Ko‘ksaroy qarorgohida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdilar.
Brifingda so‘zga chiqqan davlatimiz rahbari Vladimir Putinning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti lavozimiga qayta saylanganidan keyingi ilk xorijiy tashriflaridan biri bo‘lgan ushbu tashrifini O‘zbekistonga va ko‘p millatli xalqimizga bo‘lgan alohida munosabat va hurmatning, shuningdek, ikki tomonlama hamkorlikning bugungi yuqori darajasi va O‘zbekiston-Rossiya munosabatlarini chuqurlashtirishga bo‘lgan qat’iy intilishning tasdig‘i sifatida qabul qilayotganini ta’kidladi.
– Rossiya Prezidentining davlat tashrifi – bu, hech mubolag‘asiz, ko‘p qirrali hamkorligimizning yangi davrini boshlab beruvchi tarixiy voqeadir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston Prezidenti mazkur sammitga katta tayyorgarlik ko‘rilganini alohida ta’kidladi. Parlament vakillarining uchrashuvlari, siyosiy maslahatlashuvlar, ikki davlat hukumat delegatsiyalari o‘rtasidagi o‘zaro tashriflar samarali o‘tdi.
Aprel oyida Toshkentda “Innoprom” xalqaro ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi, yuzlab yangi kooperatsiya loyihalari bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Joriy oyda O‘zbekistonning barcha hududlari rahbarlari ham Rossiya hududlaridagi hamkorlarida tashrif bilan bo‘ldilar. Yirik muhandislik-texnik universitetlar rektorlari va nufuzli tibbiyot muassasalari rahbarlarining konferensiyalari samarali o‘tdi. Ayni kunlarda Toshkentda Rus san’ati haftaligi tadbirlari davom etmoqda.
Har doimgidek an’anaviy ochiq, konstruktiv va do‘stona muhitda o‘tgan bugungi muzokaralarning natijalari katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yetakchilar ikki tomonlama kun tartibining barcha dolzarb masalalarini atroflicha muhokama qilib, delegatsiya a’zolarining asosiy yo‘nalishlar bo‘yicha hisobotlarini tingladilar, xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Savdo-iqtisodiy sohada amaliy hamkorlikni kuchaytirishga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar tovar ayirboshlash hajmini yanada oshirish zarurligi borasida yakdil fikrga keldilar. Kelgusida 30 milliard dollarlik ko‘rsatkichga erishish vazifasi qo‘yildi.
Davlatlar sanoat kooperatsiyasida jiddiy ilgarilagan. Muzokaralar davomida energetika, neft-kimyo, metallurgiya, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, logistika va innovatsion tarmoqlar bo‘yicha aniq loyihalar ko‘rib chiqildi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda 3 mingdan ortiq qo‘shma korxona muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatmoqda. Bundan tashqari, loyihalar portfeli qariyb 45 milliard dollarni tashkil qiladi. Bu galgi tashrif doirasida 20 milliard dollarlik yangi loyihalar bo‘yicha kelishuvlar imzolangani alohida ta’kidlandi.
Prezidentimiz kooperatsiyani ilgari surish uchun qo‘shma Investitsiya platformasi tashkil etilishi haqida e’lon qildi.
Hududlararo hamkorlik O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi iqtisodiy va gumanitar hamkorligining haqiqiy harakatlantiruvchi kuchi bo‘lib borayotgani alohida qayd etildi. Hududlar forumini Prezidentlar raisligidagi Hududlar kengashiga aylantirish bo‘yicha kelishuvga erishildi, uning birinchi majlisi bugun bo‘lib o‘tadi.
Davlat rahbarlari energetika sohasidagi strategik hamkorlikni kuchaytirish masalasiga alohida to‘xtalib o‘tdilar.
O‘tgan yili Rossiya tabiiy gazini O‘zbekistonga yetkazib berish boshlangan edi. Muzokaralar davomida gaz, neft va neft mahsulotlarini yetkazib berish hajmini oshirish, infratuzilmani modernizatsiya qilish va mahalliy korxonalar negizida uglevodorodlarni chuqur qayta ishlash loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatimizda kam quvvatli atom elektr stansiyasi qurilishi bo‘yicha loyihani amalga oshirish to‘g‘risida bitim imzolandi.
– Dunyodagi deyarli barcha yetakchi davlatlar o‘z energetik xavfsizligi va barqaror rivojlanishini atom energetikasi hisobiga ta’minlamoqda. Agar biz O‘zbekistonning yangi taraqqiyot bosqichiga chiqish istiqbollari haqida o‘ylasak, katta miqdordagi uran zaxiralariga ega va uni uchinchi davlatlarga eksport qilayotgan mamlakatimiz uchun bu loyiha hayotiy ahamiyatga ega, – dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, raqamlashtirish va sun’iy intellekt sohalarida kooperatsiyani chuqurlashtirish bo‘yicha aniq rejalar belgilandi.
Madaniyat va san’at, turizm, fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, yoshlar va sport sohalarida faol aloqalar va almashinuvlar davom ettiriladi. Bugun ushbu ustuvor yo‘nalishlarda bitim va kelishuvlar to‘plami qabul qilindi.
Joriy yilda O‘zbekistonda Rossiyaning yirik madaniy tadbirlari, jumladan, kino kunlari o‘tkaziladi. Rossiyada O‘zbekiston madaniyati kunlari, ko‘rgazmalar va teatrlarimizning ijodiy safarlari bo‘lib o‘tadi.
Yetakchilar ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish ahamiyatini qayd etdilar. Ikki mamlakat yetakchi universitetlari va tibbiyot muassasalari o‘rtasida doimiy muloqot va samarali sheriklikni qo‘llab-quvvatladilar.
Muhandislik kadrlarini tayyorlash bo‘yicha qo‘shma ishlar boshlandi. Bu maqsadda tashkil etilayotgan Toshkentdagi Nikolay Bauman nomidagi Moskva davlat texnika universiteti filiali mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan yetakchi Rossiya universitetlarining o‘n beshinchisi bo‘ladi.
Migratsiya sohasidagi hamkorlik masalalari muzokaralarning alohida mavzusi bo‘ldi. Bu sohada o‘zaro hamkorlikning samarali mexanizmlari bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Tashqi siyosiy idoralar o‘rtasida muntazam maslahatlashuvlarni davom ettirish, mintaqaviy va xalqaro tuzilmalar – Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasida muloqotni chuqurlashtirish muhimligi tasdiqlandi.
An’anaviy va yangi tahdid va xatarlarga, birinchi navbatda, terrorizm, ekstremizm, uyushgan jinoyatchilik va narkotrafikka qarshi kurashish bo‘yicha vakolatli organlar va maxsus xizmatlar o‘rtasida yaqin hamkorlik masalalari O‘zbekiston va Rossiyaning diqqat markazida qoladi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari muzokaralar natijalaridan juda mamnunligini bildirib, rossiyalik hamkasbiga o‘zi bilan O‘zbekistonga Rossiyaning asosiy vazirlik va idoralari, subyektlari rahbarlaridan iborat nufuzli delegatsiyani olib kelgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Rossiya Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi davomidagi sermazmun uchrashuvlar va samarali natijalar ikki tomonlama do‘stlik, keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishi, davlatlararo hamkorlik tarixida yangi bob ochishiga ishonch bildirildi.

Переговоры Президентов России и Узбекистана прошли в традиционно открытой, конструктивной и дружеской атмосфере
По итогам состоявшихся в резиденции «Куксарой» переговоров на высшем уровне Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин выступили с заявлениями для представителей средств массовой информации.
Выступая на брифинге, глава нашего государства отметил, что рассматривает визит Владимира Путина – один из первых его зарубежных визитов после переизбрания на пост Президента Российской Федерации – как свидетельство особого отношения и уважения к Узбекистану и нашему многонациональному народу, подтверждение нынешнего высокого уровня двустороннего сотрудничества и общего твёрдого настроя на углубление узбекско-российских отношений.
– Хочу подчеркнуть, что государственный визит Президента России – это, без преувеличения, историческое событие, знаменующее начало новой вехи в нашем многоплановом сотрудничестве, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Узбекистана подчеркнул, что к нынешнему саммиту была проведена большая подготовка. Плодотворно прошли встречи парламентариев, политические консультации, взаимные визиты правительственных делегаций двух стран.
В апреле в Ташкенте состоялась Международная выставка «Иннопром», достигнуты договоренности о сотнях новых проектов кооперации.
В этом месяце руководители всех областей Узбекистана также посетили партнеров в регионах России. Накануне продуктивно прошли конференции ректоров ведущих инженерно-технических вузов и руководителей авторитетных медицинских учреждений двух стран. В эти дни в Ташкенте продолжаются мероприятия Недели русского искусства.
Лидеры обстоятельно обсудили весь спектр актуальных вопросов двусторонней повестки, заслушали доклады членов делегаций по ключевым направлениям, обменялись мнениями по международной и региональной проблематике.
Особое внимание было уделено наращиванию практического взаимодействия в торгово-экономической сфере. Стороны согласились с важностью дальнейшего увеличения товарооборота. Поставлена задача по достижению в перспективе показателя в 30 миллиардов долларов.
Страны серьезно продвинулись в промышленной кооперации. В ходе переговоров были рассмотрены конкретные проекты в области энергетики, нефтехимии, металлургии, машиностроения, сельского хозяйства, логистики и инновационных отраслях.
Свидетельством этому является тот факт, что сегодня в Узбекистане успешно действует свыше 3 тысяч совместных предприятий. Кроме того, портфель проектов составляет порядка 45 миллиардов долларов.
Отдельно выделено, что в рамках нынешнего визита были подписаны соглашения по новым проектам на сумму более 20 миллиардов долларов.
Президент нашей страны объявил о скором запуске совместной Инвестиционной платформы для продвижения кооперации.
Особо отмечено, что сотрудничество между регионами становится настоящим драйвером узбекско-российского экономического и гуманитарного сотрудничества.
Достигнуты договоренности трансформировать Форум регионов в Совет регионов двух стран под председательством глав государств, первое заседание которого состоится сегодня.
Главы государств отдельно остановились на наращивании стратегического взаимодействия в энергетической сфере.
Так, в прошлом году дан старт поставкам российского природного газа в Узбекистан. В ходе нынешних переговоров обсуждены вопросы увеличения объёмов поставок газа, нефти и нефтепродуктов, реализации проектов модернизации инфраструктуры и глубокой переработки углеводородов на базе узбекских предприятий.
Подписано соглашение о реализации проекта строительства атомной электростанции малой мощности в нашей стране.
– Практически все ведущие государства мира обеспечивают свою энергетическую безопасность и устойчивое развитие за счет атомной энергетики. Имея большие собственные запасы урана и экспортируя его в третьи страны, для нас этот проект является жизненно важным, если мы думаем о перспективах выхода на новый этап развития Узбекистана, – подчеркнул Президент Шавкат Мирзиёев.
Намечены конкретные планы по углублению кооперации в сельском хозяйстве, в области транспорта и логистики, цифровизации и искусственного интеллекта.
Будут продолжены активные контакты и обмены в сфере культуры и искусства, туризма, науки, образования, здравоохранения, молодежи и спорта. Сегодня принят большой пакет соглашений и договоренностей в этих приоритетных направлениях.
В этом году в Узбекистане пройдет серия крупных российских культурных мероприятий, в том числе Дни кино. В России состоятся Дни культуры Узбекистана, выставки и гастроли наших театров.
Лидеры отметили важность развития сотрудничества в сферах образования и здравоохранения. Выступили в поддержку постоянного диалога и продуктивного партнерства между ведущими вузами и медицинскими учреждениями двух стран.
Начата совместная работа по подготовке инженерных кадров. Учреждаемый в этих целях филиал Московского государственного технического университета имени Николая Баумана в Ташкенте станет пятнадцатым по счету филиалом ведущих российских вузов, работающих в нашей стране.
Отдельно темой переговоров стали вопросы сотрудничества в области миграции. Достигнута договоренность о новых эффективных механизмах взаимодействия в этой сфере.
Подтверждена важность продолжения регулярных консультаций между внешнеполитическими ведомствами, углубления диалога в рамках региональных и международных структур – Организации Объединенных Наций, Содружества Независимых Государств, Шанхайской организации сотрудничества.
В центре внимания Узбекистана и России останутся вопросы тесного взаимодействия компетентных органов и специальных служб по противодействию традиционным и новым вызовам и угрозам, прежде всего терроризму, экстремизму, организованной преступности и наркотрафику.
В заключение лидер нашего государства вновь выразил глубокое удовлетворение результатами переговоров и поблагодарил российского коллегу за прибытие в Узбекистан представительной делегации в составе руководителей всех основных министерств и ведомств, субъектов России.
Выражена уверенность, что содержательные встречи и плодотворные итоги государственного визита Президента России в Узбекистан послужат дальнейшему укреплению двусторонних отношений дружбы, всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества, откроют новую главу в межгосударственном взаимодействии.