Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-iyul kuni Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlikda energetika sohasida amalga oshirilayotgan yirik loyihalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
O‘zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari hamkorligi jadal rivojlanmoqda. Joriy yil boshidan buyon o‘zaro savdo hajmi ikki barobar ko‘paydi, mamlakatimizda 45 ta yangi qo‘shma korxona tashkil etildi.
O‘zaro manfaatli hamkorlik ko‘plab iqtisodiyot tarmoqlarini qamrab olgan. Shulardan eng muhimlaridan biri energetikadir.
O‘tgan yili Navoiy viloyatida yurtimizdagi birinchi quyosh elektr stansiyasi aynan Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasi bilan hamkorlikda ishga tushirilgan edi. Bugungi kunda u bir kecha-kunduzda 1 million 180 ming kilovatt soat elektr energiyasi yetkazib bermoqda.
Bu sohada yana 5 ta yirik loyihani amalga oshirish kelishilgan bo‘lib, ularning umumiy qiymati qariyb 3 milliard dollarni tashkil etadi. Xususan, “Mubadala” va “Taqa” kompaniyalari bilan hamkorlikda Talimarjon issiqlik elektr stansiyasini xususiylashtirish va quvvatini oshirish, “Masdar” kompaniyasi bilan Navoiy viloyatida shamol, Surxondaryo, Samarqand va Jizzax viloyatlarida quyosh elektr stansiyalarini qurish mo‘ljallangan.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, joriy yildan Birlashgan Arab Amirliklari bilan iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va muvofiqlashtirish bo‘yicha yangi tizim yo‘lga qo‘yildi.
Yig‘ilishda energetika sohasidagi loyihalar ijrosi ana shu tizim asosida ko‘rib chiqildi.
Mutasaddilar loyihalarning hozirgi holati va yil yakunigacha mo‘ljallangan chora-tadbirlar yuzasidan axborot berdi.
Davlatimiz rahbari bu loyihalar energetika tizimi barqarorligiga hamda iqtisodiyot tarmoqlariga investitsiya oqimi yanada ko‘payishiga zamin yaratishini ta’kidladi.
Talimarjon issiqlik elektr stansiyasini xususiylashtirish haqida so‘z borar ekan, bu loyiha issiqlik elektr stansiyalarini boshqarish va energiya ishlab chiqarishda namunaviy bo‘lishi kerakligi qayd etildi.
“Masdar” kompaniyasi bilan qayta tiklanuvchi energetika sohasida amalga oshiriladigan loyihalar 2030-yilgacha mamlakatimizda “yashil energetika” ulushini 25 foizga yetkazishda muhim qadam bo‘ladi. Shu bois, loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha zarur bitim va hujjatlar imzolashni tezlashtirish muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.

On July 12, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on the implementation of major energy projects in partnership with the United Arab Emirates.
The cooperation between Uzbekistan and the UAE is developing dynamically. Since the beginning of this year, the trade turnover has doubled, as well as 45 new enterprises have been created with the UAE capital in Uzbekistan.
The mutually beneficial partnership covers many sectors of the economy, of which one of the most important is energy.
The first large solar power plant was launched together with the UAE’s Masdar Company in the Navoiy Region last year. It supplies 1 million 180 thousand kilowatt-hours of electricity per day.
The implementation of 5 more large energy projects, the total cost of which is almost $3 billion, has been agreed upon. These are the privatization and the capacity increase of the Talimarjan TPP (thermal power plant) with the Mubadala and TAQA companies, the construction of a wind power plant in the Navoiy Region and photovoltaic stations in Surkhandarya, Samarkand and Jizzakh regions with the Masdar company.
It should be noted that a new mechanism for the development and coordination of economic cooperation with the UAE has been launched this year.
The implementation of these projects based on this system was considered at the meeting.
The responsible officials reported on the current status of projects and activities planned by the end of the year.
The President has noted that these projects will create the basis for the stability of the energy system and a further increase in the inflow of investments into the economy.
Speaking about the privatization of Talimarjan TPP (thermal power plant), the President has stressed that the project should become a model in the management of thermal power plants of in Uzbekistan and efficient electricity production.
The projects to be implemented in the field of renewable energy jointly with the Masdar Company will become an important step towards bringing the share of green energy to 25% by 2030.
In this regard, the need was noted for speeding up the process of signing the necessary agreements and documents to launch the practical work on the implementation of these projects.