O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-may kuni uchinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo‘lib turgan Misrning “Orascom Investment Holding” kompaniyasi raisi Najib Savirisni qabul qildi.
Uchrashuvda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish hamda avval erishilgan kelishuvlarga muvofiq qo‘shma loyihalarni ilgari surish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlarida, shu jumladan tog‘-kon sanoati, oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish, turizm, qurilish, infratuzilmani rivojlantirish va boshqa sohalardagi loyihalarni amalga oshirishga to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Najib Saviris yurtimiz iqtisodiyotiga Misr investitsiyalarini ko‘paytirish uchun barcha sa’y-harakatlarni ishga solishga tayyorligini bildirdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 мая принял председателя египетской компании «Orascom Investment Holding» Нагиба Савириса, пребывающего в нашей стране для участия в третьем Ташкентском международном инвестиционном форуме.
В ходе встречи рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества и продвижения совместных проектов кооперации в соответствии с ранее достигнутыми договоренностями.
Особое внимание уделено вопросам привлечения прямых инвестиций к реализации проектов в различных отраслях экономики Узбекистана, в том числе в сфере горнодобывающей промышленности, производства продовольственных товаров, туризма, строительства, развития инфраструктуры и других.
Нагиб Савирис выразил готовность приложить все усилия для наращивания египетских инвестиций в экономику нашей страны.