O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari telefon orqali muloqot qildilar
21-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari oliy darajadagi uchrashuvlar natijasida erishilgan kelishuvlar ijrosining borishi hamda bo‘lajak ikki tomonlama tadbirlar rejasini muhokama qildilar.
Tovar ayirboshlash hajmini ko‘paytirish, yetakchi korxonalarning kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini ilgari surish, shu jumladan hududlar o‘rtasidagi aloqalarni faollashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

21 мая состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-российского многопланового сотрудничества, укрепления отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
Лидеры Узбекистана и России обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых по итогам встреч на высшем уровне, а также график предстоящих двусторонних мероприятий.
Особое внимание было уделено вопросам наращивания объемов товарооборота, реализации проектов кооперации ведущих предприятий и продвижения программ культурно-гуманитарного обмена, в том числе путем активизации межрегиональных контактов.