Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-aprel kuni transport va qurilish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Davlatimizning faol tashqi siyosati tufayli xalqaro aloqalar kengayib bormoqda. Toshkent ishbilarmonlik va turizm markaziga aylanmoqda. Shu bois transport infratuzilmasini rivojlantirishga alohida ahamiyat qaratilayotir.
So‘nggi yillarda Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroporti modernizatsiya qilinib, yo‘lovchilarga sharoit yaxshilandi. Xizmat turlari, ro‘yxatdan o‘tkazish va samolyotga chiqish yo‘laklari ko‘paytirildi. Umuman, uch yillik rekonstruksiya ishlari natijasida poytaxt aeroportining jo‘nab ketish terminali maydoni 56 ming kvadrat metrdan 80 ming kvadrat metrgacha kengaydi.
Hozirgi kunda aeroportdagi uchib ketish terminali rekonstruksiya qilinmoqda. Bu uch bosqichda amalga oshirilib, ro‘yxatdan o‘tkazish, bojxona va xavfsizlik imkoniyatlari kengaytiriladi. Natijada yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish quvvati soatiga 1 ming 200 kishidan 2 ming 400 nafarga yetadi.
Shuningdek, Toshkent xalqaro aeroportida yangi kargo terminalini qurish rejalashtirilgan. Buning samarasida yuklarga sifatli xizmat ko‘rsatish quvvati 300 tonnaga yetadi.
Ma’lumki, 2022-yil 29-avgustda Urganch shahrida Al-Xorazmiy shaharchasi qurilishiga poydevor qo‘yilgan edi. U yerda ko‘p qavatli uylar, maktab va bog‘chalar, sport va madaniyat markazlari, xiyobonlar, texnopark va boshqa majmualar barpo etiladi. Xususan, shaharcha markazida Al-Xorazmiy universiteti quriladi.
Loyihaga ko‘ra, bu oliygohda matematika va tabiiy fanlar, informatika, muhandislik fakultetlari bo‘ladi, 4 ming talaba ta’lim oladi. Universitet qoshida iste’dodli bolalar uchun ixtisoslashgan maktab ham bo‘ladi. Shu tariqa, bu yerda o‘qish, ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasi yo‘lga qo‘yilib, ta’lim klasteri yaratiladi.
Taqdimotda universitet konsepsiyasini boyitish bo‘yicha fikr almashildi. Yoshlarning tadqiqotlari uchun zamonaviy laboratoriyalar tashkil etish, startap loyihalarini tijoratlashtirish, raqamli texnologiyalar va kibersport yo‘nalishlarini joriy qilish muhimligi ta’kidlandi.
Yana bir mutafakkir bobomiz Abu Rayhon Beruniy ham xalqimizning faxru g‘ururi. Uning hayot yo‘llari, jahon ilm-faniga qo‘shgan beqiyos hissasini ulug‘lash maqsadida, Prezidentimiz tashabbusi bilan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Beruniy tumani markazida muzey tashkil etish rejalashtirilgan. U ikki qavatli bo‘lib, eng ilg‘or qurilmalar bilan jihozlanishi, interfaol usullar qo‘llanilishi mo‘ljallangan. Muzey oldidagi xiyobonda Beruniyning muazzam haykali o‘rnatiladi.
Taqdimotda mazkur loyihalar bo‘yicha bir nechta takliflar ko‘rib chiqildi. Mutasaddilarga loyihalarni takomillashtirish, qulayliklarni oshirish va sifatli qurish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Представлены проекты строительства
Президент Шавкат Мирзиёев 16 апреля ознакомился с презентацией проектов в области транспорта и строительства.
Благодаря активной внешней политике международные связи нашей страны все более расширяются. Ташкент становится центром деловой активности и туризма. По этой причине особое внимание уделяется развитию транспортной инфраструктуры.
В последние годы международный аэропорт Ташкента имени Ислама Каримова был модернизирован, что улучшило условия для пассажиров. Расширился сервис, увеличилось количество стоек регистрации и выходов на посадку. В результате трехлетней реконструкции площадь здания терминала отправления выросла с 56 тысяч до 80 тысяч квадратных метров.
В настоящее время продолжается реконструкция терминала вылета. Работы будут выполнены в три этапа, в результате расширятся возможности для регистрации, таможенного контроля и обеспечения безопасности. Пропускная способность вырастет с нынешних 1,2 тысячи человек до 2,4 тысячи пассажиров в час.
Также запланировано строительство нового карго-терминала в международном аэропорту Ташкента. Это позволит увеличить способность обработки грузов до 300 тонн в сутки.
Как известно, 29 августа 2022 года в городе Ургенче был заложен первый камень в основание городка Аль-Хорезми. Здесь будут построены многоэтажные дома, школы и детские сады, центры спорта и культуры, парки, технопарк и другие комплексы. В частности, в центре городка будет построен университет имени Аль-Хорезми.
Согласно проекту, университет будет включать в себя факультеты математики и естественных наук, информатики, инженерии, здесь будут учиться 4 тысячи студентов. При университете также будет специализированная школа для одаренных детей. Таким образом, здесь будет создан образовательный кластер с интеграцией образования, науки и производства.
Состоялся обмен мнениями по наполнению концепции университета новым содержанием. Подчеркнута важность создания современных лабораторий для исследований молодежи, коммерциализации стартап-проектов, открытию направлений по цифровым технологиям и киберспорту.
Наш народ по праву гордится еще одним великим ученым Абу Райханом Беруни. Для увековечивания жизненного пути мыслителя и его неоценимого вклада в мировую науку по инициативе Президента нашей страны запланировано создание музея в центре Берунийского района Республики Каракалпакстан. Двухэтажное здание будет оснащено самым передовым музейным оборудованием, при оформлении экспозиций будут использоваться интерактивные методы. Перед музеем предусмотрена установка величественного памятника Беруни.
В ходе презентации рассмотрено несколько вариантов реализации проектов. Ответственным лицам даны указания по доработке проектов, дальнейшему улучшению качества строительства и сервиса.