Овоз бериш натижаларига кўра, Ўзбекистон энг кўп овоз тўплаган
7 июнь куни Халқаро меҳнат ташкилотининг (ХМТ) Женевадаги бош-қароргоҳида Халқаро меҳнат конференциясининг 112-конференцияси доирасида 2024-2027 йиллар учун ташкилот Маъмурий кенгаши аъзолари ва уларнинг ўринбосарларига сайлов бўлиб ўтди.
Овоз бериш натижаларига кўра, Ўзбекистон энг кўп овоз (194 та, зарур минимум 105) тўплаган ҳолда, ўз тарихида биринчи марта ХМТ Маъмурий кенгашига аъзо ўринбосари этиб сайланди.
Ўзбекистоннинг Маъмурий кенгашга сайланиши тарихий воқеа ҳисобланади, чунки Ўзбекистон томони ХМТнинг ушбу асосий органига биринчи марта аъзо бўлмоқда.
Овоз бериш якунлари шуни кўрсатдики, ХМТга аъзо давлатлар мамлакатимизда болалар ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш, халқаро меҳнат соҳасидаги қатор муҳим конвенцияларни ратификация қилиш, муносиб меҳнат тамойилларини илгари суриш, муаммоларни эътиборсиз қолдириш сиёсатидан уларни мулоқот орқали ҳал этиш каби кўрилаётган ислоҳотларга баҳо беради.
Бошқарув органи ХМТнинг ижро этувчи органи ҳисобланади. Халқаро меҳнат конференцияси сессиялари орасидаги даврда ташкилот ишига раҳбарлик қилади ва унинг қарорларини амалга ошириш тартибини белгилайди. Маъмурий кенгашнинг ҳар йили учта сессияси - март, июн ва ноябрь ойларида ўтказилади.

Uzbekistan was elected to the Administrative Council of the International Labor Organization
On June 7, as part of the 112th Session of the International Labor Conference at the ILO headquarters in Geneva, elections were held for members of the Organization’s Governing Body and their deputies for the period 2024-2027.
According to the voting results, Uzbekistan having received the largest number of votes (194 with the required minimum of 105), was elected to the ILO Administrative Council as a deputy member for the first time in its history.
The election of Uzbekistan to the Administrative Council is a historical event since Uzbekistan has become a member of this key ILO body for the first time.
ILO member states highly appreciate the determination and political will of the President of the Republic of Uzbekistan, which led to the eradication of child and forced labor in the country, the ratification of a number of important ILO conventions in the field of promoting the principles of decent work, and the transition from a policy of ignoring problems to solving them through dialogue.
The Governing Body is the executive body of the ILO. It manages the work of the Organization in the period between sessions of the International Labor Conference and determines the procedure for implementing its decisions. Three sessions of the Administrative Council are held annually – in March, June, and November.