Халқимизнинг Иккинчи жаҳон уруши давридаги жасорати ва фашизм устидан қозонилган ғалабага қўшган ҳиссаси беқиёс. Бутун бутун дунё буни яхши билади ҳамда эътироф этади. Бу йўлда қанчадан-қанча аждодларимиз қурбон бўлган, бир қисми эса қаҳрамон сифатида уйига қайтган. Яна қанча бобо ва момоларимиз фронтдагидан кам бўлмаган шароитда меҳнат қилган.
Шу маънода, бугун ушбу ватандошларимизнинг сўнмас хотирасини ёд этиб, уларнинг руҳи покларига ҳурмат бажо келтириш биз учун ҳам қарз, ҳам фарздир. Зеро, бугунги ёруғ, мусаффо осмонимиз софлигини, тинч ва осуда ҳаётимизни таъминлаш учун букилмас ирода ва жасорат намунасини кўрсатган, Ватан учун жон фидо қилган жасур боболаримиз матонатини ҳеч қачон унутиб бўлмайди.
Уруш даври мусибатларини бошидан кечирган юртдошларимизнинг хотираларидан маълум бўлишича, одамлар ўша вақтларда совет режимини ҳимоя қилиш зарурияти ҳақида кам ўйлаган. Аксинча, халқимизнинг аксарият қисми мустабид тузумни қораларди. Нега деганда, халқимиз Туркистон мухторияти қонга ботирилиши, истиқлолчилик ҳаракатининг зўравонлик билан бостирилиши ва диний эътиқод учун таъқиб қилинганини ҳали эсдан чиқармаган эди. Қолаверса, жамоалаштиришнинг “сталинча” зўравонлик билан амалга оширилиши натижасида юз берган жиноятлар, мустабид тузумнинг оммавий қатағонларидан қолган яралар ҳали битмаганди. Шунга қарамасдан халқимизнинг фашизмга бўлган кучли нафрати мустабид тузум етказган ғам-аламни орқа ўринга суриб қўйди ва у душманга қарши отланди.
Айтиш жоизки, янги Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёевнинг бевосита раҳбарлигида Иккинчи жаҳон уруши йилларида жасорат ва матонат, меҳр ва мурувват каби инсонийликнинг юксак намунасини кўрсатган халқимизнинг буюк Ғалабага қўшган муносиб ҳиссаси билан боғлиқ муқаддас хотирани сақлаб қолиш борасида улкан ишлар амалга оширилмоқда.
Аввало, давлат раҳбарининг ташаббуси билан Иккинчи жаҳон уруши йилларидаги тарихимизни ўрганишда том маънода янги давр бошланди. Масалан, 2020 йилгача уруш бошланган пайтда юртимиз аҳолиси 6 миллион 551 минг кишини ташкил этган ва уларнинг 1 миллион 500 мингга яқини урушда қатнашган, деб ҳисобланар эди. Аммо жаҳон архивлари ўрганилиб, янги топилган маълумотлар таҳлил қилинганда эса Ўзбекистондан 1 миллион 951 минга яқин киши урушга сафарбар этилгани аниқланди. Демак, ҳар уч нафар ўзбекистонликдан биттаси қўлига қурол олиб, фашизмга қарши жанг қилган. Демак, 451 минг нафар юртдошларимизнинг номлари ва тақдири шунча йиллар давомида эътибордан четда қолиб келган.
Бундан ташқари, илгари 396 минг нафар Ўзбекистон фуқароси урушда ҳалок бўлган, деб айтиларди. Аслида, бу рақам 538 мингдан зиёд бўлган, 158 мингдан кўпроғи бедарак йўқолган.
Урушдан қорахат келганларга аза очилган бўлса, бедарак кетган аскарлар яқинларининг мусибати ундан ҳам оғирроқ кечган. Улар дараги чиқмаган аскар ўғли, турмуш ўртоғи ва отасини бир умр кутган, йиллаб излашган.
Бедарак кетганлар орасида 101 аскарнинг тақдири айниқса, бошқача кечган. Улар 1941 йилда урушнинг дастлабки ҳафталарида Смоленск остонасида асирга олинган ва нацистлар томонидан оккупация қилинган Нидерландияга пропаганда мақсадларида жўнатилган.
Дастлабки уч кунда ўзбекларни лагерда овқатсиз, очиқ осмон остида, симтикан билан ўралган ҳудудда сақлашган. Мақсад — бир бурда нон учун бир-бирининг гўштини еган одамлар ҳолати тасвирга олиниб, ундан пропаганда воситасида фойдаланиш эди. Лекин 101 ватандошимиз нацистларнинг бу режасини чиппакка чиқаради. Улар немислар кутгандай нон учун бир-бирини ўлдириш даражасига бормади, уч кун туз тотмаган бўлишса-да, бир-бирини қўллаб-қувватлади.
Хуллас, матонатли бу аскарларнинг 24 нафари 1941 йилнинг қаҳратон қишидан чиқолмай очлик ва касалликдан ҳалок бўлади, қолган 77 нафари 1942 йил 9 апрелда отиб ташланади.
Олиб борилган илмий изланишлар натижасида орден ва медаллар билан мукофотланган Ўзбекистон вакиллари сони бўйича ҳам ойдинлик киритилди. Илгари бу кўрсаткич 120 минг нафар, деб қайд этилар эди. Янги маълумотларга асосан, Иккинчи жаҳон урушида 200 мингдан зиёд аскар ва офицерларимиз жанговар давлат мукофотлари билан тақдирлангани аниқланди.
Шу ўринда, Совет иттифоқи қаҳрамон бўлган биргина ўзбек ўғлонининг Иккинчи жаҳон урушида кўрсатган матонати тўғрисида тўхталмоқчимиз.
Гап шундаки, Беларуснинг Могилёв туманига қарашли Дашковка қишлоғи ҳудудидан Днепр дарёсини кечиб ўтиш бу ерда жойлашган 385-ўқчи дивизия учун ҳаёт-мамот масаласини ҳал қиладиган энг муҳим операция сифатида алоҳида аҳамият касб этар эди. Ўзбек фарзанди Шоди Шоимов махсус гуруҳ билан биринчилардан бўлиб ташаббус кўрсатади.
Дарёнинг нариги қирғоғидаги душманга сув сатҳи аниқ кўриниб турар, кечувга тушганларни қириб ташлаши аниқ эди. Шундай бўлса-да, Шоди Шоимов ва унинг гуруҳи душман томонидан ёғдирилган ўқ ёмғирлари ичида нариги қирғоққа сузиб ўтади.
Ўзбек ўғлони фашист билан юзма-юз бўлди, яқин масофада туриб жанг қилди ва ўзини босқинчилар хандиғига ташлади. Душман билан кечган қўл жангида паҳлавон ўзбек фарзанди 13 фашистни ўлдиради. 1944 йил 27 июнь куни Днепрнинг ўнг қирғоғида ўрнашган газандалар издиҳоми тор-мор этилади. Дивизия аскарларига Днепрни кечиб ўтиш учун енгиллик туғилади. Бироқ Ш. Шоимов душман билан кечган аёвсиз қўл жангида оғир яраланади ва эртаси куни 28 июнда жароҳати туфайли ҳалок бўлади. У ўшанда бор йўғи 18 ёшда эди...
Эътибор беринг, у 18 ёшида Совет иттифоқи қаҳрамони бўлди. Ўзидан бир донагина сурат ҳам қолдирмаган, лекин жасоратни абадиятга муҳрлаган ўзбек ўғлони Шоди Шоимовнинг бюстини тиклашда синглиси Тиловатнинг расмидан фойдаланилади. Ўша сурат ҳозир Беларуснинг Дашковкадаги музейида сақланмоқда.
Шунингдек, 24 ёшида Совет иттифоқи қаҳрамони бўлган Қўчқор Турдиев, генерал Собир Раҳимов, Зебо Ғаниева, Мамадали Топиволдиев, Аҳмаджон Шукуров ва бошқа кўплаб ватандошларимизнинг жасоратлари ҳам алоҳида эътирофга лойиқдир.
Иккинчи жаҳон урушида бевосита жанговар ҳаракатларда аёллар ҳам қатнашган. Давлат мудофаа қўмитаси урушнинг илк кунларидан бошлаб аёлларни ҳам урушга юбориш борасида бир қатор қарорлар қабул қилган. Гарчи, аввалига фронтга бориш ихтиёрий бўлган бўлса-да, 1942 йил баҳоридан бошлаб ҳаракатдаги қўшин сафига аёлларни оммавий равишда сафарбар этиш бўйича бир тўхтамга келингани маълум.
Ўзбекистондан 4 минг 555 нафар аёл урушда қатнашган, уларнинг орасида алоқачи, учувчи, мерган, зенитчи, тиббий ходим ва разведкачилар бор эди.
Урушнинг бошланғич даврининг энг мураккаб вазифаларидан бири иқтисодиётни ҳарбий изга солиш бўлган. Бу масъулиятли вазифани СССРнинг қарийб 40 фоиз аҳолиси истиқомат қиладиган, кўмирнинг 63 фоизи қазиб олинадиган, пўлатнинг 50 фоизи ишлаб чиқариладиган, доннинг 38 фоизи етиштириладиган, айниқса, кўпгина мудофаа корхоналари жойлашган ҳудудни фашистлар босиб олган бир пайтда ҳал қилиш керак эди.
Шу боис Ўзбекистон уруш майдонларига жуда катта миқдорда ҳарбий техника, қурол-яроғ, дори-дармон, кийим-кечак, озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб берадиган муҳим таянч марказларидан бирига айланди. Ишлаб чиқариш корхоналари ҳарбий мақсадларда қайта ташкил этилди. Жумладан, кўп миллатли халқимиз фидокорона меҳнати билан ўша вақтдаги 300 га яқин ишлаб чиқариш корхоналарида ҳарбий маҳсулотлар ишлаб чиқарилди. Шу даврда фронт ҳудудларидан юртимизга 151 та завод кўчириб келтирилиб, қисқа фурсатда ишга туширилди. Уларда аҳолимиз туну-кун машаққатли меҳнат қилиб, қаҳрамонлик намунаси кўрсатган, десак, айни ҳақиқат.
1941 йил 26 июндан бошлаб мамлакатда ишчи ва хизматчиларга ишдан ташқари вақтда мажбурий меҳнат қилиш, катта ёшдагилар учун ҳафтада 6 кунлик, кунига 11 соатлик режим жорий этилиб, таътиллар бекор қилинди. Идора хизматчилари, уй бекалари ва ўқувчилар ҳам ишлаб чиқаришга жалб қилинди. Агар 1940 йилда саноат ишчилари орасида хотин-қизлар салмоғи 34 фоизни ташкил қилган бўлса, 1942 йилда бу кўрсаткич 63,5 фоизга етди.
Натижада Ўзбекистон уруш йилларида фронт учун 2100 та самолёт, 17342 та авиамотор, 2 318000 дона авиабомба, 60 мингга яқин ҳарбий-кимёвий аппаратура, 22 млн. дона мина ва 560 минг дона снаряд, 1 млн. дона граната, 330 мингта парашют, ҳарбий эҳтиёж учун 100 минг километрдан ортиқ турли симлар, миналарни аниқлаб берувчи 4,5 минг дона қурилма, 2 861000 минг дона армия этиклари ва 59 мингдан ортиқ от ва кўпгина бошқа ҳарбий анжомлар етказиб берди.
Шунинг ўзиёқ ўзбек халқининг ғалабага қўшган ҳиссаси қанчалик салмоқли бўлганлигини кўрсатиб турибди.
Қолаверса, Ўзбекистонда тўпланган маблағ ҳисобидан ўнлаб ҳарбий самолёт ва танклар, жанговар машиналар барпо этилди. 1941 — 1945 йилларда мамлакатимиз собиқ иттифоқ миқёсидаги улкан госпиталга айланиб, бу ерда минглаб жангчилар даволаниб, сафга қайтган.
Оғир дамда халқимизнинг инсонпарварлиги, бағрикенглиги айниқса, яққол кўринди. Аҳолимиз уруш туфайли уй-жойи, ота-онаси ва қариндошларидан ажралган, суронли ҳудудлардан кўчириб келтирилган қарийб 1,5 миллион кишини бағрига олди. Уларнинг 250 мингдан зиёди болалар эди. Кўпгина ўзбек оилалари иккита ва ундан ортиқ етим болаларни (Ш. Шомаҳмудов оиласи — 14 нафар, Ҳ. Самадов оиласи — 12 нафар, М. Жўраева ва Ашурхўжаевлар оиласи 8 нафардан) ўз тарбияларига олдилар. Охирги бурда нонини ҳам улар билан баҳам кўрди.
Шу билан бирга, Россия, Украина ва Беларуснинг душман босиб олган ҳудудларидан турли миллатга мансуб 200 га яқин ёзувчи ва шоирлар Тошкентга кўчиб келиб, шу ерда ижод қилди.
Албатта, бу шунчаки статистик маълумот эмас. Бу рақамлар мудҳиш уруш оқибатларини ҳеч қачон унутмасликка чақиради. Айни чоғда, бугунги тинч ва гўзал ҳаётнинг қадрига етиб, доимо ҳушёр ва огоҳ бўлишга, ёшларни Ватанга садоқат руҳида тарбиялашга ундайди.
Президентимизнинг 2019 йил 23 октябрдаги “Иккинчи жаҳон урушида қозонилган Ғалабанинг 75 йиллигини нишонлаш тўғрисида”ги қарори билан Тошкент шаҳрининг Олмозор туманида “Ғалаба боғи” ташкил қилинди. Бундан кўзланган мақсад — ёшларимизни ота-боболар руҳини ҳурматлаш, миллатни севиш, юртнинг ҳар қарич тупроғини қадрлашга ўргатиш, эзгулик ва саховат сингари халқимизнинг кўп асрлик анъаналарини ҳурмат қилиш руҳида тарбиялашдан иборат. Бу эса биринчи галда аждодлар хотирасига чуқур эҳтиромдан бошланади.
“Ғалаба боғи” халқимиз қаҳрамонлигини улуғлайдиган, унинг қадр-қимматини юксалтирадиган бетимсол мажмуадир.
Вақт ўтади, замонлар ўтади, лекин узоқни кўзлаб, ҳаётнинг ўзи ўртага қўяётган талабларни инобатга олиб, одамийлик, инсонпарварлик фазилатларини улуғлаш, умуман, Ватан учун, элу юрт учун хизмат қилган аждодлар номларини сақлаш, инсон хотирасини қадрлаш йўлида қилинган бундай савобли ишлар ҳеч қачон унутилмайди.
Шу боис сўнгги йилларда мамлакатимизда Иккинчи жаҳон урушининг ҳар бир қатнашчисига ғамхўрлик кўрсатишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Уларнинг ҳар бирига моддий, маънавий ва бошқа турдаги ёрдамлар бериб келиняпти. Буни ҳеч иккиланмасдан янги Ўзбекистонда халқ жасоратига кўрсатилаётган юксак эҳтиром намунаси, дейиш мумкин. Қолаверса, бу бизни ўтмишдан тўғри хулоса чиқариб, доимо ҳушёр ва огоҳ бўлишга, аждодларимиздан ибрат олиб яшашга рағбатлантиради.

Неоценимо мужество узбекского народа в годы Второй мировой войны
Мужество нашего народа в годы Второй мировой войны и его вклад в победу над фашизмом неоценимо. Весь мир знает и признает это. Многие наши предки погибли во имя победы, а некоторые вернулись домой героями. Сколько наших дедушек и бабушек трудились в условиях, не менее тяжелых, чем на фронте.
В этом смысле для нас является долгом помнить и чтить память о наших соотечественниках и воздавать должное их подвигу. Ведь мы никогда не сможем забыть мужество наших отважных дедов, проявивших пример неукротимой воли и мужества в обеспечении нашего светлого будущего и мирного неба, отдавших свою жизнь за Родину.
Из воспоминаний наших соотечественников, испытавших тяготы войны, известно, что люди в то время мало задумывались о необходимости защиты советской власти. Напротив, большинство нашего народа осуждало авторитарный режим. Ведь наш народ еще не забыл, как автономия Туркестана была залита кровью, движение за независимость жестоко подавлялось, преследовалось за религиозные убеждения. Более того, до сих пор не зажили раны, произошедшие в результате «сталинского» насильственного проведения коллективизации и оставленные массовыми репрессиями самодержавного режима. Несмотря на это, сильная ненависть нашего народа к фашизму отодвинула горе, причиненное самодержавным режимом, на второй план, и он сражался с врагом.
Стоит отметить, что в Новом Узбекистане под непосредственным руководством Президента Шавката Мирзиёева проводится большая работа по сохранению священной памяти нашего народа, проявившего в годы Второй мировой войны высокий пример гуманизма, мужества и силы духа, доброты, и внесшего свой достойный вклад в Великую Победу.
Прежде всего, по инициативе главы государства буквально началась новая эпоха в изучении нашей истории в годы Второй мировой войны. Например, до 2020 года считалось, что, когда началась война, население нашей страны составляло 6 миллионов 551 тысячу человек и около 1 миллиона 500 тысяч из них участвовали в войне. Но когда были изучены мировые архивы и проанализированы вновь найденные сведения, выяснилось, что из Узбекистана на войну было мобилизовано около 1 миллиона 951 тысячи человек. Значит, каждый третий узбек взял в руки оружие и воевал против фашизма. Итак, на протяжении стольких лет имена и судьбы 451 тысячи наших соотечественников оставались без внимания.
Кроме того, ранее сообщалось, что на войне погибло 396 тысяч граждан Узбекистана. На самом деле это число составляет более 538 тысяч, пропали без вести более 158 тысяч.
Хотя был объявлялся траур, когда с войны приходило извещение о смерти, страдания родственников пропавших без вести солдат были еще тяжелее. Они ждали и оплакивали своего пропавшего сына-солдата, мужа и отца.
Среди пропавших без вести особенно значима судьба 101 солдата. Они были схвачены на подступах к Смоленску в 1941 году в первые недели войны и отправлены в оккупированные нацистами Нидерланды в пропагандистских целях.
Первые три дня узбеков держали в лагере без еды, под открытым небом, на территории, огороженной забором. Цель – снять ситуацию, как люди из-за куска хлеба дрались друг с другом и использовать это в качестве пропагандистского инструмента. Но 101 соотечественник разрушил данный план нацистов. Они не дошли до того, чтобы убивать друг друга ради хлеба, как ожидали фашисты, они поддерживали друг друга, хоть и не ели уже три дня.
Так, 24 из этих стойких солдат, не успев выбраться из суровой зимы 1941 года, умерли от голода и болезней, остальные 77 были расстреляны 9 апреля 1942 года.
В результате проведенных научных исследований уточнено количество представителей Узбекистана, награжденных орденами и медалями. Ранее этот показатель был на уровне 120 тысяч человек. По новым данным установлено, что более 200 тысяч наших солдат и офицеров в годы Второй мировой войны были награждены боевыми государственными наградами.
В этой связи хотелось бы остановиться на мужестве, проявленном сыном узбекского народа, ставшим Героем Советского Союза во Второй мировой войне.
Дело в том, что пересечь реку Днепр, протекающей на территории села Дашковка Могилевского района Беларуси имело особое значение как важнейшая операция, решившая вопрос жизни и смерти расположенной там 385-й стрелковой дивизии. Узбек Шоди Шоимов — один из первых, кто взял на себя инициативу со специальной группой.
Уровень воды был хорошо виден противнику на другом берегу реки и было ясно, что они уничтожат нападающих. Тем не менее, Шоди Шоимов и его группа переплывают на другой берег под ливнем пуль противника.
Он сражался с фашистами лицом к лицу и бросился в траншею оккупантов. В рукопашной схватке с противником он убил 13 фашистов. Ему тогда было всего лишь 18 лет…
Обратите внимание, он стал Героем Советского союза в 18 лет. По фотографии сестры Тиловат восстановлен бюст сына узбекского народа Шоди Шоимова, не оставившего ни одной своей фотографии, но его мужество было увековечено. Эта фотография сейчас хранится в музее в Дашковке, Беларуси.
Также особого признания заслуживает храбрость Кучкора Турдиева, генерала Сабира Рахимова, Зебо Ганиевой, Мамадали Топиволдиева, Ахмаджона Шукурова и многих других соотечественников, ставших в 24 года Героем Советского Союза.
В годы Второй мировой войны женщины также активно участвовали непосредственно в боевых действиях. С первых дней войны Государственный комитет обороны принял ряд решений об отправке женщин на войну. Поначалу на фронт шли добровольно, но с весны 1942 года массовая мобилизация женщин в ряды действующей армии была прекращена.
В войне приняли участие 4 тысячи 555 женщин из Узбекистана. Среди них были связисты, летчики, снайперы, зенитчицы, медицинский персонал и разведчики.
Одной из сложнейших задач в начале войны был перевод экономики на военное русло. Эту ответственную задачу пришлось решать в то время, когда нацисты оккупировали территорию, где проживает около 40% населения СССР, добывается 63% угля, производится 50% стали, выращивается 38% зерна и есть много оборонных предприятий.
Таким образом, Узбекистан стал одним из важных базовых центров, поставляющих на поля сражений большое количество военной техники, вооружения, медикаментов, одежды, продуктов питания. Производственные предприятия были реорганизованы для военных целей. В частности, благодаря самоотверженному труду в тылу нашего многонационального народа, продукция военного назначения производилась в то время примерно на 300 производственных предприятиях. За это время из прифронтовых районов в нашу страну был переброшен и в кратчайший срок введен в эксплуатацию 151 завод. Можно сказать, что наш народ трудился день и ночь и демонстрировал пример героизма.
С 26 июня 1941 года был введен принудительный труд рабочих и служащих во внерабочее время, 6 дней в неделю, 11-часовой режим для взрослых, отменены отпуска. В производстве были задействованы и работники учреждений, домохозяйки и учащиеся. Если в 1940 году доля женщин среди рабочих промышленности составляла 34 %, то в 1942 году эта цифра достигла 63,5%.
Таким образом в годы войны Узбекистан поставил 2100 самолетов, 17,3 тысячи авиадвигателей, 2,32 млн авиабомб, около 60 тысяч военно-химической аппаратуры, 22 млн мин, 560 тысяч снарядов, 1 млн гранат, 330 тысяч парашютов, более 100 тысяч километров различных проводов для военных нужд, 4,4 тысяч миноискателей, 2, 9 млн армейских ботинок и более 59 тысяч лошадей и множество иной военной техники.
Это свидетельствует, насколько важным был вклад узбекского народа в победу.
Кроме того, за счет собранных средств в Узбекистане были построены десятки военных самолетов, танков и боевых машин. В 1941-1945 годах наша страна превратилась в огромный госпиталь по масштабам бывшего Советского Союза, где прошли лечение и вернулись в строй тысячи солдат.
Гуманизм и толерантность нашего народа особенно проявились в это непростое время. Наш народ принял почти 1,5 млн человек, которые были разлучены со своими домами, родителями и родственниками из-за войны и были переселены из неспокойных регионов. Более 250 тысяч из них были детьми. Многие узбекские семьи усыновили двух и более детей-сирот (семья Ш. Шомахмудова - 14 человек, семья Х. Самадова - 12 человек, семья М. Жураевой и Ашурхужаева - по 8 человек). Делились с ними последним куском хлеба.
Кроме того, около 200 писателей и поэтов разных национальностей с оккупированных врагом территорий России, Украины и Белоруссии переехали в Ташкент и занимались творчеством.
Конечно, это не просто статистика. Эти цифры призывают нас никогда не забывать ужасные последствия войны. В то же время, ценя сегодняшнюю мирную и красивую жизнь, необходимо быть всегда бдительным, воспитывать молодежь в духе преданности Родине.
Постановлением Президента от 23 октября 2019 года «О достойном праздновании 75-й годовщины Победы во Второй мировой войне» в Алмазарском районе Ташкента создан «Парк Победы», цель которого научить нашу молодежь уважать память своих предков, любить народ, ценить каждую пядь земли своей Родины, уважать многовековые национальные традиции, такие как добро и благородство. Это начинается прежде всего с глубокого уважения к памяти предков.
«Парк Победы» — знаковый комплекс, прославляющий героизм и стойкость нашего народа.
Время проходит, проходят эпохи, но такие совершенные в перспективе достойные дела с учетом требований самой жизни, прославляющие человечность, гуманные качества, сохраняя имена предков, служивших Родине и стране, ценя человеческую память, никогда не забудутся.
Поэтому в последние годы в нашей стране особое внимание уделяется заботе о каждом участнике Второй мировой войны. Каждому из них оказывается материальная, духовная и другие виды поддержки. Без колебания можно сказать, что это пример высокого уважения мужества народа Нового Узбекистана. Более того, это побуждает нас делать правильные выводы из истории прошлого, быть всегда бдительными и осознавать свои благородные цели, беря пример со своих предков.