Toshkent xalqaro investitsiya forumiga tayyorgarlik bo‘yicha axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 29-aprel kuni III Toshkent xalqaro investitsiya forumiga tayyorgarlik bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Ushbu anjumanning nufuzi va ko‘lami tobora oshib bormoqda. 2022-yilda o‘tgan ilk forumga 56 mamlakatdan mingdan ziyod xorijiy mehmonlar kelgan bo‘lsa, bu yil 84 ta davlatdan qariyb 2 ming 500 kishi qatnashishi kutilmoqda. Ular orasida hukumat vakillari, yirik kompaniyalar rahbarlari, BMT, YETTB, OPЕK, SHHT kabi xalqaro tashkilotlardan yuqori martabali mehmonlar bor.
Shu bois forumga puxta tayyorgarlik ko‘rish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining farmoyishi qabul qilindi. Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tomonidan tegishli vazirliklar bilan hamkorlikda barcha tashkiliy chora-tadbirlar ko‘rildi.
Forum mamlakatimizning iqtisodiy imkoniyatlarini ko‘rsatish hamda o‘zaro manfaatli loyihalarni kelishish uchun qulay maydondir. Shu bois uning doirasidagi tadbirlar, muhokama qilinadigan masalalar ko‘p. Jumladan, sho‘ba majlislari, davra suhbatlari, taqdimotlar, hukumatlararo komissiya yig‘ilishlari kabi 40 dan ortiq tadbirlar rejalashtirilgan. Shuningdek, yurtimizdagi qator loyihalarni ishga tushirish marosimi ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari forumni yuqori darajada tashkillashtirish, har bir tarmoq va hududning investitsiyaviy salohiyatini to‘la namoyon etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
3 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xorijiy investorlar kengashining ikkinchi yalpi majlisi ham o‘tkaziladi.
Ma’lumki, ushbu kengash jahon tajribasi va amaliyotlariga tayangan holda, O‘zbekiston hukumatiga mamlakatni investitsiyaviy, sanoat-texnologik va innovatsion rivojlantirishning eng muhim yo‘nalishlari bo‘yicha maslahatlar beradi. Bu galgi majlisda ham mamlakatimizda investitsiya muhitini yaxshilash va istiqbolli loyihalarni amalga oshirishga doir dolzarb masalalar ko‘rib chiqiladi.

Доложено о подготовке к Ташкентскому международному инвестиционному форуму
Президент Шавкат Мирзиёев 29 апреля ознакомился с презентацией о ходе подготовки к III Ташкентскому международному инвестиционному форуму.
Престиж и масштаб этого мероприятия продолжают расти. Если на первый форум в 2022 году приехали более тысячи иностранных гостей из 56 стран, то в этом году ожидается участие почти 2,5 тысячи человек из 84 стран. Среди них будут представители правительств, руководители крупных компаний, а также высокие гости из международных организаций, таких как ООН, ЕБРР, ОПЕК, ШОС.
В соответствии с распоряжением Кабинета Министров Республики Узбекистан проведена тщательная подготовка к форуму. Министерство инвестиций, промышленности и торговли совместно с соответствующими министерствами приняло все необходимые организационные меры.
Форум является удобной площадкой для демонстрации экономических возможностей нашей страны и заключения взаимовыгодных соглашений. Программа форума включает более 40 мероприятий, в том числе секционные заседания, круглые столы, презентации и заседания межправительственных комиссий. Также предусмотрена церемония запуска ряда проектов в нашей стране.
Глава нашего государства дал указания по обеспечению высокого уровня организации форума и полномасштабной демонстрации инвестиционного потенциала каждой отрасли и региона.
Кроме того, 3 мая состоится вторая пленарная сессия Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан.
Как известно, совет на основе мирового опыта и передовых практик дает правительству Узбекистана рекомендации по наиболее важным направлениям инвестиционного, промышленно-технологического и инновационного развития страны. На предстоящем заседании также будут рассмотрены актуальные вопросы улучшения инвестиционного климата и реализации перспективных проектов.