Saudiya Arabistoni kompaniyalari bilan amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari, shu jumladan qo‘shma investitsiya loyihalarining borishi ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari «ACWA Power» bilan samarali sheriklik olib borilayotganini mamnuniyat bilan ta’kidladi. Ushbu kompaniyaning mamlakatimiz energetika tarmog‘ini "yashil" texnologiyalar asosida modernizatsiya qilishdagi yetakchi o‘rni qayd etildi.
Bugungi kunda joriy va istiqbolli loyihalar portfeli 17 milliard dollardan oshdi.
Ishbilarmonlar kengashi faoliyati doirasida Saudiyadan yangi kompaniyalarni mamlakatimizga jalb qilish bo‘yicha faol ishlarni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Aeroportlar infratuzilmasini rivojlantirish, energetika tarmog‘ini rivojlantirish va raqamlashtirish, issiqlik ta’minoti tarmoqlarini modernizatsiya qilish, chiqindilarni qayta ishlash, farmatsevtika va to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish, tibbiy klinikalar ochish, turizm markazlarini tashkil etish, qishloq xo‘jaligi loyihalarini ilgari surish va boshqa yo‘nalishlarga doir qo‘shma loyihalarni jadallashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 июня принял сопредседателя узбекско-саудовского Делового совета, председателя правления компании «ACWA Power» Мухаммада Абунайяна.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества с компаниями Саудовской Аравии, включая ход реализации совместных инвестиционных проектов.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил плодотворное партнерство с «ACWA Power». Подчеркнута ведущая роль компании в модернизации энергетического сектора страны на основе «зеленых» технологий.
Сегодня портфель текущих и перспективных проектов превышает 17 миллиардов.
Отмечена важность продолжения активной работы по привлечению саудовских компаний в нашу страну в рамках деятельности Делового совета.
Отдельное внимание уделено вопросам ускорения реализации совместных проектов в сфере развития инфраструктуры аэропортов, развития и цифровизации энергетической отрасли, модернизации сетей теплоснабжения, переработки отходов, выпуску фармацевтической и текстильной продукции, открытию медицинских клиник, созданию туристических центров, продвижению проектов сельского хозяйства и других направлениях.