Nukusda mintaqaning ekologik muammolarini hal qilishga bag'ishlangan "Orolbo'yi yaxshi niyat elchilari" xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi bo'lib o'tdi.
Tadbirda ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi, Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesi, Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o'zgarishini o'rganish universiteti ("Green University"), Orolbo'yi xalqaro innovatsion markazi, Gidrometeorologiya ilmiy-tadqiqot instituti, o'rmon xo'jaligi ilmiy-tadqiqot instituti, atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti, O'zbekiston Respublikasi fanlar akademiyasi botanika instituti, Ommaviy axborot vositalari. Konferensiya ishida Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ), BMTTD va boshqa xalqaro tashkilotlar ekspertlari ishtirok etmoqda.
— Atrof-muhitning ifloslanishi, iqlim o'zgarishi va tabiiy resurslardan samarasiz foydalanish bilan bog'liq zamonaviy global muammolar barqaror rivojlanishga e'tibor qaratishni, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida yangi formatdagi mutaxassislar va mutaxassislarni tayyorlashni, muammolarni hal qilishda innovatsion yondashuvlarni joriy etishni talab qilmoqda, - dedi ekologiya vazirining o'rinbosari Jusipbek Kazbekov. -Ushbu jarayonda Nukusda ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiatdan foydalanish va barqaror rivojlanish sohasidagi milliy, mintaqaviy va xalqaro innovatsion tizimlarni qo'llab-quvvatlash uchun yangi bilimlarni qo'llash va fanlararo tadqiqotlar olib borishga qaratilgan "Orolbo'yi yaxshi niyat elchilari" xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi muhim o'rin tutadi.
Konferensiya doirasida ishtirokchilar Orolbo'yi mintaqasida olib borilayotgan ishlar, Orol dengizining qurigan tubini o'rmonlashning roli va ahamiyati, Amudaryo daryosining quyi oqimi suvlari muammolari va ularni hal qilish yo'llari, Orolbo'yi mintaqasining muhofaza etiladigan hududlarida barqaror turizmni rivojlantirish istiqbollari haqida ma'ruzalar bilan tanishdilar.
- Prezident Shavkat Mirziyoyev bu yil Orol dengizining qurigan tubiga 100 ming gektar o'rmon ekish vazifasini qo'ydi. Biz allaqachon 156 ming gektar maydonni yaratdik, ularning bir qismi aviatsiya yordamida urug'larni ekish orqali amalga oshirildi. Orolbo'yi iqlimiga chidamli ekinlarni ekish faol olib borilmoqda. Shuningdek, biz ko'chatlar va em — xashak o'simliklarini etishtirish bo'yicha xalqaro markaz yaratishni rejalashtirmoqdamiz", dedi o'rmon xo'jaligi ilmiy-tadqiqot instituti laboratoriya mudiri, qishloq xo'jaligi fanlari doktori Zinoviy Novitskiy. - Qoraqalpog'istonda yangi yo'nalish-asalarichilikni rivojlantirmoqdamiz. Bizning mutaxassislarimiz allaqachon tamarixdan ikki ming gektardan ortiq plantatsiyalarni yaratdilar, ularning bir gektaridan gullash davrida 50 kilogramm asal tayyorlash mumkin.
Ma'ruzachilar ushbu yo'nalishda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarga yuqori baho berishdi. 2018-2023 yillar davomida Orol dengizining tubiga 1,73 million gektar o'rmon ekilganligi qayd etildi. Shunday qilib, 17 ming kvadrat kilometr cho'l qum zonasini obodonlashtirish uchun noyob imkoniyat yaratildi. 2024 yilda bu yerda umumiy maydoni 200 ming gektargacha bo'lgan o'rmonlarni barpo etish rejalashtirilgan.

«Послы доброй воли Приаралья» собрались в Нукусе
В Нукусе прошла Международная научно-практическая конференция «Послы доброй воли Приаралья», посвященная решению экологических проблем региона.
Мероприятие собрало представителей Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата («Green University»), Международного инновационного центра Приаралья, НИИ гидрометеорологии, НИИ лесного хозяйства, НИИ окружающей среды и природоохранных технологий, Института ботаники АН РУз, профильных вузов, СМИ. В работе конференции принимают участие эксперты Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ), ПРООН и других международных организаций.
— Современные глобальные проблемы, связанные с загрязнением окружающей среды, изменением климата и неэффективным использованием природных ресурсов, требуют сосредоточения внимания на устойчивом развитии, подготовке специалистов и экспертов нового формата в области экологии и охраны окружающей среды, внедрения инновационных подходов к решению проблем, — отметил заместитель министра экологии Жусипбек Казбеков. — Важное место в данном процессе отведено проводимой в Нукусе Международной научно-практической конференции «Послы доброй воли Приаралья», направленной на применение новых знаний и проведение междисциплинарных исследований для поддержки национальных, региональных и международных инновационных систем в области экологии, охраны окружающей среды, природопользования и устойчивого развития в этом регионе.
В рамках конференции участники ознакомились с докладами о проводимой работе в регионе Приаралья, роли и значении облесения осушенного дна Аральского моря, проблемах воды нижнего течения реки Амударьи и путях их решения, перспективах развития устойчивого туризма на охраняемых территориях региона Приаралья.
— Президент Шавкат Мирзиёев поставил задачу посадить в этом году на осушенном дне Аральского моря 100 тысяч гектаров лесов. Мы уже создали 156 тысяч гектаров, часть из которых осуществлена путем посева семян с помощью авиации. Активно проводится посадка культур, устойчивых к климату Приаралья. Также планируем создать Международный центр по выращиванию сеянцев и кормовых рас­тений, — рассказал заведующий лабораторией НИИ лесного хозяйства доктор сельскохозяйственных наук Зиновий Новицкий. — В Каракалпакстане развиваем новое направление — пчеловодство. Нашими специалистами уже создано более двух тысяч гектаров насаждений из тамарикса, с одного гектара которого в период цветения можно заготовить 50 килограммов меда.
Выступившими дана высокая оценка реа­лизуемых в данном направлении мер. Отмечалось, что в течение 2018—2023 годов на дне Аральского моря высажено 1,73 миллиона гектаров лесов. Тем самым создана уникальная возможность для озеленения 17 тысяч квадратных километров пустынной песчаной зоны. В 2024 году здесь планируется заложить леса общей площадью до 200 тысяч гектаров.