Uchrashuvda mamlakatimizning JSTga qo‘shilishi borasida ko‘rilayotgan amaliy chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Qisqa muddat ichida Ishchi guruhning ikkita yig‘ilishi o‘tkazilgani, a’zo mamlakatlar bilan faol muzokaralar olib borilayotgani, qishloq xo‘jaligini qo‘llab-quvvatlash shartlari muhokama qilina boshlangani va milliy qonunchilikni tashkilotning me’yor va qoidalariga muvofiqlashtirish ishlari davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Shuningdek, “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish, elektron savdo va raqamli xizmatlar eksportini oshirish sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.
Xalqaro savdoni tartibga solish masalalari bo‘yicha o‘zbekistonlik ekspertlarning salohiyatini oshirishga alohida e’tibor qaratildi. Shu ma’noda, JSTning ko‘magi bilan O‘zbekistonda Savdo siyosati bo‘yicha kompetensiya markazini tashkil etish taklif etildi.
Davlatimiz rahbari JST bosh direktoriga davra suhbatida ishtirok etgani va O‘zbekistonning yetakchi universitetlari talabalari bilan uchrashgani uchun minnatdorlik bildirib, unga Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining faxriy doktori unvoni berilgani bilan tabrikladi.
Uchrashuv yakunida Ngozi Okonjo-Iveala O‘zbekistonning tashkilotga a’zo bo‘lish yo‘lidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 июня принял генерального директора Всемирной торговой организации (ВТО) доктора Нгози Оконджо-Ивеалу.
Были рассмотрены принимаемые практические меры по вступлению нашей страны в ВТО.
С удовлетворением подчеркнуто, что за короткий период состоялись два заседания Рабочей группы, ведутся активные переговоры со странами-членами, начато обсуждение условий поддержки сельского хозяйства, продолжается работа по гармонизации национального законодательства с нормами и правилами Организации.
Также отмечена важность налаживания сотрудничества в области развития «зеленой» экономики, электронной торговли и наращивания экспорта цифровых услуг.
Отдельное внимание уделено повышению потенциала узбекских экспертов в вопросах регулирования международной торговли. В данном контексте предложено создать в Узбекистане при поддержке ВТО Центр компетенции в области торговой политики.
Глава нашего государства поблагодарил генерального директора ВТО за участие в «круглом столе» и встречу со студентами ведущих вузов Узбекистана, а также поздравил с присвоением ей звания почетного доктора Университета мировой экономики и дипломатии.
В завершение Нгози Оконджо-Ивеала выразила поддержку усилиям Узбекистана по вступлению страны в Организацию.