Kimyo sanoatidagi asosiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 7-iyul kuni kimyo sanoatida erishilgan asosiy ko‘rsatkichlar va rejalashtirilgan loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
“O‘zkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi J.Mirzamahmudov O‘zbekiston Prezidentining 2018-yil 25-oktabrdagi qarori asosida tarmoq diversifikatsiya qilinib, yangi mahsulotlar o‘zlashtirilgani haqida axborot berdi. Natijada oxirgi 3 yilda ishlab chiqarish 1,5 baravar, eksport esa 2 baravar oshgan.
Asosiysi, ilgari surunkali zarar bilan ishlagan bu tarmoq 2021-yilni 1,6 trillion so‘m sof foyda bilan yakunlagan.
Joriy yilning olti oyida jamiyat korxonalari tomonidan qariyb 7 trillion so‘mlik mahsulot tayyorlanib, ishlab chiqarish 11 foiz o‘sgan. 218 million dollarlik tovarlar eksport qilingan.
Yil yakunigacha ishlab chiqarishni 14 trillion so‘m, eksportni 425 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan. Buning uchun ikkinchi yarim yillikda 650 ming tonna azotli, 70 ming tonna fosforli va 120 ming tonna kaliyli o‘g‘itlar hamda 80 ming tonna polivinilxlorid ishlab chiqarish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari tarmoq korxonalari samaradorligini oshirish va ularni transformatsiya qilish bo‘yicha tizimli ishlash kerakligini ta’kidladi. Energiyani tejash va mahalliylashtirish orqali tannarxni 6 foizgacha kamaytirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Taqdimotda galdagi istiqbolli loyihalar haqida ham ma’lumot berildi. Qayd etilganidek, yil yakuniga qadar 400 million dollar investitsiya o‘zlashtirilib, 9 ta loyiha ishga tushiriladi. Jumladan, “Navoiyazot”da metilsellyuloza, texnik gaz, suyuq mineral o‘g‘itlar, Chirchiq kimyo texnoparkida ko‘pikli polipropilen, organik o‘g‘itlar va polimer mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Prezidentimiz yangi loyihalarni faqat xususiy investitsiyalar ishtirokida amalga oshirish zarurligini ta’kidladi. 5 ta kimyo klasterida kamida 1 milliard dollarlik loyihalar portfelini shakllantirish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, aksiyadorlik jamiyatiga qarashli korxonalarni xususiylashtirishni jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Представлена информация об основных показателях химической промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 7 июля ознакомился с презентацией о достигнутых основных показателях и запланированных проектах в химической промышленности.
Председатель правления акционерного общества «Узкимёсаноат» Ж.Мирзамахмудов проинформировал о проделанной работе по диверсификации отрасли и освоению производства новой продукции во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 25 октября 2018 года. Отмечалось, что за последние 3 года отраслевое производство увеличилось в 1,5 раза, а экспорт - в 2 раза.
Главное, отрасль, которая прежде характеризовалась хронической убыточностью, закончила 2021 год с чистой прибылью в размере 1,6 триллиона сумов.
За шесть месяцев текущего года предприятиями общества выпущено продукции почти на 7 триллионов сумов, рост объемов производства составил 11 процентов. Экспортировано товаров на сумму 218 миллионов долларов.
До конца года планируется довести производство до 14 триллионов сумов, экспорт - до 425 миллионов долларов. Для этого во втором полугодии намечено произвести 650 тысяч тонн азотных, 70 тысяч тонн фосфорных и 120 тысяч тонн калийных удобрений, 80 тысяч тонн поливинилхлорида.
Глава государства отметил необходимость системной работы по повышению эффективности и трансформации предприятий отрасли. Указано на возможность снижения себестоимости не менее чем на 6 процентов за счет энергосбережения и локализации.
В ходе презентации также представлена информация о будущих перспективных проектах. Отмечалось, что до конца года будет освоено 400 миллионов долларов инвестиций и запущено 9 проектов. В частности, на “Навоиазоте” намечено организовать производство метилцеллюлозы, технического газа, жидких минеральных удобрений, в Чирчикском химическом технопарке - вспененного полипропилена, органических удобрений и полимерной продукции.
Президент подчеркнул, что новые проекты необходимо реализовать только с привлечением частных инвестиций. Поставлена   задача сформировать портфель проектов на сумму не менее 1 миллиарда долларов в 5 химических кластерах.