Жорий йилнинг 6 июль куни Брюссель шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни (КШҲТБ) парафирлаш маросими бўлиб ўтди. Тадбирда Ўзбекистон томонидан Бош вазир ўринбосари – Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков, Европа томонидан эса Европа Иттифоқи Олий вакили хизматининг раҳбари Педро Серрано иштирок этди.
Янги битим Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги 1996 йилда имзоланган амалдаги шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим ўрнига ишлаб чиқилгани ҳамда икки томонлама ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиши кўзда тутилган.
Амалдаги Битим асосан сиёсий мулоқот, демократия, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорлик, маданий алоқаларни илгари суриш, молиявий ва техник ҳамкорлик, инвестициялар, товар ва хизматлар савдоси, шунингдек интеллектуал мулкни ҳимоя қилиш борасидаги қоидаларни ўз ичига олади.
КШҲТБ кенгроқ масалаларни қамраб олади. Улар орасида савдо ва унга тегишли масалалар, шу жумладан божхона маъмурчилиги, техник жиҳатдан тартибга солиш, санитария ва фитосанитария чоралари, рақобат ва давлат корхоналарининг фаолияти, давлат харидлари, низоларни ҳал қилиш ва бошқа соҳалар билан боғлиқ қоидалардан иборат. Бундан ташқари, янги Битим Жаҳон савдо ташкилотининг асосий қоидаларини ўз ичига олгани натижасида инвестициявий шериклик, товарлар, хизматлар ва интеллектуал мулк савдоси соҳаларидаги муносабатлар доираси сезиларли даражада кенгайтирилди.
Шунингдек, КШҲТ битими ташқи сиёсат, хавфсизлик, можароларнинг олдини олиш ва рискларни бошқариш, шахсий маълумотларни ҳимоя қилиш, бошпана бериш ва чегараларни бошқариш, ноқонуний миграция, уюшган жиноятчилик ва коррупцияга қарши кураш, терроризмга қарши кураш каби янги соҳаларни ўз ичига олади.
Шуни таъкидлаш керакки, янги битим энди ҳадли бўлмасдан, балки Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасида, бошқа йўналишлар қаторида, савдо-иқтисодий алоқалар соҳасида кенг кўламли ҳамкорликнинг тўлақонли механизмини яратади.
КШҲТБ лойиҳаси бўйича музокаралар 2019 йил февраль ойида бошланган ва 2022 йил июнь ойи охирида якунланган. Ушбу давр мобайнида экспертлар, бош музокарачилар ҳамда ҳукумат аъзолари даражасида 10 раунд музокаралар ва 150 дан ортиқ учрашувлар бўлиб ўтди.
Шубҳасиз, КШҲТБ Ўзбекистоннинг кўп томонлама савдо тизимига янада интеграциялашувига ёрдам беради, бозор иқтисодиёти механизмларини мустаҳкамлайди, хорижий инвесторлар ва ишбилармон доираларнинг мамлакатга бўлган ишончи ва қизиқишини оширади, шунингдек, маҳаллий ишлаб чиқарувчилар учун Европа Иттифоқи мамлакатлари ҳамкорлари билан савдо соҳасида ҳамкорлик қилиш учун янги имкониятларни очади.
Маросим давомида томонлар КШҲТБ имзолаш ва унинг кучга кириши учун зарур ҳуқуқий тартиб – таомилларни ниҳоясига етказиш, шундан сўнг унинг тўлиқ ва сифатли ҳаётга татбиқ этилишини таъминлаш учун биргаликда ишлашга тайёрликларини таъкидладилар.

On July 6 this year, the initialing ceremony of the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between the Republic of Uzbekistan and the European Union took place in Brussels. The event was attended Deputy Prime Minister - Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov – from the Uzbek side and Head of the Cabinet of the EU High Representative Pedro Serrano – from the European side.
The new agreement is intended to replace the existing Partnership and Cooperation Agreement (PCA) between Uzbekistan and the EU of 1996 and bring bilateral cooperation to a qualitatively new level.
The current PCA mainly contains provisions on political dialogue, cooperation in the fields of democracy, human rights, promotion of cultural ties, financial and technical cooperation, investment, trade in goods and services, as well as intellectual property protection.
The SRPS covers a wider range of issues. Among them provisions related to trade and related issues, including customs administration, technical regulation, sanitary and phytosanitary measures, competition, dispute settlement and other areas. In addition, the range of cooperation in the areas of investment cooperation, trade in goods, services and intellectual property has been significantly expanded by including the fundamental rules of the World Trade Organization.
Also Agreement includes such new areas as foreign policy, security, conflict prevention and crisis management, personal data protection, asylum and border management, combating illegal migration, organized crime and corruption, countering terrorism.
It should be noted that this Agreement is no longer a framework, but creates a full-fledged mechanism for comprehensive cooperation between Uzbekistan and the EU, including in the field of trade and economic cooperation.
Negotiations on the EPCA project were started in February 2019 and completed at the end of June 2022. During this period, 10 rounds of negotiations and more than 150 meetings were held – both at the level of experts, chief negotiators, and members of the government.
Undoubtedly, the EPCA will contribute to the further integration of Uzbekistan into the multilateral trading system, strengthen the mechanisms of the market economy, increase the confidence and interest of foreign investors and business circles in the country, and also open up new opportunities for domestic producers for trade cooperation with partners from EU countries.
During the ceremony, the parties noted their mutual readiness to work together to complete the necessary legal procedures for signing the EPCA and its entry into force, and following that – to ensure its full and high-quality practical implementation.