Президент Шавкат Мирзиёев Президент Эмомали Раҳмоннинг таклифига биноан 18-19 апрель кунлари давлат ташрифи билан Тожикистонда бўлади.
Халқлари тарихий ва маданий жиҳатдан бир-бири билан узвий боғлиқ бўлган энг яқин қўшнилар — Ўзбекистон ва Тожикистон икки томонлама муносабатларни стратегик шериклик ва иттифоқчилик даражасига олиб чиқди. 2022 йил 3 июнь куни Тожикистон Президентининг Ўзбекистонга расмий ташрифи чоғида мамлакатларимиз ўртасидаги тарихий ҳужжат – Абадий дўстлик ва иттифоқчиликни мустаҳкамлаш тўғрисидаги тарихий декларация имзоланди.
Ўзаро манфаатли самарали ҳамкорликни ривожлантиришда давлатларимиз раҳбарлари ўртасида ўрнатилган ишончли ва яқин дўстона муносабатлар, икки ва кўп томонлама учрашувлар доирасидаги конструктив сиёсий мулоқот муҳим аҳамият касб этмоқда.
Хусусан, Президент Шавкат Мирзиёев сўнгги олти йил ичида Тожикистонга жами икки марта, яъни давлат (2018 йил март) ва расмий (2021 йил июнь) ташрифлар билан борди. Ўз навбатида, Тожикистон етакчиси ҳам 2018 ва 2022 йилларда давлат ва расмий ташриф билан мамлакатимизга келган. Ушбу ташрифларнинг самарали натижалари мамлакатларимиз халқлари ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик, илиқ ва дўстона муносабатларни мустаҳкамлашга кучли туртки берди.
Шу билан бирга, икки давлат раҳбарлари кўп томонлама муҳим форумлар – Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари, МДҲ, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти саммитлари, “Марказий Осиё+” форматлари ва бошқа платформалар доирасида ҳам мунтазам равишда учрашиб туради.
Булар ҳақида сўз юритганда Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан ташкил этилган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари каби самарали ҳамкорлик механизмининг аҳамиятига алоҳида эътибор қаратиш жоиз. 2017 йилда фаолияти йўлга қўйилган ва ҳозирда анъанавий ўтказиб келинаётган ушбу механизм қисқа муддатда узоқ йиллар давомида тўпланиб қолган, ҳамкорликнинг самарали ривожланишига тўсқинлик қилган муаммоли масалаларни ҳал этишга ҳамда минтақа салоҳиятини тўлиқ очиб беришга имкон берди. Умумий мақсадларнинг мустаҳкамланиши шарофати билан Марказий Осиё халқаро майдонда ягона минтақа сифатида қабул қилинди ва бунинг натижасида жаҳон ҳамжамиятининг Марказий Осиё давлатлари билан ҳамкорликка қизиқиши тобора ортиб бормоқда.
2023 йил 14 сентябрь куни Душанбе шаҳрида бўлиб ўтган минтақа давлат раҳбарларининг бешинчи Маслаҳат учрашувида Президент Эмомали Раҳмон юбилей саммит Марказий Осиё давлатларининг қардош халқлар манфаатлари йўлида давлатлараро ҳамкорликни ҳар томонлама мустаҳкамлаш борасидаги қатъий сиёсий иродасининг яна бир тасдиғи бўлганини таъкидлади.
Шу тариқа, Ўзбекистон ва Тожикистон минтақанинг бой иқтисодий ва умуминсоний салоҳиятини ривожлантиришга тўсқинлик қилаётган долзарб муаммоларни ҳал этиш, шунингдек, яхши қўшничилик, ўзаро ишонч, тенг ҳуқуқлилик тамойиллари, манфаатларни ҳурмат қилиш ва ўзаро ҳисобга олиш асосида икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштиришга интилишларини изчил намоён этиб келмоқда. Ҳар икки давлат халқаро ташкилотлар доирасида бир-бирининг номзоди ва ташаббусларини фаол қўллаб-қувватлайди. Глобал кун тартибидаги аҳамиятга молик долзарб масалалар бўйича ҳам томонларнинг позициялари ўхшаш ёки бир-бирига яқиндир.
Парламентлараро алоқаларни ривожлантириш ўзаро манфаатли Ўзбекистон-Тожикистон ҳамкорлигининг муҳим йўналиши ҳисобланади. Икки мамлакат парламентлари ўртасидаги ҳамкорлик ўзаро дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини чуқурлаштириш, икки томонлама келишувлар ижроси самарадорлиги ҳамда самарали назоратини амалга оширишнинг муҳим механизми бўлиб, қонун ижодкорлиги соҳасида тажриба алмашишга кўмак беради.
Икки томонлама ҳамкорлик юқори даражада ҳам фаоллашди, идоралараро ташрифлар, тажриба алмашиш ва қўшма тадбирларнинг юқори суръати бунинг ёрқин ифодасидир. Ташқи сиёсат идоралари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувлар мунтазам равишда ўтказиб келинмоқда, шунингдек, транспорт ва бошқа йўналишдаги вазирлик ҳамда идоралар ўртасида самарали ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Ишонч билан айтиш мумкинки, сўнгги етти йил Тошкент ва Душанбе учун савдо-иқтисодий ҳамкорлик соҳасида ижобий натижаларга эришишда муҳим давр бўлди.
Жорий йилнинг 11-12 март ойида Душанбе шаҳрида бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Тожикистон Ҳукуматлараро қўшма комиссиясининг 11-йиғилишида томонлар ўзаро товар айирбошлаш ҳажми сезиларли даражада ошгани, шунингдек, сўнгги йилларда унинг миқдори бир неча ўн баравар кўпайганини қайд этдилар. Жумладан, икки давлат ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми жорий йилнинг январь-февраль ойларида қарийб 120 миллион АҚШ долларига етди. Ушбу кўрсатгич ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 40 фоиздан зиёдга ўсган. Савдо айланмаси сезиларли даражада кенгайди, бунга чегара ҳудудларида савдо марказларининг очилиши муҳим аҳамият касб этмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистонда тожик капитали иштирокида 289 та корхона фаолият юритмоқда, Тожикистонда эса мамлакатимиз резидентлари иштирокида 71 та корхона ташкил этилган. 2023 йил охирига қадар Инвестиция дастури доирасида Тожикистоннинг қарийб 50 миллион АҚШ долларилик сармояси ўзлаштирилди. 2021 йилда саноат кооперацияси лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва илгари суриш мақсадида Ўзбекистон-Тожикистон инвестиция компанияси ташкил этилди.
Транспорт-логистика соҳасида ҳам юқори натижаларига эришилди. 2017 йилда Тошкент-Душанбе йўналишида ҳаво қатнови тиклангани, 2022 йилда мазкур йўналишда йўловчи поезди, шунингдек, “Тошкент-Хўжанд” ва “Қўқон-Шайдон” йўналишларида мунтазам халқаро автобус қатнови йўлга қўйилгани ушбу жабҳадаги муҳим воқеалардан бири бўлди.
2018 йилнинг 9 март куни Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари Душанбе шаҳрида 2011 йилда қатнови тўхтатилган Ғалаба-Амузанг-Хушади давлатлараро темир йўл тармоғининг қайта тикланган қисмини ишга тушириш маросимида иштирок этди.
Халқаро автомобиль ташувлари масалалари бўйича ўзбек-тожик қўшма комиссияси йиғилишларида мазкур йўналишдаги ўзаро ҳамкорликнинг ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболлари мунтазам муҳокама қилинмоқда.
Албатта, икки томонлама ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан бири маданий-гуманитар алоқаларни ҳар томонлама кенгайтириш ва чуқурлаштириш саналади. Сўнгги йилларда мамлакатлар ўртасидаги маданий гуманитар алоқалар кўп қиррали ва кўп даражали хусусиятга эга бўлди, десак ҳеч муболаға бўлмайди. Бунга Ўзбекистон Президентининг қўшни давлатлар билан дўстона муносабатлар, ҳамкорлик, ўзаро ёрдам ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга қаратилган муҳим ташаббуслари кўп жиҳатдан ёрдам берди. Ушбу саъй-ҳаракатлар Тожикистон раҳбарияти томонидан ҳам юқори баҳоланди. 2021 йил 11 июнь куни Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевни икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантиришдаги улкан хизматлари учун биринчи даражали “Зарринтож” ордени билан тақдирлади.
Маданий-гуманитар йўналишдаги алмашув бошқа соҳалардаги ҳамкорлик суръати билан ҳамнафас фаоллашмоқда. Хусусан, сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Тожикистонда икки давлат маданияти кунларини ўтказиш одатий тусга кирди. Маданият кунлари доирасида таниқли рассом ва ҳунармандларнинг бадиий кўргазмалари, маданият ҳамда санъат усталари иштирокидаги концерт дастурлари, кинофестиваллар ўтказилмоқда. Театр санъати соҳасидаги икки томонлама алоқалар ҳам жадаллашди. Хусусан, сўнгги уч йилда икки мамлакат театр жамоаларининг 15 дан ортиқ ўзаро ижодий гастроллари ташкил этилди.
Бундан ташқари, Тожикистон санъат ва маданият вакиллари Ўзбекистонда ўтказилаётган “Халқаро мақом фестивали”, “Халқаро бахшичилик санъати фестивали”, “Бойсун баҳори”, “Шарқ тароналари” халқаро санъат фестиваллари, “Истеъдод” халқаро танлови, “Тошкент шодликлари” болалар расмлари биенналеси ва бошқа тадбирларда мунтазам иштирок этиб келмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг Душанбега ташрифи арафасида қўшни мамлакатда Ўзбекистон киноси кунлари бошланди. Унда иштирок этиш учун 200 дан зиёд ўзбекистонлик санъаткорлардан иборат делегация Тожикистонга жўнаб кетди. 20 апрелга қадар давом этадиган маданият тадбирлари доирасида ўзбек киноижодкорлари билан учрашувлар, Юнус Ражабий номидаги Ўзбек миллий мақом санъати маркази ансамблининг концертлари, шунингдек, Тожикистон ва Ўзбекистон санъат усталарининг “Дўстлик кечаси” концерт дастури бўлиб ўтади.
Томонлар, шунингдек, чегарадош ҳудудлар ўртасида маданий-гуманитар ҳамкорликни фаоллаштиришга алоҳида аҳамият қаратмоқда. Жумладан, 2018 йилда Тожикистоннинг Сўғд вилояти билан Ўзбекистоннинг Наманган вилояти ҳамда 2019 йилда Тожикистоннинг Ҳисор тумани ва Ўзбекистоннинг Сурхондарё вилояти ўртасида ўтказиш пунктининг очилиши муносабати билан ҳамкорликда маданий тадбирлар ташкил этилди. Ҳар икки давлатнинг миллий байрамларига бағишланган тадбирларда чегарадош ҳудудлар ҳокимликлари вакиллари иштирок этмоқда.
Ўзбек ва тожик халқлари ўзининг бой тарихий-маданий меросини асраб-авайлашга алоҳида эътибор билан қарайди. Ўзбекистонда 1,7 миллион нафардан зиёд тожик диаспораси вакилларининг миллий ўзига хослиги, тили, маданияти ва анъаналарини асраб-авайлаш учун барча шароитлар яратилган. Мамлакатимизда 253 та мактабда таълим тожик тилида олиб борилмоқда. Самарқанд, Термиз ва Фарғона давлат университетларида таълим тожик тилида олиб бориладиган гуруҳлар ташкил этилган. Бундан ташқари, Ўзбекистонда тожик тилида 4 та газета чоп этилади, 5 та теледастур ва 30 та радиодастурлар эфирга узатилмоқда. Бу борада Республика тожик миллий-маданий маркази, шунингдек, Бухоро, Жиззах, Қашқадарё, Наманган, Самарқанд, Сурхондарё, Фарғона, Тошкент вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳридаги маданият марказлар муҳим ўрин тутади.
Мухтасар айтганда, икки давлат ўртасидаги кенг қамровли ва кўп қиррали ҳамкорлик янги суръат касб этиб, мазмунан бойиб бормоқда. Президент Шавкат Мирзиёевнинг Тожикистонга бўлажак давлат ташрифи эса икки қардош халқ ўртасидаги азалий дўстлик, яхши қўшничилик ва ўзаро ишонч муносабатларига асослаган давлатлараро мулоқотни ҳар томонлама мустаҳкамлаш ва бойитиш йўлидаги муҳим қадам бўлади.

18-19 апреля по приглашению Президента Эмомали Рахмона Президент Шавкат Мирзиёев посетит Таджикистан с государственным визитом.
Являясь ближайшими соседями, народы которых исторически и культурно неразрывно связаны друг с другом, Узбекистан и Таджикистан вывели свои отношения на уровень стратегического партнерства и союзничества. Историческая Декларация об укреплении вечной дружбы и союзничестве между странами была подписана 3 июня 2022 года в ходе официального визита Президента Таджикистана в Узбекистан.
Огромную роль в развитии взаимовыгодного плодотворного сотрудничества играет установившийся между лидерами двух стран тесный и конструктивный политический диалог, поддерживаемый регулярными встречами в двустороннем формате и в рамках многосторонних встреч.
Так, за последние шесть лет Президент Шавкат Мирзиёев дважды посещал Таджикистан с государственным (март, 2018 года) и официальным (июнь, 2021 года) визитами. Глава Таджикистана также посетил нашу страну с государственным и официальным визитами в 2018 и 2022 годах, соответственно. Плодотворные итоги данных визитов придали мощный импульс укреплению всестороннего многопланового сотрудничества, теплых и дружественных отношений между народами двух стран.
Наряду с этим, лидеры двух государств регулярно встречаются на полях важных многосторонних форумов – Консультативных встреч глав государств Центральной Азии, саммитов СНГ, Шанхайской организации сотрудничества, Организации экономического сотрудничества, форматов «Центральная Азия+» и других.
В данном контексте хотелось бы обратить особое внимание на значение инициированного Президентом Узбекистана такого эффективного механизма сотрудничества, как Консультативные встречи глав государств Центральной Азии. Запущенный в 2017 году и ставший ныне традиционным данный механизм позволил за короткий период разрешить имевшиеся на протяжении многих лет проблемные вопросы, препятствующие плодотворному развитию сотрудничества, и наиболее полно раскрыть потенциал региона. Благодаря консолидации, Центральная Азия стала восприниматься на международной арене как единый регион, и, как следствие, растет интерес мирового сообщества к партнёрству с центральноазиатскими государствами.
На состоявшейся 14 сентября 2023 года в городе Душанбе пятой Консультативной встрече глав государств нашего региона Президент Эмомали Рахмон заявил, что юбилейный саммит стал ещё одним подтверждением твёрдой политической воли стран Центральной Азии к всестороннему укреплению межгосударственного сотрудничества в интересах братских народов.
Таким образом, Узбекистан и Таджикистан неуклонно демонстрируют твердую приверженность решению накопившихся проблем региона, сдерживавших раскрытие его богатого экономического и человеческого потенциала, а также углублению двустороннего сотрудничества на основе принципов добрососедства, взаимного доверия, равноправия, уважения и взаимного учёта интересов. Обе страны поддерживают кандидатуры и инициативы друг друга в рамках международных организаций, их позиции по многим актуальным вопросам глобальной повестки едины или близки.
Важным направлением взаимовыгодного узбекско-таджикского сотрудничества является развитие межпарламентских связей. Сотрудничество между парламентами Узбекистана и Таджикистана является важным механизмом углубления взаимной дружбы и добрососедства, повышения эффективности и действенного контроля исполнения двусторонних договоренностей, а также способствует обмену опытом в сфере законотворчества.
Активизировалось и двустороннее сотрудничество на высоком уровне, межведомственные связи характеризуются высокой динамикой обмена визитами, опытом и проведением совместных мероприятий. Внешнеполитические ведомства двух стран регулярно проводят политические консультации, налажено продуктивное взаимодействие между транспортными администрациями, другими министерствами и ведомствами двух стран.
С полной уверенностью можно сказать, что последние 7 лет для Ташкента и Душанбе стали прорывными годами в достижении положительных результатов в сфере торгово-экономического сотрудничества.
На 11-м заседании совместной узбекско-таджикской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, состоявшемся 11-12 марта этого года в Душанбе, стороны констатировали значительный рост двусторонней торговли и увеличение ее объемов в десятки раз за последние годы. Так, двусторонний товарооборот в январе-феврале текущего года достиг почти 120 миллионов долларов, демонстрируя прирост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года почти на 40%. Значительно расширилась номенклатура товарооборота, чему во многом способствовало открытие приграничных центров торговли.
Набирает обороты и инвестиционное сотрудничество, сегодня на территории Узбекистана функционирует 289 предприятий с участием таджикского капитала, а в Таджикистане создана 71 компания с участием резидентов нашей страны. По итогам 2023 года в рамках Инвестиционной программы освоено около 50 миллионов долларов таджикских инвестиций. Созданная в 2021 году Узбекско-таджикская инвестиционная компания призвана генерировать и продвигать проекты промышленной кооперации.
Достигнуты весомые результаты сотрудничества в транспортно-логистической сфере. Одними из важных событий на этом направлении стали восстановление в 2017 году авиасообщения по направлению Ташкент-Душанбе, запуск пассажирского поезда по данному маршруту в 2022 году, а также регулярных международных автобусных маршрутов «Ташкент–Худжанд» и «Коканд–Шайдон».
9 марта 2018 года президенты Узбекистана и Таджикистана Шавкат Мирзиёев и Эмомали Рахмон в Душанбе приняли участие в торжественной церемонии запуска восстановленного участка межгосударственной железнодорожной линии «Галаба-Амузанг-Хушади», движение по которому было прекращено в 2011 году. Перспективы и ход развития взаимодействия в данной сфере обсуждаются на заседаниях Узбекско-таджикской комиссии по вопросам международных автомобильных перевозок
Безусловно, одним из приоритетных направлений двустороннего сотрудничества является всестороннее расширение и углубление культурно-гуманитарных связей. В последние годы они обрели многогранный и многоуровневый характер. Этому во многом способствовали инициативы Президента Узбекистана, направленные на укрепление и развитие дружеских отношений, сотрудничества, взаимопомощи и солидарности с соседними государствами. Эти усилия были высоко оценены руководством Таджикистана. 11 июня 2021 года Президент Таджикистана Эмомали Рахмон наградил Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева орденом «Зарринточ» («Золотая корона») первой степени за выдающиеся заслуги в развитии сотрудничества между двумя странами.
Культурно-гуманитарный обмен активизируется в ногу с динамикой роста сотрудничества по другим направлениям. За последние годы в Узбекистане и Таджикистане неоднократно проводились Дни культуры двух стран, в программу которых вошли художественные выставки работ знаменитых художников и ремесленников, концертные программы и кинофестивали с участием представителей культуры и искусства. Прочно укрепились двухсторонние связи в сфере театрального искусства – только за последние три года состоялось более 15 взаимных гастролей театров двух стран.
Кроме того, представители Таджикистана регулярно принимают участие в проводимых в Узбекистане международных фестивалях искусств макома и бахши, «Бойсун бахори», «Шарк тароналари», международном конкурсе «Истеъдод», детском биеннале «Радости Ташкента» и других культурных мероприятиях.
В преддверие визита главы нашего государства в Душанбе начались Дни культуры Узбекистана, для участия в которых в Таджикистан направилась делегация в составе более 200 узбекских артистов и актёров, а также представителей сферы кино, туризма, ремесленничества и кулинарии. В рамках культурных мероприятий, которые продолжатся до 20 апреля, состоятся встречи интеллигенции, фестивали туризма и национальных блюд, концерты ансамбля Национального центра «Маком» имени Юнуса Раджаби, а также совместный концерт деятелей искусств Таджикистана и Узбекистана «Вечер дружбы».
Особое значение и важность стороны придают активизации культурно-гуманитарного взаимодействия приграничных регионов. Так, в честь открытия КПП между Согдийской областью Таджикистана и Наманганской областью Узбекистана в 2018 году, Гиссарским районом Таджикистана и Сурхандарьинской областью Узбекистана в 2019 году были организованы совместные культурно-развлекательные мероприятия. Представители администраций приграничных регионов принимают участие в мероприятиях, посвященных национальным праздникам обеих стран.
Узбекский и таджикский народы трепетно относятся к сохранению своего богатого историко-культурного наследия. Для представителей таджикской диаспоры в Узбекистане, превышающей 1,7 миллиона граждан, созданы все условия для сохранения их национальной идентичности, языка, культуры и традиций. В нашей стране имеется 253 школы, в которых обучение ведётся на таджикском языке. В Самаркандском, Термезском и Ферганском государственных университетах созданы группы с таджикским языком обучения. Кроме того, выпускается 4 периодических печатных издания, выходят в эфир 5 телепередач и 30 радиопрограмм на таджикском языке. Важную роль в данном контексте играет Республиканский таджикский национальный культурный центр, а также культурные центры в Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Ферганской, Ташкентской областях и в Ташкенте.
Словом, всестороннее многоплановое сотрудничество между двумя государствами неуклонно обретает новую динамику и наполняется богатым содержанием.
Без сомнения, предстоящий визит Президента Шавката Мирзиёева в Таджикистан станет важным шагом для дальнейшего развития и обогащения межгосударственного диалога на основе взаимного уважения, доверия, поддержки, взаимопонимания и партнёрства между двумя братскими народами.