Овоз бериш натижаларига кўра, Ўзбекистон энг кўп овоз тўплаган
7 июнь куни Халқаро меҳнат ташкилотининг (ХМТ) Женевадаги бош-қароргоҳида Халқаро меҳнат конференциясининг 112-конференцияси доирасида 2024-2027 йиллар учун ташкилот Маъмурий кенгаши аъзолари ва уларнинг ўринбосарларига сайлов бўлиб ўтди.
Овоз бериш натижаларига кўра, Ўзбекистон энг кўп овоз (194 та, зарур минимум 105) тўплаган ҳолда, ўз тарихида биринчи марта ХМТ Маъмурий кенгашига аъзо ўринбосари этиб сайланди.
Ўзбекистоннинг Маъмурий кенгашга сайланиши тарихий воқеа ҳисобланади, чунки Ўзбекистон томони ХМТнинг ушбу асосий органига биринчи марта аъзо бўлмоқда.
Овоз бериш якунлари шуни кўрсатдики, ХМТга аъзо давлатлар мамлакатимизда болалар ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш, халқаро меҳнат соҳасидаги қатор муҳим конвенцияларни ратификация қилиш, муносиб меҳнат тамойилларини илгари суриш, муаммоларни эътиборсиз қолдириш сиёсатидан уларни мулоқот орқали ҳал этиш каби кўрилаётган ислоҳотларга баҳо беради.
Бошқарув органи ХМТнинг ижро этувчи органи ҳисобланади. Халқаро меҳнат конференцияси сессиялари орасидаги даврда ташкилот ишига раҳбарлик қилади ва унинг қарорларини амалга ошириш тартибини белгилайди. Маъмурий кенгашнинг ҳар йили учта сессияси - март, июн ва ноябрь ойларида ўтказилади.

По итогам голосования Узбекистан получил наибольшее число голосов
7 июня в штаб-квартире Международной организации труда (МОТ) в городе Женеве на 112-й конференции Международной конференции труда состоялись выборы членов Административного совета организации и их заместителей на 2024-2027 годы.
По итогам голосования Узбекистан, получив наибольшее число голосов (194 при необходимом минимуме 105), впервые в своей истории был избран в Административный совет МОТ в качестве заместителя члена.
Избрание Узбекистана в Административный совет является историческим событием, так как узбекская сторона впервые вошла в состав данного ключевого органа МОТ.
Итоги голосования показали, что государства-члены МОТ высоко оценивают решимость и политическую волю Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, которые привели к искоренению в стране детского и принудительного труда, ратификации ряда важных конвенций МОТ в области продвижения принципов достойного труда, переходу от политики игнорирования проблем к их решению посредством диалога.
Административный совет является исполнительным органом МОТ. Руководит работой организации в период между сессиями Международной конференции труда и определяет порядок выполнения её решений. Ежегодно проводятся три сессии Административного совета — в марте, июне и ноябре.