Anqara shahrida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining uchinchi yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Rejep Tayyip Erdog‘an ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdilar.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida turkiyalik hamkasbiga taklif va Strategik hamkorlik kengashi doirasidagi samarali muzokaralar uchun samimiy minnatdorlik izhor etdi.
O‘zbekiston mustaqilligini birinchi bo‘lib tan olgan Turkiya vaqt sinovidan o‘tgan ishonchli hamkor ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidenti ta’kidlaganidek, Rejep Tayyip Erdog‘an boshchiligida Turkiyada xalq farovonligini oshirish, mamlakatning siyosiy, iqtisodiy va harbiy qudratini mustahkamlash, shuningdek, xalqaro maydondagi nufuzi va ta’sirini oshirish bo‘yicha katta ishlar qilinmoqda. Hayratlanarli infratuzilma loyihalari amalga oshirilmoqda.
– Biz chin qardosh va yaqin do‘st sifatida Turkiya xalqi erishayotgan bunday olamshumul yutuqlardan nafaqat quvonamiz, balki behad faxrlanamiz. Biz oldimizga qo‘ygan niyatlarimiz va istaklarimiz bir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bugungi oliy darajadagi uchrashuvlar tarixiy ahamiyatga ega ekani va ular natijasida Keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini chuqurlashtirish to‘g‘risida deklaratsiya imzolangani qayd etildi.
Yetakchilar o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini, istiqbolga yo‘naltirilgan maqsadlarni belgilab oldilar. Jumladan, kengash yig‘ilishlarini muntazam o‘tkazish, siyosiy muloqotni faollashtirish va Hukumatlararo komissiya mexanizmidan samarali foydalanishga qaror qilindi.
– Biz hamkorlikning yangi, yanada mustahkam ko‘priklarini qurayapmiz. Hech shubhasiz, O‘zbekiston-Turkiya Strategik hamkorlik kengashi yig‘ilishi hozirgi vaqtda aloqalarimiz tarixida yangi sahifa ochmoqda. Bunday yuksak darajadagi muloqot formati o‘zaro ishonch va hurmatning oliy ifodasidir, - dedi Prezidentimiz.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikning ijobiy sur’ati qayd etildi.
So‘nggi yillarda o‘zaro savdo hajmi 1,5 baravarga, qo‘shma korxonalar soni 2 baravarga, investitsiyalar 2,5 baravarga oshgan. Ikki mamlakat shaharlari o‘rtasida haftasiga 90 ta havo qatnovi amalga oshirilmoqda.
Bugun Turkiyaning yetakchi kompaniyalari O‘zbekiston bozorida faol ish olib bormoqda. Turk biznesi ishtirokida 100 dan ortiq loyiha samarali amalga oshirilmoqda. Joriy tashrif doirasida 10 milliard dollarlik istiqbolli loyihalar portfeli shakllantirildi.
Tomonlar o‘zaro savdo hajmini 5 milliard dollarga yetkazish, mahsulotlar nomenklaturasini kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish, uchinchi mamlakatlar bozorlariga birgalikda chiqish, yangi o‘sish nuqtalari va maxsus sanoat klasterlarini yaratish bo‘yicha tizimli ishlashga kelishib oldilar.
Energetika, tog‘-kon, elektrotexnika, to‘qimachilik, qurilish, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va farmatsevtika sanoati, sog‘liqni saqlash, turizm, ta’lim va madaniyat sohalarida hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarish borasidagi intilishlar qat’iy ekani bildirildi.
Ikki mamlakat hukumatlariga logistika va tranzit imkoniyatlarini rivojlantirish, mavjud transport yo‘laklaridan samarali foydalanish va biznes aloqalarini jadallashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni belgilash topshirildi.
Davlatimiz rahbari qo‘shma Ishbilarmonlar kengashini ta’sis etish to‘g‘risida qaror qabul qilinganini va uning ilk yig‘ilishi bugun ikki davlat rahbarlari boshchiligida o‘tkazilganini ma’lum qildi.
Mintaqaviy masalalar yuzasidan batafsil fikr almashildi.
Xalqaro maydonda yaqin hamkorlik va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni, jumladan, BMT, Islom hamkorlik tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida hamkorlikni davom ettirishga sodiqlik bildirildi.
Prezidentlar G‘azo sektorida zo‘ravonliklarni zudlik bilan to‘xtatish va Falastin-Isroil muammosini tinch yo‘l bilan hal qilish zarurligini yana bir bor ta’kidladilar.
– Barqaror va uzoq muddatli tinchlikka erishish uchun mustaqil va ozod Falastin davlati tashkil etilishi shart, – dedi davlatimiz rahbari.
Tomonlar islom dinining asl insonparvar mohiyatini keng targ‘ib qilish, islomofobiya va radikalizmga qarshi kurashishda, shuningdek, o‘zbek zaminida tug‘ilib o‘sgan va musulmon dunyosida yuksak qadrlanadigan Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Imom Moturidiy, Abduxoliq G‘ijduvoniy va Bahouddin Naqshband kabi buyuk allomalarning bebaho ma’naviy merosidan samarali foydalanish masalalarida hamkorlik qilish borasida yakdil fikr bildirdilar.
Muzokaralarda madaniy-gumanitar almashinuvni yanada rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Xalqlarimiz o‘rtasidagi yaqinlikni mustahkamlash maqsadida o‘zaro madaniyat haftaliklari, ta’lim va tibbiyot forumlari, ko‘rgazmalar o‘tkazish va turistlar oqimni oshirish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Barcha erishilgan kelishuvlarni to‘liq va o‘z vaqtida amalga oshirish uchun alohida “yo‘l xaritasi” ishlab chiqiladi.

По итогам состоявшегося в городе Анкаре третьего заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня Президенты Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган сделали заявления для представителей средств массовой информации.
В начале своего выступления глава нашего государства выразил искреннюю благодарность турецкому коллеге за приглашение и плодотворные переговоры в рамках Совета.
Подчеркнуто, что Турция, будучи первым государством, признавшим независимость Узбекистана, является проверенным временем, надежным партнером нашей страны.
Как особо отметил Президент Узбекистана, под руководством Реджепа Тайипа Эрдогана в Турции предпринимаются значительные усилия, направленные на повышение благосостояния народа, укрепление политической, экономической и военной мощи страны, а также её международного авторитета и влияния. Реализуются впечатляющие инфраструктурные проекты.
– Мы, как искренние братья и близкие друзья, не только радуемся этим достижениям турецкого народа, но и гордимся ими. Наши цели и стремления совпадают, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечено историческое значение прошедших сегодня встреч на высшем уровне, по итогам которых подписана Декларация об углублении отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства.
Лидеры определили приоритетные направления взаимовыгодного сотрудничества и установили ориентиры на перспективу. Так, приняты решения о регулярном проведении заседаний Совета, активизации политического диалога и эффективном использовании механизма Межправительственной комиссии.
– Мы строим новые, еще более прочные мосты сотрудничества. Без сомнения, нынешнее заседание узбекско-турецкого Совета стратегического сотрудничества открывает новую страницу в истории наших отношений. Формат диалога на таком высоком уровне между нашими странами является свидетельством взаимного доверия и уважения.
Отмечена положительная динамика торгово-экономического взаимодействия.
За последние годы объем взаимной торговли увеличился в 1,5 раз, количество совместных предприятий – в 2 раза, инвестиции – в 2,5 раз. Между городами двух стран выполняется 90 рейсов в неделю.
Сегодня ведущие компании Турции активно работают на рынке Узбекистана. С участием турецкого бизнеса успешно реализуются более 100 проектов. В рамках нынешнего визита сформирован портфель перспективных проектов на сумму 10 миллиардов долларов.
Стороны договорились системно работать над доведением объёма взаимной торговли до 5 миллиардов долларов, расширением номенклатуры поставок, углублением промышленной кооперации, совместным выходом на рынки третьих стран, созданием новых точек роста и специальных индустриальных кластеров.
Выражено обоюдное стремление поднять на качественно новый уровень партнерство в энергетике, горнодобывающей, электротехнической, текстильной, строительной, сельскохозяйственной, пищевой и фармацевтической отраслях, здравоохранении, туризме, образовании и культуре.
Правительствам двух стран поручено определить конкретные меры для развития логистических и транзитных возможностей, эффективного использования существующих транспортных коридоров и активизации деловых связей.
Глава нашего государства сообщил о принятом решении учредить совместный Деловой совет, первое заседание которого прошло сегодня под председательством лидеров двух государств.
Состоялся подробный обмен мнениями по актуальным региональным вопросам.
Подтверждена приверженность продолжению тесного сотрудничества и взаимной поддержки на международной арене, в том числе в рамках ООН, Организации исламского сотрудничества, Организации тюркских государств.
Президенты вновь подчеркнули важность скорейшего прекращения насилия в секторе Газа и начала мирного урегулирования палестино-израильского конфликта.
– Для достижения стабильного и долгосрочного мира необходимо создание независимого и свободного Государства Палестина, – заявил глава нашего государства.
Стороны выразили единое мнение о необходимости продвижения истинно гуманистической сути Ислама, борьбы с исламофобией и радикализмом, эффективного использования в этом благородном деле бесценного духовного наследия таких великих мыслителей, как Имам Бухари, Имам Термизи,
Имам Мотуриди, Абдухолик Гиждувони и Бахоуддин Накшбанд, которые родились и выросли на узбекской земле и высоко почитаются в мусульманском мире.
Особое внимание на переговорах было уделено дальнейшему развитию культурно-гуманитарного обмена. В целях сближения наших народов условлено проводить взаимные недели культуры, форумы по образованию и медицине, выставки, наращивать туристический поток.
Для полномасштабного и своевременного выполнения всех достигнутых договоренностей будет разработана отдельная «дорожная карта».