Prezident Shavkat Mirziyoyev Qorako‘l tumanidagi “Yangi O‘zbekiston” massivini borib ko‘rdi.
Hududda ilgari bunchalik keng ko‘lamli qurilish bo‘lmagan edi. Davlatimiz rahbarining 2021-yil 13-avgustdagi qaroriga muvofiq “Qorako‘l” erkin iqtisodiy zonasi tashkil etilganidan keyin sanoat jadal sur’atga kirdi. Undagi zavodlarda kelgusida minglab odamlar ish bilan ta’minlanadi. Qolaversa, yurtimizning boshqa hududlaridan ham mutaxassislar kelib ishlaydi. Ularga qulaylik, oilalariga munosib turmush sharoiti yaratish maqsadida mazkur iqtisodiy zona yaqinida yangi massiv bunyod etilmoqda.
Loyiha ikki bosqichli bo‘lib, 1 ming 380 xonadonli 71 ta ko‘p qavatli uy, ta’lim va tibbiyot muassasalari, mahalla markazi hamda xizmat ko‘rsatish obyektlari qurilishi ko‘zda tutilgan.
Hozirda birinchi bosqichda 12 ta ko‘p qavatli uy, maktab, bolalar bog‘chasi, poliklinika foydalanishga topshirilgan.
Prezidentimiz shu yerda mahalla vakillari bilan suhbatlashdi.
- Mahallada “yettilik” hamfikr va hamjihat bo‘lsa, ishsizlik, jinoyat bo‘lmaydi. Buning uchun ularda yetarli vakolat bor. Mutasaddi tashkilotlarni jalb etib, odamlarning daromad topishiga yordam berish kerak. Maktabda ta’lim sifatidan xabardor bo‘lish, bitiruvchilarni oliy ta’limga, daromadli hunarlarga yo‘naltirish zarur, - dedi davlatimiz rahbari.
Atrofni, yo‘l bo‘ylarini obodonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Kelgusida hududda istirohat bog‘i va suzish havzalari tashkil etiladi. Bo‘sh maydonlarga daraxtlar ekilib, xiyobonga aylantiriladi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил массив «Янги Узбекистон» в Каракульском районе.
Прежде в этом районе не было столь масштабного строительства. После того, как в соответствии с постановлением главы государства от 13 августа 2021 года была создана свободная экономическая зона «Каракуль», промышленность начала быстро развиваться. На здешних заводах в будущем будут трудоустроены тысячи людей, в том числе специалисты из других регионов страны. Для их удобства и создания достойных условий жизни их семьям вблизи экономической зонқ возводится новый жилой массив.
Проект состоит из двух этапов и предусматривает строительство 71 многоэтажного дома на 1380 квартир, образовательных и медицинских учреждений, махаллинского центра и объектов обслуживания.
В настоящее время на первом этапе введены в эксплуатацию 12 многоэтажных домов, школа, детский сад и поликлиника.
Здесь же глава государства побеседовал с представителями махалли.
– В махалле, где "семерка" мыслит и действует как единая команда, не будет ни безработицы, ни преступности. Для этого у нее достаточно полномочий. Необходимо привлекать ответственные организации и помогать людям зарабатывать. Важно быть в курсе качества образования в школах и ориентировать выпускников на получение высшего образования и приобретение востребованной профессии, - сказал Президент.
Даны указания касательно благоустройства территории и придорожных участков. В будущем на территории массива будут организованы парк и бассейны. Свободные участки будут засажены деревьями и превращены в аллеи.