O'zbekiston tashqi siyosati chuqur o'ylangan o'zaro manfaatli va mustahkam munosabatlar asosida rivojlanmoqda. Shu bilan birga, mamlakatning xalqaro munosabatlarning teng huquqli sub'ekti sifatida o'rni va rolini oshirish, bir qator rivojlangan demokratik davlatlarga qo'shilish, qo'shni davlatlar bilan xavfsizlik, barqarorlik va yaxshi qo'shnichilik muhitini shakllantirish istagi ustuvor vazifadir.
To'rt yildan ko'proq vaqt oldin O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari O'zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy Ittifoqi (eea) bilan hamkorligini kuzatuvchi sifatida ma'qullagan edi. Bu shuni ko'rsatdiki, O'zbekiston uchun xalqaro iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish va jahon bozoriga, shu jumladan YEOESDA integratsiya masalalari muhimligicha qolmoqda. Shunday qilib, parlamentning quyi palatasi o'zaro hamkorlik istiqbollarini chuqur va ilmiy asoslangan holda o'rganish uchun ushbu masala bo'yicha barcha fikr va takliflarni tahlil qilish va umumlashtirishga qaratilgan ishchi guruh tuzildi va tinglandi.
O'tgan vaqt mobaynida O'zbekistonning YEOESDA kuzatuvchi maqomini olishi hamkorlar va ittifoq a'zolari bilan muloqot o'rnatish imkonini berdi. Bu esa YEOINING faoliyat ko'rsatish mexanizmlari va O'zbekiston tovarlari ittifoq va uchinchi mamlakatlar bozorlariga qanday kirib borishi haqida ko'proq ma'lumot olish imkonini berdi.
Bir necha yil ichida O'zbekiston iqtisodiyotidagi vaziyat sezilarli darajada o'zgardi, mamlakatni yanada rivojlantirish xorijga yetkazib berishni ko'paytirish va eksport imkoniyatlarini kengaytirishni talab qilmoqda. Shuning uchun O'zbekistonning YEOEI kuzatuvchisi sifatida hamkorligi masalasi bugungi kun tartibida qolmoqda. Tashqi savdo yuklarining qariyb 80 foizi Rossiya, Qozog'iston va Qirg'iziston orqali tranzit qilinadi. Va tayyor mahsulotlar eksportining 50 foizi (ba'zi pozitsiyalar bo'yicha - 80 dan ortiq) ushbu mamlakatlar ulushiga to'g'ri keladi.
Kuzatuvchi maqomi O'zbekistonning vakolatli vakillariga ittifoq organlari majlislarida qatnashish, maxfiy xususiyatga ega bo'lmagan hujjatlarni olish imkoniyatini berdi. Shu bilan birga, bu qaror qabul qilishda ishtirok etish huquqini bermaydi. Evropa Ittifoqida kuzatuvchi maqomini olgan davlat Evroosiyo iqtisodiy komissiyasi joylashgan joyda doimiy vakilini yuboradi. Ushbu shaxs kuzatuvchi mamlakat nomidan komissiya va uning organlari bilan doimiy aloqada bo'lish huquqiga ega.
O'zbekistonning doimiy vakili kuzatuvchi davlatning tegishli organlari bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, texnik, bojxona, sanitariya va fitosanitariya qoidalarini, shuningdek komissiya vakolatiga kiradigan boshqa masalalarni tartibga solish masalalari bo'yicha doimiy aloqalarni o'rnatish va saqlashga ko'maklashadi, barcha sohalarda muloqot va hamkorlikni mustahkamlashga yordam beradi.
Kuzatuvchi maqomi Yevroosiyo iqtisodiy Ittifoqi sudi tomonidan a'zo davlatlar o'rtasidagi nizolarni hal qilish mexanizmi va tartiblarini o'rganishga imkon berdi. Shuni alohida ta'kidlash kerakki, O'zbekistonning ushbu maqomga ega bo'lishi davlatimizni eea a'zosi bo'lishga majburlamaydi. Shu bilan birga, kuzatuvchi maqomi qo'shilishning afzalliklari va kamchiliklarini aniqroq baholash, a'zo davlatlar bilan muloqotni kuchaytirish va natijada asosli qarorlar qabul qilish imkonini beradi.
So'nggi voqealardan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yilning 8 may kuni Moskvada bo'lib o'tgan Oliy Yevroosiyo iqtisodiy Kengashining yubiley yig'ilishida kuzatuvchi davlat rahbari sifatida ishtirok etishini alohida ta'kidlaymiz. Ko'p tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo'llab-quvvatlash, hamkorlikning ustuvor yo'nalishlarida qo'shma dasturlarni amalga oshirishning dolzarb masalalari ko'rib chiqildi.
O'zbekistonning kuzatuvchi maqomidagi YEOEI bilan hamkorligi haqida gapirganda, avvalo, sanoat mahsulotlari yetkazib berishni ko'paytirish hisobiga o'zaro tovar ayirboshlash hajmining o'sishini ta'kidlaymiz. O'zbekiston savdo va yuk tashishni raqamlashtirish, elektron tijorat, iqlim kun tartibi sohasidagi tarmoq loyihalari va dasturlariga qo'shildi.
Bugungi kunda O'zbekiston 2009 yilda tovarlarning kelib chiqqan mamlakatini aniqlash qoidalariga qo'shilish tartibini boshladi. Shu bilan birga, milliy valyutalarda hisob-kitoblarning ulushi ortib bormoqda. Mingdan ortiq qo'shma korxona va loyihalar ishga tushirildi. Yuk tashish hajmi o'sib bormoqda, muntazam parvozlar chastotasi ikki baravar ko'paydi. Hozirgi voqelikda mamlakatlarimizning savdo-iqtisodiy aloqalarini qo'llab-quvvatlash va rag'batlantirish, kooperatsiya loyihalarini ilgari surish va o'zaro investitsiyalarning o'sishi uchun sharoit yaratish muhim ahamiyatga ega. Bunday hamkorlikka misol sifatida yaqinda Toshkentda muvaffaqiyatli o'tgan "Innoprom" an'anaviy xalqaro sanoat ko'rgazmasi keltirilgan.
Moskvada bo'lib o'tgan forum O'zbekistonning Rossiya va Yevroosiyo iqtisodiy Ittifoqining boshqa davlatlari bilan ishbilarmonlik muloqotini rivojlantirish uchun samarali platforma bo'lib xizmat qildi. Shu munosabat bilan, Kuba, Eron, Misr, Birlashgan Arab Amirliklari, Mo'g'uliston, Vetnam va Indoneziya kabi boshqa sherik mamlakatlardan ko'proq kompaniyalarni jalb qilish orqali saytni kengaytirish muhimdir.
YEOEI bilan o'zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari qatorida amaliy hamkorlikni kengaytirish va rivojlanishning strategik yo'nalishlari doirasida sohaviy hamkorlikning ko'p tomonlama loyihalarini amalga oshirishda ishtirok etishni faollashtirish mumkin. O'zbekiston YEOII mamlakatlari bilan savdo-sotiqdagi to'siq va cheklovlarni o'zaro bartaraf etish tarafdori bo'lishda davom etmoqda.
Janubiy va Janubi - Sharqiy Osiyo, yaqin Sharq mamlakatlari bozorlariga chiqish bilan Shimoliy-Janubiy transport koridorini rivojlantirish bo'yicha yaqin muloqotni davom ettirish muhimligini ta'kidlaymiz. Ishning istiqbolli yo'nalishlari-sanoat kooperatsiyasi loyihalarini va talab yuqori bo'lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturlarini qo'llab-quvvatlash, davlatlar mintaqalarida birgalikda tashkil etilgan sanoat zonalari va texnoparklarda yangi quvvatlarni joylashtirish. Birlashma doirasida sanoat kooperatsiyasi dasturlariga ko'maklashishning maxsus mexanizmidan foydalanish imkoniyati mavjud.

Uzbekistan's foreign policy is developing on the basis of deeply thought-out mutually beneficial and strong relations. At the same time, the priority is to strive to increase the country's place and role as an equal subject of international relations, to join a number of developed democratic states, to form an atmosphere of security, stability and good-neighborliness with neighboring states.
More than four years ago, deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan approved Uzbekistan's cooperation with the Eurasian Economic Union (EAEU) as an observer. This showed that the issues of expanding international economic cooperation and integration into the world market, including the EAEU, remain important for Uzbekistan. Thus, for an in-depth and scientifically based study of the prospects for interaction, the lower house of parliament created and heard a working group aimed at analyzing and summarizing all opinions and proposals on this issue.
Over the past time, Uzbekistan's obtaining observer status in the EAEU has allowed it to establish a dialogue with partners and members of the union. This provided an opportunity to learn more about the mechanisms of functioning of the EAEU and how Uzbek goods will be able to enter the markets of the union and third countries.
Over the past few years, the situation in the Uzbek economy has changed significantly, and further development of the country requires increasing supplies abroad and expanding export opportunities. Therefore, the issue of Uzbekistan's cooperation as an observer of the EAEU remains on today's agenda. About 80 percent of foreign trade goods are transported in transit through Russia, Kazakhstan and Kyrgyzstan. And 50 percent of exports of finished products (in some positions - over 80) are accounted for by these countries.
The observer status made it possible for authorized representatives of Uzbekistan to attend meetings of the Union's bodies and receive documents that are not confidential. However, this does not give the right to participate in decision-making. A State that has received observer status in the EAEU sends its permanent representative to the location of the Eurasian Economic Commission. This person has the right to maintain regular contacts with the commission and its bodies on behalf of the observer country.
The Permanent Representative of Uzbekistan promotes the establishment and maintenance of regular contacts with the relevant bodies of the observer State on the development of trade and economic cooperation, regulation of technical, customs, sanitary and phytosanitary rules, as well as other issues within the competence of the commission, contributes to strengthening dialogue and cooperation in all areas.
The observer status made it possible to study the mechanism and procedures for resolving disputes between member States by the Court of the Eurasian Economic Union. It should be noted separately that Uzbekistan's receipt of this status does not oblige our state to become a member of the EAEU. At the same time, observer status provides an opportunity to more accurately assess the advantages and disadvantages of accession, strengthen dialogue with Member States and, as a result, make informed decisions.
Among the recent events, we highlight the participation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on May 8 this year in Moscow at the anniversary meeting of the Supreme Eurasian Economic Council as the head of the observer state. Topical issues of further expansion of multilateral trade and economic cooperation, support for industrial cooperation projects, and implementation of joint programs in priority areas of interaction were considered.
Speaking about Uzbekistan's cooperation with the EAEU in observer status, we will highlight the growth in the volume of mutual trade, primarily due to an increase in the supply of industrial products. Uzbekistan has joined industry projects and programs in the field of digitalization of trade and cargo transportation, in the field of e-commerce, and the climate agenda.
Today, Uzbekistan has launched the procedure for joining the Rules for Determining the Country of Origin of Goods from 2009. At the same time, the share of settlements in national currencies is increasing. Over a thousand joint ventures and projects have been launched. Cargo transportation volumes are growing, and the frequency of regular flights has doubled. In the current realities, the support and stimulation of trade and economic ties between our countries, the promotion of cooperation projects and the creation of conditions for the growth of mutual investments are of paramount importance. As an example of such cooperation, the Innoprom International Industrial Exhibition, which has become a tradition, was successfully held recently in Tashkent.
The forum held in Moscow served as an effective platform for the development of Uzbekistan's business dialogue with Russia and other states of the Eurasian Economic Union. In this regard, it is important to expand the site by attracting more companies, including from other partner countries, including Cuba, Iran, Egypt, the United Arab Emirates, Mongolia, Vietnam and Indonesia.
Among the priorities of mutually beneficial cooperation with the EAEU, it is possible to highlight the expansion of practical cooperation and the intensification of participation in the implementation of multilateral projects of sectoral cooperation within the framework of strategic development directions. Uzbekistan continues to advocate for the mutual elimination of barriers and restrictions in trade with the EAEU countries.
We note the importance of continuing a close dialogue on the development of the North-South transport corridor with access to the markets of South and Southeast Asia and the Middle East. Promising areas of work include support for industrial cooperation projects and localization programs for the production of high-demand products, the placement of new capacities in industrial zones and technoparks jointly created in the regions of the states. There are possibilities of using a special mechanism to promote industrial cooperation programs within the framework of the association.