O'zbekiston sayyohlik salohiyati XII Makao xalqaro turizm ko'rgazmasida namoyish etildi.
Mamlakatimizning Xitoydagi elchixonasi va milliy sayyohlik kompaniyalari bilan hamkorlikda o'tkazilgan tadbirda O'zbekiston stendi tashkil qilindi va unda yurtimizning boy sayyohlik salohiyati keng taqdim etildi.
XII Makao xalqaro turizm ko'rgazmasi Xitoyning sayyohlik sohasidagi eng yirik tadbirlardan biri bo'lib, global turizm resurslari va mahsulotlarini targ'ib qilish hamda turizm iste'molini rag'batlantirish uchun muhim platforma hisoblanadi. Ko'rgazmada dunyoning 60 dan ziyod mamlakatidan 1000 dan ortiq turizm sohasi vakillari va mutaxassislari ishtirok etdi.
Yarmarkada O'zbekiston hunarmandchilik mahsulotlari, turizmning turli yo'nalishlariga bag'ishlab chop etilgan nashrlar, qandolatchilik mahsulotlari, quritilgan mevalarni o'z ichiga olgan yurtimiz stendi mehmonlarda katta qiziqish uyg'otdi.
Ishtirokchilar e'tiboriga mamlakatimizning Samarqand, Buxoro, Xiva, Shahrisabz kabi qadimiy shaharlari, O'zbekistondagi turizmning turli yo'nalishlarini o'zida aks ettiruvchi foto va video materiallar taqdim etildi.
Turizm ko'rgazmasi davomida, shuningdek, O'zbekistonga bag'ishlangan alohida taqdimot o'tkazildi. Ishtirokchilariga bugungi kunda mamlakatimizda sayyohlik sohasini rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan islohotlar, turistlar uchun yaratilayotgan sharoitlar haqida ma'lumot berildi va mavzuga oid roliklar namoyish etildi.

Туристический потенциал Узбекистана продемонстрирован на 12-й Международной туристической выставке в Макао (Китай).
Национальные туристические компании в сотрудничестве с посольством нашей страны в Пекине организовали стенд Узбекистана, на котором широко представлены возможности нашей страны в сфере туризма и отдыха.
12-я Международная туристическая выставка в Макао является одним из крупнейших туристических мероприятий Китая и важной платформой для продвижения мировых туристических ресурсов и продуктов, а также стимулирования туристического потребления. В нынешней выставке приняли участие более 1000 представителей и специалистов туристической отрасли из более чем 60 стран мира.
Большой интерес вызвал у гостей стенд Узбекистана, на котором экспонировались изделия прикладного искусства Узбекистана, специальные брошюры и гайды. Здесь же можно было отведать национальные сладости и сухофрукты.
Представлены фото- и видеоматериалы о древних городах нашей страны - Самарканде, Бухаре, Хиве и Шахрисабзе.
В рамках туристической выставки прошла специальная презентация, посвященная Узбекистану. Ее участникам представлена информация о реформах, реализуемых в сфере туризма в Узбекистане, созданных условиях для туристов, продемонстрированы видеоролики о достопримечательностях и природе нашей страны.