ECOSOС БМТнинг асосий органи бўлиб, ташкилотнинг иқтисодий ва ижтимоий фаолиятини мувофиқлаштиришга масъул ҳисобланади
7 июнь куни Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Нью-Йорк шаҳридаги бош қароргоҳида 2025-2027 йилларга мўлжалланган БМТ Иқтисодий ва ижтимоий Кенгаши (ECOSOС) аъзолари сайлови бўлиб ўтди.
Яширин овоз бериш натижаларига кўра, Ўзбекистон БМТга аъзо давлатларнинг 185 овозини тўплади ва ўз тарихида биринчи марта ECOSOСга уч йил муддатга сайланди.
Мамлакатимизнинг БМТнинг ушбу муҳим органига сайлангани Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида Ўзбекистонда ҳаётнинг барча жабҳаларида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар халқаро ҳамжамият ва БМТга аъзо давлатлар томонидан кенг эътироф этилганидан далолатдир.
Эслатиб ўтамиз, ECOSOС БМТнинг асосий органи бўлиб, ташкилотнинг иқтисодий ва ижтимоий фаолиятини мувофиқлаштиришга масъулдир. Кенгаш Бирлашган Миллатлар Ташкилоти тизимида барқарор ривожланишнинг барча уч йўналиши – иқтисодий, ижтимоий ва экологик жиҳатдан рағбатлантириш бўйича асосий ўринни эгаллайди. Унинг таркибига 54 мамлакат кириб, 3 йиллик муддатга сайланади.

Узбекистан впервые в своей истории избран в состав Экономического и социального совета ООН
ЭКОСОС - главный орган ООН, который отвечает за координацию экономической и социальной деятельности организации
7 июня в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в городе Нью-Йорке состоялись выборы членов Экономического и социального совета (ЭКОСОС) ООН на 2025-2027 годы.
По итогам тайного голосования Узбекистан набрал 185 голосов государств-членов ООН и, впервые в своей истории избран в состав ЭКОСОС на три года.
Избрание нашей страны в данный ключевой орган ООН является свидетельством широкого признания со стороны международного сообщества и государств-членов ООН прогрессивных реформ, проводимых под руководством Президента Шавката Мирзиёева во всех сферах жизни Узбекистана.
Следует отметить, что ЭКОСОС - главный орган ООН, который отвечает за координацию экономической и социальной деятельности организации. Совет занимает ключевое место в системе ООН по продвижению всех трех аспектов устойчивого развития - экономического, социального и экологического. В его состав входят 54 государства, избираемых на 3-летний срок.