O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikistonga davlat tashrifi doirasida 19-aprel kuni ushbu mamlakat Oliy Majlisi Namoyandagon majlisi Raisi Mahmadtoir Zokirzoda bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarida bugun yuksak darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Parlamentlararo almashinuvni yanada faollashtirish, kooperatsiya loyihalari va madaniy-gumanitar dasturlarni qo‘llab-quvvatlash va ilgari surish uchun sohaviy qo‘mitalar va hududiy kengashlar darajasida samarali aloqalarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Qabul qilingan hujjatlarni xatlovdan o‘tkazish hamda oliy darajadagi kelishuvlarning o‘z vaqtida ro‘yobga chiqarilishi ustidan parlament nazoratini amalga oshirishda ikki mamlakat deputatlarining muhim roli qayd etildi.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее развитие межпарламентского сотрудничества
19 апреля в рамках программы государственного визита в Таджикистан Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Председателем Маджлиси намояндагон Маджлиси Оли этой страны Махмадтоиром Зокирзода.
В ходе беседы с удовлетворением отмечен нынешний высочайший уровень многоплановых узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Обсуждены вопросы дальнейшей активизации межпарламентского обмена, эффективных контактов на уровне профильных комитетов и региональных советов для поддержки и продвижения проектов кооперации и культурно-гуманитарных программ.
Обозначена важная роль депутатов двух стран в проведении инвентаризации принятых документов и осуществлении парламентского контроля над своевременной реализацией договоренностей на высшем уровне.