Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 6 июлдаги “2022-2026 йилларда Ўзбекистон Республикасининг инновацион ривожланиш стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги ПФ-165-сон фармони ижросини таъминлаш мақсадида:
1. Қуйидагиларга:
ҳудудлар раҳбарлари, нефть, газ, энергетика, йўл инфратузилмаси, автомобиль саноати, темир йўлда ташиш соҳаларидаги корхоналар раҳбарларига – инновациялар жорий қилинган корхоналар, инновацион технологиялар, расмийлаштирилган ихтиролар сони пастлиги, маҳаллий ишланмаларнинг тижоратлаштирмаганлиги, соҳаларга инновацион технологияларни кенг жорий қилишда сусткашликка йўл қўйилгани, илмий ташкилотлар билан узвий ҳамкорликни ўрнатилмаганлиги, инновацияларни қўллаб-қувватлаш мақсадида маҳаллий бюджетдан маблағлар ажратилмаганлиги;
олий таълим муассасалари ҳамда илмий ташкилотлар раҳбарларига – илмий фаолиятга оид давлат дастурларида грант лойиҳаларининг улуши пастлиги, уларнинг тижоратлаштириш жамғармаларига маблағ ажратилмаётганлиги, илмий лойиҳалар бўйича патентлар олинмаганлиги, халқаро нашрларда илмий мақолалар чоп этилмаганлиги, илмий кадрларни тайёрлаш жараёни паст даражада ташкил қилинганлиги, тармоқларга хизмат кўрсатиш соҳаси етарли даражада ривожланмаганлиги кўрсатиб ўтилсин.
2. Қуйидагилар:
а) 2022-2026 йилларда Ўзбекистон Республикасининг инновацион ривожланиш стратегиясини 2022-2023 йилларда амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” (кейинги ўринларда – “Йўл харитаси”) 1-иловага мувофиқ;
б) 2022-2023 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида амалга ошириладиган инновацион ишланмаларни тижоратлаштириш ва стартап лойиҳалар рўйхати 2-иловага мувофиқ;
в) тармоқлар бўйича:
2022-2023 йилларда иқтисодиётнинг реал сектори тармоқлари томонидан янги инновацион маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича амалга ошириладиган аниқ устувор лойиҳалар рўйхати 3-иловага мувофиқ;
2023-2026 йилларда иқтисодиёт тармоқларида амалга ошириладиган “драйвер” инновацион лойиҳалар рўйхати 4-иловага мувофиқ;
иқтисодиёт тармоқлари ташкилотлари томонидан янги ишланма ва технологиялар асосида илмий ҳажмдор ва инновацион маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ўзлаштириш лойиҳаларини амалга оширишнинг 2023-2026 йилларга мўлжалланган прогноз кўрсаткичлари 5-иловага мувофиқ;
г) илмий ва олий таълим ташкилотлари бўйича:
2022-2023 йилларда илмий ташкилотлар томонидан янги ишланма ва технологияларни яратиш ва жорий этиш лойиҳаларини амалга ошириш дастури 6-иловага мувофиқ;
2023-2026 йилларда илмий ташкилотлар томонидан амалга ошириладиган “драйвер” инновацион лойиҳалар рўйхати 6а-иловага мувофиқ;
2022-2024 йилларда инновацион фаолиятнинг истиқболли йўналишларида илмий ташкилотлар ҳузурида ташкил этиладиган, илмий ҳажмдор маҳсулотлар (товар ва хизматлар) ишлаб чиқаришга ихтисослашган янги инновацион академик корхоналар рўйхати 6б-иловага мувофиқ;
2022-2023 йилларда олий таълим ташкилотлари томонидан янги ишланма ва технологияларни яратиш ва жорий этиш лойиҳаларини амалга ошириш дастури 7-иловага мувофиқ;
2023-2026 йилларда олий таълим муассасалари томонидан амалга ошириладиган “драйвер” инновацион лойиҳалар рўйхати 7а-иловага мувофиқ;
2022-2024 йилларда инновацион фаолиятнинг истиқболли йўналишларида олий таълим муассасалари ҳузурида ташкил этиладиган, илмий ҳажмдор маҳсулотлар (товар ва хизматлар) ишлаб чиқаришга ихтисослашган янги инновацион корхоналар рўйхати 7б-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Инновацион ривожланиш вазирлиги 2023 йил 1 декабрга қадар 2022-2026 йилларда Ўзбекистон Республикасининг инновацион ривожланиш стратегиясида эришилган натижалар ва мақсадли кўрсаткичлар ҳамда тегишли давр учун иқтисодиётни инновацион ривожлантиришнинг асосий йўналишларидан келиб чиқиб, мазкур Стратегияни амалга ошириш юзасидан келгуси икки йилга мўлжалланган “Йўл харитаси”ни тасдиқлаш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасининг сифатли ишлаб чиқилиши ва Вазирлар Маҳкамасига киритилишини ташкил этсин.
3. Мазкур қарорга 5-иловада кўрсатилган тармоқ ташкилотлари Инновацион ривожланиш вазирлиги билан келишилган ҳолда илмий ҳажмдор ва инновацион маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ўзлаштириш лойиҳаларини амалга оширишнинг 2023-2026 йилларга мўлжалланган прогноз кўрсаткичларига мувофиқ ҳар йили ишлаб чиқиладиган “йўл хариталари” асосида ўз маблағлари ҳисобидан илмий ҳажмдор ва инновацион маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ташкил этсин.
4. 2022-2024 йилларда истиқболли йўналишларда Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан ташкил этиладиган, илмий ҳажмдор ва инновацион маҳсулотлар (товар ва хизматлар) ишлаб чиқаришга ихтисослашган янги инновацион (spin-off) корхоналар рўйхати 8-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Белгилансинки, янги инновацион корхоналар:
иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳада ишлаб чиқариш ёки хизмат кўрсатиш жараёнларида ресурсларни мақбуллаштирган ҳолда талаб юқори бўлган ва истиқболли инновацияларни кенг жорий этиш мақсадида ташкил этилаётган илмий ҳажмдор корхоналар ҳисобланади;
фаолияти давлат бошқаруви ва маҳаллий ҳокимият органлари ҳамда хўжалик юритувчи субъектлар ҳамкорлигида давлат илмий дастурлари доирасида, маҳаллий бюджет ва тадбиркорлик субъектлари маблағлари ҳисобига амалга оширилади.
Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳар йили илмий ҳажмдор маҳсулот (хизматлар) ишлаб чиқаришга ихтисослашган янги инновацион корхоналарда рақобатбардош янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш технологияларини ўзлаштириш лойиҳаларига давлат илмий дастурларига ажратилган маблағларнинг 10 фоизи йўналтирилишини таъминласин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари янги инновацион корхоналарнинг ташкил этилаётган ҳудудидан қатъи назар ўз фаолиятини барча ҳудудларда амалга оширишига ҳамда мижозлар базасини кенгайтиришига кўмаклашсин.
5. Тошкент шаҳри, Олмазор тумани, Талабалар шаҳарчаси ҳудудидаги 1,95 га ер майдонида Инновацион ўқув-ишлаб чиқариш технопарки биноси жиҳозланган ҳолда қуриб битказилганлиги ҳамда унинг негизида Инновацион ривожланиш вазирлиги муассислигида “Inno texnopark” МЧЖ ташкил этилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Инновацион ривожланиш вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Давлат активларини бошқариш агентлигининг “Inno texnopark” МЧЖни “Yıldız Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark A.Ş.” ташкилотининг Ўзбекистондаги ишончли вакили (кейинги ўринларда – ишончли вакил) ишончли бошқарувига бериш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин. Бунда:
а) “Inno texnopark” МЧЖ ишончли бошқарувга беш йилдан кўп бўлмаган муддатга берилади;
б) келишувларга кўра ишончли вакилга қуйидаги асосий вазифалар юклатилади:
мавжуд инфратузилмани бошқариш ва технопарк резидентларига хизмат кўрсатиш;
технопарк резидентларининг инновацион лойиҳаларини амалга ошириш ҳамда интеллектуал ва саноат мулкини бошқаришда кўмаклашиш;
маркетинг, реклама ва ахборот хизматларини кўрсатиш;
хорижий давлатлардан технологиялар трансферига кўмаклашиш ҳамда инвестиция жамғармаларини ва венчур капиталларини жалб қилиш;
технопарк резидентлари маҳсулотининг халқаро кўргазма ва ярмаркаларда иштирок этишини таъминлаш;
в) технопарк лойиҳаларини амалга ошириш натижасида резидентларнинг барча олган рухсатномалари, патентлари, илмий ва инновацион ишланмалари, технологиялари, хизматлари ва таҳлилий маълумотлари Инновацион ривожланиш вазирлиги мулки ҳисобланади.
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида инновацион ҳудудга айлантирилаётган туманларда инновацион, стартап, тижоратлаштиришга тайёрлаш, тижоратлаштириш ҳамда технологиялар трансфери лойиҳалари Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳамда Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан тасдиқланадиган лойиҳалар рўйхатига асосан Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳайъати қарорига мувофиқ давлат илмий дастурлари доирасида бюджетдан ажратиладиган маблағлар ҳисобидан молиялаштирилади;
“Inno texnopark” МЧЖ тасарруфидаги ўқув-илмий лаборатория асбоб-ускуналаридан тегишлича талабалар ва докторантлар бепул фойдаланади.
6. “Inno texnopark” МЧЖ ва унинг резидентларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 30 июндаги “Республикада ахборот технологиялари соҳасини ривожлантириш учун шарт-шароитларни тубдан яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5099-сон фармонининг 5-банди билан IT-парк резидентларига берилган имтиёзлар (ижтимоий солиқдан ташқари) ва преференциялар 2022 йил 1 августдан бошлаб татбиқ этилсин.
“Яшнобод” инновация технопарки резидентлари учун 2022 йил 1 августдан бошлаб 2025 йил 1 августга қадар айланмадан олинадиган солиқ ставкаси 1 фоиз этиб белгилансин.
Бош вазир ўринбосари С.Умурзаков Инновацион ривожланиш вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси билан биргаликда икки ой муддатда “Inno texnopark” МЧЖ ва “Яшнобод” инновация технопаркига резидентликка қабул қилишнинг янгиланган тартибини тасдиқласин.
7. Қуйидагиларга:
а) Бош вазир ўринбосари С.У.Умурзаков зиммасига:
мазкур қарорнинг ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли ижро этилишини таъминлаш, “Йўл харитаси”ни амалга ошириш юзасидан масъул вазирлик, идора ва ташкилотлар фаолиятини самарали ташкил қилиш ҳамда мувофиқлаштириш;
инновация масалалари бўйича раҳбар ўринбосарлари фаолияти натижадорлигидан келиб чиқиб, уларни рағбатлантириш ёки интизомий, шу жумладан, эгаллаб турган лавозимидан озод қилишгача бўлган қатъий чораларни кўриш, зарур ҳолларда, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига таклиф киритиш;
б) инновацион ривожланиш вазири И.Ю.Абдурахмонов зиммасига вазирлик ва идоралар, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари, хўжалик бирлашмалари, устав фондида давлат улуши 50 фоиз ва ундан юқори бўлган корхоналарнинг инновацияларни жорий этиш бўйича фаолиятини идоралараро мувофиқлаштириш, уларнинг фаолиятида инновацияларни жорий этиш ҳолатини баҳолаш ҳамда мунтазам равишда инновация масалалари бўйича раҳбар ўринбосарларининг ҳисоботларини эшитиш ва уларга ташкилий-методик ёрдам кўрсатиш;
в) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари, масъул вазирлик, идора ва бошқа ташкилотлар, шу жумладан, хўжалик бирлашмалари раҳбарлари зиммасига – мазкур қарорда назарда тутилган тадбирларни ўз вақтида, сифатли ва тўлиқ бажариш асосида тегишли ҳудудда инновацион маҳсулотларни ишлаб чиқаришга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш, шунингдек, ҳар чорак якунидан сўнг кейинги ойнинг 5-санасига қадар ушбу қарор билан белгиланган чора-тадбирлар ижроси юзасидан Инновацион ривожланиш вазирлигига ҳисобот тақдим этиб бориш вазифалари юклатилсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 19 апрелдаги “Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузурида Илғор технологиялар марказини ташкил қилиш тўғрисида”ги ПҚ-3674-сон қарорига 9-иловага мувофиқ қўшимча ва ўзгартириш киритилсин.
9. Инновацион ривожланиш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил қилиш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Бош вазир ўринбосари С.У.Умурзаков ҳамда инновацион ривожланиш вазири И.Ю.Абдурахмонов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан 2023 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот берилсин.

Об организационных мерах по реализации стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2022–2026 годы
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 6 июля 2022 года № УП–165 «Об утверждении Стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2022–2026 годы»:
1. Указать руководителям:
регионов, а также предприятий в таких направлениях, как нефтегазовая отрасль, энергетика, дорожная инфраструктура, автомобильная промышленность и железнодорожные перевозки – на низкое количество предприятий, на которых внедрены инновации, инновационных технологий, зарегистрированных изобретенийнекоммерциализацию отечественных разработокдопущенную медлительность в широком внедрении инновационных технологий в отраслях, неустановление тесного сотрудничества с научными организациями, невыделение средств из местных бюджетов на поддержку инноваций;
высших образовательных учреждений и научных организаций – на низкую долю грантовых проектов в государственных программах по научной деятельности, невыделение средств в фонды их коммерциализации, неполучение патентов по научным проектам, неопубликование научных статей в международных изданиях, на низкий уровень организации процесса подготовки научных кадров, неразвитость на достаточном уровне сферы обслуживания отраслей.
а) «Дорожную карту» по реализации в 2022–2023 годах Стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2022–2026 годы (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 1;
б) Перечень проектов коммерциализации инновационных разработок и стартап-проектов, реализуемых в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте в 2022–2023 годах, согласно приложению № 2;
в) по отраслям:
Перечень конкретных приоритетных проектов внедрения производства новой инновационной продукции, реализуемых отраслями реального сектора экономики в 2022–2023 годах, согласно приложению № 3;
Перечень драйверных инновационных проектов, реализуемых в отраслях экономики в 2023–2026 годах, согласно приложению № 4;
Прогнозные показатели реализации организациями отраслей экономики проектов освоения производства наукоемкой и инновационной продукции на основе новых разработок и технологий на 2023–2026 годы согласно приложению № 5;
г) по научным и высшим образовательным организациям:
Программу реализации проектов создания и внедрения научными организациями новых разработок и технологий в 2022–2023 годах согласно приложению № 6;
Перечень драйверных инновационных проектов, реализуемых научными организациями в 2023–2026 годах, согласно приложению
№ 6а;
Перечень новых инновационных предприятий, создаваемых в 2022–2024 годах при научных организациях по перспективным направлениям инновационной деятельности, специализированных на производстве наукоемкой продукции (товаров и услуг), согласно приложению № 6б;
Программу реализации проектов создания и внедрения новых разработок и технологий высшими образовательными организациями в 2022–2023 годах согласно приложению № 7;
Перечень драйверных инновационных проектов, реализуемых высшими образовательными учреждениями в 2023–2026 годах, согласно приложению № 7а;
Перечень новых инновационных предприятий, создаваемых в 2022–2024 годах при высших образовательных учреждениях по перспективным направлениям инновационной деятельности, специализированных на производстве наукоемкой продукции (товаров и услуг), согласно приложению № 7б.
Министерству инновационного развития в срок до 1 декабря 2023 года организовать качественную разработку и внесение в Кабинет Министров проекта нормативно-правового акта по утверждению «Дорожной карты» по реализации в последующие два года Стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2022–2026 годы исходя из достигнутых результатов и целевых показателей указанной Стратегии, а также основных направлений инновационного развития экономики на соответствующий период.
3. Отраслевым организациям, указанным в приложении № 5 к настоящему постановлению, по согласованию с Министерством инновационного развития за счет собственных средств создать производство наукоемкой и инновационной продукции в соответствии с прогнозными показателями реализации проектов освоения производства наукоемкой и инновационной продукции на 2023–2026 годы на основании ежегодно разрабатываемых «дорожных карт».
4. Утвердить Перечень новых инновационных (spin-off) предприятий, создаваемых в 2022–2024 годах Министерством инновационного развития по перспективным направлениям, специализированных на производстве наукоемкой и инновационной продукции (товаров и услуг), согласно приложению № 8.
Определить, что новые инновационные предприятия:
являются наукоемкими предприятиями, создаваемыми в целях широкого внедрения востребованных и перспективных инноваций с оптимизацией ресурсов в процессах производства или оказания услуг в отраслях экономики и социальной сферы;
осуществляют деятельность во взаимодействии с органами государственного управления, местными органами власти и хозяйствующими субъектами в рамках государственных программ по научной деятельности за счет средств местных бюджетов и субъектов предпринимательства.
Министерству инновационного развития обеспечивать ежегодное направление на проекты освоения технологий производства конкурентоспособной новой продукции на новых инновационных предприятиях, специализированных на производстве наукоемкой продукции (услуг), 10 процентов средств, выделяемых на государственные программы по научной деятельности.
Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента оказывать содействие в осуществлении деятельности новых инновационных предприятий во всех регионах страны независимо от территории их создания и расширении их клиентской базы.
5. Принять к сведению, что завершено оснащение и строительство здания Инновационного учебно-производственного технопарка на земельной площади 1,95 га на территории Студенческого городка Алмазарского района города Ташкента, а также на его базе создано ООО «Inno texnopark» при учредительстве Министерства инновационного развития.
Согласиться с предложением Министерства инновационного развития, Министерства высшего и среднего специального образования, а также Агентства по управлению государственными активами о передаче ООО «Inno texnopark» в доверительное управление доверенному представителю в Узбекистане (далее – доверенный представитель) организации «Yıldız Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark A.Ş.».
При этом:
а) ООО «Inno texnopark» передается в доверительное управление на срок не более пяти лет;
б) в соответствии с соглашениями на доверенного представителя возлагаются следующие основные задачи:
управление действующей инфраструктурой и обслуживание резидентов технопарка;
содействие резидентам технопарка в реализации инновационных проектов и управлении интеллектуальной и промышленной собственностью;
оказание маркетинговыхрекламных и информационных услуг;
содействие трансферу технологий из зарубежных стран и привлечение инвестиционных фондов и венчурного капитала;
обеспечение представления продукции резидентов технопарка на международных выставках и ярмарках;
в) все разрешения, патенты, научные и инновационные разработки, технологии, услуги и аналитическая информация, полученные резидентами по итогам реализации проектов технопарка, являются собственностью Министерства инновационного развития.
инновационные проекты, стартапы, проекты подготовки к коммерциализации, коммерциализации, трансфера технологий в районах Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, преобразуемых в инновационные зоны, финансируются за счет средств, выделяемых из государственного бюджета в рамках государственных программ по научной деятельности в соответствии с решениями коллегии Министерства инновационного развития на основании перечня проектов, утверждаемых Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей, города Ташкента и Министерством инновационного развития;
оборудование учебно-научных лабораторий, находящееся в ведении ООО «Inno texnopark», используется соответственно студентами и докторантами на безвозмездной основе.
6. Распространить с 1 августа 2022 года на ООО «Inno texnopark» и его резидентов льготы и преференции (за исключением социального налога), предоставленные резидентам IT-парка пунктом 5 Указа Президента Республики Узбекистан от 30 июня 2017 года № УП–5099 «О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике».
Установить в период с 1 августа 2022 года по 1 августа 2025 года для резидентов Инновационного технопарка «Яшнабад» ставку налога с оборота в размере 1 процента.
Заместителю Премьер-министра Умурзакову С.У. совместно с Министерством инновационного развития, Министерством финансов и Государственным налоговым комитетом в двухмесячный срок утвердить обновленный порядок приема в состав резидентов ООО «Inno texnopark» и Инновационного технопарка «Яшнабад».
7. Возложить персональную ответственность на:
а) заместителя Премьер-министра Умурзакова С.У. за:
обеспечение своевременного, полного и качественного исполнения настоящего постановления, эффективную организацию и координацию деятельности министерств, ведомств и организаций, ответственных за реализацию «Дорожной карты»;
поощрение или принятие в отношении заместителей руководителей по вопросам инноваций строгих дисциплинарных мер, включая освобождение от занимаемой должности, исходя из результативности их деятельности, а при необходимости – внесение предложений в Администрацию Президента Республики Узбекистан;
б) министра инновационного развития Абдурахмонова И.Ю. – за межведомственную координацию деятельности министерств и ведомств, органов исполнительной власти на местах, хозяйственных объединений и предприятий, в уставном фонде которых доля государства составляет 50 процентов и выше по внедрению инноваций, оценку состояния внедрения инноваций в их деятельность, а также заслушивание отчетов и оказание организационно-методической помощи заместителям руководителей по вопросам инноваций на постоянной основе;
в) Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента, руководителей ответственных министерств, ведомств и иных организаций, в том числе хозяйственных объединений, – за реализацию проектов, направленных на производство инновационной продукции на соответствующей территории, посредством своевременного, качественного и полного проведения мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением, регулярное представление до 5-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетов по исполнению мер, определенных настоящим постановлением, в Министерство инновационного развития.
8. Внести дополнение и изменение в постановление Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2018 года № ПП–3674 «Об образовании Центра передовых технологий при Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан» согласно приложению № 9.
9. Министерству инновационного развития совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
10. Возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Умурзакова С.У. и министра инновационного развития Республики Узбекистан Абдурахмонова И.Ю. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления, а также осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение.