Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-may kuni temir yo‘l sohasidagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizning geografik joylashuvi, rivojlangan sanoati va iqtisodiyotida temir yo‘l transporti muhim ahamiyatga ega. So‘nggi yillarda O‘zbekiston temir yo‘llari katta rivojlanish yo‘lini bosib o‘tdi. Zamonaviy infratuzilmaga ega, aholi va iqtisodiyot tarmoqlarining ehtiyojlariga mos yaxlit temir yo‘l tizimi barpo etildi.
Umuman, mustaqillik davrida 2 ming 400 kilometrdan ko‘proq yangi temir yo‘llar qurilib, foydalanishga topshirildi, 3 ming kilometrdan ziyodi elektrlashtirildi. Yurtimiz temir yo‘l sohasi o‘zining og‘ir mashinasozlik va quyuv-metallurgiya sanoatiga ham ega bo‘ldi. Bugun bu tarmoq o‘lkamizning barcha hudud va mintaqalarini ishonchli va samarali bog‘lab kelmoqda.
Bular orqali O‘zbekiston zamonaviy transport kommunikatsiyalari va yuksak tranzit salohiyatiga ega bo‘lgan davlat sifatida Sharq va G‘arb, Janub va Shimolni o‘zaro bog‘laydigan xalqaro temir yo‘llarning muhim halqasiga aylandi. Davlatimizning faol investitsiya siyosati, biznes uchun jozibador sharoitlari uning savdo yo‘llari kesishadigan chorraha sifatidagi ahamiyatini yanada oshirdi.
Shu bois bu sohadagi qurilish va modernizatsiya ishlarini izchil davom ettirish muhim. Taqdimotda shu boradagi loyihalar muhokama qilindi.
Avvalo, transport-logistika salohiyatini yanada kengaytirish va undan samarali foydalanish masalalariga e’tibor qaratildi. Tadbirkorlarga qulayliklarni va eksport imkoniyatlarini oshirish uchun transport yo‘laklarini izchil diversifikatsiya qilish zarurligi ta’kidlandi.
“Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida transmintaqaviy aloqalarning muhim tarkibiy qismi bo‘ladigan “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘lini qurish bo‘yicha amaliy ishlar ko‘rib chiqildi. Ekspertlarning fikricha, bu transport yo‘lagi nafaqat uchta davlat, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasi taraqqiyotiga kuchli sur’at bag‘ishlaydi.
Markaziy Osiyoni Janubiy Osiyo bilan bog‘laydigan yangi transport yo‘laklarini yaratishga doir jarayonlar bo‘yicha axborot berildi.
Davlatimiz rahbari shu bilan birga aviatsiya infratuzilmasini rivojlantirib, aeroportlarni xalqaro tranzit xabiga aylantirish, zamonaviy avtomobil yo‘llari qurish va ta’mirlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Рассмотрены проекты в области железнодорожного строительства
Уникальное географическое положение нашей страны, высокие темпы развития промышленности повышают роль железнодорожного транспорта. В последние годы железные дороги Узбекистана прошли большой путь развития. Была создана современная инфраструктура, соответствующая потребностям населения и экономических отраслей, целостная сеть железных дорог.
В годы независимости было построено более 2 тысяч 400 километров новых железных дорог, более 3 тысяч километров были электрифицированы. Отечественная железнодорожная отрасль располагает мощностями тяжелого машиностроения и черной металлургии. Сегодня этот сектор надежно и эффективно связывает все регионы и области нашей страны.
Благодаря этому Узбекистан со своими современными транспортными коммуникациями и высоким транзитным потенциалом превратился в важный узел международных железных дорог, связывающих Восток с Западом, Юг с Севером. Активная инвестиционная политика нашего государства и привлекательные условия для бизнеса усилили его значение как транспортного хаба на пересечении торговых путей.
В связи с этим приоритетное значение придается продолжению работ по строительству и модернизации железных дорог. На презентации обсуждены проекты в этом направлении.
Особое внимание уделено вопросам дальнейшего расширения транспортно-логистического потенциала и его эффективного использования. Подчеркнута необходимость последовательной диверсификации транспортных коридоров для улучшения доступа предпринимателей на мировой рынок и увеличения экспортных возможностей.
Рассматрены практические меры по строительству железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан», которая станет важной составляющей трансрегиональных связей в рамках инициативы «Один пояс, один путь». По мнению экспертов, этот транспортный коридор будет способствовать ускоренному развитию не только трех стран, но и всего региона Центральной Азии.
Представлена информация о ходе процессов по созданию новых транспортных коридоров, которые свяжут Центральную Азию с Южной Азией.
Глава государства также дал указания по развитию авиационной инфраструктуры, превращению аэропортов в международные транзитные хабы, строительству и ремонту современных автомобильных дорог.