Пахта ҳосилдорлигини ошириш бўйича янги тизимни жорий қилиш, пахта етиштиришда илм ва инновацияларга асосланган уруғчилик, нав танлаш, ерга ишлов бериш, ўғитлаш, суғориш ишларини йўлга қўйиш орқали пахта-тўқимачилик соҳасида экспорт ҳажмлари ва даромадни ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Пахтачилик кенгаши (кейинги ўринларда – Пахтачилик кенгаши) ташкил этилсин ҳамда унинг таркиби 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Қуйидагилар Пахтачилик кенгашининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
ҳар йили ҳудудларда маҳаллий шароитларда яхши ҳосил бераётган навларни таҳлил қилиб, уларнинг супер элита ва элита уруғларини кўпайтириш бўйича илмий ташкилот ва уруғчилик корхонасини белгилаш;
ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитларига мос энг мақбул навларни ҳудудларда кўпайтириш ва экиш бўйича кластерларга топшириқлар (кўрсатмалар, буюртмалар) бериш;
тупроқ унумдорлиги, унинг кимёвий ва биологик хусусиятларининг илмий таҳлили асосида ҳудудларда қўлланилиши мумкин бўлган кимёвий ва органик ўғитлар бўйича тавсиялар бериш;
ғўза касалликлари ва ҳашаротларга қарши курашиш бўйича самарадор препаратларни қўллаш юзасидан кўрсатмалар ишлаб чиқиш ва татбиқ этиш;
кластерларга ҳудудлар тупроқ-иқлим шароитларига мос ғўза навларини экиш ва уруғларини кўпайтириш, тупроқ унумдорлигини ошириш, минерал ва органик ўғитлардан фойдаланиш ҳамда пахтачиликда сув ва ресурстежамкор технологияларни жорий этиш бўйича кўрсатмалар бериш;
хусусий секторни жалб қилган ҳолда давлат-хусусий ҳамда хусусий уруғчилик кластерларини ташкил этиш ва бу орқали рақобат муҳитини яратиш;
пахтачилик йўналишидаги илмий-тадқиқот муассасалари фаолиятини мувофиқлаштириш.
2. Қуйидагилар:
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Пахтачилик кенгашининг Регламенти 2-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Пахтачилик кенгашининг бошқарув гуруҳи таркиби 3-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Пахтачилик кенгаши фаолияти йўлга қўйиладиган 13 та туманларда амалга ошириладиган чора-тадбирлар режаси 4-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Пахтачилик кенгаши фаолияти йўлга қўйиладиган 13 та туманларда амалга ошириладиган пахтачилик йўналишидаги лойиҳалар рўйхати 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 25 мартдаги “Пахта майдонларида тупроқ унумдорлигини ва ҳосилдорликни ошириш, суғоришнинг янги технологияларини жорий этишни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–179-сон қарорига асосан:
2022-2023 йилларда пахта майдонларида тупроқ унумдорлигини ошириш ва экологик ҳолатни яхшилаш учун субсидия ажратиш тажрибаси синовдан ўтказиладиган 13 та туманлар рўйхати тасдиқланганлиги;
2022-2023 йилларда синов тариқасида тупроқ унумдорлиги ва пахта ҳосилдорлигини ошириш, илмий асосланган алмашлаб экишни ва суғоришнинг янги технологияларини жорий этиш учун Давлат бюджети ҳисобидан ҳар бир гектар майдонга бир миллион сўмдан субсидия ажратилиши маълумот учун қабул қилинсин.
Белгилансинки, Пахтачилик кенгаши ўзига юклатилган вазифаларни дастлаб синов тариқасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 25 мартдаги “Пахта майдонларида тупроқ унумдорлигини ва ҳосилдорликни ошириш, суғоришнинг янги технологияларини жорий этишни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–179-сон қарорига 1-иловада назарда тутилган 13 та туманларда амалга оширади.
4. Пахтачилик кенгаши бир ҳафта муддатда пахта етиштиришда илм ва инновацияларга асосланган уруғчилик, нав танлаш, ерга ишлов бериш, ўғитлаш, суғориш ишлари ташкил этиладиган 13 та туманларнинг ҳар бири бўйича ишчи гуруҳлари таркибларини тасдиқласин.
Белгилансинки, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ҳамда вилоят ҳокимлари 13 та туманлар ишчи гуруҳлари фаолиятининг самарали ташкил этилишига шахсан жавобгар ҳисобланади.
5. Пахта ҳосилдорлигини оширишнинг қуйидагиларни назарда тутувчи янги тартиби жорий қилинсин:
а) туман ишчи гуруҳлари пахта экилган майдонларда жойига чиққан ҳолда таҳлиллар асосида уруғчилик, нав танлаш, ерга ишлов бериш, биостимуляторларни қўллаш, ўғитлаш, ғўза касалликлари ва зараркунандаларига қарши курашиш ҳамда самарали суғориш бўйича ҳудуднинг тупроқ-иқлим шароитига мос таклифларни Пахтачилик кенгаши бошқарув гуруҳига тақдим қилади;
б) Пахтачилик кенгаши бошқарув гуруҳи тақдим этилган таклифларни таҳлил қилиб умумлаштирган ҳолда Пахтачилик кенгашига тақдим қилади;
в) Пахтачилик кенгаши:
ҳудудда экилган пахта навларининг ҳудуднинг тупроқ-иқлим шароитларига мос мақбулини танлаш, шунингдек, агротехник тадбирларнинг тўғри амалга оширилишини таъминлаш;
пахта экилган майдонлардаги тупроқнинг унумдорлигини ошириш ва самарали ер тайёрлашни ташкил қилиш;
пахта экилган майдонларда органик ва минерал ўғитларнинг қўлланилишини яхшилаш;
пахта экилган майдонларда ғўза касалликлари ва зараркунандаларига қарши курашиш бўйича замонавий технологияларни жорий қилиш;
пахта экилган майдонларда замонавий биостимуляторларни қўллаш;
пахта етиштириш жараёнида самарали суғориш тизимини ва тежамкор технологияларни жорий қилиш бўйича қарорлар қабул қилади;
г) Пахтачилик кенгашининг унга юклатилган вазифаларга асосан ўз ваколатлари доирасида қабул қилган қарорлари мажбурий ҳисобланади;
д) Пахтачилик кенгаши фаолиятини ташкил этиш бўйича:
Пахтачилик кенгаши раиси (И.Ю.Абдурахмонов) кенгашга юклатилган вазифалар ижроси юзасидан ҳар ойда Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот беради;
Пахтачилик кенгаши раисига маҳаллий ва хорижий малакали мутахассисларни жалб этиш ваколати берилади;
Пахтачилик кенгаши ва унинг бошқарув гуруҳи аъзоларига ҳамда Пахтачилик кенгаши фаолияти йўлга қўйиладиган 13 та туманлар ишчи гуруҳлари аъзоларига 6-иловага мувофиқ миқдорларда иш ҳақи тўланади. Бунда тўловлар Инновацион ривожланиш вазирлиги билан тузиладиган меҳнат шартномалари асосида амалга оширилади;
маҳаллий ва хорижий малакали мутахассислар меҳнатига ҳақ тўлаш муайян ишни бажариш учун тузиладиган меҳнат шартномаларига асосан мутахассислар билан келишилган миқдорларда амалга оширилади.
6. Инновацион ривожланиш вазирлигига жорий йил якунига қадар “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси (И.Ҳайдаров) Уюшманинг тўқимачилик ва тикув-трикотаж соҳасини ривожлантириш жамғармаси ҳисобидан 10 миллиард сўм ҳамда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев) Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ва озиқ-овқат таъминоти жамғармаси ҳисобидан 10 миллиард сўм ажратсин.
Бунда мазкур бандда назарда тутилган маблағлар Пахтачилик кенгаши ва унинг бошқарув гуруҳи аъзолари ҳамда 13 та туманлар ишчи гуруҳлари аъзоларига иш ҳақи тўлаш, шунингдек, Пахтачилик кенгашига маҳаллий ва хорижий малакали мутахассисларни жалб этиш харажатларини қоплашга йўналтирилади.
7. Ушбу қарорда белгиланган чора-тадбирларнинг самарали ва ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш мақсадида:
а) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ҳамда вилоятлар ҳокимлари 13 та туманлар ишчи гуруҳлари фаолиятининг самарали ташкил этилишига кўмаклашсин;
б) “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси (И.Ҳайдаров) Уюшманинг тўқимачилик ва тикув-трикотаж соҳасини ривожлантириш жамғармаси ҳамда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев) Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ва озиқ-овқат таъминоти жамғармаси ҳисобидан мазкур қарорга асосан Инновацион ривожланиш вазирлигига маблағлар ўтказиб берилишини таъминласин;
в) Пахтачилик кенгаши раиси И.Ю. Абдурахмонов:
Пахтачилик кенгаши ва унинг бошқарув гуруҳи аъзолари ҳамда 13 та туманлар ишчи гуруҳлари аъзоларига иш ҳақи ўз вақтида ва тўлиқ миқдорда тўланишини таъминласин;
13 та туманларда амалга оширилган ижобий натижалар асосида мазкур тажрибани республиканинг бошқа ҳудудларида жорий қилиш чораларини кўрсин.
8. Давлат активларини бошқариш агентлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги ва “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмасининг “Пахтасаноат илмий маркази” акциядорлик жамияти (кейинги ўринларда – Марказ) фаолиятини такомиллаштиришга қаратилган қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
Марказни Пахтачилик кенгашининг илмий-тадқиқот органи этиб белгилаш;
Пахтачилик кенгашининг соҳага доир кўрсатма ва тавсияларига асосан Марказ фаолиятини такомиллаштириб бориш;
Пахтачилик кенгаши раисини Марказ Кузатув кенгаши таркибига киритиш.
Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Марказ фаолиятини ташкил этиш ва молиялаштириш юзасидан тегишли қарор қабул қилсин.
9. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги (А.Ходжаев), Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (А.Хаджаев), Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги (А.Кўчимов) Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Абдурахмонов) билан биргаликда мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти ҳамда мақсад ва вазифаларининг оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилишини таъминласин.
10. Инновацион ривожланиш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб инновацион ривожланиш вазири И.Ю.Абдурахмонов, қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А.Ходжаев белгилансин.
Мазкур қарор ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Бош вазир ўринбосари С.У.Умурзаков зиммасига юклансин.

В целях увеличения объемов экспорта и доходов в хлопково-текстильной отрасли путем внедрения новой системы повышения урожайности хлопчатника и налаживания основанных на науке и инновациях работ по семеноводству, выбору сортов, обработке, удобрению и орошению земли в процессе выращивания хлопчатника:
1. Образовать Совет по хлопководству при Президенте Республики Узбекистан (далее – Совет по хлопководству) и утвердить его состав согласно приложению № 1.
Определить основными задачами Совета по хлопководству:
проведение в районах ежегодного анализа сортов, дающих хорошие урожаи в местных условиях, определение научных организаций и семеноводческих предприятий для размножения их суперэлитных и элитных семян;
предоставление поручений (указаний, заказов) кластерам по размножению и посеву наиболее оптимальных сортов, соответствующих почвенно-климатическим условиям районов;
предоставление рекомендаций по химическим и органическим удобрениям, пригодным для использования в районах, основанных на научном анализе плодородия почвы, ее химических и биологических свойств;
разработку и применение указаний по использованию эффективных препаратов борьбы с болезнями и вредителями хлопчатника;
предоставление указаний кластерам по посеву и размножению семян сортов хлопчатника, соответствующих почвенно-климатическим условиям районов, повышению плодородия почвы, использованию минеральных и органических удобрений, а также внедрению водо- и ресурсосберегающих технологий в хлопководство;
создание государственно-частных и частных семеноводческих кластеров с привлечением частного сектора и формирование таким путем конкурентной среды;
координацию деятельности научно-исследовательских учреждений в сфере хлопководства.
Регламент Совета по хлопководству при Президенте Республики Узбекистан согласно приложению № 2;
Состав Управляющей группы Совета по хлопководству при Президенте Республики Узбекистан согласно приложению № 3;
План мер, реализуемых в 13 районах, в которых организуется деятельность Совета по хлопководству при Президенте Республики Узбекистан, согласно приложению № 4;
Перечень проектов в сфере хлопководства, реализуемых в 13 районах, в которых организуется деятельность Совета по хлопководству при Президенте Республики Узбекистан, согласно приложению № 5.
3. Принять к сведению, что на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 25 марта 2022 года № ПП-179 «О мерах по повышению плодородия почвы и урожайности, поддержке внедрения новых технологий орошения на хлопковых площадях»:
утвержден перечень 13 районов, в которых апробируется практика выделения субсидий на повышение плодородия почвы и улучшение экологического состояния хлопковых площадей в 2022–2023 годах;
из Государственного бюджета на повышение плодородия почвы и урожайности хлопчатника, внедрение новых технологий научно обоснованного севооборота и орошения выделяются в порядке эксперимента субсидии в размере одного миллиона сумов на каждый гектар площади в 2022–2023 годах.
Установить, что в порядке эксперимента Совет по хлопководству осуществляет возложенные на него задачи первоначально в 13 районах, указанных в приложении №1 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 25 марта 2022 года № ПП-179 «О мерах по повышению плодородия почвы и урожайности, поддержке внедрения новых технологий орошения на хлопковых площадях».
4. Совету по хлопководству в недельный срок утвердить составы территориальных рабочих групп по каждому из 13 районов, в которых организуются основанные на науке и инновациях работы по семеноводству, выбору сортов, обработке, удобрению и орошению земли в процессе выращивания хлопка.
Возложить на Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию деятельности территориальных рабочих групп 13 районов.
5. Внедрить новый порядок повышения урожайности хлопчатника, в соответствии с которым:
а) территориальные рабочие группы районов выходят на места на площади посева хлопчатника и представляют Управляющей группе Совета по хлопководству основанные на анализе и соответствующие почвенно-климатическим условиям районов предложения по семеноводству, выбору сортов, обработке земли, применению биостимуляторов, удобрению, борьбе с болезнями и вредителями хлопчатника и эффективному орошению;
б) Управляющая группа Совета по хлопководству анализирует, обобщает и вносит представленные предложения в Совет по хлопководству;
в) Совет по хлопководству принимает решения по:
выбору наиболее оптимальных и соответствующих почвенно-климатическим условиям районов сортов хлопчатника, засеянного в районах, а также обеспечению надлежащего проведения агротехнических мероприятий;
повышению плодородия почвы площадей, засеянных хлопчатником, и организации эффективной подготовки земли;
улучшению использования органических и минеральных удобрений на площадях, засеянных хлопчатником;
внедрению современных технологий борьбы с болезнями и вредителями на площадях, засеянных хлопчатником;
использованию современных биостимуляторов на площадях, засеянных хлопчатником;
внедрению эффективной системы орошения и сберегающих технологий в выращивание хлопчатника;
г) решения Совета по хлопководству, принятые в рамках возложенных на него задач и предоставленных полномочий, являются обязательными;
д) по организации деятельности Совета по хлопководству:
председатель Совета по хлопководству (И.Ю. Абдурахмонов) ежемесячно информирует Президента Республики Узбекистан о ходе исполнения задач, возложенных на Совет;
председателю Совета по хлопководству предоставляется право привлечения отечественных и зарубежных квалифицированных специалистов;
ежемесячная заработная плата членов Совета по хлопководству, его Управляющей группы, а также территориальных рабочих групп 13 районов, в которых организуется деятельность Совета по хлопководству, устанавливается в размерах в соответствии с приложением №6. При этом заработная плата выплачивается на основании трудового договора, заключаемого с Министерством инновационного развития;
оплата труда квалифицированных отечественных и зарубежных специалистов производится на основании трудового договора, заключаемого для выполнения определенной работы, в размере, согласованном со специалистами.
6. Ассоциации «Узтекстильпром» (И.Хайдаров) и Министерству сельского хозяйства (Ж.Ходжаев) в срок до конца текущего года выделить Министерству инновационного развития 10 миллиардов сумов из Фонда развития текстильной и швейно-трикотажной сферы Ассоциации «Узтекстильпром» и 10 миллиардов сумов из Фонда развития сельского хозяйства и продовольственного обеспечения соответственно.
При этом средства, предусмотренные настоящим пунктом, направляются на выплату заработной платы членам Совета по хлопководству, его Управляющей группы, территориальных рабочих групп 13 районов, а также покрытие расходов на привлечение в Совет по хлопководству отечественных и зарубежных квалифицированных специалистов.
7. В целях обеспечения эффективной и своевременной реализации мер, определенных настоящим постановлением:
а) Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимам областей оказывать содействие в эффективной организации деятельности территориальных рабочих групп 13 районов;
б) Ассоциации «Узтекстильпром» (И.Хайдаров) и Министерству сельского хозяйства (Ж.Ходжаев) на основании настоящего постановления обеспечить перечисление средств Министерству инновационного развития соответственно из Фонда развития текстильной и швейно-трикотажной сферы и Фонда развития сельского хозяйства и продовольственного обеспечения;
в) председателю Совета по хлопководству Абдурахмонову И.Ю.:
обеспечить своевременную выплату заработной платы членам Совета по хлопководству, его Управляющей группы, а также территориальных рабочих групп 13 районов в полном размере;
на основе положительных результатов, достигнутых в 13 районах, принять меры по внедрению данной практики в других районах республики.
8. Согласиться с предложениями Агентства по управлению государственными активами, Министерства инновационного развития и Ассоциации «Узтекстильпром», направленными на совершенствование деятельности Акционерного общества «Пахтасаноат илмий маркази» (далее – Центр), предусматривающими:
определение Центра научно-исследовательским органом Совета по хлопководству;
совершенствование деятельности Центра в соответствии с указаниями и рекомендациями в сфере хлопководства Совета по хлопководству;
включение председателя Совета по хлопководству в состав членов Наблюдательного совета Центра.
Кабинету Министров в месячный срок принять соответствующее постановление по организации деятельности и финансированию Центра.
9. Агентству информации и массовых коммуникаций (А. Ходжаев), Национальной телерадиокомпании Узбекистана (А. Хаджаев) и Национальному информационному агентству Узбекистана (А. Кучимов) совместно с Министерством инновационного развития (И. Абдурахмонов) обеспечить широкое освещение сути и содержания, а также целей и задач настоящего постановления в средствах массовой информации.
10. Министерству инновационного развития совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
11. Возложить на министра инновационного развития Абдурахмонова И.Ю. и министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Умурзакова С.У.