O‘zbek va tojik xalqlarining do‘stligi tarannum etildi
Dushanbe shahridagi “Ko‘hi Borbad” san’at saroyida O‘zbekiston va Tojikiston san’at ustalari ishtirokida “Do‘stlik oqshomi” bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon konsertni birgalikda tomosha qildilar.
Ikki mamlakat san’at ustalarining bunday konsertlari xalqlarimiz o‘rtasidagi abadiy va samimiy do‘stlikni ifodalovchi yaxshi an’anaga aylangan. Zero, mehr-oqibatli bo‘lish, tinch-totuv yashash – xalqlarimizning azaliy orzusi va samimiy intilishidir. Bugun ushbu orzu-intilishlar hayotga ko‘chmoqda, mamlakatlarimiz yetakchilarining irodasi va sa’y-harakatlari tufayli xalqlarimiz yanada yaqinlashdi, davlatlararo munosabatlar ittifoqchilik darajasiga ko‘tarildi.
Bu jihatlar bugungi konsert dasturida yana bir bor tasdiqlandi. Iste’dodli san’atkorlar ijro etgan kuy-qo‘shiqlarda xalqlarimiz madaniyatining boyligi, o‘ziga xosligi va shu bilan birga mushtarakligi o‘z ifodasini topdi.

Во Дворце искусств "Кохи Борбад" города Душанбе состоялся "Вечер дружбы" с участием мастеров искусств из Узбекистана и Таджикистана. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Таджикистана Эмомали Рахмон вместе посмотрели концерт.
Проведение совместных концертов артистов двух стран стало доброй традицией, воплощающей вечную и искреннюю узбекско-таджикскую дружбу. Ведь быть ближе друг к другу, жить в мире и согласии – вековая заветная мечта и искреннее стремление наших народов. Эти мечты и устремления сегодня становятся реальностью, благодаря воле и усилиям лидеров двух стран наши народы стали еще ближе, а межгосударственные отношения вышли на уровень союзничества.
Концертная программа стала очередным подтверждением этих особенностей. В песнях и музыке в исполнении талантливых артистов воплотились богатство, разнообразие и вместе с тем общность культур наших народов.