O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an raisligida O‘zbekiston-Turkiya oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining uchinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Turkiya yetakchisi va xalqiga ko‘rsatilayotgan mehmondo‘stlik va iliq qabul uchun minnatdorlik bildirib, bugungi yig‘ilish muborak Qurbon hayiti arafasida va ikki davlat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 32 yilligi nishonlanayotgan yilda o‘tkazilayotganini ta’kidladi.
– Strategik hamkorlik kengashining tashkil etilishi O‘zbekiston-Turkiya munosabatlari tarixida yangi sahifa ochdi va sheriklikning barcha sohalarida yanada rivojlanishga kuchli sur’at bag‘ishladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Siyosiy muloqot, parlamentlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvlar jadal rivojlanmoqda, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik faollashmoqda.
So‘nggi yillarda o‘zaro savdo hajmi 1,5 barobarga, qo‘shma korxonalar soni 2 barobarga, O‘zbekiston iqtisodiyotiga turk investitsiyalari hajmi 2,5 barobarga oshdi. Ikki davlatning yirik shaharlari o‘rtasida haftasiga 90 ta parvoz amalga oshirilmoqda, Turkiyadan kelayotgan turistlar oqimi 3 barobarga ko‘paydi.
Yaqin kelajakda ikki tomonlama savdo hajmini 5 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Bugun O‘zbekistonda “Cengiz Holding”, “Aksa Energy”, “Çalık Holding”, “Akay Inşaat”, “Anadolu Group”, “Özgüven”, “Eczacıbaşı Holding” kabi yetakchi turk kompaniyalari tomonidan 100 dan ortiq loyiha muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Bu galgi tashrif doirasida 10 milliard dollarlik yangi investitsiya loyihalari portfeli shakllantirildi.
Ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida sanoat kooperatsiyasini kuchaytirish, yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va birgalikda uchinchi davlatlar bozorlariga chiqish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim doirasida bojxona tariflarini pasaytirish, Istanbul shahrida O‘zbekiston savdo vakolatxonasini ochish zarurligi qayd etildi.
Qishloq va suv xo‘jaligi, sog‘liqni saqlashni raqamlashtirish va tibbiyot klasterlarini tashkil etish sohalarida Turkiyaning ilg‘or tajribasi va davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini joriy etishga talab borligiga e’tibor qaratildi.
Hamkorlikning yana bir muhim yo‘nalishi ikki mamlakatning transport-logistika salohiyatini oshirish, shu jumladan, O‘rta koridor imkoniyatlaridan samarali foydalanishdir.
Oliy, professional va texnik ta’lim sohasida hamkorlikni rivojlantirish, teatr festivallari, madaniyat haftaliklarini o‘tkazish, birgalikda tarixiy filmlar suratga olish va madaniy meros obyektlarini restavratsiya qilish sohalarida hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar hamkorlikning barcha yo‘nalishlarini chuqurlashtirishga qaratilgan deklaratsiyani qabul qilinayotgani va ikki davlat rahbarlari boshchiligida O‘zbekiston-Turkiya Ishbilarmonlar kengashi tashkil etilganini olqishladilar.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha hukumatlarga qabul qilingan qarorlarni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma «yo‘l xaritasi»ni tasdiqlash topshirildi.
Muzokaralar yakunida Shavkat Mirziyoyev Rejep Tayyip Erdog‘anni kengashning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish uchun O‘zbekistonga tashrif buyurishga taklif qildi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана состоялось третье заседание узбекско-турецкого Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Глава нашего государства, выразив лидеру и народу Турции благодарность за оказываемые гостеприимство и теплый прием, подчеркнул, что сегодняшнее заседание проходит накануне священного праздника Курбан хайит и в год празднования
32-летия установления дипломатических отношений между двумя странами.
– Учреждение Совета стратегического сотрудничества открыло новую страницу в истории узбекско-турецких отношений и придало мощный импульс дальнейшему развитию партнерства во всех сферах, – отметил глава нашего государства.
Динамично развиваются политический диалог, межпарламентские связи и культурно-гуманитарные обмены, торгово-экономическое и инвестиционное взаимодействие.
За последние годы товарооборот увеличился в 1,5 раза, количество совместных предприятий – в 2 раза, объем турецких инвестиций в узбекскую экономику – в 2,5 раза. Между крупными городами двух стран осуществляются 90 авиарейсов в неделю, поток туристов из Турции вырос в 3 раза.
Стоит задача в кратчайшие сроки увеличить объемы двустороннего товарооборота до пяти миллиардов долларов.
Сегодня в Узбекистане такими ведущими турецкими компаниями, как «Cengiz Holding», «Aksa Energy», «Çalık Holding», «Akay Inşaat», «Anadolu Group», «Özgüven», «Eczacıbaşı Holding» успешно реализуются более 100 проектов. В рамках настоящего визита сформирован портфель новых инвестиционных проектов на 10 миллиардов долларов.
В целях дальнейшего наращивания двустороннего торгово-экономического сотрудничества отмечена важность усиления промышленной кооперации, углубления локализации производства товаров с высокой добавленной стоимостью и совместного выхода на рынки третьих стран.
Также подчеркнута необходимость снижения таможенных тарифов в рамках Соглашения о преференциальной торговле, открытия торгового представительства Узбекистана в городе Стамбуле.
Обращено внимание на востребованность внедрения передового турецкого опыта и механизмов государственно-частного партнерства, расширения взаимодействия в области сельского и водного хозяйства, цифровизации здравоохранения и создания медицинских кластеров.
Еще одним важным направлением сотрудничества обозначено повышение транспортно-логистического потенциала двух стран, в том числе за счет эффективного использования возможностей Срединного коридора.
Особое внимание уделено развитию партнерства в сфере высшего, профессионального и технического образования, проведению театральных фестивалей, недель культуры, осуществлению совместных съемок исторических фильмов и реставрации объектов культурного наследия.
Стороны приветствовали принятие Декларации об углублении всеобъемлющего стратегического партнерства и создание узбекско-турецкого Делового совета под руководством лидеров двух стран.
По итогам заседания правительствам поручено утвердить совместную «дорожную карту» по реализации принятых решений.
В завершение переговоров Шавкат Мирзиёев пригласил Реджепа Тайипа Эрдогана посетить с визитом Узбекистан для проведения очередного заседания Совета.