O'zbekiston madaniy meros agentligi huzuridagi Y. G'ulomov nomidagi Samarqand arxeologiya instituti mutaxassislari milliy tarix fani rivojiga beqiyos hissa qo'shmoqda. O'tgan yili viloyatlarda ular tomonidan 50 dan ortiq arxeologik qazishmalar va tadqiqotlar o'tkazildi, shu jumladan xorijiy mutaxassislar ishtirokida. Natijada kataloglarga arxeologik obyektlar to'g'risidagi 300 dan ortiq ma'lumotlar kiritilgan.
Samarqand viloyatining Jamboy tumanida turli tarixiy davrlarga oid 200 dan ortiq arxeologik va me'moriy yodgorliklar aniqlangan keng qamrovli tadqiqotlar olib borilmoqda. Joriy yil boshida ushbu joyda o'tkazilgan ilmiy ekspeditsiyalardan birida milodiy V asrdan VIII asr o'rtalarigacha mavjud bo'lgan Kabudan shahrining xarobalari aniqlangan.
- Qabudan haqidagi ma'lumotlar faqat qadimgi Xitoy manbalarida uchraydi,-deydi Berlin-Brandenburg fanlar akademiyasining (Germaniya) katta ilmiy xodimi, Samarqand davlat universiteti tarix fakulteti arxeologiya kafedrasi dotsenti Alisher Begmatov. — Jambay tumanidagi Mingtepa shaharchasida olib borilgan so'nggi qazishmalar shuni tasdiqladiki, bu yodgorlik Kabudan-eramizning boshida So'g'da paydo bo'lgan qadimiy shaharlardan biri. Bu Samarqandga Shimoliy tomondan, Chacha (qadimgi Toshkent) tomondan kirish joyida joylashgan birinchi aholi punkti edi.
Mingtepa arxeologik qo'riqxonasi O'rta Qirollikning tarixiy manbalarida eslatib o'tilgan Kabudan shahri ekanligini aniqlash uchun bir qator mamlakatlar olimlarining ilmiy salohiyatini mustahkamlash uchun vaqt kerak bo'ldi. O'zbekiston, Berlin-Brandenburg fanlar akademiyasi va Yaponiyaning Kioto san'at universiteti arxeologlari ushbu muassasada to'rt yildan beri ishlamoqda.
- Mingtepa yodgorligining shahar qismi qariyb 40 gektarni tashkil etadi, - deydi Y. G'ulomov nomidagi Samarqand arxeologiya institutining kichik ilmiy xodimi Xusniddin Rahmonov. - Bu erda qal'a xarobalari, mudofaa devorlari va qo'riqchi minoralari topilgan. Shaharning g'arbiy qismida ikki qavatli zodagonlar uylari o'rganildi. Qazishmalar davomida tangalar va sopol buyumlar parchalari topilgan. Arxeologlarning xulosasiga ko'ra, bu yerda savdo, hunarmandchilik, arxitektura, shaharsozlik yaxshi rivojlangan. Shahar Bulungur daryosidan suv bilan ta'minlanganligi aniqlandi.
Ushbu hududda arxeologik tadqiqotlar davom etmoqda. Tarixchilar Markaziy So'g'da kulolchilik, qurilish madaniyati, erta o'rta asrlar iqtisodiyotining rivojlanishi haqida noyob materiallarni olishadi. Arxeologik joyni YUNESKOning jahon merosi ro'yxatiga kiritish bo'yicha takliflar mavjud. Biroq, tarixiy merosni mahalliy aholining iqtisodiy va maishiy hayotidan himoya qilish uchun favqulodda choralar ko'rish kerak.
Surxondaryo viloyatida qadimiy shahar qoldiqlari topilganligi haqida ma'lumot paydo bo'ldi. Arxeologlarning hisob — kitoblariga ko'ra, uning taxminiy yoshi ikki ming yil. Shaharchani uzun tumani hududida tadqiqotlar olib borgan O'zbekiston-Xitoy qo'shma arxeologik ekspeditsiyasi topdi. Qazish ishlari natijasida sopol idishlar, qurollar, zargarlik buyumlari, haykalchalar, shuningdek 4000 yillik qabrlar va 2000 yillik shahar xarobalari topilgan.
Olimlarning dastlabki xulosalariga ko'ra, arxeologik topilmalar miloddan avvalgi II—III asrlarga tegishli. Ushbu saytda tadqiqot ishlari davom etmoqda.

Туристические объекты Узбекистана: тайна древнего Кабудана
Джамбайском районе Самаркандской области в результате археологических исследований идентифицированы руины древнего города Кабудана, сведения о котором приводятся в древнекитайских исторических источниках.
Специалисты Самаркандского института археологии имени Я. Гулямова при Агентстве культурного наследия Узбекистана вносят неоценимый вклад в развитие национальной исторической науки. В минувшем году в регионах ими проведено более 50 археологических раскопок и исследований, в том числе с участием зарубежных специалистов. В результате в каталоги включено более 300 сведений об археологических объектах.
Комплексные исследования проводятся в Джамбайском районе Самаркандской области, где выявлено более 200 археологических и архитектурных памятников, относящихся к разным историческим периодам. В начале текущего года в ходе одной из научных экспедиций в данной локации идентифицированы руины города Кабудана, просуществовавшего с V до середины VIII века нашей эры.
— Сведения о Кабудане встречаются только в древнекитайских источниках, — говорит старший научный сотрудник Берлинско-Бранденбургской академии наук (Германия), доцент кафедры археологии исторического факультета Самаркандского государственного университета Алишер Бегматов. — Последние раскопки на городище Мингтепа в Джамбайском районе подтвердили, что данный памятник и есть Кабудан — один из древних городов, образовавшихся на заре нашей эры в Согде. Это был первый обустроенный населенный пункт при въезде в Самарканд с севера, со стороны Чача (древний Ташкент).
Чтобы идентифицировать, что археологический заповедник Мингтепа и есть город Кабудан, упоминаемый в исторических источниках Поднебесной, понадобились время и консолидация научного потенциала ученых ряда стран. Археологи Узбекистана, Берлинско-Бранденбургской академии наук и Киотского университета искусств Японии работают на этом объекте уже четыре года.
— Городская часть памятника Мингтепа составляет около 40 гектаров, — рассказывает младший научный сотрудник Самаркандского института археологии имени Я. Гулямова Хусниддин Рахмонов. — Здесь обнаружены руины цитадели, оборонительных стен и сторожевых вышек. Исследованы двухэтажные дома знати в западной части города. В ходе раскопок найдены монеты и фрагменты керамических изделий. Согласно заключению археологов, здесь были хорошо развиты торговля, ремесла, архитектура, градостроительство. Установлено, что город снабжался водой из реки Булунгур.
Археологические изыскания на этой территории продолжаются. Историки получают уникальные материалы о развитии гончарного ремесла, строительной культуры, экономики раннего средневековья в Центральном Согде. Есть предложения по включению археологического памятника в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. Однако необходимо предпринимать экстренные меры по защите исторического наследия от хозяйственной и бытовой жизнедеятельности местного населения.
Появилась информация, что в Сурхандарьинской области обнаружены остатки древнего города. По оценкам археологов, его предположительный возраст — две тысячи лет. Городище обнаружила совместная узбекско-китайская археологическая экспедиция, проводившая исследования на территории Узунского района. В ходе раскопок найдены керамические сосуды, оружие, украшения, статуэтки, а также 4000-летние гробницы и 2000-летние городские руины.
По предварительным выводам ученых, археологические находки относятся ко II—III векам до нашей эры. Исследовательские работы на этом участке продолжаются.