Шу йил 29 май куни Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Нью-Йоркдаги штаб-квартирасида Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пактга аъзо давлатларнинг 40-сессияси доирасида Инсон ҳуқуқлари қўмитасининг 2025-2028 йиллар учун 9 нафар аъзосини сайлаш бўйича сайловлар бўлиб ўтди.
Сайловда Ўзбекистон билан бирга 16 та давлат – Бурунди, Грузия, Миср, Ҳиндистон, Испания, Камерун, Кот-д'Ивуар, Литва, Марокаш, Парагвай, Корея Республикаси, Шимолий Македония, Того, Хорватия, Эфиопия ва Жанубий Африка вакиллари 9 та ўрин учун кураш олиб борди.
Яширин овоз бериш натижаларига кўра, Ўзбекистондан номзод, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори, академик Акмал Саидов Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пактга аъзо мамлакатлардан энг кўп овоз олди.
Мамлакатимиз вакилининг ИҲҚга сайланиши тарихий воқеадир, чунки Ўзбекистон Марказий Осиё давлатлари орасида биринчи марта БМТнинг ушбу асосий органига аъзо бўлди.
БМТ Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳнамолигида амалга оширилган аниқ чора-тадбирлар – болалар ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш, оиладаги зўравонликка қарши курашиш, хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, гендер тенглигини таъминлаш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш бўйича ижобий натижаларга эришилганини, шунингдек, БМТнинг инсон ҳуқуқлари кун тартибидаги барча масалалар юзасидан очиқ мулоқотга тайёрлигини эътироф этади.
Шубҳасиз, Ўзбекистоннинг ушбу нуфузли конвенция органига сайланиши мамлакатнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро тузилмалар билан конструктив ҳамкорлик қилиш орқали инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва ҳимоя қилишга содиқлигини намойиш этиш, қарорлар қабул қилиш жараёнларида фаол иштирок этиш, шунингдек, бу борада илғор тажриба алмашиш имконини беради.
Эслатиб ўтамиз, Инсон ҳуқуқлари қўмитаси – БМТнинг мустақил экспертлардан иборат органи бўлиб, аъзо давлатлар томонидан Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пактнинг бажарилишини мониторинг қилади. Ушбу пактга 173 та давлат аъзо. Ўзбекистон ушбу халқаро ҳужжатга 1995 йилда қўшилган. Қўмита фаолияти инсоннинг барча фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлари тўлиқ ҳурмат қилинишини таъминлашга қаратилган.

On May 29, at the UN headquarters in New York, during the 40th session of the states parties to the International Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR), elections were held for nine members of the Human Rights Committee (HRC) for the 2025-2028 term.
Representatives from 16 states, including Burundi, Georgia, Egypt, India, Spain, Cameroon, Côte d'Ivoire, Lithuania, Morocco, Paraguay, the Republic of Korea, North Macedonia, Togo, Uzbekistan, Croatia, Ethiopia, and South Africa, competed for the nine seats in the HRC.
In a historic achievement, Akmal Saidov, Director of the National Center for Human Rights and an academician from Uzbekistan, received the highest number of votes from ICCPR member countries. This marks the first time Uzbekistan, and indeed any Central Asian country, has joined this key UN body.
The United Nations has acknowledged the significant progress made by Uzbekistan on the international stage. This progress is attributed to specific measures implemented under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan. These measures include eradicating child and forced labor, combating domestic violence, empowering women and girls, ensuring gender equality, improving conditions for vulnerable populations, and maintaining an open dialogue on all issues within the UN human rights agenda.
Uzbekistan’s election to the Human Rights Committee demonstrates the country's commitment to ensuring and protecting human rights through constructive interaction with international human rights structures. It will enable Uzbekistan to actively participate in decision-making processes and exchange best practices in this field.
It is worth noting that the Human Rights Committee is a UN body consisting of independent experts who monitor the implementation of the ICCPR by state parties. There are 173 states participating in the pact. Uzbekistan acceded to this international document in 1995. The Committee’s activities aim to ensure full respect for all civil and political human rights.