаги алоқаларни янги поғонага кўтарди. Бугунги кунда уларда турли мутахассисликлар бўйича талабалар таҳсил оляпти. Бундан ташқари, ўзбекистонлик талабалар Жанубий Кореянинг етакчи университетларида таълим олиш имкониятига эга. Ахборот технологиялари, тиббиёт ва инжиниринг каби йўналишларда олиб борилаётган илмий алмашинувлар ва қўшма тадқиқотлар ҳар икки мамлакат илмий салоҳиятини юксалтиришга муҳим омил бўляпти. 2023 йилнинг март ойида Тошкентда икки давлат етакчи олий таълим муассасалари ректорларининг Форуми бўлиб ўтди.
Республиканинг 9 та олий ўқув юрти, 24 та мактаб ва лицейларида корейс тили ўқитилмоқда. Жанубий Кореянинг Пусан ва Тэгу шаҳарларидаги хорижий тиллар университетларида, ўз навбатида, ўзбек тили бўлимлари ташкил этилган. Шунингдек, Корея Республикаси олий ўқув юртларида таҳсил олаётган ўзбекистонлик талабалар сони 11 мингдан ошади.
Ўзбекистон ва Корея Республикаси ўртасидаги илмий ҳамкорлик биотехнология, нанотехнология, тиббиёт фанлари каби йўналишларда қўшма тадқиқотлар олиб бориш орқали фаол ривожланмоқда. Икки мамлакатнинг илмий-тадқиқот институтлари ва олий ўқув юртлари қўшма лойиҳалар ҳамда олимлар алмашинувини амалга ошираётгани илмий салоҳият ва инновацияларни ривожлантиришга хизмат қиляпти. Бундай ташаббуслар илм-фан тараққиётини, илғор технологияларни иқтисодиёт ва жамиятга жорий этишни жадаллаштириш имконини бераётир.
Икки мамлакат ўртасида фаол маданий алмашинувлар йўлга қўйилган бўлиб, бу халқларимиз ўртасидаги дўстона алоқалар ва ўзаро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга муҳим муҳим роль ўйнайди. Икки мамлакат анъаналари, санъати ва маданиятини намойиш этиш мақсадида мунтазам равишда фестиваллар, кўргазмалар, концертлар ва бошқа маданий тадбирлар ўтказиб келинмоқда. Мазкур тадбирлар Ўзбекистон ва Жанубий Корея аҳолисига бир-бирини яқиндан билиш, маданий тажрибаларини бойитиш ва дўстона алоқаларни мустаҳкамлаш имконини бераётганини таъкидлаш керак.
2014 йилда Тошкентда очилган Сеул боғи, шунингдек, Сеул шаҳри марказида қад ростлаган улуғ ўзбек шоири ва мутафаккири Алишер Навоий ҳайкали ўзбек ва корейс халқлари ўртасидаги дўстлик рамзларидир.
Ўзбекистонда қарийб 180 мингдан ортиқ этник корейс миллатига мансуб диаспора вакиллари ҳам халқларимиз ўртасидаги маданий алоқаларни мустаҳкамлаш, ўзаро ҳамжиҳатлик ва тотувликни таъминлашда муҳим аҳамият касб этмоқда. Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистондаги корейс диаспораси сони бўйича Марказий Осиёда энг кўп, дунёда эса бешинчи ўринда туради. Ўзбекистонда корейсларнинг тили, маданияти ва анъаналарини асраб-авайлашда мамлакатимизнинг барча ҳудудларида фаолият юритаётган миллий маданият марказлари катта ҳисса қўшмоқда.
Тошкентдаги Сеул боғида корейс миллатига мансуб юртдошларимиз Ўзбекистонда яшаётганининг 80 йиллиги муносабати билан ёдгорлик монументи очилди. 2019 йил 20 апрелда Тошкент шаҳрида Корейс маданияти ва санъати уйи очилди.
Икки мамлакат ўртасидаги соғлиқни сақлаш соҳасидаги алоқалар ҳам тобора ривожланиб бормоқда. Корея Республикаси Ўзбекистон тиббиёт ходимларини мамлакатнинг етакчи клиника ва марказларида ўқитиш ҳамда стажировкадан ўтишда ёрдам кўрсатмоқда.
2020 йилда EDCF жамғармаси кўмагида Тошкент шаҳрида кўп тармоқли Болалар маркази қурилиши якунланди. Мазкур лойиҳанинг муваффақиятли амалга оширилиши тиббиёт кластерини, жумладан, катталар учун кўп тармоқли шифохона, онкология клиникаси, тиббиёт университетини барпо этиш, шунингдек, фармацевтика кластерини яратиш бўйича янги ғояни ишлаб чиқишга замин яратди.
Сўнгги йилларда Корея Республикасида Ўзбекистоннинг сайёҳлик йўналишларига қизиқиш ортиб бормоқда. 2023 йилда мамлакатимизга Жанубий Кореядан 35 мингдан ортиқ сайёҳ ташриф буюрди. Сайёҳлик агентликлари тарихий ва маданий диққатга сазовор жойларга ташриф буюришни ўз ичига олган турли дастурларни таклиф қиляпти. Бундай ташаббуслар икки мамлакат маданияти ва тарихига ўзаро қизиқиш уйғотади, фуқаролар даражасида дўстона алоқаларни мустаҳкамлайди.
Ўзбекистон ва Жанубий Корея ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар мавжудлиги ҳам икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этаётир. Икки мамлакат пойтахтлари ва йирик шаҳарлари ўртасидаги тўғридан-тўғри мунтазам ҳаво қатновлари саёҳатни янада қулай қилиб, бизнес ва туристлар оқимининг ўсишига муҳим омил бўлаётир.
Бундан ташқари, мамлакатларимиз атроф-муҳитни яхшилаш ва иқлим ўзгаришига қарши курашишга қаратилган қўшма экологик лойиҳалар устида ҳам фаол ишламоқда. Ҳамкорликнинг асосий йўналишларидан бири сув ва ҳавони тозалаш технологияларини жорий этишдир. Корея Республикаси компаниялари ва экспертлари чиқиндиларни қайта ишлаш ва қайта ишлашнинг илғор усулларини жорий этишга кўмаклашмоқда, бу эса Ўзбекистонда экологик вазиятни яхшилашга ҳисса қўшяпти.
Расмий Тошкент ва Сеул Ўзбекистон-Корея Республикаси ҳамкорлигини янада кенгайтириш ва чуқурлаштириш учун салмоқли салоҳиятга эга эканини алоҳида таъкидламоқда. “Яшил” иқтисодиёт, рақамлаштириш ва инновациялар каби ўзаро ҳамкорликнинг янги соҳалари истиқболдаги ҳамкорликнинг муҳим йўналишларига айланиши мумкин.
Бугун шуни алоҳида таъкидлаш керакки, ўзаро манфаатли Ўзбекистон- Корея Республикаси муносабатлари 1992 йилда ўрнатилганидан буён узоқ йўлни босиб ўтди ва ўтган давр мобайнида мамлакатларимиз алоҳида стратегик шериклик намунасига айланди. Шу нуқтаи назардан, Корея Республикаси Президентининг Ўзбекистонга бўлажак ташрифи ҳамкорлик уфқларини кенгайтириб, икки мамлакат ва халқлар тараққиёти ҳамда фаровонлиги йўлида ўзаро шерикликни янада чуқурлаштириш ва кенгайтиришнинг янги истиқболларини белгилаб бериши шубҳасиз.

President of the Republic of Korea Yoon Suk Yeol will pay a state visit to Uzbekistan at the invitation of President Shavkat Mirziyoyev on 13-15 June.
Established on 29 January 1992, Uzbek-South Korean relations have become an example of successful cooperation between the two countries in various fields. In more than thirty years of interaction, the relations have developed and strengthened, passing through several key milestones. In 2006, the Joint Declaration on Strategic Partnership was signed, and in 2019, the relationship was elevated to a special strategic partnership.
These phases reflect deep historical ties and are characterized by highly dynamic mutual exchanges. Regular exchanges of high-level visits emphasize the importance of Uzbek-South Korean relations for both sides. The heads of state meet to discuss issues of bilateral cooperation and global challenges. These meetings contribute to deepening mutual understanding and expanding interaction in various areas and are accompanied by the signing of important agreements and memorandums of co-operation.
Inter-parliamentary ties are an important element of Uzbek-South Korean relations. Parliamentarians of both countries hold meetings and exchanges of delegations on a systematic basis, which makes it possible to develop the legislative base of bilateral cooperation and strengthen friendly ties between the peoples. Parliamentary friendship groups play a key role in this process, sharing experience and best practices.
Uzbekistan and South Korea actively interact within the framework of various international organizations and formats. Such cooperation allows the countries to coordinate efforts in addressing global and regional issues, strengthen their positions in the international arena and jointly promote initiatives aimed at ensuring stability and sustainable development.
Thus, within the framework of cooperation in the international arena, Seoul supported and co-sponsored resolutions adopted at the initiative of Uzbekistan by the UN General Assembly: ‘Strengthening regional and international cooperation to ensure peace, stability and sustainable development in the Central Asian region’ and ‘Education and religious tolerance’ (2018), ‘Sustainable tourism and sustainable development in Central Asia’ (2019), ‘On strengthening the role of parliaments in accelerating the achievement of the Sustainable Development Goals’ (2022).
The South Korean side supported Uzbekistan's candidacy to the UN Human Rights Council for 2021-2023, as well as Samarkand's candidacy to host the 25th session of the General Assembly of the World Tourism Organization (UNWTO) in 2023. And there are many such examples.
Economic co-operation between Uzbekistan and South Korea shows significant progress. In 2023, trade turnover between the two countries exceeded $2.3 billion, which indicates a high level of mutual interest. South Korean companies are actively investing in the Uzbek economy, participating in the implementation of various projects in such sectors as energy, construction, chemical, textile and others. Today, more than 700 enterprises with South Korean capital are operating in Uzbekistan.
An important step in the history of bilateral economic ties was the opening of the first Trade House of Uzbekistan in Seoul in March 2024. It will undoubtedly become a platform to promote Uzbek goods and services in the South Korean market, as well as to establish business contacts between entrepreneurs of the two countries and increase exports to South Korea, thus contributing to the strengthening of economic ties.
In partnership with South Korea, Uzbekistan has established a joint educational and practical textile techno park, the Scientific and Technological Centre for Rare Metals and Alloys, the Design and Technological Centre for Agricultural Machinery, and the Uzbek-Korean Centre for Cooperation in Electronic Government.
The South Korean side also assisted in launching the National E-Commerce Platform.
Investment interaction is also at a high level. In general, the volume of direct South Korean investments attracted into Uzbekistan's economy exceeded $7.5 billion.
South Korea also provides financial and technical assistance to Uzbekistan. Thus, within the framework of cooperation with the Exim Bank of the Republic of Korea, 17 projects worth $2.6 billion have been jointly implemented since 1999.
In December 2020, the Government of the Republic of Korea signed an administrative agreement on the contribution of financial assistance in the amount of 1 million dollars to the UN Multi-partner Trust Fund for the Aral Sea region.
Cultural and humanitarian co-operation between Uzbekistan and South Korea has deep roots, the similarity of traditions and culture of our people contribute to this in many ways.
Cooperation in education and science is also a significant aspect of Uzbek-South Korean relations. Uzbekistan's universities maintain cooperation with more than 45 universities and scientific and educational organizations in South Korea. There are branches of four South Korean universities in Uzbekistan: Inha, Puchon and Yeoju in Tashkent, as well as the Korea International University in Fergana, where students study in various specialties. In addition, Uzbek students have the opportunity to study at leading universities in South Korea. Scientific exchanges and joint research in areas such as information technology, medicine and engineering contribute to the development of scientific potential of both countries. In March 2023, the Forum of Rectors of leading universities of the two countries was held in Tashkent.
The Korean language is taught in nine universities and 24 schools and lycées in the country, and South Korean foreign language universities in the cities of Busan and Daegu have established Uzbek language departments. In general, the number of Uzbek students in higher education institutions of the Republic of Korea exceeds 11,000.
Scientific co-operation between Uzbekistan and South Korea is actively developing through joint research in areas such as biotechnology, nanotechnology and medical sciences, agriculture, and ecology. Research institutes and universities of both countries conduct joint projects and exchanges of scientists, which contributes to the development of scientific potential and innovation. Such initiatives help accelerate scientific progress and the introduction of advanced technologies into the economy and society.
Active cultural exchanges between Uzbekistan and South Korea have been established, contributing to the strengthening of friendly ties and mutual understanding between the people. Festivals, exhibitions, concerts and other cultural events are regularly held to showcase the traditions, arts and cultures of both countries. These events enable the people of Uzbekistan and South Korea to get to know each other better, enrich their cultural experience and strengthen their ties of friendship.
The Seoul Park in Tashkent, which opened in 2014, and the monument to the great Uzbek poet and thinker Alisher Navoi in the capital of the Republic of Korea are symbols of friendship between the Uzbek and Korean people.
The presence of a large South Korean Diaspora in Uzbekistan, exceeding 180,000 ethnic Koreans, also plays an important role in strengthening cultural ties between the people, promoting mutual understanding and friendship. It is important to note that the Korean Diaspora in Uzbekistan is the largest in Central Asia and the fifth largest in the world. National cultural centers, which operate in all regions of the country, make a great contribution to the preservation of the language, culture and traditions of Koreans in Uzbekistan.
A memorial monument ‘Gratitude to the Uzbek people for warmth and kindness’ was unveiled in Seoul Park in Tashkent to mark the 80th anniversary of the resettlement of Koreans in Uzbekistan. And on 20 April 2019, the House of Korean Culture and Art were opened in Tashkent.
Co-operation in the field of healthcare is also becoming increasingly fruitful. The South Korean side assists in the training and internship of Uzbek medical workers in leading clinics and centers in Korea.
In 2020, with the assistance of the EDCF, the construction of the Children's Multidisciplinary Centre in Tashkent was completed. The successful implementation of this project served as a basis for the development of a grandiose project for the construction of a medical cluster, including a multidisciplinary hospital for adults, an oncology clinic, a medical university, and the creation of a pharmaceutical cluster.
In recent years, South Korea has seen a growing interest in Uzbekistan's tourist destinations. In 2023, more than 35 thousand tourists from South Korea visited our country. Travel agencies offer a variety of programs that include visits to historical and cultural attractions. Such initiatives stimulate mutual interest in the culture and history of the two countries, as well as strengthen friendly ties at the level of citizens.
The existence of direct air services between Uzbekistan and South Korea also plays an important role in strengthening bilateral relations. Regular flights between the capitals make travelling more accessible and convenient, contributing to the growth of business and tourist flows.
Uzbekistan and South Korea are actively working on joint environmental projects aimed at improving the environment and combating climate change. One of the key areas of co-operation is the introduction of water and air purification technologies. South Korean companies and experts are helping to introduce advanced methods of waste treatment and recycling, which contributes to improving the environmental situation in Uzbekistan.
Tashkent and Seoul emphasize that Uzbek-South Korean relations have significant potential for further expansion and deepening of cooperation. New areas of interaction, such as the green economy, digitalization and innovation, could become important areas for future partnership.
Today, it can be stated that the mutually beneficial Uzbek-South Korean relations since their establishment in 1992 have come a long way, becoming an example of a special strategic partnership. In this context, the forthcoming visit of the South Korean leader to Uzbekistan will undoubtedly broaden the horizons of cooperation and define new prospects for further deepening and expanding the partnership for the benefit of progress and prosperity of the two countries and people.