Prezident Shavkat Mirziyoyev Qorako‘l tumanida yangi loyiha asosida ta’mirlangan avtomobil yo‘lini ko‘zdan kechirdi.
Buxoro viloyatida 15 ming 400 kilometr avtomobil yo‘llari mavjud. Shundan 486 kilometri xalqaro ahamiyatga ega. Ularda kuniga o‘rtacha 45-50 mingta transport vositalari harakatlanadi. Shu yil 29-yanvarda o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida davlatimiz rahbari bu sohaga alohida to‘xtalib, yo‘llarni sifatli qurish, ko‘chalar bo‘yida xizmatlarni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi. Bu borada barcha hududlarda ishlar boshlab yuborilgan.
Jumladan, Samarqand – Buxoro – Turkmanboshi avtomobil yo‘lining Qorako‘l tumanidan o‘tgan bir qismi namunaviy shaklga keltirildi. Loyihaga ko‘ra, 4 tasmali yo‘l yangicha qatlamli asfalt-beton bilan qoplangan. Bunda mustahkamligi yuqori innovatsion materiallardan foydalanilgani evaziga yo‘lning sifati oshgan. Masalan, hozirgi an’anaviy asfalt yo‘llar o‘n besh yil atrofida qayta qurilsa, yangi loyiha bo‘yicha yigirma yilgacha xizmat qiladi. Ularni joriy ta’mirlash oralig‘i ham uzayadi. Yana bir samarali tomoni, ta’mirlash jarayonida yo‘l qatlamlarini o‘sha joyning o‘zida qayta ishlab, yangilash mumkin bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari aholi manfaatiga qaratilgan bunday ishlarni kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
- Asosiy vazifa - yo‘llarda sifat va madaniyatni ta’minlash, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yangi loyihada bu masala ham inobatga olingan. Yo‘l sifatini saqlash maqsadida, me’yordan ortiq yuk tashuvchi transport vositalarining vazn parametrlarini vaqti-vaqti bilan o‘lchovchi ko‘chma tarozi qo‘yiladi.
Shuningdek, bu yerda yondosh shoxobcha yo‘l ham qurilgan. Yangi belgilar, elektron tablo va quyosh panelli yoritish chiroqlari o‘rnatilgan. Yo‘l bo‘yiga manzarali daraxt ko‘chatlari ekilgan.
Prezidentimiz bu jihatga alohida to‘xtalib, daraxt ekish yo‘l qurilishi bilan birga olib borilishi shart ekanini ta’kidladi.
Shu yerda transport va bunyodkorlik loyihalari taqdimot qilindi.
Buxoro viloyatida bu boradagi rejalar ko‘p. Ilgari bir yilda o‘rtacha 250-300 kilometr yo‘l ishlari bajarilgan bo‘lsa, birgina 2023-yilda 1 ming 255 kilometr yo‘llar ta’mirlangan. Bu yil hudud bo‘yicha 1 ming 316 kilometr yo‘lni rekonstruksiya qilish va ta’mirlash rejalashtirilgan.
Shularning davomi sifatida G‘ijduvon tumanidan Turkmaniston chegarasigacha 155 kilometr yo‘lni rekonstruksiya qilish loyihasi ma’qullandi.
Yo‘lsozlik sohasida kadrlar tayyorlash, mutaxassislarni rivojlangan davlatlarda malaka oshirishini tashkil etish lozimligi ta’kidlandi.
Buxoro shahrini rivojlantirish konsepsiyasi ham ko‘rib chiqildi. Unga ko‘ra, shaharda “Yangi O‘zbekiston” massivi va bog‘i bunyod etilishi rejalashtirilgan. Bog‘da Buxoro tarixi zamonaviy yondashuvlar asosida namoyon etilishi ko‘zda tutilgan. Bu loyihaning g‘oyaviy mazmuni va texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел автомобильную дорогу, отремонтированную по новому проекту в Каракульском районе.
В Бухарской области имеется 15 тысяч 400 километров автомобильных дорог, из которых 486 километров имеют международное значение. По ним ежедневно передвигается в среднем 45–50 тысяч транспортных средств.
На видеоселекторном совещании, состоявшемся 29 января этого года, глава государства уделил особое внимание этой сфере, дав указания по качественному строительству дорог и развитию сервиса вдоль улиц. Работа в этом направлении начата во всех регионах.
В частности, часть автомобильной дороги "Самарканд – Бухара – Туркменбаши", проходящая через Каракульский район, была приведена в образцовый вид.
Согласно проекту, четырехполосная дорога покрыта асфальтобетоном нового типа. Благодаря использованию инновационных материалов с высокой прочностью, улучшены качественные характеристики дороги.
Например, если асфальтовые дороги на основе традиционной технологии ремонтируются примерно каждые пятнадцать лет, то дороги нового проекта будут служить до двадцати лет. Интервал текущего ремонта также увеличится. Еще одним преимуществом является возможность переработки и обновления дорожных слоев непосредственно на месте во время ремонта.
Глава государства отметил необходимость масштабирования проекта.
- Главная задача - обеспечение качества и культуры на дорогах, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В новом проекте этому вопросу уделено отдельное внимание. Для поддержания качества дороги будут установлены передвижные весы для периодического измерения веса транспортных средств, перевозящих грузы сверх допустимого предела.
Также здесь построена боковая дорога. Установлены новые знаки, электронные табло и освещение на солнечных панелях. Вдоль дороги посажены декоративные деревья.
Президент подчеркнул, что посадка деревьев должна проводиться одновременно со строительством дорог.
Здесь же представлены проекты в области транспорта и строительства.
Если ранее в среднем выполнялось 250–300 километров дорожных работ в год, то только в 2023 году было отремонтировано 1255 километров дорог. В этом году планируется реконструировать и отремонтировать 1316 километров дорог в регионе.
В продолжение этой работы одобрен проект реконструкции 155 километров дороги от Гиждуванского района до границы с Туркменистаном.
Подчеркнута необходимость организации подготовки кадров в области дорожного строительства и повышения квалификации специалистов в развитых странах.
Также была рассмотрена концепция развития города Бухары. В городе планируется строительство массива и парка «Новый Узбекистан». В парке будет отражена история Бухары с использованием современных подходов. Даны указания по разработке идейного содержания и технико-экономического обоснования проекта.