Xorijiy hamkorlar bilan investitsiyaviy sheriklik doirasidagi ishlar holati va kelgusi rejalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida Turkiya Respublikasi va Saudiya Arabistoni Podshohligi bilan iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik bo‘yicha kelgusi rejalar ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbarining o‘tgan hafta Turkiyaga amalga oshirilgan rasmiy tashrifi doirasida ko‘plab kelishuvlarga erishildi.
Jumladan, O‘zbekiston-Turkiya Strategik hamkorlik kengashining uchinchi yig‘ilishi va ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv yakunlari bo‘yicha 10,1 milliard dollarga teng 158 ta yangi loyihalar shakllantirilgan. Ushbu loyihalar sanoat, energetika, tog‘-kon va geologiya, transport, sog‘liqni saqlash va qishloq xo‘jaligi sohalarini qamrab olgan.
Yig‘ilishda savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish borasida ko‘riladigan chora-tadbirlar yuzasidan axborot berildi.
Xususan, ikki mamlakat o‘rtasidagi Imtiyozli savdo bitimi doirasida mahsulotlar ro‘yxatini kengaytirish, to‘qimachilik, charm-poyabzal, elektrotexnika, hunarmandchilik mahsulotlariga tarif va boj stavkalarini kamaytirish, Istanbul shahrida O‘zbekistonning savdo vakolatxonasini ochish rejalashtirilgan.
Turkiya tajribasi asosida tog‘-adirlarni o‘zlashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish hamda qishloq xo‘jaligini sug‘urtalash tizimini joriy qilish, xalqaro standartlarga mos o‘zbek-turk Urug‘chilik test markazini ochish mo‘ljallangan.
Prezident Turkiyaning yirik kompaniyalari bilan istiqbolli loyihalar portfelini shakllantirish, hududlararo hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.
Saudiya Arabistoni bilan ham investitsiyaviy hamkorlik jadal rivojlanib bormoqda, qator yirik loyihalarni amalga oshirish boshlangan, sarmoyalar portfeli tobora kengayib bormoqda. Podshohlik kompaniyalari ishtirokida umumiy qiymati 24,1 milliard dollarlik 34 ta investitsiya loyihalari ro‘yxati shakllantirilgan.
Mazkur loyihalar doirasida joriy yilda jami 2,5 milliard dollarlik mablag‘larni o‘zlashtirish rejalashtirilgan. Shu jumladan, yil yakuniga qadar transport, raqamlashtirish, infratuzilma, sog‘liqni saqlash, energetika sohalarida qo‘shimcha 13 ta loyihalar doirasida 1,5 milliard dollarlik investitsiya mablag‘lari o‘zlashtirilishi kutilmoqda.
Yig‘ilishda O‘zbekiston-Saudiya Ishbilarmonlar kengashi ishini yanada faollashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Kengash doirasida shakllantirilgan ekologiya, tog‘-kon, moliyaviy hamkorlik sohalarida qiymati 6,5 milliard dollarlik yangi istiqbolli loyihalar yuzasidan muzokaralarni yakuniga yetkazish va amaliy ishlarni boshlash muhimligi qayd etildi.
Prezidentimiz hisobot va rejalar bilan tanishib, mutasaddilarga xorijiy investitsiyalarni to‘liq va sifatli o‘zlashtirish choralarini ko‘rish, loyihalarning amalga oshirilishi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatishni topshirdi.
Investorlar bilan doimiy muloqot qilib, ular uchun maksimal darajada qulay sharoitlar yaratish, loyihalarni amalga oshirish jarayonida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan masalalarni tizimli hal etib borish vazifasi qo‘yildi.

Рассмотрены текущее состояние и дальнейшие планы инвестиционного сотрудничества с зарубежными партнерами
При Президенте Шавкате Мирзиёеве рассмотрены дальнейшие планы по экономическому и инвестиционному сотрудничеству с Турецкой Республикой и Королевством Саудовская Аравия.
В ходе официального визита главы нашего государства в Турцию на прошлой неделе было достигнуто множество договоренностей.
В частности, по итогам третьего заседания узбекско-турецкого Совета стратегического сотрудничества и встречи с руководителями ведущих компаний двух стран сформировано 158 новых проектов на сумму 10,1 миллиарда долларов. Эти проекты охватывают такие сферы, как промышленность, энергетика, горная отрасль и геология, транспорт, здравоохранение и сельское хозяйство.
На совещании представлена информация о мерах, которые будут приняты для дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества.
В частности, планируется расширение номенклатуры товаров в рамках двустороннего Соглашения о преференциальной торговле, снижение тарифов и пошлин на текстильные, кожевенно-обувные, электротехнические и ремесленные изделия, открытие торгового представительства Узбекистана в Стамбуле.
Также намечено разработать «дорожную карту» по освоению горных территорий на основе турецкого опыта, внедрить систему страхования сельского хозяйства, открыть узбекско-турецкий Центр тестирования семян, соответствующий международным стандартам.
Президент дал дополнительные указания по расширению портфеля перспективных проектов с крупными турецкими компаниями и развитию межрегионального сотрудничества.
Инвестиционное сотрудничество активно развивается и с Саудовской Аравией, начата реализация ряда крупных проектов, инвестиционный портфель постоянно расширяется. С участием компаний королевства сформирован список из 34 инвестиционных проектов общей стоимостью 24,1 миллиарда долларов.
В рамках этих проектов планируется освоение в текущем году средств на сумму 2,5 миллиарда долларов, включая 1,5 миллиарда долларов инвестиций в рамках дополнительных 13 проектов в сферах транспорта, цифровизации, инфраструктуры, здравоохранения и энергетики.
На совещании особое внимание уделено активизации деятельности узбекско-саудовского Делового совета. Подчеркнута важность завершения переговоров и начала практической работы по новым перспективным проектам в сфере экологии, добывающей отрасли и в области финансового сотрудничества общей стоимостью 6,5 миллиарда долларов, сформированным в рамках совета.
Президент, ознакомившись с отчетами и планами, поручил ответственным лицам принять меры для полного и качественного освоения иностранных инвестиций, установить строгий контроль за реализацией проектов.
Поставлена задача вести постоянный диалог с инвесторами, создавать для них максимально благоприятные условия, системно решать возникающие в процессе реализации проектов вопросы.