Mamlakatimizdagi qulay investitsiya muhiti natijasida banklarning moliyaviy barqarorligi va faolligi oshib bormoqda. Xususan, sohadagi islohotlar tufayli so‘nggi 5 yilda banklarning kapitali 2 barobarga, kredit portfeli 2,3 barobarga hamda yillik kredit ajratish hajmi 1,8 barobarga ko‘paydi.
To‘rtta bank ilk bor yevrobond chiqarib, chetdan 1 milliard 300 million dollar resurs jalb etdi. O‘tgan yili banklar 3,8 milliard dollarlik, shuningdek, ularning mijozlari hukumat kafolatisiz 6 milliard dollarlik xorijiy kreditlarni to‘g‘ridan to‘g‘ri olib kelgan.
Zamon talabidan kelib chiqib, bu ishlarni yanada kengaytirish va loyihalarni sifatli amalga oshirish zarur.
Taqdimotda Milliy bank hamda O‘zsanoatqurilishbankning shu boradagi faoliyati haqida axborot berildi.
Joriy yilda Milliy bank tomonidan 6 milliard dollarlik loyihalar amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, zargarlik tarmog‘ida 2,1 trillion so‘mlik 526 ta, xizmatlar sohasida 41,8 trillion so‘mlik kreditlar hisobidan 40 mingdan ortiq loyihalarni amalga oshirish va 2,5 million nafar aholi bandligini ta’minlash ko‘zda tutilgan.
O‘zsanoatqurilishbank bu yil xalqaro moliya bozorlaridan 3 milliard 100 million dollarlik mablag‘ jalb etishni maqsad qilgan. Bank mijozlari bilan umumiy qiymati 4 milliard 800 million dollarlik investitsiya loyihalariga kirishilgan.
Mazkur bank tomonidan qurilish materiallari sohasida 2024-2025-yillarda 529 ta loyiha doirasida 2 milliard 800 million dollarlik xorijiy investitsiyalar jalb qilinib, bu orqali 25 mingdan ziyod ish o‘rni yaratilishi rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, Milliy bank 967 ta, Sanoatqurilishbank 727 ta mahallada ishsiz aholi bandligini ta’minlashga ko‘maklashmoqda. Yana bir muhim jihati, banklar quyi bo‘g‘inga tushib ishlayotgani uchun ko‘plab biznes tuzilmalar “soya”dan chiqmoqda.
Taqdimotda mijozlarning investitsiya loyihalarini tizimli monitoring qilib, muammolarni tezkorlik bilan hal etib borish zarurligi qayd etildi.
Tadbirkorlarga tuman darajasidan respublika miqyosigacha har tomonlama yordam berish, ularning moliyaviy bilimlarini oshirish va innovatsiyalar bilan tanishtirish muhimligi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 20 мая ознакомился с презентацией об участии банков в привлечении иностранных инвестиций.
Благодаря благоприятной инвестиционной среде в нашей стране растут финансовая стабильность и активность банков. В частности, за последние 5 лет капитал банков удвоился, их кредитный портфель увеличился в 2,3 раза, а объем ежегодного кредитования вырос в 1,8 раза.
Четыре банка впервые выпустили евробонды и привлекли 1 миллиард 300 миллионов долларов. В прошлом году банками привлечено иностранных кредитов на 3,8 миллиарда долларов, а их крупные клиенты напрямую привлекли 6 миллиардов долларов без гарантий правительства.
В современных условиях необходимо расширять эту деятельность и качественно реализовывать проекты.
На презентации представлена информация о деятельности Национального банка Узбекистана и "Узпромстройбанка" в этом направлении.
В этом году Национальный банк планирует реализовать проекты на 6 миллиардов долларов.
Так, намечено реализовать 526 проектов на 2,1 триллиона сумов в ювелирной отрасли и более 40 тысяч проектов в сфере услуг за счет кредитов на 41,8 триллиона сумов. В результате ожидается обеспечение занятости свыше 2,5 миллиона человек.
“Узпромстройбанк” планирует в этом году привлечь из международного финансового рынка средства на 3 миллиарда 100 миллионов долларов. Клиенты банка приступили к реализации инвестиционных проектов общей стоимостью 4 миллиарда 800 миллионов долларов.
Так, банк предусматривает привлечь в 2024–2025 годах 2 миллиарда 800 миллионов долларов иностранных инвестиций в рамках 529 проектов в индустрии строительных материалов, что позволит создать 25 тысяч рабочих мест.
Национальный банк содействует обеспечению занятости безработного населения в 967, “Узпромстройбанк” – в 727 махаллях. Важно и то, что благодаря развертыванию банками работы на низовом уровне, бизнес-структуры выходят из “тени”.
На презентации также указано на необходимость системного мониторинга инвестиционных проектов клиентов и оперативного решения возникающих проблем.
Подчеркнута важность всесторонней поддержки предпринимателей на всех уровнях — от районного до республиканского, повышения их финансовой и инновационной осведомленности.