ECOSOС БМТнинг асосий органи бўлиб, ташкилотнинг иқтисодий ва ижтимоий фаолиятини мувофиқлаштиришга масъул ҳисобланади
7 июнь куни Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Нью-Йорк шаҳридаги бош қароргоҳида 2025-2027 йилларга мўлжалланган БМТ Иқтисодий ва ижтимоий Кенгаши (ECOSOС) аъзолари сайлови бўлиб ўтди.
Яширин овоз бериш натижаларига кўра, Ўзбекистон БМТга аъзо давлатларнинг 185 овозини тўплади ва ўз тарихида биринчи марта ECOSOСга уч йил муддатга сайланди.
Мамлакатимизнинг БМТнинг ушбу муҳим органига сайлангани Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида Ўзбекистонда ҳаётнинг барча жабҳаларида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар халқаро ҳамжамият ва БМТга аъзо давлатлар томонидан кенг эътироф этилганидан далолатдир.
Эслатиб ўтамиз, ECOSOС БМТнинг асосий органи бўлиб, ташкилотнинг иқтисодий ва ижтимоий фаолиятини мувофиқлаштиришга масъулдир. Кенгаш Бирлашган Миллатлар Ташкилоти тизимида барқарор ривожланишнинг барча уч йўналиши – иқтисодий, ижтимоий ва экологик жиҳатдан рағбатлантириш бўйича асосий ўринни эгаллайди. Унинг таркибига 54 мамлакат кириб, 3 йиллик муддатга сайланади.

ECOSOC is the main body of the UN, which is responsible for coordinating the economic and social activities of the Organization
On June 7, elections for members of the UN Economic and Social Council (ECOSOC) for the period 2025-2027 took place at the United Nations headquarters in New York City.
Based on the results of a secret ballot, the Republic of Uzbekistan received 185 votes from UN member states and, for the first time in its history, was elected to ECOSOC for the specified term.
The election of our country to this key UN body is the evidence of widespread recognition by the international community and member states of the United Nations of the progressive reforms carried out under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan in all spheres.
It should be noted that ECOSOC is the main body of the UN, which is responsible for coordinating the economic and social activities of the Organization. The Council occupies a key place in the UN system for promoting all three dimensions of sustainable development – economic, social and environmental. It consists of 54 states elected for a 3-year term.