Jamoat xavfsizligini ta’minlash tizimi ko‘zdan kechirildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 7-iyun kuni Ichki ishlar vazirligi Jamoat xavfsizligi departamentining Muvofiqlashtirish va monitoring qilish markazini borib ko‘rdi.
Bu markaz O‘zbekiston Respublikasida jamoat xavfsizligini ta’minlash tizimini rivojlantirish strategiyasi doirasida tashkil etilgan. Majmua mukammal ta’mirlanib va zamonaviy jihozlanib, shu yil martda ishga tushirilgan.
Markaz jamoat xavfsizligi jarayonlarini qamrab olgan yagona axborot makonidir. Bu yerda joylardagi vaziyat va xodimlarning ish-harakati raqamli texnologiyalar orqali tahlil qilib boriladi. Xususan, 10 mingdan ortiq profilaktika inspektorlarining faoliyati 6 ta yo‘nalish bo‘yicha nazorat qilinadi va baholanadi.
Bunda “Е-Jamoat xavfsizligi”, “Е-Ijtimoiy vaziyat” kabi dasturlar, yo‘l harakati xavfsizligi, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jamoat tartibini saqlash xizmatlarining yagona axborot tizimlari hamda 6 mingdan ziyod “aqlli” kuzatuv kameralari integratsiyasi qo‘l kelmoqda. Shuningdek, markazda videoaloqa orqali profilaktika inspektorlari, yo‘l patrul, post patrul va probatsiya xodimlari uchun masofaviy o‘quvlar o‘tkaziladi. Ommaviy tadbirlarni modellashtirish orqali nostandart vaziyatlarda to‘g‘ri qaror qabul qilish va tezkor choralar ko‘rish o‘rgatiladi.
Davlatimiz rahbari bu masalaga alohida e’tibor qaratib, soha xodimlari yuqori texnologiyalarni yaxshi bilishi lozimligini ta’kidladi.
Bugungi kunda barcha sohalarda sun’iy intellektning o‘rni kengayib bormoqda. Insonlarga qulaylik yaratadigan dasturlar bilan birga kiberjinoyatchilik, firibgarlik usullari ham ko‘paymoqda. Bunday jinoyatlarning oldini olish, aniqlash va fosh etish uchun ichki ishlar xodimi undan-da ilg‘or, ziyrak bo‘lishi kerak.
Shu bois markazdagi uchrashuvga huquq-tartibot idoralari huzuridagi oliy o‘quv yurtlari rektorlari taklif etildi. Ulardagi o‘quv dasturlarini shu nuqtayi nazardan takomillashtirish, dual ta’lim tizimini joriy etish, darslar va ilmiy ishlarning hayot bilan hamnafasligini ta’minlash zarurligi ta’kidlandi.
Ichki ishlar vazirligida uchuvchisiz qurilmalarni qo‘llash bo‘yicha tuzilma tashkil etish vazifasi qo‘yildi. Jinoyatchilik profilaktikasini kuchaytirish, ommaviy tadbirlar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha topshiriqlar berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 29-noyabrdagi farmoni bilan tasdiqlangan jamoat xavfsizligi bo‘yicha strategiyada 2025 yil yakuniga qadar tizimni raqamlashtirishni 90 foizga yetkazish belgilangan. Tashrif chog‘ida davlatimiz rahbariga shu borada axborot berildi.
Bu jarayon uch bosqichda amalga oshirilmoqda.
Birinchi bosqichda muammolar o‘rganilib, ikkinchisida shu asosida mutaxassislar va dasturlar tayyorlandi. Jumladan, 66 ta axborot tizimi va modullari ishlab chiqildi.Ularga vazirlik va idoralarning 77 ta hamda Ichki ishlar vazirligining 25 ta axborot tizimi integratsiya qilindi. Jamoat xavfsizligi bo‘linmalari xodimlari 18 mingdan ziyod planshetlar bilan ta’minlandi hamda raqamli qurilmalardan samarali foydalanish bo‘yicha o‘qitildi.
Natijada 155 ta hisobot, 37 ta ish yuritish sohasi, yuzga yaqin qaydnoma va yig‘ma materiallar raqamlashtirilgan. Buning hisobiga 213 milliard so‘m tejalishiga erishilgan.
Endi, uchinchi bosqichda Ma’lumotlarni qayta ishlash markazi tashkil etib, sohaga sun’iy intellektni keng joriy qilish, uskunalarni mahalliylashtirish kabi maqsadlar qo‘yilgan.

Президент ознакомился с проводимой работой в сфере общественной безопасности
Президент Шавкат Мирзиёев 7 июня посетил Центр координации и мониторинга Департамента общественной безопасности Министерства внутренних дел.
Центр был создан в рамках Стратегии развития системы обеспечения общественной безопасности в Республике Узбекистан. Полностью отремонтированный и современно оборудованный комплекс начал свою работу в марте этого года.
Центр является единой информационной платформой, охватывающей процессы обеспечения общественной безопасности. Здесь осуществляется анализ ситуации на местах и действий сотрудников с помощью цифровых технологий. В частности, деятельность более 10 тысяч инспекторов профилактики контролируется и оценивается по шести направлениям.
В этом помогают программы «Е-Общественная безопасность», «Е-Социальная ситуация», а также единые информационные системы служб дорожной безопасности, профилактики правонарушений и поддержания общественного порядка, и интеграция более 6 тысяч «умных» камер наблюдения.
Кроме того, в центре проводятся дистанционные обучения для инспекторов профилактики, сотрудников дорожно-патрульного и патрульно-постовой службы и службы пробации через видеосвязь. Моделируя массовые мероприятия, в центре обучают принятию правильных решений и быстрому реагированию в нестандартных ситуациях.
В ходе посещения глава государства обратил особое внимание эна этот вопрос, подчеркнув, что сотрудники должны хорошо владеть высокими технологиями.
В настоящее время во всех сферах возрастает роль технологий искусственного интеллекта. Наряду с облегчением жизни и работы людей они все чаще становятся средством киберпреступлений и мошенничества. Чтобы предотвращать, выявлять и раскрывать такие преступления, сотрудники внутренних дел должны быть еще более продвинутыми.
Поэтому на встречу в центре были приглашены ректоры высших учебных заведений при правоохранительных органах. Было подчеркнуто, что необходимо совершенствовать учебные программы с этой точки зрения, внедрить дуальное образование и обеспечивать соответствие учебной и научной деятельности реалиям жизни.
Поставлена задача создать в Министерстве внутренних дел структуру по применению беспилотных летательных устройств. Даны дополнительные поручения по усилению профилактики преступности и обеспечению безопасности массовых мероприятий.
В Стратегии общественной безопасности, утвержденной указом Президента Республики Узбекистан от 29 ноября 2021 года, предусмотрено довести цифровизацию сферы до 90 процентов к концу 2025 года. В ходе посещения главе государства доложена информация о ходе этой работы.
Процесс реализуется в три этапа. На первом этапе были изучены проблемы, на втором — подготовлены специалисты и программы на основе этих исследований. В частности, разработаны 66 информационных систем и модулей.
С ними интегрированы 77 информационных систем министерств и ведомств, а также 25 информационных систем Министерства внутренних дел. Сотрудники подразделений общественной безопасности были обеспечены более 18 тысячами планшетов и обучены эффективному использованию цифровых устройств.
В результате было переведено в цифровую форму 155 отчетов, 37 операций делопроизводства, около ста реестров и сборных материалов. Это позволило сэкономить 213 миллиардов сумов.
На текущем третьем этапе стоит цель по созданию Центра обработки данных, широкому внедрению искусственного интеллекта в сферу и локализации оборудования.
Здесь же продемонстрированы современные технологии и программы, используемые в системе внутренних дел.