Dunyoda ro'y berayotgan voqealar, tez o'zgarib borayotgan siyosat, o'zaro qarama-qarshiliklar to'lqinlari ilm-fan, ta'lim va ma'naviyat masalalariga ko'proq e'tibor berishni talab qiladi. Taraqqiyot sharoitida faqat ma'naviy etuk, zamonaviy bilimlarga ega va o'z Vatanini sevadigan odamlar yashashi mumkin. Yuqori intellektual darajaga ega bo'lgan avlodni tarbiyalash va uning jamiyatning barcha bo'g'inlariga kirishi sohalarning yangilanishi va rivojlanishiga olib keladi.
Buyuk faylasuf Konfutsiy: "jaholat insoniyat uchun eng qorong'u tundir", deganida haq edi. Bilim, ilm-fan insonni yuksaltiradi va jaholat tubiga tortadi. Shuning uchun farovon kelajak haqida o'ylaydigan jamiyat yosh avlodga bilim beradi.
Jadid ajdodlarimiz mamlakatni savodsizlikdan olib chiqishning asosiy asosi aynan ma'rifat ekanligiga ishonishlari bejiz emas.
O'zbekistonda uchinchi Renessans poydevorini qurish haqiqatga aylandi. Uning qanchalik bardoshli bo'lishi milliy g'urur va yuksak ma'naviyatga ega, zamonaviy fanlarning asoslarini, chet tillarini, kasblarning sirlarini biladigan yoshlarga bog'liq. Bu shuni anglatadiki, maktab ham, universitetlar ham, o'qituvchilar ham vaqtga qarab o'zgarishi kerak, ish usullarini yangilashlari, o'quv jarayonini tashkil etishlari kerak. Boshqa yo'l yo'q.
Ta'lim davlatlarning taqdirini qanday o'zgartirganiga misol sifatida "Osiyo yo'lbarslari"deb nomlangan Singapur, Janubiy Koreya, Malayziyani keltirish mumkin. Bular iqtisodiyoti tanazzulga uchragan va mustaqillikka katta qiyinchiliklar bilan erishgan mamlakatlar edi. Vaziyatni yaxshilash uchun bu davlatlar ta'limni isloh qilishdan boshladilar.
Zamonaviy dunyoda ma'lum bir mamlakatda ilm-fan qanchalik rivojlanganligini eksport qilinadigan yuqori texnologiyalar sonidan bilib olish mumkin. Masalan, Singapurda yiliga eksport qilinadigan tovarlarning 58 foizi yuqori texnologiyalarga to'g'ri keladi. Agar biz dunyodagi o'rnimizni yanada mustahkamlamoqchi bo'lsak, unda birinchi navbatda fan va ta'limning rivojlanishiga e'tibor qaratishimiz kerak.
Qiymati ortib borayotgan resurs
Ta'lim xizmatlari bozorida raqobatbardosh mahsulot malakali kadrlar tayyorlash natijasida paydo bo'ladi. Inson kapitali-zamonaviy iqtisodiyotda qiymati o'sib borayotgan resurs.
Inson kapitalini rivojlantirish uchun biz xurofotlardan xalos bo'lishimiz kerak. Statistik ma'lumotlarga ko'ra, O'zbekistonda yiliga o'rtacha 300 mingta to'y o'tkaziladi. Ularning xarajatlari deyarli uch milliard dollarni tashkil etadi. Yuz yil oldin taniqli ma'rifatparvar Mahmudxo'ja Behbudi shunday deb yozgan edi: "to'ylarga sarflagan pulingizdan ta'lim olish uchun foydalaning!». Endi, vaqt o'zgargan bo'lsa-da, bu tendentsiyalar hali ham biz bilan davom etmoqda. Hozirgi yangilanayotgan mamlakatda buni milliy mentalitetda tuzatish juda muhimdir.
Mahmudxo'ja Behbudi davlatni boshqaradigan odamlarni ta'limga ko'proq e'tibor berishga chaqirdi. Bilim barcha sohalarda muvaffaqiyatdir va o'qimaslik nafaqat insonning o'zini, balki butun jamiyatni ham yo'q qiladi.
Fan va ta'lim masalalari doimo dolzarbdir. Taraqqiyotning hozirgi davrida yoshlarni barkamol shaxslar tarbiyalashi kerak.
O'qimishli odam begona g'oya ta'siri ostida aldanmaydi. Shunday qilib, bolalarni zamonaviy talablar darajasida tarbiyalash har birimiz uchun katta mas'uliyatdir. Bizning davrimizda yigit jismonan sog'lom va ma'naviy etuk bo'lishi, kasbga, zamonaviy texnologiyalarga ega bo'lishi kerak. Shundagina belgilangan maqsadlarga erishish mumkin bo'ladi.
Jadid yo'li biz uchun misoldir
Biror kishi unga berilgan aql va bilimlardan foydalana olishi, dunyoda paydo bo'layotgan ilmiy ixtirolardan xabardor bo'lishi va ularni amalga oshirishi kerak.
Nima uchun ba'zi mamlakatlar texnologiyani rivojlantirish markazida va oldinga siljishgan? Chunki ular oqim bilan bormadilar, balki ilmiy izlanishlarning murakkab va qiyin yo'lini tanladilar. Garchi bu yo'lda yo'qotishlar va qiyinchiliklarga duch kelgan bo'lsalar-da, ular hali ham ma'lum bir maqsad sari intilishdi.
Buyuk ma'rifatchi Mahmudxo'ja Behbudi o'z pozitsiyasiga sodiq qoldi:"faqat o'zimizni anglaganimizdan so'ng, xalqimiz ijtimoiy-siyosiy masalalarni boshqalar bilan teng ravishda hal qila oladi". Jadid ajdodlari ilm-fan rivojiga katta e'tibor berishgan. Bu haqda Toshkentda jadidizm harakatiga bag'ishlangan xalqaro konferensiyada ham so'z yuritildi.
Jadid yo'lini tanlab, biz yangi hayotga da'vo qilamiz. Mamlakatni rivojlantirish uchun birinchi navbatda odamlarning ongi va tafakkurini mustahkamlash kerak. Va bu ma'rifat yo'lidir.
Tarix bizning o'qituvchimiz. U biz nima to'g'ri qilganimizni va nima noto'g'ri qilganimizni ko'rsatadi. Agar bugungi kunda ta'lim sohasi o'zgarmasa, kelajak beqaror bo'lib qolishi mumkin. Shuning uchun bu masala davlat darajasida ko'tariladi.
Ta'lim va amaliyotning uyg'unligi
Mustaqillikning boshidanoq biz ta'limga alohida e'tibor qaratishimiz, kuchli kadrlar va mutaxassislarni tayyorlashimiz va qadrlashimiz kerak edi. Faqat endi biz mamlakatda taraqqiyotning asosi ilm-fan va ma'rifat ekanligini anglaymiz.
Rivojlangan mamlakatlarda o'z funktsiyalarini bajaradigan to'g'ri tashkil etilgan tizimlar va institutlar mavjud. Bizga ham ular kerak. Kelajakka ishonch zarur. Bizda pessimistik qarashlar mavjud. Ba'zi yoshlar chet elga ketish kerak deb o'ylashadi va hamma narsa yaxshi bo'ladi. Bunday vaziyatni faqat yaxshi tashkil etilgan ta'lim tizimi yordamida tuzatish mumkin.
Oilada va maktabda bolaning rivojlanishiga bo'lgan munosabatni o'zgartirish muhimdir. Ota-onalar, o'qituvchilar va murabbiylar har bir bolada shaxsiyatni ko'rishlari kerak. Ushbu talabdan kelib chiqib, biz bolalarni mustaqil va chuqur fikrlaydigan mukammal shaxslar sifatida tarbiyalashimiz kerak. Bu ta'lim va tarbiya jarayonlarining yaqin aloqasini talab qiladi.
Hozirgi vaqtda ta'lim tizimida tub islohotlar amalga oshirilmoqda. Prezident va ijodiy maktablar, matematika, kimyo, biologiya fanlariga ixtisoslashgan maktablar ochilmoqda, bu butunlay yangi tizim. Yoshlarga axborot texnologiyalarini o'rgatish bo'yicha tashkilotlar soni ko'paymoqda. Ushbu ishning birinchi mevalari allaqachon ko'rinib turibdi. AQSh, Fransiya, Germaniya, Buyuk Britaniya, Janubiy Koreyaning yetakchi universitetlarida grant asosida tahsil olayotgan yigit-qizlar soni ortib bormoqda. Yoshlarni qo'llab-quvvatlash maqsadida texnoparklar qurilishi davom etmoqda. "Bir million dasturchi" loyihasi doirasida minglab yigit-qizlar kompyuter dasturlash asoslarini bepul o'rganadilar. Yoshlarning etakchilik qobiliyatini rivojlantirish, ularning faolligini oshirish, har tomonlama qo'llab-quvvatlash, shuningdek, ilg'or tajribalarni ommalashtirish uchun ko'rik-tanlovlar va musobaqalar o'tkaziladi. Bu ularning intellektual salohiyati va tashkiliy qobiliyatlarini yanada oshirishga yordam beradi.
Globallashuv sharoitida yoshlar axborot texnologiyalari bo'yicha mustahkam bilimlarga ega bo'lishlari shart.
Texnologiya innovatsiyasi-vaqt talabi
Mamlakat iqtisodiy barqarorlikka erishishi va sanoatni rivojlantirishi uchun texnologiyalarga, ayniqsa muhandislik sohasiga e'tiborni kuchaytirish kerak. Evropa mamlakatlari it sohasi, texnologiyalarni rivojlantirish orqali istiqbolli dasturlar va nazariyalarni shakllantiradilar, ularni amaliyotga keng tatbiq etishga erishadilar. Natijada, zamonaviy iqtisodiyotga asoslangan holda puxta o'ylangan qarorlarni qabul qilish uchun istiqbolli imkoniyatlar paydo bo'ladi.
Muhandislik sohasi iqtisodiyot tarmoqlari uchun zarur bo'lgan texnologik uskunalar, mashinalarni ishlab chiqarishda iqtisodiyot bilan chambarchas bog'liq.
Sohadagi innovatsiyalar mamlakatlarning eksport salohiyatini oshiradi. Respublikamizda zamonaviy iqtisodiyotni texnologik rivojlantirish, qashshoqlikni kamaytirish va inson kapitalini oshirish orqali bandlikni ta'minlashga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Xorijiy mutaxassislarni jalb qilish, maktablarning yo'nalishlari va dasturlarini ishlab chiqish, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish zarur. Shuningdek, davlat tomonidan moliyalashtiriladigan mahalliylashtirish loyihalarini amalga oshirish, sanoatni jadal rivojlantirish, muhandislarni tayyorlash jarayonida ilg'or xorijiy tajribani joriy etish zarur. Muhandislik maktablari xalqaro ta'lim dasturlari asosida zamonaviy darsliklar bilan ta'minlanishi ko'zda tutilgan. Talabalar kamida bitta chet tili bo'yicha milliy va xalqaro sertifikatlarga ega bo'ladilar. O'rta maktab o'quvchilari to'g'ridan-to'g'ri korxonada amaliyot o'tash uchun o'z mutaxassisligi bo'yicha ilmiy-tadqiqot institutlari va oliy o'quv yurtlari bo'limlariga tayinlanadi.
Davlat rahbari 700 dan ortiq kasb-hunar maktablari va kollejlarining imkoniyatlaridan samarali foydalanish zarurligini ta'kidladi. Shu asosda har bir sohada bittadan texnik maktab kasb-hunar ta'limi bo'yicha Evropa standartlarini joriy etadi. Xususan, kimyo sanoati, elektrotexnika, transport va energetika sohalaridagi nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda muhandislik maktablari tashkil etilmoqda. Muhandislarni tayyorlash bo'yicha zamonaviy o'quv yurtlari kelajakda mamlakatda texnika va texnologiyalar sohalari jadal rivojlanishiga ishonch hosil qilmoqda.
Muhandislikning tez o'sishi zamonaviy mashina va mexanizmlardan foydalanish va texnik xizmat ko'rsatish uchun malakali ishchi kuchini talab qiladi. Bu aholi bandligini ta'minlash imkoniyatlarini ochadi. Ushbu yo'nalishda oliy ta'limda ilmiy tadqiqotlarning o'rni muhim ahamiyatga ega. Shu nuqtai nazardan, intellektual salohiyatga ega mutaxassislarni tayyorlash tobora dolzarb bo'lib bormoqda.
Ilm — fan va ma'rifatga intilish, oilani hurmat qilish, axloqiy poklik, oqsoqollarni hurmat qilish, yoshlarga g'amxo'rlik qilish, qadriyatlarga sadoqat-bu eng yaxshi xususiyatlarning barchasi qadimdan xalqimizga, millatimizga xos bo'lgan. Biz ushbu bebaho merosni asrab-avaylashimiz, uni ko'paytirishimiz va keyingi avlodlarga etkazishimiz shart. Agar bugun biz yoshlarni o'qitish va tarbiyalash, ularning muammolarini hal qilish bilan shug'ullanmasak, ertaga kech bo'ladi. Axir, jamiyatning rivojlanishi fan va ma'rifatga bo'lgan munosabat bilan belgilanadi. Bu haqiqatni isbotlashni talab qilmaydi.

Наука и просвещение – двигатели прогресса в Узбекистане
Происходящие в мире события, быстроменяющаяся политика, волны взаимных противоречий требуют большего внимания вопросам науки, образования и духовности. Ибо жить в условиях прогресса могут лишь духовно зрелые, владеющие современными знаниями и любящие свою Родину. Воспитание поколения с высоким интеллектуальным уровнем и его вхождение во все звенья общества приведут к обновлению и развитию сфер.
Великий философ Конфуций был прав, когда сказал: «Невежество — самая темная ночь для человечества». Знания, наука возвышают человека, а невежество тянет на дно. Поэтому общество, которое думает о благополучном будущем, дает молодому поколению знания.
Неслучайно наши предки-джадиды считали, что первоосновой для вывода страны из неграмотности является именно просвещение.
Возведение в Узбекистане фундамента третьего Ренессанса стало реальностью. Насколько он будет прочным, зависит от молодых, которые имеют национальную гордость и высокую духовность, владеют основами современных наук, иностранными языками, секретами профессий. Значит, и школа, и вузы, и преподаватели обязаны меняться соответственно времени, должны обновить методы работы, организацию учебно-воспитательного процесса. Другого пути нет.
В качестве примера, как образование изменило судьбу государств, можно привести Сингапур, Южную Корею, Малайзию, получивших название «азиатские тигры». Это были страны, чьи экономики находились в упадке, а независимости они добились с огромными трудностями. Чтобы улучшить ситуацию, эти государства начали с реформы образования.
В современном мире о том, насколько в той или иной стране развита наука, можно узнать по количеству экспортируемых высоких технологий. Например, в Сингапуре 58 процентов экспортируемых за год товаров приходится на высокие технологии. Если мы хотим еще более укрепить свое место в мире, то должны в первую очередь обратить внимание на развитие науки и образования.
Ресурс, ценность которого растет
На рынке образовательных услуг конкурентоспособный продукт появляется в результате подготовки квалифицированных кадров. Человеческий капитал — ресурс, ценность которого в современной экономике растет.
Для развития человеческого капитала мы должны избавиться от предрассудков. По статистическим данным, в Узбекистане за год в среднем проводится 300 тысяч свадеб. Расходы на них составляют почти три миллиарда долларов. Еще сто лет назад известный просветитель Махмудходжа Бехбуди писал: «Деньги, которые тратите на свадьбы, используйте для получения образования!». Теперь же, хотя времена изменились, эти тенденции до сих пор продолжают оставаться с нами. В нынешней обновляющейся стране чрезвычайно важно исправить это в национальном менталитете.
Махмудходжа Бехбуди призывал, чтобы люди, которые управляют государством, больше уделяли внимания образованию. Знание — успех во всех сферах, а не­образованность губит не только самого человека, но и все общество.
Вопросы науки и образования всегда актуальны. В нынешний век прогресса молодые люди должны воспитываться гармонично развитыми личностями.
Образованный человек не будет обманут под влиянием чуждой идеи. Так что воспитание детей на уровне современных требований — высокая ответственность каждого из нас. Молодой человек в наше время должен быть физически здоровым и духовно зрелым, владеть профессией, современными технологиями. Только тогда можно будет достичь намеченных целей.
Путь джадидов — пример для нас
Человек должен уметь пользоваться дарованными ему умом и знаниями, быть осведомленным о появляющихся в мире научных изобретениях, претворять их в жизнь.
Почему некоторые страны находятся в центре развития техники и продвинулись вперед?  Потому что не плыли по течению, а выбрали сложный и тернистый путь научных изысканий. Хотя на этом пути и сталкивались с потерями и трудностями, все же стремились вперед к определенной цели.
Великий просветитель Махмудходжа Бехбуди оставался верен позиции: «Только осознав себя, наш народ может на равных с другими решать общественно-политические вопросы». Предки-джадиды уделяли важное внимание развитию науки. Об этом говорилось и на прошедшей в Ташкенте международной конференции, посвященной движению джадидизма.
Выбирая путь джадидов, мы претендуем на новую жизнь. Для развития страны нужно прежде всего укреплять сознание и мышление народа. И это путь просвещения.
История — наш учитель. Она показывает, что мы сделали правильно, а в чем ошибались. Если сегодня не изменится сфера образования, то будущее может стать нестабильным. Поэтому данный вопрос поднимается на уровне государства.
Гармоничность образования и практики
С самого начала независимости мы должны были особо заботиться об образовании, готовить и ценить сильные кадры и специалистов. Только теперь осознаем, что основа прогресса в стране за­ключается в науке и просвещении.
В развитых странах действуют правильно налаженные системы и институты, которые выполняют свои функции. Они нужны и нам. Необходима вера в будущее. У нас же наблюдаются пессимистичные взгляды. Некоторые молодые люди думают, что нужно уехать за границу, и все будет прекрасно. Такую ситуацию можно исправить только с помощью хорошо организованной системы образования.
Важно изменить отношение к развитию ребенка в семье и школе. Родители, учителя и наставники должны видеть в каждом ребенке личность. Исходя из этого требования мы должны воспитывать детей совершенными личностями, умеющими самостоятельно и глубоко мыслить. Это требует тесной взаимосвязи процессов обучения и воспитания.
В настоящее время осуществляются кардинальные реформы в системе образования. Открываются президентские и творческие школы, школы, специализирующиеся на отдельных предметах, — математике, химии, биологии, что является совершенно новой системой. Увеличивается количество организаций по обучению молодежи информационным технологиям. Уже видны первые плоды этой работы. Растет число юношей и девушек, обучающихся на грантовой основе в ведущих университетах США, Франции, Германии, Великобритании, Южной Кореи. С целью поддержки молодых продолжается строительство технопарков. В рамках проекта «Один миллион программистов» тысячи юношей и девушек бесплатно обучаются основам компьютерного программирования. Для развития лидерских способностей молодых людей, повышения их активности, всесторонней поддержки, а также популяризации передового опыта проводятся смотры-конкурсы и соревнования. Это способствует дальнейшему повышению их интеллектуального потенциала и организаторских способностей.
В условиях глобализации от молодежи требуется владение прочными знаниями информационных технологий.
Инновации в сфере технологий — требование времени
Для того чтобы страна добилась экономической устойчивости и могла развивать промышленность, нужно усилить внимание технологиям, особенно сфере инженерии. Страны Европы посредством IT-сферы, развития техники формируют перспективные программы и теории, добиваются их широкого внед­рения в практику. Как результат появляются перспективные возможности для принятия тщательно продуманных решений с опорой на современную экономику.
Сфера инженерии тесно связана с экономикой при выпуске технологического оборудования, машин, необходимых для отраслей экономики.
Инновации в сфере повышают экспортный потенциал стран. В нашей республике особый акцент делается на обеспечении занятости через технологическое развитие современной экономики, сокращении бедности и повышении человеческого капитала.
Необходимо привлекать зарубежных специалистов, разработать направления и программы школ, расширять промышленную кооперацию. Также необходимо реализовывать проекты локализации при финансировании государства, ускоренно развивать промышленность, внедрять передовой зарубежный опыт в процесс подготовки инженеров. Предусмотрено, что школы инженерии будут обеспечены современными учебниками на основе международных образовательных программ. Учащиеся будут получать национальные и международные сертификаты минимум по одному иностранному языку. Ученики старших классов для прохождения практики непосредственно на предприятии будут закреплены за кафедрами научно-исследовательских институтов и высших учебных заведений по своей специальности.
Главой государства обозначено, что необходимо эффективно использовать возможности более 700 профессиональных школ и колледжей. На этой основе по одному техникуму в каждой области внедряют европейские стандарты профессионального образования. В частности, совместно с престижными международными организациями в сферах химической промышленности, электротехники, транспорта и энергетики организуются инженерные школы. Современные учебные заведения по подготовке инженеров вселяют уверенность, что в будущем области техники и технологий в стране будут ускоренно развиваться.
Быстрый рост в сфере инженерии потребует квалифицированной рабочей силы для использования современных машин и механизмов и их обслуживания. Это откроет возможности для обеспечения занятости населения. В данном направлении важна роль научных исследований в высшем образовании. С этой точки зрения все более актуальной становится подготовка специалистов с интеллектуальным потенциалом.
Стремление к науке и просвещению, почитание семьи, моральная чистота, уважение к старшим, забота о младших, преданность ценностям — все эти лучшие черты издавна были присущи нашему народу, нашей нации. Мы обязаны беречь это бесценное наследие, приумножать его и передать следующим поколениям. Если сегодня не займемся обучением и воспитанием молодых людей, решением их проблем, то завтра будет поздно. Ведь развитие общества определяется отношением к науке и просвещению. Это истина, не требующая доказательств.