Халқимизнинг Иккинчи жаҳон уруши давридаги жасорати ва фашизм устидан қозонилган ғалабага қўшган ҳиссаси беқиёс. Бутун бутун дунё буни яхши билади ҳамда эътироф этади. Бу йўлда қанчадан-қанча аждодларимиз қурбон бўлган, бир қисми эса қаҳрамон сифатида уйига қайтган. Яна қанча бобо ва момоларимиз фронтдагидан кам бўлмаган шароитда меҳнат қилган.
Шу маънода, бугун ушбу ватандошларимизнинг сўнмас хотирасини ёд этиб, уларнинг руҳи покларига ҳурмат бажо келтириш биз учун ҳам қарз, ҳам фарздир. Зеро, бугунги ёруғ, мусаффо осмонимиз софлигини, тинч ва осуда ҳаётимизни таъминлаш учун букилмас ирода ва жасорат намунасини кўрсатган, Ватан учун жон фидо қилган жасур боболаримиз матонатини ҳеч қачон унутиб бўлмайди.
Уруш даври мусибатларини бошидан кечирган юртдошларимизнинг хотираларидан маълум бўлишича, одамлар ўша вақтларда совет режимини ҳимоя қилиш зарурияти ҳақида кам ўйлаган. Аксинча, халқимизнинг аксарият қисми мустабид тузумни қораларди. Нега деганда, халқимиз Туркистон мухторияти қонга ботирилиши, истиқлолчилик ҳаракатининг зўравонлик билан бостирилиши ва диний эътиқод учун таъқиб қилинганини ҳали эсдан чиқармаган эди. Қолаверса, жамоалаштиришнинг “сталинча” зўравонлик билан амалга оширилиши натижасида юз берган жиноятлар, мустабид тузумнинг оммавий қатағонларидан қолган яралар ҳали битмаганди. Шунга қарамасдан халқимизнинг фашизмга бўлган кучли нафрати мустабид тузум етказган ғам-аламни орқа ўринга суриб қўйди ва у душманга қарши отланди.
Айтиш жоизки, янги Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёевнинг бевосита раҳбарлигида Иккинчи жаҳон уруши йилларида жасорат ва матонат, меҳр ва мурувват каби инсонийликнинг юксак намунасини кўрсатган халқимизнинг буюк Ғалабага қўшган муносиб ҳиссаси билан боғлиқ муқаддас хотирани сақлаб қолиш борасида улкан ишлар амалга оширилмоқда.
Аввало, давлат раҳбарининг ташаббуси билан Иккинчи жаҳон уруши йилларидаги тарихимизни ўрганишда том маънода янги давр бошланди. Масалан, 2020 йилгача уруш бошланган пайтда юртимиз аҳолиси 6 миллион 551 минг кишини ташкил этган ва уларнинг 1 миллион 500 мингга яқини урушда қатнашган, деб ҳисобланар эди. Аммо жаҳон архивлари ўрганилиб, янги топилган маълумотлар таҳлил қилинганда эса Ўзбекистондан 1 миллион 951 минга яқин киши урушга сафарбар этилгани аниқланди. Демак, ҳар уч нафар ўзбекистонликдан биттаси қўлига қурол олиб, фашизмга қарши жанг қилган. Демак, 451 минг нафар юртдошларимизнинг номлари ва тақдири шунча йиллар давомида эътибордан четда қолиб келган.
Бундан ташқари, илгари 396 минг нафар Ўзбекистон фуқароси урушда ҳалок бўлган, деб айтиларди. Аслида, бу рақам 538 мингдан зиёд бўлган, 158 мингдан кўпроғи бедарак йўқолган.
Урушдан қорахат келганларга аза очилган бўлса, бедарак кетган аскарлар яқинларининг мусибати ундан ҳам оғирроқ кечган. Улар дараги чиқмаган аскар ўғли, турмуш ўртоғи ва отасини бир умр кутган, йиллаб излашган.
Бедарак кетганлар орасида 101 аскарнинг тақдири айниқса, бошқача кечган. Улар 1941 йилда урушнинг дастлабки ҳафталарида Смоленск остонасида асирга олинган ва нацистлар томонидан оккупация қилинган Нидерландияга пропаганда мақсадларида жўнатилган.
Дастлабки уч кунда ўзбекларни лагерда овқатсиз, очиқ осмон остида, симтикан билан ўралган ҳудудда сақлашган. Мақсад — бир бурда нон учун бир-бирининг гўштини еган одамлар ҳолати тасвирга олиниб, ундан пропаганда воситасида фойдаланиш эди. Лекин 101 ватандошимиз нацистларнинг бу режасини чиппакка чиқаради. Улар немислар кутгандай нон учун бир-бирини ўлдириш даражасига бормади, уч кун туз тотмаган бўлишса-да, бир-бирини қўллаб-қувватлади.
Хуллас, матонатли бу аскарларнинг 24 нафари 1941 йилнинг қаҳратон қишидан чиқолмай очлик ва касалликдан ҳалок бўлади, қолган 77 нафари 1942 йил 9 апрелда отиб ташланади.
Олиб борилган илмий изланишлар натижасида орден ва медаллар билан мукофотланган Ўзбекистон вакиллари сони бўйича ҳам ойдинлик киритилди. Илгари бу кўрсаткич 120 минг нафар, деб қайд этилар эди. Янги маълумотларга асосан, Иккинчи жаҳон урушида 200 мингдан зиёд аскар ва офицерларимиз жанговар давлат мукофотлари билан тақдирлангани аниқланди.
Шу ўринда, Совет иттифоқи қаҳрамон бўлган биргина ўзбек ўғлонининг Иккинчи жаҳон урушида кўрсатган матонати тўғрисида тўхталмоқчимиз.
Гап шундаки, Беларуснинг Могилёв туманига қарашли Дашковка қишлоғи ҳудудидан Днепр дарёсини кечиб ўтиш бу ерда жойлашган 385-ўқчи дивизия учун ҳаёт-мамот масаласини ҳал қиладиган энг муҳим операция сифатида алоҳида аҳамият касб этар эди. Ўзбек фарзанди Шоди Шоимов махсус гуруҳ билан биринчилардан бўлиб ташаббус кўрсатади.
Дарёнинг нариги қирғоғидаги душманга сув сатҳи аниқ кўриниб турар, кечувга тушганларни қириб ташлаши аниқ эди. Шундай бўлса-да, Шоди Шоимов ва унинг гуруҳи душман томонидан ёғдирилган ўқ ёмғирлари ичида нариги қирғоққа сузиб ўтади.
Ўзбек ўғлони фашист билан юзма-юз бўлди, яқин масофада туриб жанг қилди ва ўзини босқинчилар хандиғига ташлади. Душман билан кечган қўл жангида паҳлавон ўзбек фарзанди 13 фашистни ўлдиради. 1944 йил 27 июнь куни Днепрнинг ўнг қирғоғида ўрнашган газандалар издиҳоми тор-мор этилади. Дивизия аскарларига Днепрни кечиб ўтиш учун енгиллик туғилади. Бироқ Ш. Шоимов душман билан кечган аёвсиз қўл жангида оғир яраланади ва эртаси куни 28 июнда жароҳати туфайли ҳалок бўлади. У ўшанда бор йўғи 18 ёшда эди...
Эътибор беринг, у 18 ёшида Совет иттифоқи қаҳрамони бўлди. Ўзидан бир донагина сурат ҳам қолдирмаган, лекин жасоратни абадиятга муҳрлаган ўзбек ўғлони Шоди Шоимовнинг бюстини тиклашда синглиси Тиловатнинг расмидан фойдаланилади. Ўша сурат ҳозир Беларуснинг Дашковкадаги музейида сақланмоқда.
Шунингдек, 24 ёшида Совет иттифоқи қаҳрамони бўлган Қўчқор Турдиев, генерал Собир Раҳимов, Зебо Ғаниева, Мамадали Топиволдиев, Аҳмаджон Шукуров ва бошқа кўплаб ватандошларимизнинг жасоратлари ҳам алоҳида эътирофга лойиқдир.
Иккинчи жаҳон урушида бевосита жанговар ҳаракатларда аёллар ҳам қатнашган. Давлат мудофаа қўмитаси урушнинг илк кунларидан бошлаб аёлларни ҳам урушга юбориш борасида бир қатор қарорлар қабул қилган. Гарчи, аввалига фронтга бориш ихтиёрий бўлган бўлса-да, 1942 йил баҳоридан бошлаб ҳаракатдаги қўшин сафига аёлларни оммавий равишда сафарбар этиш бўйича бир тўхтамга келингани маълум.
Ўзбекистондан 4 минг 555 нафар аёл урушда қатнашган, уларнинг орасида алоқачи, учувчи, мерган, зенитчи, тиббий ходим ва разведкачилар бор эди.
Урушнинг бошланғич даврининг энг мураккаб вазифаларидан бири иқтисодиётни ҳарбий изга солиш бўлган. Бу масъулиятли вазифани СССРнинг қарийб 40 фоиз аҳолиси истиқомат қиладиган, кўмирнинг 63 фоизи қазиб олинадиган, пўлатнинг 50 фоизи ишлаб чиқариладиган, доннинг 38 фоизи етиштириладиган, айниқса, кўпгина мудофаа корхоналари жойлашган ҳудудни фашистлар босиб олган бир пайтда ҳал қилиш керак эди.
Шу боис Ўзбекистон уруш майдонларига жуда катта миқдорда ҳарбий техника, қурол-яроғ, дори-дармон, кийим-кечак, озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб берадиган муҳим таянч марказларидан бирига айланди. Ишлаб чиқариш корхоналари ҳарбий мақсадларда қайта ташкил этилди. Жумладан, кўп миллатли халқимиз фидокорона меҳнати билан ўша вақтдаги 300 га яқин ишлаб чиқариш корхоналарида ҳарбий маҳсулотлар ишлаб чиқарилди. Шу даврда фронт ҳудудларидан юртимизга 151 та завод кўчириб келтирилиб, қисқа фурсатда ишга туширилди. Уларда аҳолимиз туну-кун машаққатли меҳнат қилиб, қаҳрамонлик намунаси кўрсатган, десак, айни ҳақиқат.
1941 йил 26 июндан бошлаб мамлакатда ишчи ва хизматчиларга ишдан ташқари вақтда мажбурий меҳнат қилиш, катта ёшдагилар учун ҳафтада 6 кунлик, кунига 11 соатлик режим жорий этилиб, таътиллар бекор қилинди. Идора хизматчилари, уй бекалари ва ўқувчилар ҳам ишлаб чиқаришга жалб қилинди. Агар 1940 йилда саноат ишчилари орасида хотин-қизлар салмоғи 34 фоизни ташкил қилган бўлса, 1942 йилда бу кўрсаткич 63,5 фоизга етди.
Натижада Ўзбекистон уруш йилларида фронт учун 2100 та самолёт, 17342 та авиамотор, 2 318000 дона авиабомба, 60 мингга яқин ҳарбий-кимёвий аппаратура, 22 млн. дона мина ва 560 минг дона снаряд, 1 млн. дона граната, 330 мингта парашют, ҳарбий эҳтиёж учун 100 минг километрдан ортиқ турли симлар, миналарни аниқлаб берувчи 4,5 минг дона қурилма, 2 861000 минг дона армия этиклари ва 59 мингдан ортиқ от ва кўпгина бошқа ҳарбий анжомлар етказиб берди.
Шунинг ўзиёқ ўзбек халқининг ғалабага қўшган ҳиссаси қанчалик салмоқли бўлганлигини кўрсатиб турибди.
Қолаверса, Ўзбекистонда тўпланган маблағ ҳисобидан ўнлаб ҳарбий самолёт ва танклар, жанговар машиналар барпо этилди. 1941 — 1945 йилларда мамлакатимиз собиқ иттифоқ миқёсидаги улкан госпиталга айланиб, бу ерда минглаб жангчилар даволаниб, сафга қайтган.
Оғир дамда халқимизнинг инсонпарварлиги, бағрикенглиги айниқса, яққол кўринди. Аҳолимиз уруш туфайли уй-жойи, ота-онаси ва қариндошларидан ажралган, суронли ҳудудлардан кўчириб келтирилган қарийб 1,5 миллион кишини бағрига олди. Уларнинг 250 мингдан зиёди болалар эди. Кўпгина ўзбек оилалари иккита ва ундан ортиқ етим болаларни (Ш. Шомаҳмудов оиласи — 14 нафар, Ҳ. Самадов оиласи — 12 нафар, М. Жўраева ва Ашурхўжаевлар оиласи 8 нафардан) ўз тарбияларига олдилар. Охирги бурда нонини ҳам улар билан баҳам кўрди.
Шу билан бирга, Россия, Украина ва Беларуснинг душман босиб олган ҳудудларидан турли миллатга мансуб 200 га яқин ёзувчи ва шоирлар Тошкентга кўчиб келиб, шу ерда ижод қилди.
Албатта, бу шунчаки статистик маълумот эмас. Бу рақамлар мудҳиш уруш оқибатларини ҳеч қачон унутмасликка чақиради. Айни чоғда, бугунги тинч ва гўзал ҳаётнинг қадрига етиб, доимо ҳушёр ва огоҳ бўлишга, ёшларни Ватанга садоқат руҳида тарбиялашга ундайди.
Президентимизнинг 2019 йил 23 октябрдаги “Иккинчи жаҳон урушида қозонилган Ғалабанинг 75 йиллигини нишонлаш тўғрисида”ги қарори билан Тошкент шаҳрининг Олмозор туманида “Ғалаба боғи” ташкил қилинди. Бундан кўзланган мақсад — ёшларимизни ота-боболар руҳини ҳурматлаш, миллатни севиш, юртнинг ҳар қарич тупроғини қадрлашга ўргатиш, эзгулик ва саховат сингари халқимизнинг кўп асрлик анъаналарини ҳурмат қилиш руҳида тарбиялашдан иборат. Бу эса биринчи галда аждодлар хотирасига чуқур эҳтиромдан бошланади.
“Ғалаба боғи” халқимиз қаҳрамонлигини улуғлайдиган, унинг қадр-қимматини юксалтирадиган бетимсол мажмуадир.
Вақт ўтади, замонлар ўтади, лекин узоқни кўзлаб, ҳаётнинг ўзи ўртага қўяётган талабларни инобатга олиб, одамийлик, инсонпарварлик фазилатларини улуғлаш, умуман, Ватан учун, элу юрт учун хизмат қилган аждодлар номларини сақлаш, инсон хотирасини қадрлаш йўлида қилинган бундай савобли ишлар ҳеч қачон унутилмайди.
Шу боис сўнгги йилларда мамлакатимизда Иккинчи жаҳон урушининг ҳар бир қатнашчисига ғамхўрлик кўрсатишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Уларнинг ҳар бирига моддий, маънавий ва бошқа турдаги ёрдамлар бериб келиняпти. Буни ҳеч иккиланмасдан янги Ўзбекистонда халқ жасоратига кўрсатилаётган юксак эҳтиром намунаси, дейиш мумкин. Қолаверса, бу бизни ўтмишдан тўғри хулоса чиқариб, доимо ҳушёр ва огоҳ бўлишга, аждодларимиздан ибрат олиб яшашга рағбатлантиради.

The courage of our people during World War II and their contribution to the victory over fascism is unprecedented. This is well known and acknowledged by the whole world today. Many of our ancestors sacrificed their lives on this path and some of them returned home as heroes. Likewise, many of our grandfathers and grandmothers worked in conditions no worse than those at the front.
In this sense, it is our duty and commitment to cherish the indelible memory of these compatriots and pay tribute to their pure souls. Finally, we must never forget the courage of our brave grandfathers, who set an example of indomitable will and courage to ensure the purity of our bright and clear skies today and sacrificed their lives for the Motherland.
As our compatriots who lived through the hardships of the war recall, at the time there was little thought of the need to protect the Soviet regime. On the contrary, the majority of our people condemned the authoritarian regime. Our people had not forgotten that the autonomy of Turkestan had been soaked in blood, that the independence movement had been violently suppressed, and that they had been persecuted for their religious beliefs. Moreover, the crimes committed as a result of the "Stalinist" mass violence and the wounds left by the mass repressions of the autocratic regime have not yet healed. Nevertheless, the strong hatred of our people against fascism pushed the sorrow caused by the autocratic regime to the background and they marched against the enemy.
It is worth mentioning that in the new Uzbekistan, under the direct leadership of President Shavkat Mirziyoyev, huge efforts are being undertaken to preserve the sacred memory of our people, who during World War II showed a high example of humanity, such as courage and strength, kindness and benevolence.
First of all, on the initiative of the Uzbek Leader, a new era in the history of our country dawned during World War II. For instance, until 2020, when the war started, the population of our country was 6 million 551 thousand people, and it was believed that about 1 million 500 thousand of them joined the war. But when the world archives were studied and the newly discovered information was analyzed, it turned out that about 1 million 951 thousand people from Uzbekistan were mobilized for the war. This means that every third Uzbek took up arms and fought against fascism. Indeed, the names and fate of 451 thousands of our compatriots have been neglected for so many years.
Moreover, it was previously claimed that 396,000 Uzbek citizens perished in the war. There were more than 538,000 deaths and more than 158,000 missing.
While mourning for those who returned from the war, the suffering of the relatives of the missing soldiers was even harder. They suffered and wept for their missing soldier sons, husbands and fathers.
The fate of 101 missing soldiers was particularly different. They were captured on the outskirts of Smolensk in the first weeks of the war in 1941 and sent to the Nazi-occupied Netherlands for propaganda purposes.
For the first three days, the Uzbeks were kept in the camp without food, in the open air, in an area surrounded by a fence. The aim was to film people eating each other's flesh for bread and use it as a propaganda tool. But 101 of our compatriots will destroy this Nazi plan. Instead of killing each other for bread, as the Germans expected, they supported each other, even though they had not tasted salt for three days.
In fact, 24 of these tenacious soldiers starved to death before the harsh winter of 1941, and the remaining 77 were shot on April 9, 1942.
Scientific research has clarified the number of Uzbek representatives who were awarded orders and medals. Previously, this indicator was recorded as 120 thousand people. According to the new data, more than 200 thousand of our servicemen and officers were awarded the state military medals during World War II.
In this context, it is worth mentioning the courage of a Uzbek man who became a hero of the Soviet Union during World War II.
The fact is that the crossing of the Dnieper River near the village of Dashkovka in the Mogilev district of Belarus was of particular significance as the most important operation that determined the life and death of the 385th Rifle Division based there. Uzbek child Shodi Shoimov was one of the first to take the initiative with a special group.
The water level was clearly visible to the enemy on the other side of the river, and it was clear that they would wipe out the attackers. Nevertheless, Shodi Shoimov and his group managed to swim to the other side amidst a hail of bullets from the enemy.
The Uzbek son faced the fascist, fought at close range, and threw himself into the trench of the invaders. In close combat with the enemy, the Uzbek child, a wrestler, killed 13 fascists. On June 27, 1944, an enemy settlement based on the right bank of the Dnieper was crushed. The soldiers of the division were relieved to cross the Dnieper. However, Sh. Shoimov was seriously wounded in a fierce hand-to-hand fight with the enemy and died of his wounds the next day, on June 28. He was only 18 years old at that moment...
Remarkably, he became a hero of the Soviet Union at the age of 18. The photo of his sister Tilovat will be used to restore the bust of Shodi Shoimov, the son of Uzbek, who did not leave a single photo of himself, but whose courage was immortalized. Today the photo is kept in a museum in Dashkovka, Belarus.
Also worthy of special recognition are the heroism of Kuchkor Turdiev, General Sobir Rahimov, Zebo Ganieva, Mamadali Topivoldiev, Ahmadjon Shukurov, and many other compatriots who became heroes of the Soviet Union at the age of 24.
Women also actively participated in direct combat actions during World War II. The State Defense Committee had made several decisions from the early days of the war regarding the involvement of women in the war effort. While initially voluntary, it is known that from the spring of 1942, a decision was made to mobilize women on a large scale within the ranks of the army.
A total of 4,555 women from Uzbekistan participated in the war, serving as communicators, pilots, snipers, anti-aircraft personnel, medical officers, and intelligence officers.
One of the most challenging tasks during the initial period of the war was the military management of the economy. This responsibility had to be addressed when the Nazis occupied an area of the USSR where nearly 40% of the population resided, 63% of coal was mined, 50% of steel was produced, and 38% of the grain was harvested. Moreover, this area housed most of the defense enterprises.
As a result, Uzbekistan became one of the crucial base centers for supplying a significant amount of military equipment, weapons, medicines, clothing, and food to the war zones. Manufacturing enterprises were reorganized for military purposes, and approximately 300 production facilities of that time produced military products with the selfless work of our multinational people. Additionally, during the same period, 151 factories were relocated from the front lines to our country and rapidly put into operation. The population worked tirelessly around the clock, demonstrating remarkable heroism.
Starting from June 26, 1941, the country imposed mandatory overtime labor on workers and employees, adopting a six-day workweek with 11-hour workdays for seniors, and eliminating holidays. Office servants, housewives, and students were also involved in production. In 1940, the proportion of women among industrial workers was 34 percent, but by 1942, this figure had risen to 63.5 percent.
These contributions highlight the significant role played by the Uzbek people in achieving victory.
Furthermore, funds raised in Uzbekistan were used to construct dozens of military aircraft, tanks, and combat vehicles. From 1941 to 1945, the country transformed into a large-scale hospital, where thousands of fighters received treatment and were able to return to the frontlines.
The compassion and tolerance of the Uzbek people were demonstrated during these challenging times. The population provided shelter to nearly 1.5 million people who were displaced from war-ravaged regions, separated from their homes, parents, and relatives. Among them, over 250,000 were children. Many Uzbek families adopted two or more orphans, with families like the Shomahmudovs (14 children), Samadovs (12 children), Juraevs, and Ashurkhujaevs (each with 8 children) stepping forward to provide care and upbringing. They shared their last piece of bread with them.
Additionally, around 200 writers and poets from different nationalities, who were from enemy-occupied territories in Russia, Ukraine, and Belarus, moved to Tashkent and continued their creative endeavors.
These numbers and stories are not just statistics; they serve as a reminder to never forget the consequences of a devastating war. As we enjoy today’s peaceful and beautiful life, it is vital to remain vigilant and aware, and to instill in younger generations a sense of loyalty to their Motherland.
By the decision of our President on October 23, 2019, titled “On the Celebration of the 75th Anniversary of the Victory in World War II,” the “Garden of Victory” was established in the Almazar District of Tashkent. The main purpose of this initiative is to educate our youth about the importance of respecting our ancestors, fostering love for our nation, instilling an appreciation for the historical significance of our land, and upholding the longstanding traditions of our people, such as kindness and generosity. It all starts with a deep devotion to the memory of our ancestors.
The “Garden of Victory” is an unparalelled complex that honors the heroism of our people and celebrates their immeasurable value.
As time passes, and decades go by, these noble deeds, undertaken with consideration for the demands of life itself, while glorifying the qualities of humanity, will never be forgotten. They serve to preserve the names and legacy of our ancestors who dedicated themselves to serving our people and our land.
In recent years, significant attention has been given to caring for the well-being of every participant of the World War II in our country. Each of them receives various forms of material, spiritual, and other types of assistance. This is a clear example of the deep reverence shown towards the courage of our people in the new Uzbekistan. It also serves as a reminder for us to draw the right conclusions from the past, to remain vigilant and attentive, and to live our lives guided by the lessons passed down by our ancestors.