Pekinda O'zbekistonning iqtisodiy, sarmoyaviy, sayyohlik, avtomobilsozlik salohiyati taqdimoti o'tkazildi.
2024-yil 25-27-aprel kunlari Xitoy poytaxtining Shuni tumanida Pekin xalqaro avtomobil ko'rgazmasining ochilish marosimi bo'lib o'tdi. Maydoni 220 ming kvadrat metrni tashkil etgan ko'rgazmada taniqli mahalliy va xalqaro brendlarning 117 ta yangi turdagi avtomobillari, 41 ta avtomobillar konsepsiyasi va 278 ta yangi energiya modellari namoyish etildi.
Ko'rgazma Xitoy mashinasozlik sanoati federatsiyasi, Xitoy mashinasozlik sanoati guruhi korporatsiyasi, Xitoy xalqaro savdo palatasi, Xitoy avtomobil sanoati assotsiatsiyasi, Xitoy xalqaro savdoni rivojlantirish Kengashi, Xitoy xalqaro ko'rgazma markazi va Xitoy avtomobilsozlik jamiyatlari hamkorligi va homiyligida tashkil etildi.
Tadbir ishtirokchilarga O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar, turizm sohalaridagi aloqalar haqida atroflicha ma'lumot berildi.
Mamlakatimizda tadbirkorlik, biznes uchun imkoniyatlar, xorijiy investorlar uchun yaratilayotgan imtiyozlar va qulay shart-sharoitlar batafsil tanishtirildi.
Tadbir davomida O'zbekistonda avtomobilsozlik sohasini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar taqdimoti o'tkazildi. Unda so'nggi yillarda avtomobil ishlab chiqarish 3 barobarga ko'payib, 2023-yil yakuni bo'yicha 415 ming donaga yetgani ta'kidlandi.
Bugungi kunda O'zbekistondagi 8 ta zavodda o'nlab turdagi avtomobillar, yuk va yo'lovchi tashish transportlari, qishloq xo'jaligi va maxsus texnikalar ishlab chiqarilayotgani qayd etildi. Mazkur yo'nalishda ko'rilayotgan chora-tadbirlar natijasida 2030-yilgacha O'zbekistonda yengil avtomobil ishlab chiqarishni 1 million donaga yetkazish maqsad qilingani bayon etildi.
Shu o'rinda, xitoylik ishbilarmon doira vakillariga O'zbekiston Prezidentining 2024-yil 23-25-yanvar kunlari Xitoyga amalga oshirgan davlat tashrifi chog'ida tomonlar o'rtasida erishilgan kelishuvlar, yangi loyihalar haqida aytib o'tildi.
Xususan, O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Shenchjen shahridagi Xitoyning yetakchi "BYD" kompaniyasi bosh qarorgohi va texnologiyalar markaziga tashrif buyurgani qayd etildi.
O'zbekiston rahbari kompaniya prezidenti Van Chuanfu bilan birgalikda Jizzax viloyatida yiliga 50 ming dona gibrid va elektromobillarni yig'ish loyihasini ishga tushirish marosimida ishtirok etgani ma'lum qilindi.
Xitoylik ishbilarmon doira vakillari o'zaro hamkorlikka qilishga qiziqish bildirib, ushbu sohaga investitsiya kiritish masalalarini muhokama qilish uchun yaqin kunlarda O'zbekistonga borish istagini bildirdilar.

В столице Китая в рамках Пекинской международной автомобильной выставки состоялась презентация потенциала Узбекистана в сфере машиностроения.
Выставка организована в сотрудничестве и при спонсорстве Китайской федерации машиностроительной промышленности, корпорации “China Machinery Industry Group”, Китайской международной торговой палаты, Китайской ассоциации автомобильной промышленности, Китайского совета по развитию международной торговли, Китайского международного выставочного центра и Китайского автомобильного общества.
На выставке, занимающей площадь 220 тысяч квадратных метров, было представлено 117 новых типов автомобилей, 41 концепт-кар и 278 моделей новой энергетики от известных отечественных и международных брендов.
В рамках презентации потенциала нашей страны участники были проинформированы о торгово-экономических, инвестиционных, культурно-гуманитарных и туристических отношениях между Узбекистаном и Китаем, развитии предпринимательства, возможностях для бизнеса, льготах и выгодных условиях для иностранных инвесторов, созданных в республике.
Особое внимание уделено современному развитию автомобильной промышленности Узбекистана. Отмечалось, что производство автомобилей за последние годы выросло в три раза и к концу 2023 года достигло 415 тысяч единиц. Подчеркнуто, что на 8 заводах Узбекистана производятся десятки типов автомобилей, грузовой и пассажирской, сельскохозяйственной и специальной техники. В результате принятых на этом направлении мер планируется увеличить производство легковых автомобилей в Узбекистане до 1 миллиона единиц к 2030 году.
Представителям китайского бизнес-сообщества рассказали о достигнутых между сторонами договоренностях и новых проектах в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Китай 23-25 января 2024 года. В частности, было отмечено, что Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил штаб-квартиру и технологический центр ведущей китайской компании “BYD” в Шэньчжэне. Глава Узбекистана вместе с президентом компании Ван Чуанфу принял участие в церемонии запуска проекта по сборке 50 тысяч единиц гибридных и электромобилей в год в Джизакской области.
Представители китайского бизнес-сообщества проявили интерес к возможностям двустороннего сотрудничества и выразили желание в ближайшее время посетить Узбекистан для обсуждения связанных с этим вопросов.