Bir yil oldin umumxalq referendumi yakunlari bo'yicha qabul qilingan O'zbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasi mamlakat taraqqiyotining o'nlab yillar oldinga yo'nalishini belgilab berdi. Nufuzli xalqaro ekspertlarning e'tirofiga ko'ra, asosiy qonun mamlakatimiz davlat mustaqilligini mustahkamlashga, uning xalqaro nufuzini oshirishga, O'zbekistonning xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan do'stona va o'zaro manfaatli siyosiy va iqtisodiy munosabatlarini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Konstitutsiyaning novellasi 18-modda bo'lib, unda shunday deyilgan: "O'zbekiston Respublikasi davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan ikki tomonlama va ko'p tomonlama munosabatlarni har tomonlama rivojlantirishga qaratilgan tinchliksevar tashqi siyosatni amalga oshirmoqda". Ushbu konstitutsiyaviy normani respublikaning tashqi siyosiy strategiyasi belgilab berdi, u siyosiy aloqalarni o'rnatish, o'zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlik, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, madaniy-gumanitar almashinuvlar va mintaqalararo kooperatsiya (birinchi navbatda qo'shni davlatlar bilan) sohasida tenglik va o'zaro qo'llab-quvvatlash, tinchlik va totuvlik asosida faol hamkorlik sohasida yangi ahamiyat kasb etdi.
Oldindan aytib bo'lmaydigan global vaziyat sharoitida Markaziy Osiyo mamlakatlarining hamkorligi, ularning xalqaro tashkilotlarda, shu jumladan BMTda Birlashgan ovozi, davlat rahbarlarining muntazam maslahat uchrashuvlari, mamlakat rahbarlari va tashqi ishlar vazirlarining "CA+" formatidagi uchrashuvlari mintaqaning farovonligi uchun o'zaro muloqot uchun talab qilinadigan maydonga aylandi. Aytishimiz mumkinki, O'zbekistonning qo'shnilari bilan chegara masalalariga konstruktiv yechimlar Markaziy Osiyo hamkorligi, jumladan, davlatimizning tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatining mantiqiy davomi bo'lgan viloyatlar va shaharlar o'rtasidagi mintaqalararo hamkorlik jadal rivojlanish dinamikasining ko'rsatkichidir. Bu tushunarli, chunki chegara hududlaridagi odamlar asrlar davomida mahallada yashab, bir-birlarini yaxshiroq bilishadi, ular o'rtasida yaqin qarindoshlik va do'stlik aloqalari rivojlangan.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, O'zbekistonning gullab-yashnashi Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishi bilan uzviy bog'liqdir. Shu nuqtai nazardan, bizning respublikamiz CA-ni iqtisodiy o'sish va investitsiya faoliyatining muhim markazlaridan biriga, mintaqalararo o'zaro bog'liqlik va global qo'shilgan qiymat zanjirining ajralmas bo'g'iniga aylantirish tarafdori. Va "O'zbekiston-2030" strategiyasida jamiyatda millatlararo totuvlik muhitini mustahkamlash va xorijiy mamlakatlar bilan do'stona aloqalarni rivojlantirish, shu jumladan mintaqalar o'rtasidagi hamkorlik (qardosh aloqalar) vazifalari belgilab berilgan.
Shahar diplomatiyasini rivojlantirishga birinchi rasmiy urinishlar XIX asrda qilingan. O'sha kunlarda diplomatiyaga shaharlarning kichik guruhi jalb qilingan va faqat ming yillikning boshlarida bu juda keng tarqalgan. 1957 yilda qardosh shaharlar vakillari jahon qarindosh shaharlar federatsiyasini (VFPG) tashkil etishdi, keyinchalik u Birlashgan shaharlar va mahalliy hokimiyatlar xalqaro tashkilotiga (OGMV) a'zo bo'ldi, uning shtab-kvartiralari Barselonada (Ispaniya) joylashgan. BMTga a'zo 191 mamlakatdan 141 nafari OGMV a'zolaridir. Bu BMT bilan bog'liq bo'lgan yagona mahalliy hokimiyat tashkilotidir.
Mintaqalarning xalqaro aloqalari, qoida tariqasida, davlatning vakolati bo'lgan siyosiy, diplomatik, konsullik va harbiy aloqalarni o'z ichiga olmaydi. Ular iqtisodiyot, fan, texnika, ekologiya, madaniyat, ta'lim sohalarida amalga oshiriladi. Xorijiy mamlakatlar mintaqalari, xorijiy yuridik va jismoniy shaxslar xalqaro maydondagi hududlarning sheriklari bo'lishi mumkin. Mintaqalar xalqaro aloqalarga faqat tegishli vakolatlarga ega bo'lgan davlatning ruxsati bilan kirishlari mumkin.
Mintaqalararo hamkorlikni fundamental huquqiy tartibga solish Konstitutsiyada, tashqi siyosat faoliyati sohasidagi qonun hujjatlarida, O'zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalarida nazarda tutilgan. Do'stlik, hamkorlik va o 'zaro yordam to' g 'risidagi davlatlararo shartnomalar, mintaqalararo hamkorlik to' g 'risidagi hukumatlararo bitimlar, sheriklik to' g 'risidagi ma' muriy-hududiy birliklar o 'rtasidagi bitimlar kooperatsiya aloqalarining huquqiy jihatlariga bevosita ta 'sir ko' rsatadi. Masalan, O'zbekiston Respublikasi va Qozog'iston Respublikasi o'rtasidagi do'stlik, hamkorlik va o'zaro yordam to'g'risidagi shartnoma ikki davlatning ma'muriy-hududiy subyektlari o'rtasidagi hamkorlik to'g'risidagi normani mustahkamladi:
O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi o'rtasidagi hamkorlik va hamkorlik to'g'risidagi bitimda mintaqaviy hamkorlikni qo'llab-quvvatlash va rivojlantirishga qaratilgan tadbirlarga alohida e'tibor qaratilmoqda.
O'zbekiston-Qirg'iziston ikki tomonlama hamkorligining ustuvor masalalarini samarali hal etish va ikki mamlakat o'rtasidagi munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish maqsadida 2017 yil 6 sentabrda ikki mamlakat hukumatlari O'zbekiston Respublikasi chegara viloyatlari hokimlari Kengashini va Qirg'iziston Respublikasi hukumatining chegara viloyatlaridagi vakolatli vakillarini ikki mamlakat bosh vazirlari homiyligida tashkil etishdi.
O'zbekiston Respublikasi ko'plab qo'shni davlatlar – Ozarbayjon, Belorusiya, Vengriya, Rossiya va boshqa davlatlar bilan mintaqalararo hamkorlik to'g'risida bitimlar tuzdi. O'zbekiston o'zaro savdoni kengaytirish va mustahkamlash hamda xorijiy sheriklar bilan investitsiyalarni jalb etish yo'lida mintaqalararo hamkorlikning mavjud salohiyatidan foydalanishdan manfaatdor. Ularda mintaqalar va ularning vakolatli organlari o'z davlatlari qonunchiligiga va ularning ishtirokchilari bo'lgan xalqaro shartnomalarga muvofiq savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda, qishloq xo'jaligi, sog'liqni saqlash, turizm va atrof-muhitni muhofaza qilishda o'zaro manfaatli mintaqalararo hamkorlikni kengaytirish va rivojlantirishga ko'maklashishlari to'g'risidagi Nizom mustahkamlangan. yo'nalishlar.
Mintaqalararo forumlar hamkorlikning samarali maydonchasiga aylandi, bu erda mamlakatimiz mintaqalari o'z mahsulotlarini taqdim etadilar va B2B va G2B formatidagi uchrashuvlar natijalariga ko'ra savdo va investitsiya shartnomalari paketlari imzolanadi. Bunday tadbirlar doirasida O'zbekistonning turli mintaqalarida ishlab chiqarilgan mahsulotlar ko'rgazmalari tashkil etilmoqda. Bugungi kunda O'zbekiston Belarusiya bilan ikkita forum o'tkazdi, biri Xitoy bilan, uchtasi Rossiya bilan.
Shuni ta'kidlash kerakki, O'zbekiston mintaqalari vakillarining xorijiy sheriklar bilan uchrashuvlari muntazam ravishda o'tkazilib, savdo va iqtisodiyot sohasida ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash, fan, ta'lim, madaniyat, sport va turizmda o'zaro hamkorlik qilish, sanoat va qishloq xo'jaligi kooperatsiyasini rivojlantirishga ko'maklashish bo'yicha aniq amaliy natijalarga erishishga qaratilgan,
Ikki tomonlama hamkorlikning muhim natijasi O'zbekiston viloyatlari (shaharlari) va xorijiy davlatlar o'rtasidagi qardosh munosabatlar munosabatlarini huquqiy jihatdan rasmiylashtirishdir. So'nggi ikki yil ichida Toshkent Doha (Qatar) va Minsk (Belarus) bilan, Buxoro viloyati esa Eronning hamadan provinsiyasi bilan hamkorlik va hamkorlik to'g'risida bitimlar tuzdi. Shuningdek, O'zbekiston va Xitoy mintaqalari: Samarqand va Tsindao, Toshkent viloyati va Shinjon-Uyg'ur avtonom tumani, Sirdaryo viloyati va Shensi provinsiyasi o'rtasida mustahkam aloqalar o'rnatildi.
O'zbekiston mustaqil davlatlar Hamdo'stligiga a'zo davlatlarning mintaqalararo va chegaralararo hamkorlik Kengashidagi hamkorlar bilan faol hamkorlik qilmoqda. MDH Ijroiya qo'mitasi ma'lumotlariga ko'ra, mamlakatimiz O'zbekiston va Hamdo'stlik mamlakatlari mintaqalari o'rtasida yuzga yaqin kelishuvga erishgan.
Ko'rinib turibdiki, davlat mustaqilligi yillarida O'zbekiston xalqaro huquqning Konstitutsiyasi va umume'tirof etilgan prinsiplari va normalariga asoslangan mintaqalararo hamkorlik sohasida mustahkam shartnoma-huquqiy bazani ishonchli rivojlantirmoqda va mavjud. Ular davlatlararo munosabatlarning muhim bo'g'ini va davlatimizning tinchliksevar siyosatining dalilidir.

The new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, adopted following a national referendum a year ago, has determined the vector of development of the country for decades to come. The Basic Law, as recognized by reputable international experts, contributes to strengthening the state independence of our country, increasing its international prestige, strengthening friendly and mutually beneficial political and economic relations of Uzbekistan with foreign states and international organizations.
The novelty of the Constitution, among other things, was article 18, which reads: "The Republic of Uzbekistan implements a peaceful foreign policy aimed at the full development of bilateral and multilateral relations with States and international organizations." This constitutional norm was dictated by the republic's foreign policy strategy, which has gained new accents in the field of establishing political ties, mutually beneficial trade and economic cooperation, attracting foreign investment, active interaction in the field of cultural and humanitarian exchanges and interregional cooperation (primarily with neighboring states) on the basis of equality and mutual support, peace and harmony.
In an unpredictable global environment, the cooperation of the Central Asian countries, their united voice in international organizations, including the UN, regular Consultative Meetings of heads of state, meetings of leaders of countries and foreign ministers in the CA+ format have become a popular platform for mutual dialogue for the benefit of the prosperity of the region. It can be said that constructive solutions to the border issues of Uzbekistan with its neighbors is an indicator of the dynamics of the intensity of the development of Central Asian cooperation, including interregional cooperation between regions and cities, which is a logical continuation of the foreign policy and foreign economic activity of our state. This is understandable, since people in the border areas have lived in the neighborhood for centuries, know each other better, and have developed close family and friendly ties between them.
According to experts, Uzbekistan's prosperity is inextricably linked to the sustainable development of Central Asia. In this context, our republic stands for the transformation of Central Asia into one of the important centers of economic growth and investment activity, an integral part of interregional interconnectedness and the global value chain. And the Strategy "Uzbekistan–2030" defines the tasks of strengthening the atmosphere of interethnic harmony in society and developing friendly relations with foreign countries, including cooperation between regions (twinning relations).
The first formal attempts to develop urban diplomacy were made in the 19th century. At that time, a small group of cities was involved in diplomacy, and it was only at the turn of the millennium that this became much more common. In 1957, representatives of the twin cities created the World Federation of Twin Cities (WFPG), which then joined the international organization United Cities and Local Authorities (UCLG), whose headquarters are located in Barcelona (Spain). 141 of the 191 UN member states are members of the UCLG. It is the only local government organization affiliated with the United Nations.
The international relations of the regions, as a rule, do not include political, diplomatic, consular and military ties, which are the prerogative of the State. They are carried out in the fields of economics, science, technology, ecology, culture, and education. Regions of foreign countries, foreign legal entities and individuals can be partners of regions in the international arena. Regions can enter into international relations only with the permission of the State, which gives them the appropriate powers.
The fundamental legal regulation of interregional cooperation is provided for in the Constitution, legislation in the field of foreign policy, and international treaties of the Republic of Uzbekistan. Interstate treaties on friendship, cooperation and mutual assistance, intergovernmental agreements on interregional cooperation, agreements between administrative-territorial units on partnership directly affect the legal aspects of cooperative relations. For example, the Treaty between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance cemented the norm on cooperation between the administrative-territorial entities of the two states:
The Partnership and Cooperation Agreement between Uzbekistan and the European Union pays special attention to activities aimed at maintaining and developing regional cooperation.
In order to effectively address priority issues of Uzbek-Kyrgyz bilateral cooperation and bring relations between the two countries to a qualitatively new level, on September 6, 2017, the Governments of the two countries established the Council of Khokims of the Border Regions of the Republic of Uzbekistan and plenipotentiary representatives of the Government of the Kyrgyz Republic in the border regions under the patronage of the Prime Ministers of the two countries.
The Republic of Uzbekistan has concluded agreements on interregional cooperation with many neighboring countries – Azerbaijan, Belarus, Hungary, Russia and other countries. Uzbekistan is interested in using the existing potential of interregional cooperation to expand and strengthen mutual trade and attract investment with foreign partners. They stipulate that the regions and their competent authorities, in accordance with the legislation of their States and international treaties to which their States are parties, contribute to the expansion and development of mutually beneficial interregional cooperation in trade, economic, cultural and humanitarian spheres, agriculture, healthcare, tourism and environmental protection, as well as in other areas directions.
Interregional forums have become a fruitful platform for cooperation, where the regions of our country present their products, and following the results of meetings in the B2B and G2B format, packages of trade and investment agreements are signed. Exhibitions of goods produced in different regions of Uzbekistan are organized as part of such events. To date, Uzbekistan has held two forums with Belarus, one with China and three with Russia.
It should be noted that meetings of representatives of the regions of Uzbekistan with foreign partners are held on a regular basis and are aimed at achieving concrete practical results to strengthen bilateral ties in the field of trade and economy, interaction in science, education, culture, sports and tourism, contribute to the development of industrial and agricultural cooperation,
An important result of bilateral cooperation is the legal formalization of twinning relations between regions (cities) Uzbekistan and foreign countries. Over the past two years, Tashkent has concluded partnership and cooperation agreements with Doha (Qatar) and Minsk (Belarus), and the Bukhara region with the Iranian province of Hamadan. Strong ties have also been established between the regions of Uzbekistan and China: Samarkand and Qingdao, Tashkent Region and Xinjiang Uygur Autonomous Region, Syrdarya Region and Shaanxi Province.
Uzbekistan actively cooperates with partners in the Council for Interregional and Cross-Border Cooperation of the member States of the Commonwealth of Independent States. According to the CIS Executive Committee, our country has concluded about one hundred agreements between the regions of Uzbekistan and the regions of the Commonwealth countries.
As can be seen, over the years of state independence, Uzbekistan has been steadily developing and already has a solid contractual and legal framework in the field of interregional cooperation, based on the Constitution and generally recognized principles and norms of international law. They are an important link in interstate relations and evidence of the peaceful policy of our state.