Turkmaniston Prezidenti davlat tashrifi bilan O‘zbekistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov 14-15-iyul kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Oliy darajadagi muzokaralar kun tartibidan O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari o‘rin olgan.
Asosiy yo‘nalishlardagi amaliy aloqalarning, shu jumladan o‘zaro savdo hajmini oshirish, sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish, transport-tranzit salohiyatini samarali ishga solish, suv xo‘jaligi sohasida muhim loyihalarni amalga oshirish, hududlararo muloqotni faollashtirish hamda madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini davom ettirish istiqbollari diqqat markazida bo‘ladi.
Davlat rahbarlari xalqaro ahamiyatga molik masalalar va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb jihatlari yuzasidan fikr almashishi kutilmoqda.
Sammit yakunida Qo‘shma bayonot va qator ikki tomonlama hujjatlar imzolanishi rejalashtirilgan.
Oliy martabali mehmon O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisida uchrashuv o‘tkazishi va Samarqand shahrining diqqatga sazovor joylari bilan tanishishi ko‘zda tutilgan.
Ushbu tashrifga tayyorgarlik doirasida 1-2-iyul kunlari Toshhovuz shahrida Suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha qo‘shma hukumatlararo komissiyaning tadbirlari muvaffaqiyatli o‘tdi.
12-iyul kuni poytaxtimizda ikki tomonlama munosabatlarni kengaytirish va strategik sheriklik salohiyatini ro‘yobga chiqarish masalalariga bag‘ishlangan O‘zbekiston-Turkmaniston ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Tashrif arafasida Buxoro shahrida birinchi Hududlar forumi, Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishi hamda O‘zbekiston va Turkmanistonning yetakchi korxonalari ko‘rgazmasi o‘tkazilmoqda.

President of Turkmenistan to Pay a State Visit to Uzbekistan
At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov will pay a state visit to Uzbekistan on July 14-15.
The agenda of the top-level talks includes the issues of further developing and strengthening friendship, good neighborliness, strategic partnership and multifaceted cooperation between Uzbekistan and Turkmenistan.
A special attention will be paid to the prospects for practical interaction in the main areas, including increasing the volume of mutual trade, establishing industrial cooperation, effectively using the transport and transit potential, implementing the important projects in the water management sector, intensifying the interregional contacts, as well as continuing cultural and humanitarian exchange programs.
It is envisaged that the Presidents will exchange views on the international issues and discuss current aspects of regional cooperation.
Following the summit, it is planned to adopt a Joint Statement and sign bilateral documents.
The program of the distinguished guest’s visit also includes holding a meeting in the Oliy Majlis (‘The National Parliament’) of the Republic of Uzbekistan and sightseeing in the city of Samarkand.
It should be noted that as a part of the preparations for this visit on July 1-2, the events of the next meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Water Management Issues were successfully held in the city of Dashoguz.
On July 12, Tashkent hosted the Uzbekistan – Turkmenistan Scientific and Practical Conference on deepening bilateral relations and unlocking the potential of strategic partnership.
On the eve of the summit, the city of Bukhara hosts the First Forum of Regions, a Business Council Meeting and an exhibition of leading companies of Uzbekistan and Turkmenistan.