Avvalo, bugungi ulkan voqea – O‘zbekistonda Ozarbayjon madaniyati kunlarining tantanali ochilishi bilan barchangizni chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Sizlarga yaxshi ma’lumki, keyingi yillarda O‘zbekiston va Ozarbayjon davlatlari o‘rtasida do‘stlik va hamkorlik aloqalari jadal rivojlanib, mutlaqo yangi bosqichga ko‘tarilmoqda.
Buni barcha sohalar qatori madaniy-gumanitar yo‘nalishdagi aloqalarimiz ham izchil rivojlanib borayotgani misolida barchamiz yaqqol ko‘rib turibmiz.
Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti aziz qardoshim Ilhom Geydarovich Aliyev bilan kelishuvlarimiz asosida o‘tgan yili Ozarbayjonda O‘zbekiston madaniyati kunlari, shu yil yanvar oyida esa O‘zbekiston fani va madaniyati kunlari yuksak saviyada o‘tkazildi.
Qadimiy Ozarbayjon zaminida o‘zbekistonlik ilm-fan va madaniyat namoyandalar katta hurmat-e’tibor bilan kutib olingani, bu diyorda bo‘lib o‘tgan qizg‘in va samimiy uchrashuv va muloqotlar, hech shubhasiz xalqlarimiz o‘rtasidagi azaliy qardoshlik munosabatlarini mustahkamlashga munosib hissa bo‘lib qo‘shildi.
Biz O‘zbekistonda o‘tkazilayotgan Xalqaro maqom san’ati anjumani, Baxshichilik va “Lazgi” festivallari hamda boshqa yirik madaniy tadbirlarda Ozarbayjon ijodkorlari muntazam ishtirok etib kelayotganini yuksak qadrlaymiz.
Ozarbayjonda milliy mug‘om san’ati bo‘yicha bo‘lib o‘tadigan an’anaviy festivalga o‘zbek san’atkorlari doimiy taklif etib borilayotgani alohida diqqatga sazovordir.
Bugun mamlakatimizda katta shodu xurramlik bilan boshlanayotgan Ozarbayjon madaniyati kunlari qardosh ozar zaminida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston madaniyati kunlarining uzviy davomidir.
Ishonchim komil, bizning san’atsevar xalqimiz orziqib kutgan ushbu madaniyat kunlari qardoshlarimizning qadimiy va boy madaniyati, san’ati, adabiyoti, milliy an’ana va qadriyatlari bilan yanada yaqinroq tanishish uchun qulay imkoniyatlar beradigan go‘zal bir anjuman bo‘ladi.
Siz aziz, Ozarbayjon madaniyati kunlarining barcha ishtirokchilarini yana bir bor chin dildan qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, yuksak ijodiy parvozlar tilayman.
Sizlar ushbu madaniyat va san’at bayrami doirasida Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ulkan o‘zgarishlar bilan xalqimizning qadimiy tarixi va boy madaniyati bilan yanada yaqinroq tanishasizlar, deb ishonaman.

Участникам Дней культуры Азербайджана в Узбекистане
Искренне, от всей души поздравляю вас с сегодняшним важным событием – торжественным открытием Дней культуры Азербайджана в Узбекистане.
Как вам хорошо известно, в последние годы отношения дружбы и сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном, стремительно развиваясь, выходят на абсолютно новый уровень.
Это наглядно видно и по тому, как наряду с другими сферами поступательно углубляются наши связи в культурно-гуманитарном направлении.
В соответствии с нашими договоренностями с Президентом Азербайджанской Республики, моим дорогим братом Ильхамом Гейдаровичем Алиевым, в прошлом году в Азербайджане на высоком организационном уровне прошли Дни культуры Узбекистана, а в январе этого года – Дни науки и культуры Узбекистана.
Деятели науки и культуры Узбекистана были встречены с большим почетом и вниманием на древней азербайджанской земле. Душевные встречи и беседы, которые состоялись в этой стране, несомненно, внесли достойный вклад в укрепление исконно братских отношений между нашими народами.
Мы высоко ценим, что азербайджанские деятели культуры регулярно принимают участие в Международном форуме искусства макома, фестивалях бахши и "Лазги", а также в других крупных культурных мероприятиях, проводимых в Узбекистане.
Особого внимания заслуживает тот факт, что узбекские артисты всегда желанные гости на традиционном фестивале национального искусства мугама, проходящего в Азербайджане.
Начинающиеся сегодня с большим воодушевлением Дни культуры Азербайджана являются логическим продолжением Дней культуры Узбекистана, прошедших на братской азербайджанской земле.
Убежден, что эти долгожданные Дни культуры предоставят нашему народу, любящему искусство, прекрасную возможность ближе познакомиться с древней и богатой культурой, искусством, литературой, национальными традициями и ценностями наших братьев.
Еще раз сердечно поздравляю всех участников Дней культуры Азербайджана и желаю вам здоровья и высокого творческого полета.
Уверен, что в рамках этого праздника культуры и искусства вы ближе познакомитесь с огромными преобразованиями, происходящими в Новом Узбекистане, с древней историей и богатой культурой нашего народа.