O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari xalqlarimiz jasoratiga hurmat bajo keltirdilar
O‘zbekiston-Rossiya sammiti doirasida Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin Toshkent shahridagi «G‘alaba bog‘i» yodgorlik majmuasiga tashrif buyurdilar.
Ko‘p millatli xalqlarimiz ko‘p asrlik umumiy tariximiz va uning yorqin sahifalari, jumladan, Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabani alohida hurmat-e’tibor bilan yod etadilar.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahbarligida “Inson qadri uchun” tamoyili islohotlar dasturining mutlaq ustuvor yo‘nalishiga aylandi. Xususan, o‘zbekistonliklarning urush janggohlarida ko‘rsatgan qahramonligi va front ortidagi fidokorona mehnatini abadiylashtirish uchun davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2020-yil 9-mayda “G‘alaba bog‘i” ochildi.
Keng majmua bir nechta hududga bo‘lingan bo‘lib, har biri alohida mavzuga bag‘ishlangan – urush dahshatlari va askarlar qahramonligi, front ortidagi ishchilar matonati va fidoyiligi, qayg‘u va dard, shodlik va shukronalik.
Bu yerga tashrif davomida O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari halok bo‘lgan askarlarning xotirasini yodga oldilar va urush dastidan besh nafar o‘g‘lidan ayrilgan Zulfiya aya Zokirova xotirasiga o‘rnatilgan “Matonat madhiyasi” yodgorligi poyiga gulchambar qo‘ydilar.
Majmuaning eng yuqori nuqtasi – sun’iy tepalik cho‘qqisida “Abadiy jasorat” kompozitsiyasi – Sovet Ittifoqi Qahramoni general-mayor Sobir Rahimov va Ikkinchi jahon urushida qatnashgan barcha o‘zbekistonlik askarlar xotirasiga bag‘ishlangan yodgorlik o‘rnatilgan.
Tepalik ichida bog‘ning asosiy paviloni – O‘zbekistonning urushdagi ishtiroki tarixiga bag‘ishlangan Shon-sharaf muzeyi joylashgan.
Yetakchilar muzeyning boy ekspozitsiyasi bilan tanishib, shonli o‘tmishimiz haqidagi xotirani asrab-avaylash muhimligini ta’kidladilar. Tarixiy merosni e’zozlash yoshlarda vatanparvarlik ruhini tarbiyalash va xalqlar o‘rtasida madaniy aloqalarni mustahkamlashda muhim o‘rin tutishi alohida qayd etildi.

В рамках программы мероприятий узбекско-российского саммита Президенты Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин посетили мемориальный комплекс «Парк Победы» в городе Ташкенте.
Многонациональные народы наших стран бережно хранят память о многовековой общей истории и её ярких страницах, среди которых Победа во Второй мировой войне.
Под руководством Президента Шавката Мирзиёева принцип «Во имя чести и достоинства человека» возведен в безусловный приоритет программы реформ. В частности, для увековечивания памяти о героизме узбекистанцев на полях сражений и самоотверженном труде в тылу 9 мая 2020 года по инициативе главы нашего государства был открыт Парк Победы.
Обширная территория комплекса разделена на несколько зон со своим эмоциональным окрасом – ужасы войны и героизм воинов, стойкость и самоотверженность тружеников тыла, скорбь и печаль, радость и благодарность.
В ходе посещения Президенты Узбекистана и России почтили память погибших воинов, возложив венки к подножию монумента «Ода стойкости», воздвигнутого в память о вдове Зульфие Закировой, потерявшей на войне пятерых сыновей.
В самом верхнем пункте комплекса – на вершине рукотворного кургана – установлена скульптурная композиция «Вечный подвиг» – монумент Герою Советского Союза генерал-майору Сабиру Рахимову и всем воинам узбекистанцам-участникам Второй мировой.
Внутри кургана размещен главный павильон парка – Музей Славы с экспонатами, посвященными истории участия Узбекистана в войне.
Лидеры ознакомились с богатой экспозицией музея, отметили важность бережного отношения к общей памяти о героическом прошлом. Подчеркнуто, что почитание исторического наследия играет ключевую роль в воспитании патриотизма молодежи и укреплении культурных связей между народами.
Масштаб и величественность Парка Победы произвели огромное впечатление на членов российской делегации.