Экологик муаммолар: ўзгарувчан дунёда инсон ҳуқуқлари келажаги ва барқарор ечимлар топиш
2024 йил 13-14 июнь кунлари мамлакатимизда бўлиб ўтадиган анъанавий халқаро анжуман – Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форумининг навбатдаги мавзуси шундай номланган. Форум доирасида офлайн ва онлайн тарзда учта ялпи мажлис ўтказилиши мўлжалланмоқда.
Бу галги Самарқанд форумининг асосий мақсади – иқлим ўзгаришларининг инсон ҳуқуқларига таъсири билан боғлиқ масалаларни кенг кўламда ва ахборотлар таҳлили негизида атрофлича муҳокама қилишдир. Халқаро анжуман иштирокчилари ушбу соҳада зарур билимлар олиш билан бир қаторда, халқаро ҳамжамият доирасида ўзаро тажриба алмашиш ва энг мақбул амалиётлар билан танишиш имконига эга бўлади.
Форумда асосий эътибор иқлим ўзгаришларининг инсон ҳуқуқларига кўрсатадиган салбий таъсирини юмшатишга оид аниқ тавсия ва ечимлар тайёрлашга қаратилади. Бу борадаги мунозаралар Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва ўзгараётган иқлим шароитида ҳар бир инсоннинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун кўмаклашадиган самарадор стратегия ва ёндашувларни ишлаб чиқиш учун турли соҳа мутахассисларига қулай майдон бўлиб хизмат қилиши кутилмоқда.
Форумнинг миллий ташкилотчилари – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳамда “Тараққиёт стратегияси” марказидир.
Халқаро ҳамкорларимиз Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Ўзбекистондаги жамоаси ҳисобланади. Бу халқаро шерикларимиз сафида, хусусан, БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси офиси, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси офиси, шунингдек, Фридрих Эберт ва Конрад Аденауэр номидаги фондларнинг мамлакатимиздаги ваколатхоналари бор.
Форумда 200 нафар мутахассис қатнашиши режалаштирилган. Хусусан, миллий ва хорижий экспертлар, иқлим бўйича мутахассислар, давлат ташкилотларининг иқлим ўзгариши муаммолари билан шуғулланадиган масъуллари, фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари, илмий тадқиқот марказлари, компаниялар, ишбилармон доиралар ва халқаро ташкилотларнинг вакиллари таклиф этилган.

Environmental Challenges: The Future of Human Rights and Sustainable Solutions in a Changing World
This is the name of the next topic of the IV Samarkand Forum on Human Rights, a traditional international conference to be held in our country on June 13-14, 2024. It is planned to hold three plenary meetings offline and online within the framework of the forum.
The main goal of this year's Samarkand forum is to discuss issues related to the impact of climate change on human rights on a broad scale and on the basis of information analysis. In addition to gaining the necessary knowledge in this field, the participants of the international conference will have the opportunity to exchange experience and get acquainted with the best practices within the international community.
The Forum will focus on developing concrete recommendations and solutions to mitigate the negative impacts of climate change on human rights. The discussion is expected to serve as a forum for experts from various fields to develop effective strategies and approaches that help to achieve the Sustainable Development Goals and protect the rights of all people in a changing climate.
National organizers of the forum are the National Human Rights Center of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan, as well as the "Strategy of Development" center.
Our international partners are the United Nations team in Uzbekistan. Among our international partners, in particular, the Office of the Permanent Coordinator of the United Nations in Uzbekistan, the Regional Office of the Office of the High Commissioner for Human Rights for Central Asia, the Office of the United Nations Development Program in Uzbekistan, the Office of the Coordinator of Projects in Uzbekistan of the Organization for Security and Cooperation in Europe, as well as Friedrich Ebert and Konrad Adenauer funds have representative offices in our country.
200 experts are scheduled to participate in the forum. In particular, national and foreign experts, climate specialists, officials of state organizations dealing with climate change issues, civil society institutions, mass media, scientific research centers, companies, business circles and representatives of international organizations were invited.