Dunyoda ro'y berayotgan voqealar, tez o'zgarib borayotgan siyosat, o'zaro qarama-qarshiliklar to'lqinlari ilm-fan, ta'lim va ma'naviyat masalalariga ko'proq e'tibor berishni talab qiladi. Taraqqiyot sharoitida faqat ma'naviy etuk, zamonaviy bilimlarga ega va o'z Vatanini sevadigan odamlar yashashi mumkin. Yuqori intellektual darajaga ega bo'lgan avlodni tarbiyalash va uning jamiyatning barcha bo'g'inlariga kirishi sohalarning yangilanishi va rivojlanishiga olib keladi.
Buyuk faylasuf Konfutsiy: "jaholat insoniyat uchun eng qorong'u tundir", deganida haq edi. Bilim, ilm-fan insonni yuksaltiradi va jaholat tubiga tortadi. Shuning uchun farovon kelajak haqida o'ylaydigan jamiyat yosh avlodga bilim beradi.
Jadid ajdodlarimiz mamlakatni savodsizlikdan olib chiqishning asosiy asosi aynan ma'rifat ekanligiga ishonishlari bejiz emas.
O'zbekistonda uchinchi Renessans poydevorini qurish haqiqatga aylandi. Uning qanchalik bardoshli bo'lishi milliy g'urur va yuksak ma'naviyatga ega, zamonaviy fanlarning asoslarini, chet tillarini, kasblarning sirlarini biladigan yoshlarga bog'liq. Bu shuni anglatadiki, maktab ham, universitetlar ham, o'qituvchilar ham vaqtga qarab o'zgarishi kerak, ish usullarini yangilashlari, o'quv jarayonini tashkil etishlari kerak. Boshqa yo'l yo'q.
Ta'lim davlatlarning taqdirini qanday o'zgartirganiga misol sifatida "Osiyo yo'lbarslari"deb nomlangan Singapur, Janubiy Koreya, Malayziyani keltirish mumkin. Bular iqtisodiyoti tanazzulga uchragan va mustaqillikka katta qiyinchiliklar bilan erishgan mamlakatlar edi. Vaziyatni yaxshilash uchun bu davlatlar ta'limni isloh qilishdan boshladilar.
Zamonaviy dunyoda ma'lum bir mamlakatda ilm-fan qanchalik rivojlanganligini eksport qilinadigan yuqori texnologiyalar sonidan bilib olish mumkin. Masalan, Singapurda yiliga eksport qilinadigan tovarlarning 58 foizi yuqori texnologiyalarga to'g'ri keladi. Agar biz dunyodagi o'rnimizni yanada mustahkamlamoqchi bo'lsak, unda birinchi navbatda fan va ta'limning rivojlanishiga e'tibor qaratishimiz kerak.
Qiymati ortib borayotgan resurs
Ta'lim xizmatlari bozorida raqobatbardosh mahsulot malakali kadrlar tayyorlash natijasida paydo bo'ladi. Inson kapitali-zamonaviy iqtisodiyotda qiymati o'sib borayotgan resurs.
Inson kapitalini rivojlantirish uchun biz xurofotlardan xalos bo'lishimiz kerak. Statistik ma'lumotlarga ko'ra, O'zbekistonda yiliga o'rtacha 300 mingta to'y o'tkaziladi. Ularning xarajatlari deyarli uch milliard dollarni tashkil etadi. Yuz yil oldin taniqli ma'rifatparvar Mahmudxo'ja Behbudi shunday deb yozgan edi: "to'ylarga sarflagan pulingizdan ta'lim olish uchun foydalaning!». Endi, vaqt o'zgargan bo'lsa-da, bu tendentsiyalar hali ham biz bilan davom etmoqda. Hozirgi yangilanayotgan mamlakatda buni milliy mentalitetda tuzatish juda muhimdir.
Mahmudxo'ja Behbudi davlatni boshqaradigan odamlarni ta'limga ko'proq e'tibor berishga chaqirdi. Bilim barcha sohalarda muvaffaqiyatdir va o'qimaslik nafaqat insonning o'zini, balki butun jamiyatni ham yo'q qiladi.
Fan va ta'lim masalalari doimo dolzarbdir. Taraqqiyotning hozirgi davrida yoshlarni barkamol shaxslar tarbiyalashi kerak.
O'qimishli odam begona g'oya ta'siri ostida aldanmaydi. Shunday qilib, bolalarni zamonaviy talablar darajasida tarbiyalash har birimiz uchun katta mas'uliyatdir. Bizning davrimizda yigit jismonan sog'lom va ma'naviy etuk bo'lishi, kasbga, zamonaviy texnologiyalarga ega bo'lishi kerak. Shundagina belgilangan maqsadlarga erishish mumkin bo'ladi.
Jadid yo'li biz uchun misoldir
Biror kishi unga berilgan aql va bilimlardan foydalana olishi, dunyoda paydo bo'layotgan ilmiy ixtirolardan xabardor bo'lishi va ularni amalga oshirishi kerak.
Nima uchun ba'zi mamlakatlar texnologiyani rivojlantirish markazida va oldinga siljishgan? Chunki ular oqim bilan bormadilar, balki ilmiy izlanishlarning murakkab va qiyin yo'lini tanladilar. Garchi bu yo'lda yo'qotishlar va qiyinchiliklarga duch kelgan bo'lsalar-da, ular hali ham ma'lum bir maqsad sari intilishdi.
Buyuk ma'rifatchi Mahmudxo'ja Behbudi o'z pozitsiyasiga sodiq qoldi:"faqat o'zimizni anglaganimizdan so'ng, xalqimiz ijtimoiy-siyosiy masalalarni boshqalar bilan teng ravishda hal qila oladi". Jadid ajdodlari ilm-fan rivojiga katta e'tibor berishgan. Bu haqda Toshkentda jadidizm harakatiga bag'ishlangan xalqaro konferensiyada ham so'z yuritildi.
Jadid yo'lini tanlab, biz yangi hayotga da'vo qilamiz. Mamlakatni rivojlantirish uchun birinchi navbatda odamlarning ongi va tafakkurini mustahkamlash kerak. Va bu ma'rifat yo'lidir.
Tarix bizning o'qituvchimiz. U biz nima to'g'ri qilganimizni va nima noto'g'ri qilganimizni ko'rsatadi. Agar bugungi kunda ta'lim sohasi o'zgarmasa, kelajak beqaror bo'lib qolishi mumkin. Shuning uchun bu masala davlat darajasida ko'tariladi.
Ta'lim va amaliyotning uyg'unligi
Mustaqillikning boshidanoq biz ta'limga alohida e'tibor qaratishimiz, kuchli kadrlar va mutaxassislarni tayyorlashimiz va qadrlashimiz kerak edi. Faqat endi biz mamlakatda taraqqiyotning asosi ilm-fan va ma'rifat ekanligini anglaymiz.
Rivojlangan mamlakatlarda o'z funktsiyalarini bajaradigan to'g'ri tashkil etilgan tizimlar va institutlar mavjud. Bizga ham ular kerak. Kelajakka ishonch zarur. Bizda pessimistik qarashlar mavjud. Ba'zi yoshlar chet elga ketish kerak deb o'ylashadi va hamma narsa yaxshi bo'ladi. Bunday vaziyatni faqat yaxshi tashkil etilgan ta'lim tizimi yordamida tuzatish mumkin.
Oilada va maktabda bolaning rivojlanishiga bo'lgan munosabatni o'zgartirish muhimdir. Ota-onalar, o'qituvchilar va murabbiylar har bir bolada shaxsiyatni ko'rishlari kerak. Ushbu talabdan kelib chiqib, biz bolalarni mustaqil va chuqur fikrlaydigan mukammal shaxslar sifatida tarbiyalashimiz kerak. Bu ta'lim va tarbiya jarayonlarining yaqin aloqasini talab qiladi.
Hozirgi vaqtda ta'lim tizimida tub islohotlar amalga oshirilmoqda. Prezident va ijodiy maktablar, matematika, kimyo, biologiya fanlariga ixtisoslashgan maktablar ochilmoqda, bu butunlay yangi tizim. Yoshlarga axborot texnologiyalarini o'rgatish bo'yicha tashkilotlar soni ko'paymoqda. Ushbu ishning birinchi mevalari allaqachon ko'rinib turibdi. AQSh, Fransiya, Germaniya, Buyuk Britaniya, Janubiy Koreyaning yetakchi universitetlarida grant asosida tahsil olayotgan yigit-qizlar soni ortib bormoqda. Yoshlarni qo'llab-quvvatlash maqsadida texnoparklar qurilishi davom etmoqda. "Bir million dasturchi" loyihasi doirasida minglab yigit-qizlar kompyuter dasturlash asoslarini bepul o'rganadilar. Yoshlarning etakchilik qobiliyatini rivojlantirish, ularning faolligini oshirish, har tomonlama qo'llab-quvvatlash, shuningdek, ilg'or tajribalarni ommalashtirish uchun ko'rik-tanlovlar va musobaqalar o'tkaziladi. Bu ularning intellektual salohiyati va tashkiliy qobiliyatlarini yanada oshirishga yordam beradi.
Globallashuv sharoitida yoshlar axborot texnologiyalari bo'yicha mustahkam bilimlarga ega bo'lishlari shart.
Texnologiya innovatsiyasi-vaqt talabi
Mamlakat iqtisodiy barqarorlikka erishishi va sanoatni rivojlantirishi uchun texnologiyalarga, ayniqsa muhandislik sohasiga e'tiborni kuchaytirish kerak. Evropa mamlakatlari it sohasi, texnologiyalarni rivojlantirish orqali istiqbolli dasturlar va nazariyalarni shakllantiradilar, ularni amaliyotga keng tatbiq etishga erishadilar. Natijada, zamonaviy iqtisodiyotga asoslangan holda puxta o'ylangan qarorlarni qabul qilish uchun istiqbolli imkoniyatlar paydo bo'ladi.
Muhandislik sohasi iqtisodiyot tarmoqlari uchun zarur bo'lgan texnologik uskunalar, mashinalarni ishlab chiqarishda iqtisodiyot bilan chambarchas bog'liq.
Sohadagi innovatsiyalar mamlakatlarning eksport salohiyatini oshiradi. Respublikamizda zamonaviy iqtisodiyotni texnologik rivojlantirish, qashshoqlikni kamaytirish va inson kapitalini oshirish orqali bandlikni ta'minlashga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Xorijiy mutaxassislarni jalb qilish, maktablarning yo'nalishlari va dasturlarini ishlab chiqish, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish zarur. Shuningdek, davlat tomonidan moliyalashtiriladigan mahalliylashtirish loyihalarini amalga oshirish, sanoatni jadal rivojlantirish, muhandislarni tayyorlash jarayonida ilg'or xorijiy tajribani joriy etish zarur. Muhandislik maktablari xalqaro ta'lim dasturlari asosida zamonaviy darsliklar bilan ta'minlanishi ko'zda tutilgan. Talabalar kamida bitta chet tili bo'yicha milliy va xalqaro sertifikatlarga ega bo'ladilar. O'rta maktab o'quvchilari to'g'ridan-to'g'ri korxonada amaliyot o'tash uchun o'z mutaxassisligi bo'yicha ilmiy-tadqiqot institutlari va oliy o'quv yurtlari bo'limlariga tayinlanadi.
Davlat rahbari 700 dan ortiq kasb-hunar maktablari va kollejlarining imkoniyatlaridan samarali foydalanish zarurligini ta'kidladi. Shu asosda har bir sohada bittadan texnik maktab kasb-hunar ta'limi bo'yicha Evropa standartlarini joriy etadi. Xususan, kimyo sanoati, elektrotexnika, transport va energetika sohalaridagi nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda muhandislik maktablari tashkil etilmoqda. Muhandislarni tayyorlash bo'yicha zamonaviy o'quv yurtlari kelajakda mamlakatda texnika va texnologiyalar sohalari jadal rivojlanishiga ishonch hosil qilmoqda.
Muhandislikning tez o'sishi zamonaviy mashina va mexanizmlardan foydalanish va texnik xizmat ko'rsatish uchun malakali ishchi kuchini talab qiladi. Bu aholi bandligini ta'minlash imkoniyatlarini ochadi. Ushbu yo'nalishda oliy ta'limda ilmiy tadqiqotlarning o'rni muhim ahamiyatga ega. Shu nuqtai nazardan, intellektual salohiyatga ega mutaxassislarni tayyorlash tobora dolzarb bo'lib bormoqda.
Ilm — fan va ma'rifatga intilish, oilani hurmat qilish, axloqiy poklik, oqsoqollarni hurmat qilish, yoshlarga g'amxo'rlik qilish, qadriyatlarga sadoqat-bu eng yaxshi xususiyatlarning barchasi qadimdan xalqimizga, millatimizga xos bo'lgan. Biz ushbu bebaho merosni asrab-avaylashimiz, uni ko'paytirishimiz va keyingi avlodlarga etkazishimiz shart. Agar bugun biz yoshlarni o'qitish va tarbiyalash, ularning muammolarini hal qilish bilan shug'ullanmasak, ertaga kech bo'ladi. Axir, jamiyatning rivojlanishi fan va ma'rifatga bo'lgan munosabat bilan belgilanadi. Bu haqiqatni isbotlashni talab qilmaydi.

The events taking place in the world, rapidly changing politics, waves of mutual contradictions require more attention to issues of science, education and spirituality. For only spiritually mature people who possess modern knowledge and love their Homeland can live in conditions of progress. The upbringing of a generation with a high intellectual level and its entry into all parts of society will lead to the renewal and development of spheres.
The great philosopher Confucius was right when he said, "Ignorance is the darkest night for humanity." Knowledge, science elevate a person, and ignorance pulls him to the bottom. Therefore, a society that thinks about a prosperous future gives knowledge to the younger generation.
It is no coincidence that our Jadid ancestors believed that enlightenment was the primary basis for bringing the country out of illiteracy.
The construction of the foundation of the third Renaissance in Uzbekistan has become a reality. How strong it will be depends on the young, who have national pride and high spirituality, know the basics of modern sciences, foreign languages, and the secrets of professions. This means that schools, universities, and teachers must change according to the time, they must update their working methods and the organization of the educational process. There is no other way.
As an example of how education has changed the fate of states, one can cite Singapore, South Korea, and Malaysia, which have been dubbed the "Asian tigers". These were countries whose economies were in decline, and they achieved independence with great difficulty. To improve the situation, these States started with education reform.
In the modern world, the extent to which science is developed in a particular country can be found by the number of high technologies exported. For example, in Singapore, 58 percent of the goods exported per year are high-tech. If we want to further strengthen our place in the world, we must first pay attention to the development of science and education.
A resource whose value is growing
In the market of educational services, a competitive product appears as a result of the training of qualified personnel. Human capital is a resource whose value is growing in the modern economy.
For the development of human capital, we must get rid of prejudice. According to statistics, an average of 300 thousand weddings are held in Uzbekistan per year. The cost of them is almost three billion dollars. A hundred years ago, the famous educator Mahmudhoja Behbudi wrote: "Use the money you spend on weddings to get an education!" Now, although times have changed, these trends still remain with us. In the current modernizing country, it is extremely important to correct this in the national mentality.
Mahmudhoja Behbudi called for people who run the state to pay more attention to education. Knowledge is success in all spheres, and lack of education destroys not only the person himself, but also the whole society.
Issues of science and education are always relevant. In the current age of progress, young people should be brought up by harmoniously developed personalities.
An educated person will not be deceived by an alien idea. So raising children at the level of modern requirements is a high responsibility of each of us. Nowadays, a young person should be physically healthy and spiritually mature, possess a profession and modern technologies. Only then will it be possible to achieve the intended goals.
The Jadid Way is an example for us
A person should be able to use the mind and knowledge given to him, be aware of scientific inventions appearing in the world, and put them into practice.
Why are some countries at the center of technology development and have moved forward? Because they did not go with the flow, but chose a difficult and thorny path of scientific research. Although we faced losses and difficulties along the way, we still strove forward towards a certain goal.
The great educator Mahmudhoja Behbudi remained faithful to the position: "Only by realizing ourselves, our people can solve socio-political issues on an equal footing with others." The Jadid ancestors paid great attention to the development of science. This was also discussed at the international conference on the Jadidism movement held in Tashkent.
By choosing the path of the Jadids, we claim a new life. For the development of the country, it is necessary first of all to strengthen the consciousness and thinking of the people. And this is the path of enlightenment.
History is our teacher. It shows what we did right and what we were wrong about. If the education sector does not change today, the future may become unstable. Therefore, this issue is being raised at the state level.
Harmony of education and practice
From the very beginning of independence, we had to take special care of education, prepare and value strong personnel and specialists. It is only now that we realize that the basis of progress in the country lies in science and education.
Developed countries have well-established systems and institutions that perform their functions. We need them too. Faith in the future is necessary. We have pessimistic views. Some young people think that they need to go abroad, and everything will be fine. This situation can be corrected only with the help of a well-organized education system.
It is important to change the attitude towards child development in the family and school. Parents, teachers and mentors should see each child as a person. Based on this requirement, we must raise children as perfect individuals who are able to think independently and deeply. This requires a close relationship between the processes of education and upbringing.
Fundamental reforms in the education system are currently being implemented. Presidential and creative schools are opening, schools specializing in certain subjects — mathematics, chemistry, biology, which is a completely new system. The number of information technology training organizations for young people is increasing. The first fruits of this work are already visible. The number of young men and women studying on a grant basis at leading universities in the USA, France, Germany, Great Britain, and South Korea is growing. In order to support the young, the construction of technoparks continues. Within the framework of the One Million Programmers project, thousands of boys and girls are taught the basics of computer programming for free. Contests and competitions are held to develop the leadership abilities of young people, increase their activity, provide comprehensive support, and promote best practices. This helps to further enhance their intellectual potential and organizational abilities.
In the context of globalization, young people are required to possess solid knowledge of information technology.
Innovation in the field of technology is a requirement of the time
In order for the country to achieve economic sustainability and be able to develop industry, it is necessary to increase attention to technology, especially in the field of engineering. European countries, through the IT sphere and the development of technology, form promising programs and theories, and achieve their widespread implementation in practice. As a result, there are promising opportunities for making carefully thought-out decisions based on the modern economy.
The field of engineering is closely connected with the economy in the production of technological equipment and machines necessary for economic sectors.
Innovations in the field increase the export potential of countries. In our republic, special emphasis is placed on providing employment through the technological development of the modern economy, reducing poverty and increasing human capital.
It is necessary to attract foreign specialists, develop school directions and programs, and expand industrial cooperation. It is also necessary to implement localization projects with state funding, accelerate the development of industry, and introduce advanced foreign experience into the process of training engineers. It is envisaged that engineering schools will be provided with modern textbooks based on international educational programs. Students will receive national and international certificates in at least one foreign language. High school students will be assigned to the departments of research institutes and higher educational institutions in their specialty to practice directly at the enterprise.
The Head of State indicated that it is necessary to effectively use the opportunities of more than 700 vocational schools and colleges. On this basis, one technical school in each region implements European standards of vocational education. In particular, engineering schools are organized jointly with prestigious international organizations in the fields of chemical industry, electrical engineering, transport and energy. Modern educational institutions for the training of engineers inspire confidence that in the future the fields of engineering and technology in the country will develop rapidly.
Rapid growth in the field of engineering will require a skilled workforce to use modern machines and mechanisms and maintain them. This will open up employment opportunities for the population. In this area, the role of scientific research in higher education is important. From this point of view, the training of specialists with intellectual potential is becoming more and more relevant.
The pursuit of science and education, reverence for the family, moral purity, respect for elders, care for the younger, devotion to values — all these best features have long been inherent in our people, our nation. We must protect this priceless heritage, multiply it and pass it on to the next generations. If we don't educate and educate young people today and solve their problems, then tomorrow it will be too late. After all, the development of society is determined by the attitude towards science and education. This is a truth that does not require proof.