Hurmatli kengash ishtirokchilari!
Bugungi yig‘ilishimizda jahonning yetakchi kompaniyalari va moliya institutlari rahbarlari bo‘lgan yaqin hamkorlarimiz va yangi sheriklarimizni ko‘rib turganimdan g‘oyat mamnunman.
Kengash o‘tgan davrda o‘zining samarali faoliyatini yaqqol namoyon etdi. Sizlarning sidqidildan ko‘rsatayotgan ko‘magingiz va alohida e’tiboringiz natijasida islohotlarimizga katta yordam beradigan ishlar amalga oshirilmoqda.
Ilgari surayotgan g‘oya va tashabbuslaringiz hayotimizning barcha jabhalarida faol tatbiq etilmoqda. Sizlar kecha qatnashgan xalqaro forum esa nihoyatda sermazmun o‘tdi, unda qator muhim takliflar ilgari surildi, juda muhim bo‘lgan ko‘plab kelishuvlarga erishildi.
Fursatdan foydalanib, sizlarga – mamlakatimizning yaqin do‘stlariga Yangi O‘zbekiston taraqqiyotiga qo‘shayotgan munosib hissangiz uchun chuqur minnatdorlik izhor etaman.
Barchangizga yaxshi ma’lum, bugungi kunda jahon iqtisodiyotida beqarorlik tobora kuchayib, energetika, oziq-ovqat sohalari va ekologik tizimda inqirozlar o‘tkir tus olmoqda. Bunday murakkab sharoitda sizlar bilan bamaslahat, o‘zaro kengashib, aniq amaliy qadamlar tashlasak, ko‘zlagan yuksak marralarimizga albatta erishamiz.
Men kecha o‘z nutqimda Yangi O‘zbekistonning investitsiya siyosati bo‘yicha erishilgan natijalar va kelgusidagi ustuvor yo‘nalishlarga batafsil to‘xtaldim. Bugun esa ko‘proq sizlarni tinglash niyatidaman.
Ayniqsa, hurmatli Reno-Basso xonim, sizning qimmatli fikr-mulohazalaringiz men uchun g‘oyat muhimdir. Anjumanlarimizda bevosita ishtirokingiz va Kengash ishini faol qo‘llab-quvvatlab kelayotganingiz bizni albatta ruhlantiradi hamda ushbu platforma doirasida ochiq, konstruktiv va samarali muloqot olib borishga xizmat qiladi.
Shu o‘rinda Investitsiyalar va Maxsus erkin zonalar to‘g‘risidagi qonun loyihalarini tayyorlashga hissa qo‘shgan ishchi guruhi faoliyatini alohida mamnuniyat bilan ta’kidlab o‘tmoqchiman.
Ekspertlar tomonidan ishlab chiqilgan ushbu muhim hujjatlar mamlakatimizda qulay investitsiya va biznes muhitini takomillashtirishda ulkan qadam bo‘lishiga aminman.
Bundan tashqari, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti jamoasi tomonidan boshlanayotgan investitsiya siyosati tahlili biz uchun juda muhimdir. Ushbu loyiha mamlakatimizdagi investitsiya muhitini yanada yaxshilash borasida asosiy yo‘nalishlarni belgilab olishga va samarali mexanizmlarni yaratishga xizmat qiladi.
Biz bu tashkilotning mamlakatimizni doimiy qo‘llab-quvvatlayotgani va amalga oshirib kelayotgan chuqur tahlillarini yuksak baholaymiz hamda bundan buyon ham u bilan yaqin hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdormiz.
Hukumat hamda investorlar o‘rtasida ochiq va samarali muloqotning yo‘lga qo‘yilgani barqaror iqtisodiy taraqqiyotning asosiy kalitidir.
Albatta, hali oldimizda birgalikda amalga oshirishimiz zarur bo‘lgan ulkan vazifa va maqsadlar turibdi. Shu sababli bugungi zamon bilan hamnafas qadam tashlab, o‘z oldimizga aniq rejalarni qo‘yishga va sa’y-harakatlarimizni yanada uyg‘unlashtirishga chaqiraman.
Kengashimiz doirasida quyidagi yo‘nalishlarda ishchi guruhlarni tashkil etish va ularni to‘liq amalga oshirishda sizlarni faol ishtirok etishga taklif etaman.
Birinchidan, kapital bozorini rivojlantirish. Bu yo‘nalishda xorijiy investorlarning talablariga to‘la javob beradigan xalqaro moliya markazini rivojlantirish uchun ichki va tashqi kapitalni keng jalb etishga asosiy e’tiborni qaratish lozim.
Ikkinchidan, mas’uliyatli biznes yuritish. Bu borada iqtisodiyot barqarorligi, shaffofligi va ochiqligini ta’minlashga qaratilgan Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining tegishli tamoyillarini keng joriy etish dolzarb vazifadir.
Uchinchidan, muqobil investitsiyalarni rag‘batlantirish. Bunda startap, innovatsion loyihalar, birgalikdagi sarmoyalarni ko‘paytirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida “Venchur investitsiyalar to‘g‘risida”gi yangi qonunni ishlab chiqish va qabul qilish katta ahamiyatga ega.
To‘rtinchidan, investorlar bilan ishlash tizimini raqamlashtirish. Xorijiy investorlar bilan davlat organlari o‘rtasidagi barcha xizmatlarni amalga oshirish uchun mukammal elektron platformani ishlab chiqish va amaliyotga keng joriy etish vaqti keldi, deb o‘ylayman. Bu investorlarni qiynayotgan kompleks muammolarni o‘z vaqtida va tizimli hal etishga imkon beradi.
Sizlarning boy bilim va tajribangiz, zamonaviy yondashuvlaringiz biz uchun nihoyatda muhimligini yana bir bor ta’kidlamoqchiman. Ishonamanki, O‘zbekiston sizlarning qizg‘in qo‘llab-quvvatlashingiz orqali jadal o‘sish sur’atlarini namoyish etishda davom etadi.
Men barchangizni bugungi muhokamalar va yangi tashabbuslarni ishlab chiqishda faol ishtirok etishga taklif etaman. Sizlar bilan hamjihat bo‘lib, yelkama-yelka turib harakat qilsak, xalqimiz turmush darajasini oshirishga va O‘zbekistonning farovon kelajagini ta’minlashga qodirmiz.
Endi so‘zni hurmatli Reno-Basso xonimga bermoqchiman!
Hurmatli uchrashuv ishtirokchilari!
Afsuski, tadbir reglamenti va protokol sizlar ilgari surgan barcha takliflar bo‘yicha alohida, batafsil to‘xtalishimizga imkon bermaydi.
O‘zbekiston bilan uzoq muddatli hamkorlikni va konstruktiv muloqotni kengaytirish borasidagi qat’iy intilish va niyatlaringizni yuksak qadrlayman.
Takror aytaman: mamlakatimizda biznesingizni muvaffaqiyatli yuritish, o‘zingizni erkin va ishonchli his etishingiz uchun sizlarga barcha shart-sharoitlarni yaratib beramiz.
Ishontirib aytmoqchimanki, aytilgan barcha tashabbus va tavsiyalaringizni to‘liq inobatga olamiz.
Fursatdan foydalanib, hurmatli Reno-Basso xonimga islohot va o‘zgarishlarimizni doimiy qo‘llab-quvvatlab kelayotgani, qo‘shma dasturlarni samarali amalga oshirayotgani uchun yana bir bor tashakkur izhor etmoqchiman.
Bugundan boshlab, Kengash faoliyatida butunlay yangi tizim joriy etamiz.
Ushbu zalda o‘tirgan hukumatimiz a’zolari, vazirlarimiz, Prezident Administratsiyasining mas’ul xodimlari sizlar bilan har oy uchrashadi va muloqotlarimizni izchil davom ettiradi.
Kiritilgan har bir taklif, aytilgan har bir loyiha bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi” qabul qilinadi. Ularni shaxsan o‘zim qat’iy nazoratga olaman.
So‘zimning yakunida sizlarga sihat-salomatlik, professional faoliyatingiz va shaxsiy hayotingizda ulkan muvaffaqiyatlar yor bo‘lishini tilab qolaman.

Dear participants of council’s meeting!
I am very pleased to see at our meeting today both our close, established partners, the leaders of the world's top companies and financial institutions, as well as new participants.
The activities of the Council has clearly proven its important role. Your diligent support and special attention provide great support in implementing our reforms. The ideas and initiatives you are promoting are being actively implemented in all aspects of our life.
The International Investment Forum, that you attended yesterday, was extremely fruitful, a number of important proposals were put forward and many agreements were reached.
I take the opportunity to express my deep gratitude to you – close friends of our country, for your contribution to the development of the New Uzbekistan.
As you all know, the instability in global economy is increasing, energy, food and environmental crises are becoming acute.
In such complex conditions we will definitely achieve our great aspirations, if we take clear practical steps based on consultations with you.
In my speech yesterday I spoke in detail about the achievements of our investment policy and future priorities of the New Uzbekistan. Today, I would like to listen to you. Especially, dear Ms. Renaud-Basso, your valuable feedback is incredibly important to me.
Your regular participation in Council’s meetings and active support for its work inspire us and help to develop open, constructive and effective dialogue within the framework of this platform.
I would also like to highlight with pleasure the activities of the Working Group, which contributed to the preparation of the laws on investments and special free zones. I am confident that these important documents will be a huge step in improving favorable investment and business climate in our country.
In addition, the analysis of investment policy initiated by the team of the OECD is very important for us. This project will help to outline the main policy directions and create effective mechanisms to further improve the investment climate of the country. We highly value OECD’s continued support and in-depth analysis, and we are interested in expanding close cooperation further.
The establishment of an open and effective dialogue between the government and investors is the key to sustainable economic development. Of course, we still have huge tasks and goals ahead that we need to implement together. Therefore, in line with the current conditions, I call for setting precise plans and taking synchronized steps.
Within the framework of our Council I invite you to actively participate in the establishment of Working Groups and cooperate in the following areas:
First, the development of the capital market. The focus should be on the wide attraction of domestic and foreign capital for the development of the international financial center that fully meets the demands of the foreign investors.
Second, conducting responsible business. In this regard, wide implementation of the relevant principles of the OECD aimed at ensuring the stability, transparency and openness of the economy is important.
Third, encouragement of alternative investments. To achieve this, it is important to draft and adopt a new law on venture investments in Uzbekistan that creates favorable conditions to increase the number of startups, innovative projects and joint investments.
Fourth, digitalization of the working system with investors. I think it is time to develop and put into practice an efficient electronic platform that covers all services between the foreign investors and state entities. This allows to solve promptly and systematically complex problems that investors faces.
I would like to emphasize once again that your rich knowledge, experience and modern approaches are incredibly important to us. I believe that Uzbekistan will continue to demonstrate rapid growth with your continued support.
I invite you all to take an active part in today's discussions and development of new initiatives. If we work together by standing shoulder to shoulder, we will increase our people’s living standards and ensure a prosperous future for Uzbekistan.
Now I want to give the floor to the Ms. Renaud-Basso!
*****
Unfortunately, the time limits and protocol do not allow us to discuss in detail all the proposals that you have put forward. We very much appreciate your aspirations and strong intentions to expand long-term cooperation and constructive dialogue with Uzbekistan.
I would like to stress again: we will create all conditions that allow you to run your business in our country successfully, feel comfortable and confident. I assure you that we will fully take into account all the initiatives and recommendations that have been proposed.
Taking this opportunity, I would like to thank once again Ms. Renaud-Basso for continued support for our reforms and changes, effective implementation of joint programs.
Starting from today, we will introduce a completely new system. The government members, ministers and officials of the Administration will meet with you every month and continue the dialogue consistently. The separate "roadmaps" will be adopted on all proposals and projects that have been put forward today.