O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasiga qarashli mazkur majmua suv sporti rivojlangan mamlakatlar tajribasi asosida qurilgan. E’tiborlisi, bu yerda ham professional sportchilar, ham havaskorlar uchun sharoit yaratilgan.
50 metrli basseyn va 500 o‘rinli tomoshagohga ega katta zalda xalqaro miqyosdagi musobaqalar, terma jamoamizning o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini o‘tkazish uchun zamonaviy sharoitlar bor. Balandlikdan sakrash va kichik havzalarda bolalar suv sportini o‘rganadi.
Majmuada yoshlar, mehnat jamoalari va faxriylar salomatliklarini mustahkamlashi mumkin. U bir vaqtning o‘zida 100 nafar, bir kunda mingdan ziyod aholiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega.
Ikkinchi qavatda ma’muriyat va murabbiylar xonasi, konferensiya zali, trenajyor xonasi hamda sport sharhlovchilari uchun maxsus xonalar joylashgan.
Majmua negizida Suv sporti maktabi tashkil etilgan. Davlatimiz rahbari bu yerda yosh sportchilarning mashg‘ulotlarini kuzatdi. Ularning intilishlarini qo‘llab-quvvatlab, ulkan yutuqlarga ruhlantirdi.
Bu yil Parij shahrida o‘tkaziladigan yozgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga O‘zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi tizimidan 13 nafar sportchi litsenziya qo‘lga kiritgan. Prezidentimiz mazkur sportchilar va murabbiylar bilan suhbatlashdi.
- Shaharu qishloqlarda sport majmualari qurib, uni ommalashtirishga katta e’tibor berayamiz. Chunki sport bilan shug‘ullangan yoshlar kam bo‘lmaydi, sog‘lom bo‘ladi, bolalariniyam shunday tarbiyalaydi. Sizdek professional sportchilar bu yo‘lda yoshlarga ham iftixor, ham o‘rnak bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.

В Ташкенте открылся еще один дворец водных видов спорта
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел дворец водных видов спорта, построенный в Яккасарайском районе столицы.
Комплекс, принадлежащий Федерации профсоюзов Узбекистана, построен на основе опыта стран с развитой школой водных видов спорта. Примечательно, что здесь созданы условия как для профессиональных спортсменов, так и для любителей.
В большом зале с 50-метровым бассейном и трибунами на 500 мест можно проводить на высоком уровне международные соревнования и тренировки национальных сборных команд. В бассейнах для прыжков с высоты и малых бассейнах дети обучаются водным видам спорта.
В комплексе молодые люди, трудовые коллективы и ветераны могут укреплять свое здоровье. Он способен обслуживать 100 человек одновременно и более тысячи человек в сутки.
На втором этаже расположены кабинеты администрации и тренеров, конференц-зал, тренажерный зал и специальные комнаты для спортивных комментаторов.
На базе комплекса создана школа водных видов спорта. Глава государства понаблюдал за тренировками молодых спортсменов, поддержал их стремления и вдохновил на большие достижения.
В этом году 13 спортсменов из системы Федерации профсоюзов Узбекистана получили лицензии на участие в летних Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже. Президент обсудил с этими спортсменами и их тренерами ход подготовки.
– Мы уделяем большое внимание строительству спортивных комплексов в городах и селах, популяризации спорта. Потому что молодежь, занимающаяся спортом, будет не только здоровой, но и станет примером для своих детей. Такие профессиональные спортсмены, как вы, являетесь гордостью и примером для молодежи, - сказал Шавкат Мирзиёев.