Xitoyning Xaynan provinsiyasi Xaykou shahrida bo'lib o'tayotgan "To'rtinchi Xitoy xalqaro iste'mol tovarlari ko'rgazmasi"da O'zbekiston milliy mahsulotlari namoyish etilyapti.
Ko'rgazma pavilyonida mamlakatimizning eksport va turizm salohiyatini o'zida aks ettirgan hunarmandchilik, zardo'zlik, yog'och o'ymakorligi, ipak mahsulotlari va sopol buyumlari hamda xalq amaliy san'atining rang-barang namunalari namoyish etilmoqda.
"O'zbekiston kulolchilik va naqqoshlik maktabi o'ziga xos va qadim tarixga ega. Ushbu ko'rgazmada ko'rgan Rishton sopol idishlari menga juda yoqdi. Xaynan bozorida ushbu idishlarni sotish va sotib olishga qiziqish bor", – dedi ishtirokchilaridan biri Yang Lin.
Shuningdek, ko'rgazma mehmonlari e'tiboriga O'zbekistonning eksport va turizm imkoniyatlari haqida ma'lumot beruvchi xitoy tilidagi targ'ibot materiallari tarqatilyapti hamda mamlakatimizning qadimiy shaharlari va madaniyatiga bag'ishlangan videoroliklar namoyish etilmoqda.
Mazkur tadbir O'zbekiston hunarmandchilik mahsulotlarini Xitoy bozoriga eksportini kengaytirishga qaratilgan bo'lib, ko'rgazma davomida ko'plab xorijiy importyorlar va ishbilarmonlar o'zbek tomoni bilan hamkorlik qilishga qiziqish bildirdi.
Shu o'rinda ta'kidlash kerakki, XXRning turli hududlarida mamlakatimizning boy tarixi va madaniyati bo'yicha taqdimotlar o'tkazish hamda eksportbop mahsulotlarning namoyish etilishi O'zbekiston tovarlarining Xitoy bozoriga kirib borishi va mahalliy iste'molchilar tomonidan qiziqishning ortib borishiga xizmat qilmoqda.

Узбекская продукция представлена на международной выставке в китайской провинции Хайнань
Национальная продукция Узбекистана представляется на 4-й Китайской международной выставке потребительских товаров в Хайнаньском международном выставочном центре в городе Хайкоу (КНР).
На выставке представлены изделия ремесел, резьбы по дереву, изделия из шелка и керамики, а также красочные образцы народного творчества, отражающие экспортный и туристический потенциал нашей страны.
«Узбекская школа гончарства и живописи имеет уникальную и древнюю историю. Мне очень понравилась риштанская керамика, которую я увидел на этой выставке. Есть интерес к покупке и продаже этих блюд на рынке Хайнана», - сказал один из участников выставки Янг Лин.
Также среди гостей выставки распространяются материалы на китайском языке, дающие информацию об экспортных и туристических возможностях Узбекистана, демонстрируются видеоролики, посвященные древним городам и культуре нашей страны.
Данное мероприятие направлено на расширение экспорта ремесленной продукции Узбекистана на китайский рынок. В ходе выставки многие иностранные импортеры и бизнесмены выразили заинтересованность в сотрудничестве с узбекской стороной.
Следует отметить, что презентации о богатой истории и культуре нашей страны в различных регионах КНР, а также демонстрация экспортной продукции служат проникновению на китайский рынок узбекских товаров и повышению интереса местных потребителей.