Hurmatli kengash ishtirokchilari!
Bugungi yig‘ilishimizda jahonning yetakchi kompaniyalari va moliya institutlari rahbarlari bo‘lgan yaqin hamkorlarimiz va yangi sheriklarimizni ko‘rib turganimdan g‘oyat mamnunman.
Kengash o‘tgan davrda o‘zining samarali faoliyatini yaqqol namoyon etdi. Sizlarning sidqidildan ko‘rsatayotgan ko‘magingiz va alohida e’tiboringiz natijasida islohotlarimizga katta yordam beradigan ishlar amalga oshirilmoqda.
Ilgari surayotgan g‘oya va tashabbuslaringiz hayotimizning barcha jabhalarida faol tatbiq etilmoqda. Sizlar kecha qatnashgan xalqaro forum esa nihoyatda sermazmun o‘tdi, unda qator muhim takliflar ilgari surildi, juda muhim bo‘lgan ko‘plab kelishuvlarga erishildi.
Fursatdan foydalanib, sizlarga – mamlakatimizning yaqin do‘stlariga Yangi O‘zbekiston taraqqiyotiga qo‘shayotgan munosib hissangiz uchun chuqur minnatdorlik izhor etaman.
Barchangizga yaxshi ma’lum, bugungi kunda jahon iqtisodiyotida beqarorlik tobora kuchayib, energetika, oziq-ovqat sohalari va ekologik tizimda inqirozlar o‘tkir tus olmoqda. Bunday murakkab sharoitda sizlar bilan bamaslahat, o‘zaro kengashib, aniq amaliy qadamlar tashlasak, ko‘zlagan yuksak marralarimizga albatta erishamiz.
Men kecha o‘z nutqimda Yangi O‘zbekistonning investitsiya siyosati bo‘yicha erishilgan natijalar va kelgusidagi ustuvor yo‘nalishlarga batafsil to‘xtaldim. Bugun esa ko‘proq sizlarni tinglash niyatidaman.
Ayniqsa, hurmatli Reno-Basso xonim, sizning qimmatli fikr-mulohazalaringiz men uchun g‘oyat muhimdir. Anjumanlarimizda bevosita ishtirokingiz va Kengash ishini faol qo‘llab-quvvatlab kelayotganingiz bizni albatta ruhlantiradi hamda ushbu platforma doirasida ochiq, konstruktiv va samarali muloqot olib borishga xizmat qiladi.
Shu o‘rinda Investitsiyalar va Maxsus erkin zonalar to‘g‘risidagi qonun loyihalarini tayyorlashga hissa qo‘shgan ishchi guruhi faoliyatini alohida mamnuniyat bilan ta’kidlab o‘tmoqchiman.
Ekspertlar tomonidan ishlab chiqilgan ushbu muhim hujjatlar mamlakatimizda qulay investitsiya va biznes muhitini takomillashtirishda ulkan qadam bo‘lishiga aminman.
Bundan tashqari, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti jamoasi tomonidan boshlanayotgan investitsiya siyosati tahlili biz uchun juda muhimdir. Ushbu loyiha mamlakatimizdagi investitsiya muhitini yanada yaxshilash borasida asosiy yo‘nalishlarni belgilab olishga va samarali mexanizmlarni yaratishga xizmat qiladi.
Biz bu tashkilotning mamlakatimizni doimiy qo‘llab-quvvatlayotgani va amalga oshirib kelayotgan chuqur tahlillarini yuksak baholaymiz hamda bundan buyon ham u bilan yaqin hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdormiz.
Hukumat hamda investorlar o‘rtasida ochiq va samarali muloqotning yo‘lga qo‘yilgani barqaror iqtisodiy taraqqiyotning asosiy kalitidir.
Albatta, hali oldimizda birgalikda amalga oshirishimiz zarur bo‘lgan ulkan vazifa va maqsadlar turibdi. Shu sababli bugungi zamon bilan hamnafas qadam tashlab, o‘z oldimizga aniq rejalarni qo‘yishga va sa’y-harakatlarimizni yanada uyg‘unlashtirishga chaqiraman.
Kengashimiz doirasida quyidagi yo‘nalishlarda ishchi guruhlarni tashkil etish va ularni to‘liq amalga oshirishda sizlarni faol ishtirok etishga taklif etaman.
Birinchidan, kapital bozorini rivojlantirish. Bu yo‘nalishda xorijiy investorlarning talablariga to‘la javob beradigan xalqaro moliya markazini rivojlantirish uchun ichki va tashqi kapitalni keng jalb etishga asosiy e’tiborni qaratish lozim.
Ikkinchidan, mas’uliyatli biznes yuritish. Bu borada iqtisodiyot barqarorligi, shaffofligi va ochiqligini ta’minlashga qaratilgan Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining tegishli tamoyillarini keng joriy etish dolzarb vazifadir.
Uchinchidan, muqobil investitsiyalarni rag‘batlantirish. Bunda startap, innovatsion loyihalar, birgalikdagi sarmoyalarni ko‘paytirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida “Venchur investitsiyalar to‘g‘risida”gi yangi qonunni ishlab chiqish va qabul qilish katta ahamiyatga ega.
To‘rtinchidan, investorlar bilan ishlash tizimini raqamlashtirish. Xorijiy investorlar bilan davlat organlari o‘rtasidagi barcha xizmatlarni amalga oshirish uchun mukammal elektron platformani ishlab chiqish va amaliyotga keng joriy etish vaqti keldi, deb o‘ylayman. Bu investorlarni qiynayotgan kompleks muammolarni o‘z vaqtida va tizimli hal etishga imkon beradi.
Sizlarning boy bilim va tajribangiz, zamonaviy yondashuvlaringiz biz uchun nihoyatda muhimligini yana bir bor ta’kidlamoqchiman. Ishonamanki, O‘zbekiston sizlarning qizg‘in qo‘llab-quvvatlashingiz orqali jadal o‘sish sur’atlarini namoyish etishda davom etadi.
Men barchangizni bugungi muhokamalar va yangi tashabbuslarni ishlab chiqishda faol ishtirok etishga taklif etaman. Sizlar bilan hamjihat bo‘lib, yelkama-yelka turib harakat qilsak, xalqimiz turmush darajasini oshirishga va O‘zbekistonning farovon kelajagini ta’minlashga qodirmiz.
Endi so‘zni hurmatli Reno-Basso xonimga bermoqchiman!
Hurmatli uchrashuv ishtirokchilari!
Afsuski, tadbir reglamenti va protokol sizlar ilgari surgan barcha takliflar bo‘yicha alohida, batafsil to‘xtalishimizga imkon bermaydi.
O‘zbekiston bilan uzoq muddatli hamkorlikni va konstruktiv muloqotni kengaytirish borasidagi qat’iy intilish va niyatlaringizni yuksak qadrlayman.
Takror aytaman: mamlakatimizda biznesingizni muvaffaqiyatli yuritish, o‘zingizni erkin va ishonchli his etishingiz uchun sizlarga barcha shart-sharoitlarni yaratib beramiz.
Ishontirib aytmoqchimanki, aytilgan barcha tashabbus va tavsiyalaringizni to‘liq inobatga olamiz.
Fursatdan foydalanib, hurmatli Reno-Basso xonimga islohot va o‘zgarishlarimizni doimiy qo‘llab-quvvatlab kelayotgani, qo‘shma dasturlarni samarali amalga oshirayotgani uchun yana bir bor tashakkur izhor etmoqchiman.
Bugundan boshlab, Kengash faoliyatida butunlay yangi tizim joriy etamiz.
Ushbu zalda o‘tirgan hukumatimiz a’zolari, vazirlarimiz, Prezident Administratsiyasining mas’ul xodimlari sizlar bilan har oy uchrashadi va muloqotlarimizni izchil davom ettiradi.
Kiritilgan har bir taklif, aytilgan har bir loyiha bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi” qabul qilinadi. Ularni shaxsan o‘zim qat’iy nazoratga olaman.
So‘zimning yakunida sizlarga sihat-salomatlik, professional faoliyatingiz va shaxsiy hayotingizda ulkan muvaffaqiyatlar yor bo‘lishini tilab qolaman.

Уважаемые участники Совета!
Очень рад видеть на нашем сегодняшнем заседании близких партнеров – руководителей ведущих компаний и финансовых институтов мира, а также наших новых партнеров.
За прошедший период Совет продемонстрировал эффективность своей деятельности. Благодаря вашей всемерной поддержке и особому вниманию наши реформы получили значимое содействие.
Ваши идеи и инициативы активно внедряются во всех сферах жизни нашей страны. Международный форум, в котором вы вчера участвовали, прошел весьма плодотворно и содержательно, прозвучали актуальные предложения, достигнуто множество важных соглашений.
Пользуясь возможностью, выражаю вам, близким друзьям нашей страны, глубокую признательность за достойный вклад в развитие Нового Узбекистана.
Как вы знаете, в настоящее время в мировой экономике усиливается нестабильность, все более острый характер приобретает энергетический, продовольственный и экологический кризис. В таких сложных условиях только слаженные, взаимосогласованные, конкретные практические действия позволят нам добиться намеченных высоких рубежей.
Вчера в выступлении я подробно рассказал о достигнутых результатах и приоритетных направлениях инвестиционной политики Нового Узбекистана. Сегодня я хочу услышать вас.
Уважаемая госпожа Рено-Бассо, для меня особенно важны Ваши ценные мнения и суждения. Ваше непосредственное участие в форумах и активная поддержка работы Совета, несомненно, воодушевляют нас и способствуют открытому, конструктивному и плодотворному диалогу в рамках данной платформы.
Хочу с особым удовлетворением отметить деятельность Рабочей группы, внесшей вклад в подготовку проектов законов об инвестициях и специальных свободных зонах.
Уверен, что эти важные документы, разработанные экспертами, будут иметь определяющее значение в совершенствовании благоприятного инвестиционного и делового климата в стране.
Кроме того, для нас очень важен анализ инвестиционной политики, начатый командой Организации экономического сотрудничества и развития. Этот проект позволит нам определить основные направления дальнейшего улучшения инвестиционного климата в стране и создать эффективные механизмы.
Мы высоко ценим постоянную поддержку организации, проводимый ею глубокий анализ и заинтересованы в дальнейшем расширении тесного сотрудничества.
Установленный открытый и эффективный диалог между Правительством и инвесторами является основным ключом к устойчивому экономическому развитию.
Конечно, нам вместе предстоит решить еще много важных задач. Поэтому сегодня призываю всех сплотиться и идти в ногу со временем, вместе строить конкретные планы и еще более гармонизировать свои действия.
Предлагаю в рамках Совета по направлениям создать рабочие группы и приглашаю вас к активному участию в их полной реализации.
Во-первых, это развитие рынка капитала. В данном направлении следует уделить особое внимание широкому привлечению внутреннего и внешнего капитала в развитие международного финансового центра, полностью отвечающего требованиям иностранных инвесторов.
Во-вторых, ответственное ведение бизнеса. Здесь актуальное значение имеет широкое внедрение соответствующих принципов Организации экономического сотрудничества и развития, направленных на обеспечение стабильности, прозрачности и открытости экономики.
В-третьих, стимулирование альтернативных инвестиций. В создании благоприятных условий для увеличения стартапов, инновационных проектов, совместных инвестиций важное значение имеет разработка и принятие нового закона “О венчурных инвестициях”.
В-четвертых, цифровизация системы работы с инвесторами. Думаю, настало время разработки и широкого внедрения в практику совершенной электронной платформы для осуществления всех услуг между иностранными инвесторами и государственными органами. Это позволит своевременно и системно решать волнующие инвесторов комплексные проблемы.
Еще раз хочу подчеркнуть, насколько важны для нас ваши богатые знания и опыт, современные подходы. Убежден, что благодаря вашей активной поддержке Узбекистан продолжит демонстрировать ускоренные темпы роста.
Предлагаю всем вам принять активное участие в сегодняшних дискуссиях и выработке новых инициатив. Совместными усилиями, поддерживая друг друга, мы сможем повысить уровень жизни нашего народа и обеспечить процветающее будущее Узбекистана.
Предоставляю слово уважаемой госпоже Рено-Бассо.
К сожалению, регламент и протокол мероприятия не позволяют отдельно и детально рассмотреть все выдвинутые вами предложения.
Я высоко ценю вашу решимость и стремление к расширению долгосрочного сотрудничества и конструктивного диалога с Узбекистаном.
Еще раз хочу заверить вас: мы создадим все условия для вашего успешного бизнеса в нашей стране, чтобы вы чувствовали себя здесь комфортно и уверенно.
Мы полностью учтем все изложенные вами инициативы и рекомендации.
Пользуясь возможностью, еще раз выражаю признательность уважаемой госпоже Рено-Бассо за постоянную поддержку наших реформ, эффективную реализацию совместных программ.
С сегодняшнего дня в деятельности Совета мы внедрим совершенно новую систему.
Присутствующие в этом зале члены Правительства, министры, ответственные работники Администрации последовательно продолжат наш диалог, будут встречаться с вами каждый месяц.
По каждому внесенному предложению, каждому проекту будет принята отдельная “дорожная карта”. Все они будут находиться под моим личным контролем.