Atrof-muhitni muhofaza qilish – Yangi O‘zbekistonning ustuvor yo'nalishidir
O‘zbekiston, boshqa ko‘plab davlatlar singari, inson salomatligi va ekotizimlariga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi jiddiy ekologik muammolarga duch kelmoqda. Shu bilan birga, resurslar va fuqarolar salomatligini saqlash zaruriyatini hisobga olgan holda, mamlakat hukumati ekologik inqirozlarning oldini olish bo'yicha chora-tadbirlarni faol ishlab chiqmoqda va atrof-muhit holatini yaxshilash uchun innovatsion yondashuvlarni joriy qilmoqda. Bugun O‘zbekistonda ekologiya sohasi tub o‘zgarishlarni boshdan kechirmoqda, har bir insonning qulay atrof-muhitga bo‘lgan huquqi mamlakatimizning yangi Konstitutsiyasida mustahkamlab qo‘yilgan.
Respublikada O‘zbekiston Respublikasining 2030-yilgacha atrof-muhitni muhofaza qilish konsepsiyasi, ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish sohasida 30 dan ortiq qonun hujjatlari va 200 ga yaqin qonunosti hujjatlari mavjud. O‘zbekiston Respublikasining “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida”, “Atmosfera havosini muhofaza qilish to‘g‘risida”, “Suv va suvdan foydalanish to‘g‘risida”, “O‘simlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida”, “Hayvonot dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida”, “O‘rmonlar to‘g‘risida”, “Muhofaza etiladigan tabiiy hududlar to‘g‘risida”, “Yer qa’ri to‘g‘risida”, “Chiqindilar to‘g‘risida”, “Ekologik ekspertiza to‘g‘risida”, “Ekologik nazorat to‘g‘risida”, “Ekologik audit to‘g‘risida”, “Qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish to‘g‘risida”, “Aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi to‘g‘risida”, O‘zbekiston Respublikasining Yer kodeksi va boshqalar shular jumlasidandir.
2021-yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan mamlakatimizda 2030-yilgacha har yili 200 million tup daraxt va buta ekish ko‘zda tutilgan “Yashil Makon” keng ko‘lamli umummilliy dasturiga start berildi. Natijada shaharlardagi yashil maydonlar maydoni hozirgi 8 foizdan 30 foizga, shuningdek, davlat o'rmon fondi maydoni 7,5 foizdan 15 foizga ko'payishi kutilmoqda.
O‘tgan davrda “Yashil Makon” milliy loyihasi doirasida qariyb 500,0 gektar bog‘, 935 gektar yashil zona, 6179,2 gektar jamoat parklari, shuningdek, Buxoro, Nukus, Xiva va Urganch shaharlari atrofida umumiy uzunligi 40 km yashil belbog‘lar barpo etildi.
“Yashil” hududlarni rivojlantirish ishlarini tizimli tashkil etish doirasida 2023-yilda 219,7 million tup mevali va manzarali daraxt va buta ko‘chatlari ekildi. Atrof-muhitga yuqori ta’sir ko‘rsatadigan 189 ta sanoat korxonasida 2 million 830 ming dona ko‘chat ekildi, 220 ming tup daraxt ko‘chatlari o‘rin olgan “yashil belbog‘lar”, 196 ta chiqindi yig‘ish punktlari tashkil etildi, ular atrofida daraxtzorlar barpo qilindi.
Bundan tashqari, soʻnggi yillarda Oʻzbekistonda jahonda muqobil boʻlmagan innovatsion chora-tadbirlar qatorida Orol dengizining qurigan tubida yaratilgan “yashil qoplamalar” ham bor. Shuni ta'kidlash kerakki, uni qo'llash doirasi kengayib bormoqda. 2019–2023-yillarda Orol dengizining qurib qolgan hududlarida 1,7 million gektardan ortiq maydonda o‘rmon melioratsiyasi ishlari olib borildi. "Green Cover" kichik samolyotlar va traktorlar yordamida yaratilgan.
Olimlarning fikricha, Orol dengizi qurigan tubining holati noaniq: bundan 5 yil avval qurib qolgan va 50 yil oldingi hudud holatida katta farq bor. Hamma joyda bir turdagi o'simlik ekish tavsiya etilmaydi. Har bir sayt o'ziga xos yondashuvni talab qiladi. Tuproq, qum va sho'rlanish holatini hisobga olgan holda faqat to'g'ri tanlangan ko'chatlar omon qolishi mumkin. Saksovul urugʻlari, asosan, qumli va gilli tuproqlarga, shoʻrlangan yerlarga esa yulg‘un (tamariks) koʻchatlari ekilgan.
Bu hududda o‘rmon ekish ishlarini jadallashtirish maqsadida cho‘l o‘simliklari ko‘chatlarini ekish bo‘yicha yangi blok tashkil etildi. Uning yordami bilan ekish hosildorligi 1,5 barobar oshdi, soatiga taxminan 4000-4500 ta ko'chat ekildi.
O‘zbekistonda ham chiqindilarni boshqarish, aholiga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish, atrof-muhit ifloslanishiga qarshi kurashish borasida izchil va samarali islohotlar amalga oshirilmoqda. Shunday qilib, rejaga ko‘ra, 2024-2028-yillarda investitsiyalarni jalb etish orqali mamlakatimizning har bir hududida chiqindilarni qayta ishlash, muqobil energiya va organik o‘g‘itlar ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalar amalga oshiriladi. Shuningdek, 2,8 million tonna chiqindidan yiliga 2000 MVt muqobil energiya ishlab chiqarish, 1,3 million tonna chiqindilardan kompostlash yo‘li bilan 1,1 million tonna organik o‘g‘itlar ishlab chiqarish, 14 ta chiqindilarni qayta ishlash korxonalarini ishga tushirish ko‘rsatkichlari ham belgilab qo‘yiladi.
O‘zbekiston hukumati BMT va uning ixtisoslashgan idoralari, xususan, Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi (IUCN), Fauna & Flora (FnF), Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YeXHT), Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ), Yevropa Ittifoqi (YeI), Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi (MOMEM), Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi (OQXJ), Barqaror rivojlanish boʻyicha davlatlararo komissiyaning ilmiy axborot markazi (BRDK IAM), Koreya Atrof-muhit sanoati va texnologiyalari instituti (KEITI), Global yashil oʻsish instituti (GGGI) kabi xalqaro platformalar bilan ko‘p tomonlama hamkorlikni samarali rivojlantirmoqda.
Biologik xilma-xillikni saqlash, Orolbo‘yida ekotizimlarni tiklash, ozon qatlamini muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish, chiqindilarni boshqarish bo‘yicha turli tashabbuslar amalga oshirilmoqda. Shuningdek, insonlarning sog'lom oziq-ovqat va toza suvdan foydalanishini ta'minlashga qaratilgan siyosat va dasturlar mavjud.
O‘zbekiston Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari bilan birgalikda iqlim masalalari bo‘yicha kun tartibi bo‘yicha yagona mintaqaviy pozitsiyani e’lon qilib, zamonaviy energiyadan foydalanish va joriy etish, resurslarni tejovchi va kam ta’minlangan resurslardan foydalanish, uglerodli issiqxona gazlarini chiqarish texnologiyalari, shuningdek, biologik xilma-xillikni monitoring qilish va saqlash dasturlari, masalan, Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi (MOMEM) va turli platformalar orqali Orol dengizi mintaqasida barqaror rivojlanishni himoya qilish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘zaro manfaatli ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni kengaytirishga harakat qilayotgani uchun mintaqaviy hamkorlik ham diqqat markazida.
Mamlakat atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi qator xalqaro konvensiyalarga qo‘shilgan va ularni ratifikatsiya qilgan. O‘zbekiston atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan foydalanish sohasida 12 ta ekologik konvensiya va ularni ishlab chiqish bo‘yicha tegishli protokollarga a’zo.
Respublika tabiiy muhit holatini yaxshilash va barqarorlashtirishga qaratilgan milliy va xalqaro loyihalarni amalga oshirish orqali konvensiyalar bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajaradi.
O‘tgan yil davomida O‘zbekiston ikkita global tadbirga mezbonlik qildi: 2023-yil 13–17-noyabr kunlari bo‘lib o‘tgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Cho'llanishga qarshi kurash to'g'risidagi konvensiyasi (CRIC 21) bajarilishini ko'rib chiqish qo'mitasining 21-sessiyasi va 2024-yil 12–17-fevral kunlari Samarqand shahrida o‘tkazilgan Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash to‘g‘risidagi konvensiya (CMS COP14) ishtirokchilari konferensiyasining 14-yig‘ilishi.
Ta’kidlash joizki, mahalliy, mintaqaviy va global ekologik muammolarni samarali boshqarish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, ilmiy va intellektual salohiyatni ro‘yobga chiqarishga innovatsion g‘oyalar, amaliyot va texnologiyalarni joriy etish maqsadida Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini o‘rganish universiteti (“Green University”) tashkil qilindi.
Ayni paytda O‘zbekistonda aholining ekologik madaniyatini oshirish bo‘yicha faol ishlar olib borilmoqda. Ta’lim muassasalarida ekologik ta’lim dasturlari joriy etilmoqda, ekologik muammolarga e’tibor qaratishga qaratilgan ommaviy aksiya va tadbirlar tashkil etilmoqda. Bu jarayonda ekologik tashabbus va loyihalarda faol ishtirok etayotgan yoshlarning ishtiroki muhim ahamiyat kasb etmoqda.
O‘zbekiston shahar va tumanlarining barqaror rivojlanishini ta’minlash, ekologik holatini yaxshilash maqsadida turli innovatsion texnologiyalar joriy etilmoqda. Xususan, havo va suv sifatini nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimlari faol qo‘llanilib, sanoat va qurilishda energiya tejamkor va ekologik toza texnologiyalar joriy qilinmoqda. Bu chora-tadbirlarning barchasi atrof-muhitga salbiy ta’sirni kamaytirish, fuqarolar uchun qulay yashash sharoitlarini yaratishga qaratilgan.
Xulosa qilib aytganda, O‘zbekiston barqaror rivojlanish va mamlakatning ekologik holatini yaxshilash yo‘lida dadil qadam tashlamoqda. “Yashil makon” loyihasi va boshqa ekologik tashabbuslarni amalga oshirish nafaqat dolzarb muammolarni hal qilish, balki uzoq muddatli barqaror rivojlanish uchun zamin yaratish imkonini beradi. Xalqaro hamjamiyatni hamkorlikka jalb qilib, ilg‘or texnologiyalar va tajribalarni joriy etgan holda ushbu yo‘nalishni davom ettirish muhim ahamiyatga ega. Ekologik sohani o‘zgartirish, tabiiy resurslarni boshqarish va atrof-muhitni muhofaza qilishga innovatsion yondashuvlarni joriy etish O‘zbekistonning bugungi va kelajak avlodlarining sog‘lom va farovon kelajagini ta’minlaydi.

Защита окружающей среды – ключевой приоритет Нового Узбекистана
Узбекистан, как и многие другие страны, сталкивается с серьезными экологическими проблемами, которые оказывают негативное воздействие на здоровье людей и экосистем. Однако, учитывая необходимость сохранения ресурсов и здоровья граждан, правительство страны активно разрабатывает меры по предотвращению экологических кризисов и внедряет инновационные подходы для улучшения состояния окружающей среды. Сегодня сфера экологии в Узбекистане проходит через радикальную трансформацию, и право каждого человека на благоприятную окружающую среду было закреплено в новой Конституции страны.
В республике действуют Концепция охраны окружающей среды Республики Узбекистан до 2030 года, более 30 законодательных и около 200 подзаконных актов в области экологии, охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов. В их числе - законы Республики Узбекистан «Об охране природы», «Об охране атмосферного воздуха», «О воде и водопользовании», «Об охране и использовании растительного мира», «Об охране и использовании животного мира», «О лесе», «Об охраняемых природных территориях», «О недрах», «Об отходах», «Об экологической экспертизе», «Об экологическом контроле», «Об экологическом аудите», «Об использовании возобновляемых источников энергии», «О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения», Земельный кодекс Республики Узбекистан и другие.
В 2021 году по инициативе Президента Республики Узбекистан в стране начата масштабная общенациональная программа «Яшил макон» («Зеленое пространство»), которая предусматривает ежегодную посадку 200 миллионов деревьев и кустарников до 2030 года. В результате ожидается увеличение площади зеленых насаждений в городах с нынешних 8% до 30%, а также увеличение лесопокрытием площади гослесфонда от 7,5 до 15%.
За истекший период в рамках общенационального проекта «Яшил макон» созданы около 500,0 га парков, 935 га зеленых зон, 6179,2 га общественных парков, а также зеленых поясов вокруг городов Бухара, Нукус, Хива и Ургенч общей протяженностью 40 км.
В рамках системной организации работ по развитию «зеленых» территорий в 2023 году высажено 219,7 миллионов саженцев фруктовых и декоративных деревьев, кустарников. Вокруг 189 промышленных предприятий с высоким воздействием на окружающую среду высажено 2,83 млн саженцев, созданы «зеленые пояса» с 220 000 саженцами деревьев, организовано 196 пунктов сбора мусора, вокруг которых созданы дендропарки.
Кроме того, за последние годы в Узбекистане к числу инновационных мер, не имеющих альтернативы в мире, относятся «зелёные покровы», созданные на высохшем дне Аральского моря. Важно отметить, что сфера его применения расширяется. В 2019-2023 годах лесомелиоративные мероприятия были проведены на площади более 1,7 млн га в засушливых районах Аральского моря. «Зелёный покров» создавался с применением малой авиации и тракторов.
По мнению ученых, состояние высохшего дна Аральского моря неоднозначно: есть большая разница в состоянии участка, высохшего 5 лет назад, и 50 лет назад. Не рекомендуется везде сажать один вид растений. Каждый участок требует уникального подхода. Учитывая состояние земли, песка и засоленности, выжить смогут только правильно подобранные саженцы. На песчаных и глинистых почвах в основном высеивались семена саксаула, а на засоленных землях сеянцы тамарикса и семена карабурака.
В целях ускорения лесопосадочных работ на этом участке был создан новый агрегат для высадки сеянцев пустынных растений. С его помощью производительность высадки увеличилась в 1,5 раза, т.е. высаживалось примерно 4000-4500 штук сеянцев в час.
Также в Узбекистане проводятся последовательные и эффективные реформы в сфере управления отходами, повышения качества услуг, предоставляемых населению, борьбы с загрязнением окружающей среды. Так, по плану в 2024-2028 годах за счет привлечения инвестиций, в каждом регионе страны будут реализованы проекты по переработке отходов, альтернативной энергетике и производству органических удобрений. Также будут установлены показатели по ежегодному производству 2000 МВт альтернативной энергии из 2,8 млн тонн отходов, производству 1,1 млн тонн органических удобрений из 1,3 млн тонн отходов путем компостирования, вводу в эксплуатацию 14 мусороперерабатывающих заводов.
Правительство Узбекистана эффективно развивает многостороннее сотрудничество с ООН и ее специализированными учреждениями, а также с другими международными платформами, такими как Международный союз охраны природы (МСОП), Fauna & Flora (FnF), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Германское общество международного сотрудничества (GIZ), Европейский союз (ЕС), Региональный экологический центр Центральной Азии (РЭЦЦА), Международный фонд спасения Арала (МФСА), Научно-информационный центр Межгосударственной Комиссии по устойчивому развитию (НИЦ МКУР), Корейский институт экологической промышленности и технологий (KEITI), Глобальный институт зелёного роста (GGGI). Реализуются различные инициативы по сохранению биоразнообразия, восстановлению экосистем в регионе Аральского моря, защите озонового слоя и смягчению последствий изменения климата, управления отходами. Существуют также стратегии и программы, направленные на обеспечение доступа населения к здоровому питанию и чистой воде.
Региональное сотрудничество также находится в центре внимания, поскольку Узбекистан вместе с другими странами Центральной Азии озвучивает единую позицию региона по климатической повестке дня и работает над расширением взаимовыгодного двустороннего и регионального сотрудничества по использованию и внедрению современных энерго- и ресурсосберегающих технологий и технологий с низким уровнем выбросов ПГ, а также программ мониторинга и сохранения биоразнообразия, например, через Региональный экологический центр Центральной Азии (РЭЦЦА) и различные платформы по защите и поддержке устойчивого развития в регионе Аральского моря.
Страна присоединилась и ратифицировала ряд международных конвенций в области охраны окружающей среды. Узбекистан является стороной 12 природоохранных конвенций и соответствующих протоколов их развития в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов.
Свои обязательства в рамках конвенций республика выполняет путем реализации национальных и международных проектов, направленных на улучшение и стабилизацию состояния окружающей природной среды.
За последний год Узбекистан стал принимающей стороной двух глобальных мероприятий: 21-й сессии Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC 21), прошедшей с 13 по 17 ноября 2023 года и 14-го заседания Конференции сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14), состоявшейся с 12 по 17 февраля 2024 года в Самарканде.
Стоит отметить, что в целях эффективного управления локальными, региональными и глобальными экологическими проблемами, укрепления регионального сотрудничества в сфере экологии и охраны окружающей среды, а также внедрения инновационных идей, практик и технологий в реализацию научного и интеллектуального потенциала, в Узбекистане был образован Центрально-Азиатский Университет изучения окружающей среды и изменения климата (Green University).
Одновременно с этим в Узбекистане идет активная работа по повышению экологической осведомленности населения. В образовательных учреждениях внедряются программы по экологическому воспитанию, организуются массовые акции и мероприятия, направленные на привлечение внимания к вопросам охраны окружающей среды. Важную роль в этом процессе играет участие молодежи, которая активно вовлекается в экологические инициативы и проекты.
Для обеспечения устойчивого развития и улучшения экологического состояния городов и районов Узбекистана внедряются различные инновационные технологии. В том числе активно используются системы автоматизированного мониторинга качества воздуха и воды, внедряются энергоэффективные и экологически чистые технологии в промышленности и строительстве. Все эти меры направлены на снижение негативного воздействия на окружающую среду и создание комфортных условий для жизни граждан.
Таким образом, Узбекистан делает уверенные шаги к устойчивому развитию и улучшению экологического состояния страны. Реализация проекта «Зеленое пространство» и других экологических инициатив позволяет не только решать текущие проблемы, но и создавать основу для долгосрочного устойчивого развития. Важно продолжать этот курс, привлекая к сотрудничеству международное сообщество и внедряя передовые технологии и практики. Трансформация экологической сферы и внедрение инновационных подходов в управление природными ресурсами и охрану окружающей среды обеспечат здоровое и благоприятное будущее для нынешних и будущих поколений Узбекистана.