O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Dushanbega keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev davlat tashrifi bilan Dushanbe shahriga keldi.
Poytaxt aeroportida davlatimiz rahbarini Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon kutib oldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi va ikki mamlakat davlat bayroqlari ko‘tarildi. O‘zbekiston Prezidentini kutib olishda Tojikiston yoshlari va ijodiy jamoalari vakillari ham qatnashdi.
So‘ng Prezidentimiz “Do‘stiy” maydoniga tashrif buyurib, Ismoil Somoniy haykali poyiga gul qo‘ydi.
Ta’kidlash joizki, oliy darajadagi muzokaralarda yetakchilar O‘zbekiston-Tojikiston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qiladilar, xalqaro va mintaqaviy darajadagi hamkorlik yuzasidan fikr almashadilar.
Tashrif dasturida ikki mamlakat san’at ustalarining konsertini birgalikda tomosha qilish hamda «Made in Uzbekistan» mahsulotlar ko‘rgazmasi bilan tanishish rejalashtirilgan.
Davlat tashrifi doirasida bir qator tadbirlar, shu jumladan xotin-qizlar forumi, O‘zbekiston kinosi kunlari, ziyolilar, olimlar va tarixchilar konferensiyasi, milliy taomlar va turizm salohiyati festivali bo‘lib o‘tdi.

Президент Республики Узбекистан прибыл в Душанбе
В столичном аэропорту главу нашего государства встретил Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон.
В честь высокого гостя был выстроен почетный караул и вывешены государственные флаги двух стран. Во встрече Президента Узбекистана также приняли участие представители таджикской молодежи и творческие коллективы.
По прибытии Президент нашей страны посетил площадь «Дусти» и возложил венок к памятнику Исмоилу Сомони.
Следует отметить, что в ходе переговоров на высшем уровне лидеры обсудят вопросы дальнейшего углубления узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства и союзничества, а также обменяются мнениями по взаимодействию на международном и региональном уровнях.
Программой визита предусмотрено совместное участие в концерте мастеров искусств двух стран, а также посещение выставки товаров «Made in Uzbekistan».
В рамках государственного визита уже прошел ряд мероприятий, включая форум женщин, Дни кино Узбекистана, конференцию интеллигенции, ученых и историков, фестиваль национальных блюд и туристического потенциала.