Prezident Shavkat Mirziyoyev 29-may kuni “Asakabank” va Biznesni rivojlantirish bankining investitsiya faoliyati hamda kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashga oid taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda investitsiya jarayonlari faol, iqtisodiy loyihalar talay. Shunga mos ravishda banklarning bundagi ishtiroki oshib, investitsion faoliyati kengayib bormoqda.
Taqdimotda “Asakabank” va Biznesni rivojlantirish bankining shu boradagi joriy yilgi rejalari ko‘rib chiqildi.
Xususan, “Asakabank” bu yil loyihalarga 2,1 milliard dollar jalb qilib, ularni to‘liq o‘zlashtirishni maqsad qilib qo‘ygan. Bundan tashqari, farmatsevtika va avtomobil sanoatida jami 3 milliard dollarlik loyihalar shakllantirilgan.
Shuningdek, “Asakabank” ishtirokida 285 ming aholining biznes tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash orqali ularning tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish mo‘ljallangan.
Biznesni rivojlantirish bankining taqdimotiga ko‘ra, 2024-yilda tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash dasturlari va investitsiya loyihalariga jami 1,5 milliard dollar jalb qilinadi. Shundan 225 million dollari xalqaro moliya institutlaridan olib kelinadi. Ushbu mablag‘larni o‘zlashtirish orqali yil yakunigacha jami 47 mingdan ortiq mikroloyihalar amalga oshiriladi.
Shuningdek, aholining biznes g‘oyalarini moliyalashtirish orqali 380 mingta o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlar faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Bankning o‘qitish dasturlari bilan 70 mingdan ortiq aholini qamrab olish belgilangan.
Davlatimizning faol tashqi siyosati natijasida hamkor mamlakatlar va xalqaro tuzilmalar bilan ko‘plab kelishuvlarga erishilgan. Jumladan, “Asakabank” ishtirokida 772 million dollarlik 87 ta, Biznesni rivojlantirish banki tomonidan 485 million dollarlik 45 ta investitsiya loyihasi amalga oshiriladi.
Taqdimotda ushbu muhim loyihalarning borishi haqida ham axborot berildi.
Davlatimiz rahbari banklar barcha mijozlari bilan manzilli ishlab, loyihaning har bir bosqichida ko‘maklashishi zarurligini, buning natijasi yangi ish o‘rinlari yaratilishi va mahallalarda kambag‘allikning qisqarishida o‘z ifodasini topishi kerakligini ta’kidladi.
Banklar o‘z ishini yangicha tashkil qilib, faqat kredit ajratadigan markaz emas, balki o‘zi istiqbolli loyihalarni amalga oshiradigan va ularni tayyor biznes sifatida tadbirkorlarga taqdim etadigan zamonaviy investitsiya-tijorat tuzilmasiga aylanishi maqsadga muvofiqligi qayd etildi.
Taqdimotda kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash jarayonlarini raqamlashtirish va ularning shaffofligini yanada oshirish, zamonaviy dasturiy yechimlar va innovatsiyalarni joriy qilish bilan bog‘liq masalalar ham ko‘rib chiqildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 29 мая ознакомился с презентацией о деятельности "Асакабанка" и Банка развития бизнеса по привлечению инвестиций и поддержке малого и среднего бизнеса.
В нашей стране наблюдается высокая инвестиционная активность, реализуется множество экономических проектов. В соответствии с этим банки принимают все более широкое участие в этих процессах.
На презентации рассмотрены планы "Асакабанка" и Банка развития бизнеса на текущий год.
В частности, "Асакабанк" планирует привлечь на проекты и полностью освоить в этом году 2,1 миллиарда долларов. Банком сформированы проекты на 3 миллиарда долларов в фармацевтической отрасли и автомобильной промышленности.
Также с участием "Асакабанка" планируется вовлечь в предпринимательство 285 тысяч человек, поддержав их бизнес-инициативы.
Согласно презентации Банка развития бизнеса, в 2024 году на программы поддержки предпринимателей и инвестиционные проекты будет привлечено в общей сложности 1,5 миллиарда долларов. Из них 225 миллионов долларов будут привлечены от международных финансовых институтов. За счет освоения этих средств к концу года будет реализовано более 47 тысяч микропроектов.
Также, за счет финансирования бизнес-идей населения планируется наладить деятельность 380 тысяч самозанятых и индивидуальных предпринимателей. Программы обучения банка охватят более 70 тысяч человек.
Благодаря активной внешней политике нашего государства были достигнуты многочисленные соглашения со странами-партнерами и международными структурами. В частности, с участием "Асакабанка" будет реализовано 87 инвестиционных проектов на сумму 772 миллиона долларов, а Банком развития бизнеса - 45 проектов на сумму 485 миллионов долларов.
На презентации также представлена информация о ходе реализации этих важных проектов. Президент подчеркнул, что банки должны служить опорой для своих клиентов и помогать на каждом этапе реализации проектов.
Глава нашего государства подчеркнул, что банки должны работать адресно со всеми клиентами и оказывать помощь на каждом этапе проекта, что должно выразиться в создании новых рабочих мест и сокращении бедности в махаллях.
Отмечено, что необходимо организовать работу банков по-новому, чтобы они превратились не просто в центры по предоставлению кредитов, но и в современные инвестиционно-коммерческие структуры, осуществляющие перспективные проекты и реализующие их предпринимателям в виде готового бизнеса.
На презентации также рассмотрены вопросы цифровизации процессов поддержки малого и среднего бизнеса, повышения их прозрачности, внедрения современных программных решений и инноваций.